З АНАТОМії РОСЛИН та підготовки до ліцензійного ЕКЗАМЕНУ Крок-1
#
1. Мікроаналіз кореневища виявив відкриті колатеральні провідні пучки, розташовані кільцем, що може свідчити про приналежність рослини до класу:
Хвойних
Папоротевидих
Дводольних
Гнетових
Однодольних
Колатеральні пучки характеризуються розташуванням флоеми і ксилеми пліч-о-пліч, на одному радіусі. Колатеральні пучки можуть бути закритими (однодольні рослини) і відкритими (дводольні).
#
2. М'якоть голковидного листа складає жива тканина з внутрішніми петлеподібними виростами оболонки, уздовж яких розташовані хлоропласти. Який вигляд має паренхіма цього листа?
Складчаста
Запасаюча
Повітроносна
Губчаста
Палісадна
Складчаста паренхіма складає мезофіл голковидного листя хвойних. Її клітини мають внутрішні складки оболонок, уздовж яких лежать хлоропласти. Це збільшує асимілюючу поверхню при незначній площі мезофіла. Складчаста паренхіма відноситься до основних тканин
#
3. На пелюстках квітки виявлені секреторні структури, що виділяють цукристу рідину, що приваблює комах-запилювачів. Що це за структури?
Нектарники
Клейкі волоски
Гідатоди
Волоски емергенці
Осмофори
Нектарники – багатоклітинні, морфологічно різноманітні, видоспецифічні структури на квітках. Вони виробляють солодкий рідкий нектар, що приваблює комах- запилювачів. Екстафлоральні нектарники утворюються на листках. Відносяться до екзогенних секреторних структур видільних тканин.
#
4. Встановлено, що в кореневищі і коренях Inula helenium є порожнини без чітких внутрішніх меж, заповнені ефірними оліями. Це:
Смоляні ходи
Лізигенні вмістища
Членисті молочники
Нечленисті молочники
Схизогенні вмістища
Лізигенні вмістища утворюються при лізисі оболонок, частковому або повному руйнуванні секреторних клітин, унаслідок чого порожнини вмістищ не мають чітких контурів. Лізигенні вмістилища відносяться до екзогенних секреторних структур видільних тканин.
#
5. При мікроскопії осьового органу, між кільцями вторинної флоеми і ксилеми, виявлено вузьке кільце щільної живої тонкостінної тканини. Що це за тканина?
Камбій
Фелоген
Протодерма
Прокамбій
Перицикл
Камбій складається з одного шару тонкостінних витягнутих уздовж осі стебла клітин із загостреними кінцями. Цей шар, що виник з прокамбію, називають ініціальним камбієм. Кожна камбіальна клітина ділиться тангентально. Одна з двох дочірніх клітин залишається ініціальною, здібною до необмеженої кількості ділень, а інша після декількох ділень диференціюється в елемент вторинного лубу, якщо це відбувається з клітиною, що знаходиться ззовні від шару камбію, або вторинної деревини, якщо перетворенню піддається клітина, розташована усередину від камбіального кільця
#
6. Обробка мікропрепарата розчином флороглюцину з концентрованою хлористоводневою кислотою надала малинове забарвлення стінок деяких клітин. Наявність якої речовини зумовлює це?
Мінеральні речовини
Суберин
Лігнін
Кутин
Слиз
Здерев’яніння або лігніфікація – просочення оболонки лігніном. Це речовина фенольної природи, жовтого кольору, не розчинна у воді і звичайних розчинниках, володіє антисептичними, консервуючими властивостями. Виявляють лігнін за допомогою якісних мікрореакцій: флороглюцин з соляною кислотою викликає рожеве забарвлення; сірчанокислий анілін забарвлює елементи, що здерев’яніли, в лимонно-жовтий колір,розчин хлор-цинк-йоду в жовтий колір.
#
7. Клітини запасаючої паренхіми кореневища містять зернисті включення, що мають безліч утворювальних центрів, навколо яких чергуються темні і світлі шари. Що це за зерна?
