ІУ. Неповне голодування
1. Неповне голодування, або хронічне недоїдання виникає, якщо організм більшою чи меншою мірою забезпечується головними харчовими речовинами (вуглеводами, жирами і білками), але загальний калораж їжі нижчий від його потреб.
За перебігом воно істотно відрізняється від повного. Тривалість його довша, іноді місяці й роки, тому встигають ввімкнутися пристосовні механізми.
2. Неповне голодування характеризується:
1. Помітніше зниження основного обміну — на 30-35 % замість
10-20 % при повному голодуванні.
2. Зниження теплопродукції на 20-25 %. Це свідчить про дуже економне витрачання енергетичних ресурсів.
3. Економне витрачення білків. Добове виділення азоту із сечею зменшується до 3-4 г замість 11-12 г.
4. Повільніше зниження маси тіла. При повному голодуванні організм гине, коли втрата маси досягне 50 %, при неповному — 40 %.
5. Гіпопротеїнемія. Вона зумовлює набряки, які часто приховують втрату маси.
6. Розвиваються такі симптоми, як брадикардія (зменшення частоти серцевих скорочень), гіпотензія (зниження артеріального тиску), брадипное (сповільнене дихання).
7. Зниження функцій ендокринних залоз, передусім щитовидної, надниркових і статевих.
8. Спотворення реактивністі. У голодуючих рідше спостерігаються алергічні хвороби (ревматизм, нефрит, бронхіальна астма), зате вони втрачають опірність до інфекцій — туберкульозу, дизентерії, холери.
Саме від цього гинуть особи, які тривалий час перебувають у стіні хронічного недоїдання
У. Часткове голодування. Чисті форми часткового (якісного) голодування в житті майже не зустрічаються. Вони добре вивчені на експериментальних моделях.
Види:
1. Білкове голодування виникає тоді, коли спожитих білків не вистачає для підтримання азотистої рівноваги.
Добова потреба в білках для людини середньої маси — 100-120 г. Якщо організм отримує щодня 40-80 г білків, то він довго може зберігати азотисту рівновагу, але за умови, що кількість вуглеводів і жирів достатня. Негативний азотистий баланс настає, коли починають руйнуватися структурні білки або коли їжа позбавлена хоча б однієї незамінної амінокислоти, наприклад лізину, триптофану, валіну, аргініну.
Білкове голодування найчастіше поєднується з хронічним недоїданням. Виникає білково-калорійна недостатність, яка проявляється у вигляді аліментарної дистрофії. Цей синдром формується нагрунті дефіциту білка, низької калорійності їжі, фізичного і психічного перенапруження, холоду.
У людей, які померли від аліментарної дистрофії, тіло нагадує скелет, обтягнутий шкірою, а саме:
· Очі запалі, вилиці видаються, живіт, над- і підключичні ямки, міжребір'я різко западають, кістки рук і ніг чітко виступають з-під тонкої шкіри.
При розтині загиблих людей від голодування виявляється:
1. Набряки, які спостерігаються в 40 % померлих, западини згладжені, при розрізі виділяється мутно-біла рідина. Така ж рідина виявляється в серозних порожнинах — черевній, плевральних, перикардіальній.
2. Атрофії внутрішніх органів. Найбільш втрачають масу такі органи: жирова тканина(97%), селезінка (60%), печінка (54%), скелетні м’язи (30%). Виснаження серця (3,6%) і головного мозку (3,9%) розвивається повільніше, порівняно з іншими органами.
3. У шкірі - накопичєння меланіну, який зумовлює смугляве забарвлення, а в скелетних м'язах, міокарді, печінці й головному мозку — ліпофусцину (бура атрофія).
4. Жирові запаси повністю відсутні.
5. У судинах тромби, то пояснюється значним сповільненням руху крові.
6. Слизова травного тракту стоншена.
7. Кістковий мозок атрофований, водянистий.
Клінічна симптоматика аліментарної дистрофії (присутня при першому та другому періоді повного голодування або при тривалому неповному голодуванні):
1. Поступове зниження м’язової сили.
2. Недостатність адаптивних реакцій, яка проявляється при різних навантаженнях.
3. Температура тіла легко порушується при нагріванні або охолодженні повітря.
4. Кров’яний тиск нестійкий.
5. Збільшується тахікардія при навантаженнях.
6. Легко розвиваються явища шоку під час травм.
7.Роздратованість, головний біль.
8. Астенічні симптоми (слабкість, зниження уваги, пам’яті).
9. Зниження статевого потягу або його повна відсутність.
10.Всі думки та сновидіння пов’язані з їжею.
11.Агресивність, егоїзм. Зникає відчуття сорому.
У третьому періоді голодування розвивається більш глибоке пригнічення ЦНС, слабкість й апатія переходять у глибоку кому. Температура тіла падає до 28 градусів.
