Глюкокортикостероїди.
Їх ефективність при бронхіальній астмі не викликає сумніву, але низка небажаних ефектів застерігають від раннього і недостатньо обґрунтованого їх застосування. Найважливішими є протизапальні і антиалергічні властивості кортикостероїдів. Вони пригнічують проліферацію клітин, вивільнення медіаторів запалення, утворення циркулюючих імунних комплексів, пригнічують активність фосфоліпази А2, продукцію протизапальних метаболітів арахідонової кислоти (тромбоксан А2, лейкотрієнів), понижують судинну проникність
Кортикостероїд пасивно проникає в клітину (опасисту, базофіл, еозинофіл) і фіксується на цитоплазматичних рецепторах у формі комплексу “Рецептор-стероїд”. Цей комплекс досягає ядра і стимулює синтез ліпокортину. Останній інгібує PLF2, яка відповідальна за вивільнення клітинних медіаторів.
Кортикостероїди призначають при важких формах бронхіальної астми, а також у випадках астматичного статуса, неможливості домогтися стабільної ремісії з допомогою інших засобів і методів лікування.
Побічні ефекти системної гормонотерапії:
· Синдром відміни (загострення астми при раптовій відміні кортикостероїдів);
· Артеріальна гіпертензія;
· Стероїдний діабет;
· Ерозії та виразки шлунково-кишкового тракту;
· Шлунково-кишкові, стравохідні та ректальні кровотечі;
· Синдром Кушинга;
· Глюкокортикоїд-індукований остеопороз;
· Ожиріння. Гіперліпідемія;
· Гіпокаліемія;
· Стероїдна кардіоміопатія;
· Розлади менструального циклу;
· Інфекційні ускладнення;
· Хронічна наднирникова недостатність;
· Патологія шкіри (акне, висипання);
· Затримка натрію і води (набряковий синдром);
· Ейфорія. Розлади сну.
Для зменшення небажаних ефектів і ускладнень терапії кортикостероїдами рекомендується застосовувати препарати короткої дії (преднізолон, метилпреднізолон), всю добову дозу (особливо в період підтримуючої терапії) приймати однократно до 8 год. ранку, використовувати альтернуючу (прийом дводобової дози через день) або інтермітуючу (3-4 дні – прийом, 3-4 дні – перерва) схеми лікування.
Не слід використовувати глюкокортикостероїди тривалої дії (триамцинолон, дексаметазон, бетаметазон).Не слід вдаватись до парентерального застосування цих препаратів.
Більше переваг мають інгаляційні глюкокортикостероїди (інгакорт-флунізолід, беклометазона дипропіонат, будесонід, флутиказон, триамцинолона ацетонід). Їх використовують для тривалої терапії важкої бронхіальної астми.
Інгаляційні глюкокортикоїди тривалий час (10-14 год.) утримуються на слизовій оболонці бронхів, зберігаючи при цьому протизапальну, протиалергічну, протиексудативну і протинабрякову дію. Ініціальна доза інгакорту складає 2 інгаляції 2 рази на день - вранці і ввечері (1 мг/д). Максимальна доза немає перевищувати 4-х інгаляцій 2 рази на день (23мг/д).
Малі дози інгаляційних кортикостероїдів зазвичай ефективні і мають відносно невеликий вплив на гіпоталамічну систему.
У важких випадках кортикостероїди все ж призначаються перорально, бо небезпека фатальної астми перевищує ризик можливої небажаної (побічної) дії. Зазвичай призначають преднізолон, починаючи з 30-40 мг/день. В подальшому кожних 7 днів добову дозу преднізолону зменшують на 2,5 мг. Підтримуюча доза преднізолону (7,5-10 мг/день) застосовується тривало.
Муколітики.
Вони посилюють секрецію бронхіальних залоз, зменшують в’язкість харкотиння і покращують його евакуацію шляхом активації роботи війкового епітелію, розблоковують альвеолярну тканину
Широке застосування мають такі муколітики, як: амброксол (ла-золван), бромгексин (бісольвон), містаброн.
Амброксол (лазолван, мукосольван). Застосовують інтравенозно та інтрамускулярно по 2 мл (15 мг) 2-3 рази на добу, в таблетках – по 30 мг 3 рази на добу. Він має виражену секретолітичну властивість, посилює моторику бронхів, стимулює виділення бронхіального секрету, знижує в’язкість харкотиння, збуджує діяльність війкового епітелію.
Бромгексин (бісольвон). Володіє секретолітичними, відхаркуючими і протикашлевими властивостями. Стимулює утворення сурфактанту. Застосовується в таблетках по 8 мг 3 рази на добу або інтравенозно по 2 мл (8 мг) 2трази на добу.
Містаброн. Розріджує трахеобронхіальний секрет і полегшує видалення харкотиння з дихальних шляхів, попереджує ускладнення, обумовлені блокадою харкотинням бронхіол. Вміст 1 ампули (1 мл) розчиняють в дистильованій воді 1:1.Інгаляцію проводять 2 рази на добу.
Дата добавления: 2016-03-26 | Просмотры: 363 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|