Складні алейронові
Складні крохмальні
Прості крохмальні
Прості алейронові
Хлорофілові
За місцем і способом утворення розрізняють два види крохмалю: первинний або асиміляційний і вторинний. Крохмальні зерна можуть бути концентичними (крохмалеутворювальний і геометричний центри співпадають) і екцентричними (крохмалеутворювальний центр зміщений). Прості (з одним центром), складні (з кількома центрами та нашаруваннями крохмалю); напівскладними – з кількома центрами, що мають власні нашарування крохмалю, а також спільні шари.
#
8. При анатомічному дослідженні виявлено, що бічні корені утворюється з одношарової тканини, розташованої між центральним циліндром і корою. Ця тканина -
Епіблема
Ендодерма
Екзодерма 1
Перицикл 0
Камбій
Перицикл є зовнішнім шаром, що оточує центральний циліндр. Він складається з дрібних живих тонкостінних клітин. Частіше перицикл одношаровий. У коренях водних рослин перицикл відсутній. У старих коренях деякі клітини цього шару, а іноді і всі, дерев’яніють, перетворюючись на механічну тканину і виконують опорну функцію. Перицикл в коренях грає дуже важливу роль. 1. У перициклі закладаються бічні корені.2.Він бере участь в утворенні камбію в коренях дводольних. 3. З нього в корені виникає фелоген. 4. З перициклу формуються додаткові бруньки, з яких утворюється коренева поросль.5. У перициклі утворюються різні вмістища.
#
9. Після дії хлор-цинк-йоду потовщені безбарвні клітинні оболонки коленхіми стали фіолетовими. Це означає оболонки...
Суберинізовані
Мінералізовані
Кутинізовані
Лігніфіковані
Целюлозні
Целюлоза, або клітковина, - вуглевод-полімер. Вона – дуже інертна речовина, що допомагає їй виконувати захисні функції. Клітковина розчиняється тільки в реактиві Швейцера (розчин оксиду міді в аміаку),із якого осаджується при підкисленні. Мікрофібрили целюлози утворюють каркас клітинної оболонки з великими або меншими проміжками між ними, що залежить від концентрації целюлози(від 5-15 до 30-50% і більш).
#
10. У клітинах, що вивчаються, є ядро, не має хлоропластів, в цитоплазмі запасається глікоген, а оболонка містить хітин. Отже, це клітини...
Ціанобактерії
Вищої рослини 0
Лишайника
Гриба
Водорості
У грибів запасаючою речовиною є глікоген, клітинна оболонка містить хітин, пластиди відсутні. Мінеральні речовини в цитоплазмі знаходяться тільки в розчиному вигляді. Реактив на глікоген розчин йоду – буре забарвлення.
#
11. При електронній мікроскопії клітинної оболонки виявляється її сітчаста структура, обумовлена наявністю і розташуванням міцел, утворених; макромолекулами...
Геміцелюлози
Лігніну
Пектину
Ліпопротєїду 1
Целюлози
Целюлоза, або клітковина, - вуглевод-полімер.Вона – дуже інертна речовина, що допомагає їй виконувати захисні функції. Клітковина розчиняється тільки в реактиві Швейцера (розчин оксиду міді в аміаку),із якого осаджується при підкисленні. Мікрофібрили целюлози утворюють каркас клітинної оболонки з великими або меншими проміжками між ними, що залежить від концентрації целюлози(від 5-15 до 30-50% і більш).
#
12. При дослідженні осьового органу було встановлено, що основний об’єм займає центральний осьовий циліндр, в якому безсистемно розташовані закриті колатеральні пучки. Це свідчить що даний орган є.
Корінь однодольної рослини
Стебло однодольної рослини
Корінь дводольної рослини
Кореневище дводольної рослини
Стебло дводольної рослини
Закриті колатеральні пучки розподілені по всій площі центрального циліндру, причому, на його периферії пучки дрібні, багаточислені, а в середній частині вони більші і малочислені - характерні ознаки для стебла однодольної рослини. Серцевина морфологічно не виражена, чи стебло порожнисте (тип соломини).
#
13. При дії на зріз насіння арахісу Судану 111 з'явилося рожево-жовтогаряче забарвлення, що свідчить про наявність в насінні...
Інуліну
Крохмалю 0
Камеді
Жирної олії
Целюлози
Судан IV реактив на жирну олію – рожево-жовтогаряче забарвлення, жири омилюються лугами.
