АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

М’які лікарські форми

Прочитайте:
  1. A. для оценки стоимости объекта недвижимости необходимо определить вклад каждого фактора и его важнейших элементов в формирование полезности и стоимости объекта
  2. E. формирование иммунодефицита
  3. II. Фокальні (парціальні) форми епілепсії
  4. XIV. ИНФОРМИРОВАНИЕ БОЛЬНОГО О ПРЕДСТОЯЩЕЙ ОПЕРАЦИИ И ПОЛУЧЕНИЕ СОГЛАСИЯ НА ОПЕРАТИВНОЕ ЛЕЧЕНИЕ.
  5. Активный центр антитела формируется
  6. Активный центр антитела формируется
  7. Анализ сформированности навыков чтения
  8. Антиформин - Antiforminum
  9. Аутоиммунный зоб Хасимото с формированием фолликулоподобных структур.
  10. Билет №25. 1Структурно-функциональные особенности мозжечка и его роль в формировании двигательного акта.

Лікарська форма - це найбільш придатна для застосування і зберігання форма лікарського препарату. Лікарські форми в залежності від консистенції поділяються на рідкі, м'які і тверді.

За складом ліки можуть бути прості і складні. Прості ліки мають один компонент. Складні містять декілька інгредієнтів. Залежно від кількості компонентів у складних ліках розрізняють:

1. Основну речовину - Basis, яка визначає основний ефект ліків.

2. Допоміжну (що посилює або послаблює дію основної) речовину - Adjuvans.

3. Коригуючу (виправляючу) речовину - Corrigens, яка покращує якість ліків, надає їм приємного смаку, попереджує подразнювальну дію на слизову оболонку шлунка.

4. Формоутворювальну речовину - Constituens, яка надає лікам потрібної форми.

Лікарська форма - вигляд, який надається лікам для отримання оптимального ефекту і зручності в застосуванні.

Гелі — м’які лікарські засоби для місцевого застосування, що являють собою одно-, дво- або багатофазові дисперсні системи з рідким дисперсним середовищем, реологічні властивості яких обумовлені присутністю гелеутворювачів у невеликих концентраціях. Гелеутворювачі можуть додатково виконувати роль стабілізаторів дисперсних систем: суспензій або емульсій. Такі гелі називаються відповідно суспензійними гелями або емульгелями. Гель містить одну або більше діючих речовин та допоміжні речовини, що утворюють основу.

Гелі призначені для нанесення на шкіру та її придатки, рани, виразки, певні слизові оболонки.

Залежно від основи гелі можуть бути гідрофобними (олеогель) (гідрофобний розчинник — вазелін, вазелінове масло, парафін та ліофільний гелеутворювач та ін.), гідрофільними (гідрогель) (вода, гідрофільний або неводний розчинник та гідрофільний гелеутворювач).

За призначенням гелі розподіляються на гелі для зовнішнього застосування, для перорального застосування (желе), що найчастіше застосовується у педіатричній практиці, а також назальні, очні, вушні, ректальні, вагінальні, цервікальні, уретральні, гель стоматологічний (гель для нанесення на ясна тощо).

Креми —м’які лікарські засоби для місцевого застосування, що являють собою одно-, дво- або багатофазові дисперсні системи, дисперсне середовище яких при певній температурі зберігання має, як правило, ньютонівський тип перебігу і низьке значення реологічних параметрів. Крем містить одну або більше діючих речовин та допоміжні речовини, що утворюють основу.

Креми призначені для нанесення на шкіру та її придатки, рани, виразки, певні слизові оболонки.

Залежно від основи креми бувають гідрофобними та гідрофільними.

За призначенням креми розподіляються на креми для зовнішнього застосування, назальні, вушні, очні, ректальні, вагінальні.

Лініменти —м’які лікарські засоби для місцевого застосування, які містять до 5% твердих речовин. До лініментів належать мазі, гелі, креми та пасти, що характеризуються такою ознакою. Лінімент містить одну або більше діючих речовин та допоміжні речовини, які утворюють основу.

Лініменти, як правило, призначені для зовнішнього застосування.

Мазі — м’які лікарські засоби для місцевого застосування, дисперсійне середовище яких при певній температурі зберігання має не ньютонівський тип перебігу і високе значення реологічних параметрів. Мазь містить одну або більше діючих речовин та допоміжні речовини, що утворюють просту або складну основу.

Мазі призначені для нанесення на шкіру та її придатки, рани, виразки, певні слизові оболонки.

