АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Лімфангіти кінцівок
Лімфангіти кінцівок — це запалення лімфатичної системи кінцівок, яке виникає при переході збудника інфекції з гнійного джерела (панарицію, фурункула, абсцесу, хронічних виразок і т. ін.). Розрізняють поверхневий і глибокий лімфангіт. Поверхневий лімфангіт буває двох видів: сітчастий і стовбуровий. При сітчастому лімфангіті на поверхні шкіри з'являється виражена плямиста гіперемія й набряклість тканин. На відміну від бешихового запалення, гіперемія не має чітких меж.
Стовбуровий лімфангіт проявляється у вигляді окремих червоних смужок. На шкірі верхньої кінцівки вони інколи беруть початок від кисті, ідуть до кубітальної ямки і досягають пахвової ділянки; на нижній кінцівці - від ступні до підколінної ямки і до пахової ділянки. Шкіра над запаленими лімфатичними судинами напружена, болюча, а лімфовузли, до яких ідуть ці судини, збільшені і теж болючі.
Глибокий лімфангіт діагностувати важче, при цій формі лімфангіту виникає набряклість кінцівки і болючість по ходу глибоко розташованих лімфатичних судин. Гострий лімфангіт, як правило, супроводжується загальною слабістю, високою температурою тіла, лихоманкою.
Лікування розпочинають із санації джерела лімфангіту (врослий ніготь, епідермофітія, гнійні рани і т. ін.). Для попередження поширення запального процесу створюють іммобілізацію ураженої кінцівки. Для зменшення запалення на уражений сегмент кінцівки накладають пов'язку з індовазиновою, індо- метациновою, преднізолоновою маззю, призначають УВЧ, іонофорез із новокаїном. Поряд із цим, призначають антибіотики, сульфаніламідні препарати.
Слоновість
Слоновість(елефантіаз) — це хронічне захворювання лімфатичної системи, яке характеризується порушенням відтоку лімфи, прогресивним збільшенням і потовщенням окремих частин тіла або органів. Найбільш часто (90 %) уражаються нижні кінцівки. У жінок слоновість зустрічається у три рази частіше, ніж у чоловіків. Причиною захворювання є місцеве порушення лімфобігу в тканинах, внаслідок чого виникає лімфостаз, який спочатку може бути у вигляді тимчасового набряку, потім стає стійким, а згодом набуває прогресуючого характеру. Застій лімфи призводить до розширення лімфатичних судин - лімфангіектазії, появи лімфангіїту і лімфангіосклерозу. Поряд із цим, розвивається венозний стаз, що у свою чергу підсилює набряк тканин, в яких швидко розвивається сполучна тканина. У шкірі та підшкірній клітковині, навколо лімфатичних і кровоносних судин, виникають інфільтрати, які головним чином складаються з лімфоїдних і плазматичних клітин. Розрізняють первинну слоновість - вроджену (просту і сімейну хвороби Мільроя) й ідіопатичну, остання розвивається внаслідок гіпоплазії або гіперплазії лімфатичних вузлів й недостатності лімфатичних клапанів; вторинну - внаслідок запального процесу (бешихи, гнійних ран, остеомієліту і т. ін.) і незапального походження (після травм, видалення лімфатичних вузлів, стиснення лімфатичних судин і т. ін.).
Клініка. Розвиток слоновості на нижніх кінцівках умовно можна поділити на дві стадії. Перша стадія характеризується функціональними розладами лімфобігу - лімфедемою. Клінічно це проявляється набряком ступні і нижньої третини гомілки. Набряк м'якої консистенції, шкіра над ним рухома, не спаяна з підшкірною клітковиною і фасціями. При перебуванні хворого у горизонтальному положенні набряк проходить через декілька годин. Згодом набряк набуває постійного і прогресуючого характеру, не проходить при горизонтальному положенні хворого, виникає фібредема. Набряк набуває щільної, дерев'янистої консистенції, не залишається ямки від натискання пальцем. При тривалому перебізі хвороби на пальцях і в п'яточній ділянці ступні виникають папіломатозні бородавчасті утвори, гіперпігментація шкіри.
У запущених випадках утворюються трофічні виразки. Діаметр кінцівки може досягати 50 см і більше. Для уточнення діагнозу слоновості виконують лімфографію нижньої кінцівки.
Лікування. На початковій стадії захворювання використовують різні методи консервативного лікування: спокій і підвищене положення кінцівки або навпаки, функціональне навантаження і лікувальну гімнастику, масаж, носіння стискальних (еластичних) пов'язок, панчіх; застосовують сечогінні, протизапальні, десенсибілізуючі, гормональні препарати, фізіотерапевтичні процедури (сірководневі, сухоповітряні вани, електрофорез і т. ін.). На другій стадії використовують різні варіанти оперативного лікування: висікання патологічно зміненої підшкірної клітковини, фасцій, склерозованих підшкірних вен; накладання прямого лімфовенозного анастомозу та ін.
Дата добавления: 2016-06-05 | Просмотры: 292 | Нарушение авторских прав
|