#
14. Анатомо-гістохімічний аналіз черешка показав, що під епідермою над пучком розташовані живі паренхімні клітини з целюлозними оболонками, потовщеними по кутах клітин. Це характерно для …
Кутової коленхіми
Пухкої коленхіми
Губчастої паренхіми
Луб’яних волокон
Пластинчастої коленхіми
Кутову коленхіму складають щільно замкнуті 4-6 кутні клітини, оболонки потовщені лише по кутах, відноситься до коленхіми (механічної тканини).
#
15. При мікроскопічному дослідженні листка фікуса в деяких клітинах епідерми виявлено вирости клітинної оболонки з скупченням кристалів, які при дії хлористоводневої кислоти розчиняються з виділенням вуглекислого газу. Ця структура:
Цистоліти
Поодинокі кристали
Друзи
Стилоїди
Рафіди
Цистоліт – внутрішній виріст оболонки спеціалізованих клітин літоцист у вигляді целюлозної ніжки і тіла, що складається з кристалогідратів карбонату кальцію або кремнезему. Тіло цистоліту найчастіше має вид гроноподібного, булавоподібного або горбкуватого зростка округлої, овальної або витягнутої форми. Наявність цистолітів, місце їх утворення, форма, розміри, склад тіла – діагностична і систематична особливість родин кропивові, шорсткоцвіті.
#
16. Хлорофіл - зелений пігмент рослин, є комплексною сполукою. Вкажіть іон-комплексоутворювач в хлорофілі:
Fe2 +
Mn2+
0
Fе3+
Мg2 +
Ni2+
Іон-комплексоутворювач хлорофілу є Mg2+
#
17. При розгляді лікарської сировини було виявлене листя, порізане вздовж листової пластинки, а сегменти розташовані віялоподібно. Це листя:
Пальчатопластинчасті
Пальчасторозсічені
Пальчаторозділені
Перисторозсічені
Перистороздільні
Пальчасторозсічені - розчленовані на сегменти від 2/3 до головної жилки або основи пластинки. Роздільні – розчленовані на долі від ½ до 2/3 половини пластинки. Лопатеві – розчленовані на лопаті від 1/3 до 1/2 половини пластинки.
#
18. При розгляді під мікроскопом препарату бульби картоплі в клітинах видно включення, які під впливом розчину Люголя забарвлюються в синьо-фіолетовий колір. Ці включення:
Кристали інуліну
Кристали оксалату кальцію
Крохмальні зерна
Алейронові зерна
Краплі жирної олії
Під дією йодвмістних реактивів крохмальні зерна набувають темно-фіолетового забарвлення, крохмальні зерна рису синього.
#
19. При мікроскопічному дослідженні первинної кори кореня у всмоктуючій зоні виявлено, що основну масу її складає багатошарова жива рихла паренхіма з крохмальними зернами. Це:
Фелоген
Коленхіма
Екзодерма
Ендодерма
Мезодерма
Мезодерма – багатошарова запасаюча частина, складає основну масу первинної кори. Клітини, як правило, живі, великі, округлі або багатокутні, пухкі, з тонкими або потовщеними лінгіфікованими (у однодольних) оболонками, заповнені зазвичай крохмальними зернами.
#
20. У вищої безсудинної рослини чітко виражено чергування поколінь -домінуючого статевого (гаметофіту) і зредукованого безстатевого (спорофіту). Це свідчить, що рослина належить до відділу:
Папоротеподібні
Хвощеподібні
Голонасінні
Мохоподібні
Плауноподібні
Гаметофіти – багаторічні одно -, дво- та багатодомні дерні рослини. Можуть бути з ризоїдами (зелені) і без них (сфагнові) мохи. Пагін розчленований на стебло радіальної будови і листкоподібні філоїди. Архегонії і антеридії знаходяться на верхівці пагонів. Сперматозоїди дводжгутикові.
#
21. В результаті обробки рослинного мікропрепарату розчином Судан Ш оболонки клітин забарвилися в рожевий колір, що свідчить про наявність в них:
Геміцелюлози
Лігніну
Целюлози
Суберину
Пектину
Суберин – високомолекулярна жироподібна речовина, процес просочування оболонки клітин покривної тканини – корка, називається скорковіння або суберинізація. Концентровані розчини калію гідроксиду викликають пожовтіння і набрякання, судан III забарвлює оболонки клітин в рожевий колір.