Залежно від основи мазі можуть бути гідрофобними (вуглеводна основа — вазелін, вазелінове масло, парафін та ін.), гідрофільними (водорозчинна основа).

За призначенням мазі розподіляються на мазі для зовнішнього застосування, назальні, вушні, очні, ректальні, вагінальні, мазь для інгаляцій.

Пасти — м’які лікарські засоби для місцевого застосування, що являють собою суспензії, які містять значну кількість (зазвичай понад 25%) твердої дисперсної фази, розподіленої в основі. Паста містить одну або більше діючих речовин та допоміжні речовини, що утворюють основу. Як основа для паст можуть бути використані основи для гелей, мазей, кремів.

Пасти, як правило, призначені для нанесення на шкіру, для застосування у ротовій порожнині, в деяких випадках — для приготування розчинів для перорального застосування.

За призначенням пасти розподіляються на пасти для зовнішнього застосування, пасти для застосування у ротовій порожнині (зубна, стоматологічна, для ясен), а також паста для приготування суспензії (розчину) для перорального застосування.

М’які лікарські форми (мазі, пластирі, свічки) бажано зберігати в прохолоднішій атмосфері (наприклад, в холодильнику на середніх полицях). Після використання частини препарату необхідно ретельно закрити упаковку, оскільки при контакті з повітрям м’які лікарські форми підсихають і окислюються.

Періодично необхідно проводити ревізію ліків, які є вдома: викидати прострочені препарати, одиночні таблетки без упаковки і маркування, а також ліки із зміненим зовнішнім виглядом, формою і кольором. Ліки для ін’єкцій відпускаються тільки в порціях і упаковці, що передбачає одноразове використання, тому залишки таких ліків після ін’єкції знищують (викидають).

Ліки повинні бути недоступні для маленьких дітей, бо діти, приймаючи ліки за солодощі, можуть отримати сильні отруєння.

Домашня аптечка першої допомоги повинна знаходитися в окремій коробці або шафці. Всі дорослі члени сім’ї повинні знати, де вона знаходиться і як користуватися вмістом аптечки.

Недозовані лікарські форми для зовнішнього застосування

Мазь (Unguentum) - м'яка лікарська недозована форма для місцевого застосування.

Формоутворювальна речовина (основа) для мазей є вазелін (Vaselinum), ланолін (Lanolinum) та їх суміші.

За приготуванням мазі є магістральними та офіцинальними.

Магістральні прості мазі діючу лікарську і формоутворювальну (конституенс) речовини.

Способи виписування рецептів на магістральні мазі: повний і короткий.

При виписуванні повним способом рецепт починається з назви лікарської речовини, кількості її, формоутворювальних речовин (конституенс для мазей), після чого пишуть: змішай, щоб утворилася мазь.

П р и к л а д: Виписати магістральну мазь кислоти саліцилової (Acidum salicylicum) 1% - 50,0, для змазування шкіри.

1,0 - 100,0

Х - 50,0

Х=1,0х50,0:100,0=0,5.

Rp.: Ac. Salicylici 0,5

Vaselini ad 50,0

M.f.ung.

D Для змазування шкіри.

Короткий спосіб. Рецепт починається із назви лікарської форми (мазь - Unguentum), лікарської речовини, концентрації і кількості мазі.

Rp.: Ung. Ac. salicylici 1% - 50,0

D.S. Для змазування шкіри.

Якщо до складу мазі входить декілька компонентів, то рецепт виписується тільки розгорнутим способом.

П р и к л а д: Виписати 50 г магістральної мазі, до складу якої входить 1% кислоти борної (Ac. Boricum) та 3% дерматолу (Dermatolum).

Розрахунок:

Кислоти борної

1,0 - 100,0

Х - 50,0 Х = 1,0 х 50,0: 100,0 = 0,5

Дерматолу

3,0 - 100,0

Х - 50,0 Х = 3,0 х 50,0: 100,0 = 1,5

Rp.: Ac. borici 0,5

Dermatoli 1,5

Vaselini ad 50,0

M.f.ung.

D.S. Для змазування шкіри.

Офіцинальні мазі виписують тільки скороченим способом.

П р и к л а д: Виписати 20,0 - 1% офіцинальної мазі декаміну (Decaminum), для змазування шкіри.

Rp.: Ung. Decamini 1% - 20,0

D.S. Для змазування шкіри.

Якщо до складу офіцинальної мазі входить декілька компонентів, їй дається відповідна комерційна назва (така форма має стандартний вміст речовин).

П р и к л а д: Виписати 50,0 офіцинальної мазі ундецину ("Undecinum"), для змазування шкіри.

