АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Види гангліїв автономної нервової системи

Ганглії симпатичного відділу автономної нервової системи в залежності від їх локалізації поділяють на парні вертебральні, паравертебральні і превертебральні. Вертебральні симпатичні ганглії розташовані з обох боків хребта й утворюють два прикордонних симпатичних стовбури, отримують імпульси від нейронів, розташованих у бічних рогах спинного мозку. Аксони постгангліонарних симпатичних нейронів спрямовуються від гангліїв до периферійних органів самостійними нервовими шляхами або у складі соматичних нервів.

Більшість прегангліонарних волокон симпатичної нервової системи перериваються у гангліях прикордонного стовбура. Менша їх частина проходить через прикордонний стовбур без перерви і переривається у превертебральних гангліях.

Превертебральнї ганглії розташовані на більшій відстані від хребта, ніж ганглії прикордонного стовбура, і дальше від органів, які ними іннервуються.

Ганглії парасимпатичного відділулокалізуються всередині органів або поблизу них. Аксон першого парасимпатичного нейрона, що знаходиться у середньому, довгастому мозку чи крижовому відділі спинного мозку, доходить до органа, що ним іннервується, без перерви. Другий парасимпатичний нейрон локалізується усередині цього органа чи в безпосередній близькості від нього – у вузлі, що прилягає до нього найближче. Внутрішньоорганні волокна і ганглії утворюють сплетення, багаті на нервові клітини. Вони розташовані у м'язових стінках багатьох внутрішніх органів: серця, бронхів, середньої і нижньої третин стравоходу, шлунка, кишок, жовчного міхура, сечового міхура, а також у залозах зовнішньої і внутрішньої секреції На відміну від симпатичного відділу, прегангліонарні парасимпатичні волокна довші, ніж постгангліонарні.

Особливості волокон автономної нервової системи. Прегангліонарні волокна автономної нервової системи належать до типу В, мають тонку мієлінову оболонку. Їх діаметр 2-3,5 мкм (рідше 5 мкм). Постгангліонарні волокна належать до типу С і мають діаметр не більший ніж 2 мкм. Значна їхня частина не має мієлінової оболонки. Постгангліонарні волокна характеризуються низькою збудливістю для їхнього збудження потрібна більша сила подразнення, ніж для рухових волокон, що іннервують скелетні м'язи. Нервові імпульси поширюються ними зі швидкістю у прегангліонарних волокнах – від 3 до 18 м/с, а в постгангліонарних – від 1 до 3 м/с. Чим тонше волокно, тим менша його збудливість, триваліша рефрактерність, менші лабільність і швидкість проведення нервових імпульсів.

Потенціали дії як симпатичних, так і парасимпатичних нервових волокон відрізняються більшою тривалістю, ніж потенціали дії соматичних нервових волокон. У прегангліонарних волокнах вони супроводжуються тривалим позитивним слідовим потенціалом, а в постгангліонарних волокнах – слідовим негативним потенціалом, що переходить у тривалу (до 300 мс і більше) слідову гіперполяризацію.


Дата добавления: 2015-07-17 | Просмотры: 768 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.003 сек.)