#
22. При мікроскопічному аналізі кореня встановлено, що його будова первинна, клітини ендодерми з підковоподібними потовщеннями, провідний пучок центрального циліндра радіальний, променів ксилеми більше шести. Така будова кореня характерна для рослин:
Папоротевидих
Голонасінних хвойних
Покритонасінних однодольних
Покритонасінних дводольних
Голонасінних гнетових
У дводольних рослин променів ксилеми зазвичай не більше шести, а у однодольних – більше шести(пучок поліархний). Така будова кореня характерна для покритонасінних однодольних.
#
23. У складі флоеми стебла виявлені групи щільнозімкнутих прозенхімних клітин із загостреними кінцями, рівномірнопотовщеними, шаруватими оболонками, що частково здерев’яніли, Це:
Клітини коленхіми
Волокнисті склереїди
Луб’яні волокна
Дерев’янисті волокна
Волокнисті трахеїди
Луб’яні (флоемні) волокна являють собою дуже довгі вузькі клітини з потовщеними смугасто-шаруватими частково здерев’янілими оболонками.
#
24. У деревині буку при мікроскопічному дослідженні були виявлені характерні кристали, які при дії соляної кислоти розкладалися з виділенням газу. Проведені дослідження свідчили, що це кристали утворені:
Калію осалатом
Кальцію оксалатом
Кальцію фосфатом
Кальцію карбонатом
Кремнію оксидом
При взаємодії CaCO3 з HCl виділяється вуглекислота, при взаємодії з оксалатом кальцію газ не виділяється
#
25. До перистого листя, у якого надрізанність листової пластинки складає близько 1/3 половин листової пластинки, відноситься листя:
Перистолопастеві
Пальчатолопастеві
Перистороздільні
Пальчатороздільні
Перисторозсічені
По ступеню розсіченності листя:
пальчасторозсічені - розчленовані на сегменти від 2/3 до головної жилки або основи пластинки;роздільні – розчленовані на долі від ½ до 2/3 половини пластинки.; лопатеві – розчленовані на лопаті від 1/3 до 1/2 половини пластинки.
#
26. Як називаються, вирости-присоски рослини-паразита ; омели, які проникають у флоему дерева і поглинають його органічні речовини?
Веламен
Гаусторії;
Продихи
Епіблема...
Ризодерм
Гаусторії – присоски, за допомогою яких рослини – паразити висмоктують живильні речовини з рослини-господаря.
#
27. У складчастій паренхімі хвої знаходяться порожнини, що вистлані епітеліальними видільними клітинами, які утворюють бальзам. Як називається ця тканина, характерна для хвої?
Канальці
Смоляні ходи
Молочні ходи
Вмістища виділень
Секреторні клітини
Смоляні ходи – система розгалужених каналів в стеблах, коренях і рідше в листі рослин. порожнина яких зсередини вистлана клітинами залозистого епітелію. Містять різні смоли і ефірні олії..
#
28. На білій корі берези можна побачити чорні смуги тріщин. Це - спеціальні пристосування, що виконують функцію транспірації та газообміну. Як вони називаються?
Залозки
Продихи
Сочевички
Гідатоди 0
Канальці.
Газообмін і транспірація у корі проходять через сочевички, які приходять на зміну продихам, в процесі утворення перидерми. В порожнині клітин пробки відкладається біла речовинпа бетулін, завдяки, якому її стовбури мають білий колір.
#
29. З молодої гілки липи легко знята смужка шкірки - захисного шару. Як він називається?
Перидерма
Кора
Екзодерма
Кірка
Епідерма
Епідерма зазвичай одношарова, рідше – багатошарова комплексна тканина, що виконує захисну і регуляторно-секреторну функції: захищає рослину від температурних коливань. механічних і інших пошкоджень. регулює транспірацію, газообмін і зовнішню секрецію
#
30. При гарній сонячній погоді на поверхні листя евкаліпта виділяється ефірна олія. Це відбувається внаслідок розриву переповнених ним порожнин, що розташованих в паренхімі листка і вистелені декількома шарами видільних клітин. Як називаються ці порожнини?