Rp.: Ung. "Undecinum" 50,0

D.S. Для змазування шкіри.

Паста (Pasta) - густа недозована мазь. У пастах вміст порошкоподібних (індиферентних) речовин становить в середньому 50% від загальної кількості пасти, включаючи і діючу речовину. Якщо порошкоподібної діючої речовини менше ніж 50%, то додають індиферентні порошкоподібні речовини для загустіння. Порошкоподібними речовинами (загусниками, наповнювачами) можуть служити різні види крохмалю: Amylum triticum - пшеничний; Amylum oryse - рисовий; Amylum solani - картопляний; Amylum maydis - кукурудзяний. Може бути також тальк (Talcum), біла глина (Bolus alba), окис цинку (Zinci oxydum).

Формоутворювальними речовинами для паст є вазелін (Vaselinum) і ланолін (Lanolinum).

За приготуванням пасти бувають магістральними й офіцинальними.

Магістральні пасти виписуються тільки розгорнутим способом з перерахуванням усіх компонентів, які входять до складу лікарської форми. Після перерахування компонентів вказується, що зробити з вказаними речовинами (змішай, щоб утворилася паста - M.f.pasta).

П р и к л а д: Виписати магістральну пасту кислоти саліцилової (Ac. salicylicum) 10% - 50,0. Накладати на пошкоджену шкіру.

Розрахунки:

Кислоти саліцилової 10,0 - 100,0 Х - 50,0 Х = 5,0

Порошкоподібних речовин (загусників) для паст беруть половину від загальної кількості продукту. Якщо пасти необхідно виписати 50,0 то половина складає 25,0 (тобто 25 г складає діюча речовина разом з індиферентною - порошкоподібною речовиною і 25 г мазевої основи).

Rp. Ac. salicylici 5,0

Talci 20,0

Vaselini ad 50,0

M.f.pasta

D.S. Накладати на пошкоджену шкіру.

Офіцинальні пасти виписують у скороченій формі.

П р и к л а д: Виписати 40,0 офіцинальної пасти цинкової. Накладати на пошкоджену шкіру.

Rp.: Pastae Zinci 40,0

D.S. Накладати на пошкоджену шкіру.

Лінімент (Linimentum) - рідка мазь.

За приготуванням лініменти можуть бути магістральні (прості і складні) й офіцинальні.

Формоутворювальною речовиною для лініментів є олія рицинова (Ol. Ricini), олія белени (Ol. Hyoscyamus) та інші.

Магістральні прості лініменти виписують повним і скороченим способом.

П р и к л а д: Виписати 50 мл магістрального лініменту, до складу якого входить 5% ксероформу (Xeroformium). Змазувати шкіру.

Rp.: Linim. Xeroformii 5% - 50 ml

D.S. Змазувати шкіру.

#

5,0 - 100 мл Х - 50 млХ=5,0х50:100=2,5

Rp.: Хeroformii 2,5

Ol. Ricini ad 50 ml

M.f.linim.

D.S. Змазувати шкіру.

Якщо до складу лініменту входить декілька компонентів, то виписують тільки розгорнутим способом.

П р и к л а д. Виписати 150 мл лініменту, який містить по 5% ксероформу (Xeroformium) і вініліну (Vinilinum), для змазування ділянок шкіри.

Розрахунок: Ксероформу і вініліну порівну (по 5%).

5,0 - 100 мл Х - 150 мл Х = 5,0 х 150: 100 = 7,5

Rp.: Xeroformii

Vinilini aa 7,5

Ol. Ricini ad 150 ml

M.f.linim.

D.S. Для змазування пошкоджених ділянок шкіри.

Якщо лінімент готується на якійсь особливій основі, яка проявляє також і лікувальну дію, то рецепт виписують тільки розгорнутим способом.

П р и к л а д. Виписати 50 мл лініменту, що містить метилсаліцилату (Methylii salicylas) 2% і олію белени (Ol. Hyoscyamus), яка проявляє і лікувальну дію, для втирання в суглоби.

Rp.: Methylii salicylatis 1,0

Ol. Hyoscyami ad 50 ml

M.f.linim.

D.S. Для втирання в суглоби.

Офіцинальні лініменти виписують тільки скороченим способом.

П р и к л а д. Виписати офіцинальний (5% - 25,0) лінімент синтоміциновий (Synthomycinum), для лікування ран.

Rp.: Linim. Synthomycini 5% - 25,0

D.S. Для лікування ран.

 


Дата добавления: 2015-09-03 | Просмотры: 369 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.009 сек.)