У дітей, які хронічно вживають бідну на білки, але енергетично повноцінну їжу, виникає хвороба, що отримала назву квашіоркор. Патоморфологічна основа хвороби — дистрофічні зміни в печінці (аліпотропна дистрофія), підшлунковій залозі (гіаліноз і фіброз), шкірі (ороговіння і злущування епідермісу) та в інших органах.
2. Жирове голодування незначно впливає на життєдіяльність організму, якщо калорійність їжі збережена. Дефіцит жирів як джерела енергії покривається вуглеводами і білками. Усе ж доросла людина повинна щоденно отримувати приблизно 5 г жирів, тому що деякі жирні кислоти (лінолева, ліноленова, арахідонова) не синтезуються організмом.
3. Вуглеводне голодування. Чистого вуглеводного голодування не можна змоделювати навіть в експерименті, оскільки певна кількість вуглеводів утворюється ендогенно з жирів і білків. Тривале перебування на вуглеводній дієті призводить до наслідків, які нагадують повне голодування.
4. Мінеральне голодування в чистій формі також можна спостерігати лише в експерименті. Найважче переноситься втрата натрію хлориду. Такі випадки трапляються в робітників гарячих цехів, у шахтарів, що працюють глибоко під землею, при важкому фізичному навантаженні в спеку (марш), при деяких хворобах і патологічних станах (дизентерія, пронос, блювота), у людей, які харчуються вегетаріанською їжею. Сольове голодування швидко призводить до м'язової слабкості й зниження працездатності.
До інших видів мінерального голодування організм також не байдужий. Обмежене споживання калію знижує збудливість нервів і м'язів, нестача кальцію, навпаки, призводить до підвищення нервово-м'язової збудливості. Дефіцит заліза спричиняє анемію, дефіцит фтору — карієс, дефіцит йоду — ендемічний зоб.
5. Водне голодування виникає у випадку відсутності або великої втрати води (нестримна блювота, сильне потовиділення, пронос). Швидко згущується кров, зменшується виділення травних соків, в організмі затримуються шлаки. Із кишечника всмоктуються токсичні продукти життєдіяльності бактерій. Смерть настає від серцево-судинної недостатності.
6. Вітамінне голодування проявляється гіповітамінозами та аві-тамімозами. Причини їх бувають зовнішні й внутрішні.
Зовнішні причини — це характер харчування, кліматичні умови й умови праці. Потреба у вітамінах залежить від співвідношення харчових речовин. Наприклад, при харчуванні переважно жирами необхідно більше холіну та метіоніну, вуглеводна їжа потребує вітамінів В1, В6, В12. Сприяють появі гіповітамінозів сезонні зміни температури — взимку, як правило, відчувається нестача вітаміну В1 (тіаміну). Із недостатнім ультрафіолетовим опромінюванням пов'язане виникнення гіповітамінозів А і В. Інтенсивна м'язова робота супроводжується дефіцитом вітамінів групи В. У людей, які працюють у гарячих цехах і втрачають багато поту, складаються умови для розвитку полігіповітамінозів.
Гіповітамінози внутрішнього походження виникають внаслідок руйнування вітамінів у травному каналі або порушення всмоктування, засвоєння і використання їх. Вітамін С швидко руйнується при зниженні кислотності шлункового соку або різкому зниженні його секреції (ахілії), вітамін В[2 — при відсутності фактора Кастла (мукопротеїду, який виробляється слизовою шлунка й оберігає вітамін В12 від руйнування мікрофлорою кишечника).
Депонування і використання вітамінів багато в чому залежить від стану печінки. Патологія цього органа сповільнює перетворення неактивних форм в активні (каротину — у вітамін А, кальциферолу — у вітамін Б3). Недепоновані вітаміни виводяться із сечею. При деяких хворобах гальмується включення вітамінів у ферментні системи.
У клінічній картині гіповітамінозів виділяють загальні й специфічні прояви.
Загальними рисами гіповітамінозів є втрата маси тіла, м'язова слабкість, втомлюваність, безсоння, зниження опірності до інфекцій, сповільнення регенераторних процесів, у дітей — затримка росту. Часто пошкоджуються нервова та ендокринна системи, травний канал, шкіра та її придатки (волосся, нігті).
При нестачі кожного з вітамінів формуються характерні специфічні прояви (симптомокомплекси). Наприклад, нестача аскорбінової кислоти (вітамін С) спричиняє цингу, нікотинової кислоти (вітамін РР) – пелагру, тіаміну (вітамін В1) – бері-бері, кальциферолу (вітамін Д) – рахіт.
Дата добавления: 2015-08-26 | Просмотры: 575 | Нарушение авторских прав
1 | 2 |
|