Секреторні клітини
Схизогенні вмістища
Лізогенні вмістища
Залозки 0
Молочники
Схизогенні вмістища є міжклітинними порожнинами з чіткими контурами внутрішньої межі або трубчасті структури, що вистелені зсередини секреторними клітинами.
#
31. Листя реліктового дерева гінкго дволопатевого мають характерну форму. Особливістю будови листя є роздвоєння жилок у верхній частині. Як називається таке жилкування?
Перисте
Пальчате
Перисто-петлевидне
Дихотомічне
Сітчасте
Відкрите дихотомічне або вилчасте жилкування – роздвоєння жилок першого порядку на однакові жилки наступного порядку. Характерне для деяких папоротей та.гінкго дволопатевого.
#
32. Голчате листя хвої не гине навіть в люті морози, на відміну від листя листових порід. Вони захищені товстою епідермою, під якою розташований ще один шар клітин. Як він називається?
Ксилема
Ендодерма
Гіподерма
Склеренхіма, 0
Губчаста паренхіма
Гіподерма – захисно-механічна і водонакопичуюча тканина, яка преревається лише під продихами. Характерна для радіального, або центричного типу будови листа хвойних.
#
33. Встановлено, що надземну частину гороху посівного утримують в просторі вусики, які є видозміною:
Верхніх листочків складного листа
Верхівкових пагонів.
Всього складного листа
Прилистків
Нижніх листочків складного листа
Листя почергові (інколи супротивні) складні, зрідка прості; з прилистками. Іноді частини листка видозмінюються у вусики.
#
34. У австралійських акацій асиміляційну функцію в посушливий період виконують розширені і сплощенні черешки складного листя:
Кладодії
Ловчі апарати 1
Філодії
Колючки
Вусики
Філодій – фотосинтезуючі черешки сплощень – листоподібно розширений черешок видозміненого листка, що виконує функцію листкової пластинки; пристосування до зменшення транспірації(австралійські акації, чина південна).
#
35. У одному із запропонованих мікропрепаратів стебел визначена наявність схизогенних смоляних ходів, перидерми без сочевичок, відсутність судин в річних кільцях деревини. Можна припустити, що це стебло:
Гарбуза
Сосни
Соняшнику
Липи
Кукурудзи
Це стебло сосни. Анатомічна будова стебел голонасінних відрізняється від стебел покритонасінних. Деревина складається тільки з трахеїд. Перидерма без сочевичок, але з тріщиними. Річні кільця деревини складають широкопросвітні весняні трахеїди з облямованими порами, що виконують провідну функцію і вузькопросвітні волокнисті осінні трахеїди без облямованих пор, що виконують опорну функцію. Усі частини стебла пронизані смоляними ходами.
#
36. Встановлено, що у рослині синтез вторинного запасного крохмалю відбувається в:
Протеоп ластах
Амілопластах
Олеопластах
Хлоропластах
Хромопластах-
Амілопласти – безбарвні пластиди, запасний крохмаль відкладається в амілопластах запасаючих тканин кореневищ, бульб, плодів. насіння та інших органів і частин у вигляді крохмальних зерен. Різновидом лейкопластів є амілопласти які синтезують вторинний крохмаль
#
37. При мікроскопії поздовжнього зрізу стебла льону на периферії центрального циліндра виявлені групи щільностиснутих прозенхімних клітин із загостреними кінцями і сильно потовщеною, шаруватою, целюлозною оболонкою, пронизаною косими порами. Отже, це:
Пористі трахеїди
Луб’яні волокна
Волокнисті трахеїди
Корові волокна
Дерев’янисті волокна
Луб’яні волокна – склеренхіміи волокна, що утворюються в корі з флоемних елементів осьових органів рослини у вигляді тяжів або циліндра. Кожен тяж є групою окремих луб’яних клітин. які володіють високими механічними властивостями, що зумовлюють міцність корової частини стебла.
#
38. При обробці рослинних клітин флороглюцином з концентрованою сірчаною кислотою їх оболонки придбали малиново-червоне забарвлення, що вказує на їх:
Кутинізацію
Скорковіння
Ослизнення
Мінералізацію
Здерев’яніння
Здерев’яніння або лігніфікація – просочування оболонки лігніном: стійкою речовиною фенольної природи. Лігнін проявляє антисептичну і консервуючу дію. Хлор-цинк – йод з додаванням сірчаної кислоти викликає жовте забарвлення лігніну; сірчанокислий анілін – лимонно-жовте забарвлення, розчин флороглюцину з концентрованою сірчаною кислотою малиново-червоне забарвлення.
