Д емонстрування та аналіз зразка
Дата: 27.02.2015
Предмет: трудове навчання
Тема. Бісероплетіння. Ланцюжок «кільця» з бісеру.
Мета: продовжити ознайомлення учнів із бісероплетінням та необхідними для
цього матеріалами, вдосконалювати навички роботи з бісером; розвивати творчі
здібності, дрібну моторику рук, посидючість; виховувати почуття прекрасного, естетичний смак.
Обладнання: бісер трьох кольорів; нитки; голка для бісеру; ворсиста тканина; зразки виробів; мультимедійна дошка.
Хід уроку
І. Організаційний момент
— Доброго ранку! — мовлю за звичаєм.
— Доброго ранку! — кожному зичу я.
— Доброго ранку вам! — людям бажаю.
І посміхаються у відповідь люди:
— Добрі слова ж бо для кожного любі!
П еревірка готовності до уроку
Сьогодні нам потрібно буде бісер, голка для бісеру, ворсиста тканина.
ІІ. С приймання й усвідомлення нового матеріалу
П овідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з бісером та бісероплетінням.
Будемо виготовляти ланцюжок «кільця» за допомогою бісероплетіння.
Розповідь учителя
— Людина завжди прагнула прикрасити свій побут і свій одяг. У давні часи
люди виготовляли прикраси з доступних у той час матеріалів: ягід, насіння
рослин, камінчиків і мушель, нанизуючи їх на кінський волос та травинку.
Потім їх замінили напівкоштовні і дорогоцінні камені, а з виникненням
виробництва скла — бісер. Про те, як вперше отримали бісер, розповідає ле-
генда.
Одного разу, в дуже далекі часи, фінікійські купці везли Середземним
морем вантаж видобутої в Африці природної соди. На нічліг вони зупини-
лися на піщаному березі і почали готувати собі їжу на багатті, яке обклали ве-
ликими шматками соди. Вранці, розгрібаючи попіл, купці виявили чудовий
злиток, який був твердий, як камінь, горів вогнем на сонці і був чистий і про-
зорий, як вода. Це було скло.
Дуже скоро з’явилися склянінамиста, різні за формою і розміром. Завдяки
вдосконаленню технології виготовлення намиста з часом ставали все дрібні-
шими.
Дрібні круглі або злегка сплюснуті намистини з отвором для нитки почали
називати бісером.
Мультимедійна презентація
— Прикраси з бісеру присутні в національних костюмах багатьох народів.
Вироби з дрібних намистинок були відомі ще в Давньому Єгипті, Індії та до
сьогодні прикрашають одяг народів Близького і Далекого Сходу, Африки,
Індії, Американського континенту, островів Тихого океану, Європи та Азії.
У різних країнах ці вироби з бісеру називають по-різному: в Індії — хар,
в Ефіопії — чале, на Кубі — каяр, в Анголі — міссанга, в Болгарії, Румунії та
Молдові — гордан, згарди, в Литві — каролінес, в Узбекистані — зебігардан,
у Білорусі — пляценки і горлячки, в Росії — ожерелки, ланцюжки, гайтани
та... «фенечки».
За часів Київської Русі древнім ювелірам були відомі секрети виготовлення
різнобарвних емалей, які є певною категорією легкоплавкого прозорого і за-
глушного скла.
На території колишньої Київської держави на городищах, у курганах і по-
хованнях археологи знаходять безліч скляних намист, браслетів, каблучок,
осколків битого посуду. Залишки майстерень із зруйнованими горнами, улам-
ками тонкостінних судин зі скла, черепками тиглів, облитих різнокольоро-
вими розплавами, шматків емалей і кольорових смальт, знайдені при роз-
копках, свідчать про те, що наші предки знали і вміли виплавляти кольорове
скло. Розкопки доводять, що в VIII–IX ст. майстри виготовляли намиста най-
різноманітніших форм, забарвлення та художньої обробки. За кольором вони
були зелені, фіолетові, жовті, сині, чорні, срібні й золоті. За формою — круглі,
циліндричні, переливалися на сонці всіма кольорами веселки, видавали мело-
дійний дзвін при русі.
Фізкультхвилинка
Малесеньке кошенятко
(Білі вушка, сірі лапки)
Повернулось вправо-вліво,
Головою покрутило,
Пострибало, потягнулось,
За ковбаскою нагнулось
Й почало її збирать:
Раз, два, три, чотири, п’ять.
Час за парту всім сідать!
Д емонстрування та аналіз зразка
1) Інструктаж учителя.
Мультимедійна презентація
— Розгляньте зразки виробів.
— Ланцюжок «кільця» є найпростішою технікою бісероплетіння. Візе-
рунок цього виробу з бісеру складається з окремих, скріплених разом кілець,
причому в кожного з них є спільні бісеринки із сусідніми кільцями.
Робота за підручником (с. 88–89)
— Розгляньте схему ланцюжка «кільця» на дошці. Порівняйте її з лан-
цюжком «хрестик». Чим вони схожі, чим відрізняються?
— Користуючись схемою, сплетіть ланцюжок та утворіть з нього браслет
або закладку.
2) Повторення правил безпеки під час роботи.
Дата добавления: 2016-06-06 | Просмотры: 318 | Нарушение авторских прав
|