#
39. Що живить зародок покритонасінних рослин поживними речовинами, успадкованими від обох батьків?
Плодолисток
Гетероспорія
Оцвітина
Триплоїдний ендосперм
Все перераховане
Після подвійного запліднення триплоїдна зигота ділиться, даючи поживну тканину насінини – ендосперм.
#
40. Вивчаючи стебло, покрите перидермою, дослідник переконався, що газообмін здійснюється через:
Сочевички
Продихи
Пори
Пропускні клітини.
Гідатоди.
У більшості рослин в процесі формування перидерми під продихами епідерми з фелогену утворюються сочевички – пухкі ділянки, тріщинки чи здуття для водо- і газообміну.
#
41. Насіння льону використовується в медицині як обволікаючий засіб, завдяки здатності вторинних оболонок до:
Ослизнення
Гумозу
Мінералізації
Здерев'яніння
Скорковіння
Ослизнення – метаболічні процеси ізомерного перетворення полісахаридів оболонки чи цитоплазми, що призводять до появи слизу.
#
42. У яких клітинних елементах містяться зелені пігменти, за участю яких відбувається фотосинтез?
Амілопласти
Хромопласти
Хлоропласти
Протеопласти
Мітохондрії
Хлоропласти – зелені пластиди, що забезпечують фотосинез. Вони мають дисковидну форму, Вкриті білково-ліпоїдною мембраною, яка має внутрішні вирости – ламели або тилакоїди. Вони містять фотосинтезуючі хлорофіли а,в, с супутні пігменти – каротиноїди. Іон-комплексоутворювач хлорофілу Mg2+. Дисковидні тилакоїди, зібрані в грани, на поверхні яких протікають світлові реакції фотосинтезу. Основна речовина, строма або матрикс хлоропласта містить ферменти, ліпіди, цукри і забезпечує темнові реакції фотосинтезу..
#
43. При дії на зріз насінини соняшнику розчину Судан III з'явилося жовтогоряче забарвлення. Це свідчить про те, що до складу насінини входить:
Крохмаль
Білок
Інулін
Целюлоза
Жирна олія
Краплі жирної олії забарвлюються Суданом Ш в жовтогорячий колір.
#
44. Мікроскопія епідерми листа конвалії травневої показала, що продихи мають чотири побочні клітини, з яких дві бічні, дві - полярні. У такому разі тип продихового апарату буде:
Аномоцитний
Тетрацитний
Парацитний
Діацитний
Анізоцитний
Тетрацитний тип –продихи з чотирма побічними клітинами, з яких дві, – бічні, дві – полярні(клас однодольні, рідко- дводольні). Аномоцитний – клітини навколо замикаючих клітин не відрізняються від базисних. Анізоцитний – побічних клітин три, одна з них менша за інші. Парацитний – побічних клітин дві чи чотири їх поздовжні осі паралельні продиховій щілині. Діацитні – побічних клітин дві, їх суміжні клітини перпендикулярні продиховій щілині.
#
45. При мікроскопічному аналізі зрізу кореневища виявлені центроксилемні провідні пучки, наявність яких може свідчити про приналежність рослини до:
Дводольних
Голонасінних
Водоростей
Папоротей
Однодольних
Центроксилемні або амфікрибральні провідні пучки характерні для папоротевидних.
#
46. При розгляданні під мікроскопом кінчика корінця добре видно зовнішній шар видозмінених в довгасті волоски клітин, які виконують захисну і всмоктуючу функцію. Як називається ця зовнішня тканина?
Епідерма
Перидерма
Кірка
Епіблема
Екзодерма
Епіблема виконує всмоктуючу і захисну функції, складається з одного шару тонкостінних, щільно зімкнутих клітин з кореневими волосками, не має продихів, товстої кутикули і трихом.
#
47. При мікроскопічному аналізі стебла виявлено: покривна тканина - епідерма, центральний осьовий циліндр - включає серцевину і відкриті провідні пучки, розташовані по кругу на периферії стебла. Визначите тип будови даного стебла.
Пучковий первинний
Пучковий вторинний
Непучковий вторинний
Непучковий первинний
Перехідний
Пучковий вторинний тип будови стебла характеризується наявністю постійних колатеральних або біколатеральних пучків утворених спочатку прокамбієм, а потім - пучковим камбієм.
#
48. При проведенні кольорової реакції соку свіжозрізаного стебла бадану толстолистого на фільтрувальному папері, змоченому розчином ацетату свинцю, в місці дотику утворюється пляма чорного кольору. Із змістом яких речовин це пов'язано?
Дубильних речовин
Щавелевої кислоти
Полісахаридів
Алкалоїдів 0
Глікозидів
Ацетат свинцю реактив на дубильні речовини утворює пляму чорного кольору
#
49. Як називаються структури, за допомогою яких відбувається гутація (краплинне виділення води і розчинених в ній солей з внутрішніх тканин листка на його поверхню) у рослин, що зростають у вологих місцях
Залозки
Осмофори
Продихи
Гідатоди
Трихоми
Гідатоди або водяні продихи – пристосування для гутації – виділення у вигляді крапель слабких розчинів мінеральних, рідше органічних речовин. Розміщені гідатоди зазвичай групами на зубчиках листків. Відрізняються від продихів тим, що замикаючі клітини гідатод, не змінюють форму і щілина між ними має постійний розмір незалежно від освітлення.
#
50. Лист сонцелюбивого евкаліпта під епідермою, покритою кутикулою, містить декілька рядів палісадної паренхіми. В центрі листка знаходяться клітини губчастої паренхіми, в яких зустрічаються друзи оксалата кальцію. Жилка листка має кристалоносну обкладку з призматичних кристалів: До якого типу будови відноситься цей лист?;
Дорзивентральний
Різносторонній
Ізолатеральний
Біфаціальний
Радіальний
За анатомічною будовою виділяють три типи листових пластинок: дорзовентральний (різносторонній – до верхньої епідерми примикає палісадна хлоренхіма до нижньої епідерми – губчаста); ізолатеральний (рівносторонній - до верхньої і нижньої епідерми примикає палісадна хлоренхіма);радіальний(центричний) тип характерний голкоподібному листку хвойних, складчаста хлоренхіма утвороює петлеподібні вирости..
#
51. У яких структурах листя м'яти перцевої, шавлії лікарської, материнки звичайної і інших ефіроолійних рослин родини Lamiасеае міститься ефірна олія?,
Членисті молочники
Залозисті трихоми
Нечленисті молочники
Схизогенні смоляні ходи
Гідатоди - водяні продихи
Залозисті трихоми -(волоски, залозки, лусочки) належать до екзогенних секреторних утворень, захищають органи та виділяють секрети – ефірні олії, смоли, бальзами. Складаються з одно-або багатоклітинної живої, чи мертової ніжки різної довжини та живої, секретуючої одно - або багатоклітинної головки певної форми і розмірів.
#
52. При вивченні рослинної клітини під електронним мікроскопом виявлені структури у вигляді стопки сплюснутих мембранних цистерн і бульбашок. Органоїди визначені як
Апарат Гольджі
Ендоплазматичний ретикулум
Мітохондрії
Мікротільця
Пластиди
Апарат Гольджі – складається з пухирців Гольджі та диктіосом – купок сплющених мембраних трубок, мішечків-цистерн, що безупинно утворюються на одному з кінців і відшнуровуюються у вигляді пухирців на іншому.
#
53. При мікроскопічному дослідженні стебла багаторічної рослини визначена покривна тканина вторинного походження, що утворилася в результаті діяльності
Протодерми
Фелогену
Прокамбію
Камбію
Перициклу
Фелоген або пробковий камбій твірна тканина її похідні –корок та фелодерма. Перидерма – вторинна комплексна покривна тканина. Включає твірну тканину фелоген або пробковий(корковий) камбій і похідні фелогену пробку, або корок і фелодерму.
#
54. Встановлено, що синьо-фіолетове забарвлення пелюсток досліджуваної рослини змінюється на рожеве або блідо-рожеве залежно від рН клітинного соку вакуолей, що зумовлено наявністю
Ксантофілу
Фікобіліну
Каротину
Хлорофілу
Антоціану
Антоциани – група пігментів флавоноїдної природи, що містяться в клітинному соці багатьох рослин і зумовлюють забарвлення квіток, плодів в синій, червоний і фіолетовий кольори.
#
55. Серед наданих зразків наземних видозмін пагонів є те, що розвиваються з бічних бруньок в пазухах листя або в суцвіттях і що забезпечують вегетативне розмноження. Це
Наземні бульби
Кладодії
Повітряні цибулини
Вусики
Колючки
Цибулини – утворюються в пазухах листя надземного пагона, або суцвіттях: зонтик з плівчастим, видовжено-гострим покривальцем і повітряними цибулинами – «діткам»;. служать для вегетативного розмноження (часник).
#
56. На поверхневому мікропрепараті листка серед основних епідермальних клітин виявлені попарно розташовані бобовидні клітини з хлоропластами, утворюючі:
Гідатоди
Продихи
Залозки
Вмістища
Трихоми
Продихи або дихальце є головним компонентов продихового апарату або комплексу, який забезпечує газообмін і транспірацію. продиховий апарат включає 2, інколи 4 замикаючі клітини, вузький отвір між ними – продихову щілину, а також прилеглі до замикаючих клітин епідермальні клітини,. чи спеціалізовані біляпродихові або побічні клітини. Ці клітини парні; зазвичай півмісячні, бобовидні, ниркоподібні, орієнтовані вздовж продихової щілини містять фотосинтезуючі хлоропласти з крохмальними зернами та чисельні мітохондрії. Оболонки специфічно і нерівномірно потовщені, що сприяє відкриттю та закриванню продихів.
#
57. Під мікроскопом в поперечному зрізі кореня дослідник побачив ризодерму, екзодерму; мезодерму, ендодерму і центральний осьовий циліндр. Через яку зону пройшов зріз?
Кореневий чохлик
Зону всмоктування
Провідну зону
Зону зростання клітин 0
Зону ділення клітин
Зона проведення і укріплення або зона бічних коренів, розташована вище зони всмоктування. Сформовані в ній провідні тканини забезпечують пересування двох течій; а утворені з перициклу бічні корені закріплюють рослину в грунті. У цій зоні односім’ядольні рослини зберігають первинну будову, з невеликими змінами, а у двосім’ядольних з діяльністю камбію і фелогену корінь потовщується і набуває вторинної анатомічної будови.
#
58. У пагона апікальна брунька рано припиняє свій розвиток, а зростання забезпечують дві бічні бруньки, розміщені супротивно під верхівкою. Таке галуження пагона:
Кущіння
Моноподіальне
Нерівнодихотомічне
Рівнодихотомічне
Несправжньодихотомічне
Несправжньодихотомічне галуження – одночасний розвиток двох супротивних бокових пагнів, поєднанне з відмиранням верхівкової бруньки (точки росту).
#
59. У перезрілих соковитих плодах відбулося руйнування міжклітинної речовини і роз’єднання клітин внаслідок:
Гумозу
Ослизнення
Мацерації
Лігніфікації
Мінералізації
1.Мацерація або руйнування міжклітинної речовини, веде до роз’єднання клітин.2. Природним шляхом мацерація відбувається при переході пропектину в пектин при дозріванні соковитих плодів. 3. Штучну мацерацію викликають кип’ятінням об’єктів у лугах або суміші Шульца.
#
60. Пагони хмелю обвиваються навколо опори і піднімаються вгору, значить вони:
Повзучі
Прямостоячі
Чіпкі
Лежачі
Виткі
У рослин, що не мають достатньо розвиненої скелетної системи механічних тканин, слабкі пагони обкручуються навколо якої-небудь твердої опори (хміль,березка, квасоля). Такі пагони виткі.
#
61. Вивчаючи стебло, покрите перидермою, дослідник переконався, що газообмін здійснюється через:
Гідатоди
Сочевички
Продихи
Пропускні клітини
Пори
Сочевички – поверхневі структури пристосування перидерми для газообміну у вигляді пухирців, тріщин. Утворюються фелогеном і складаються з пухкої тканини.
#
62. На попречном зрізі стебла гарбуза добре помітні відкриті провідні пучки, дві ділянки флоеми, що мають, – зовнішню і внутрішню. Такі пучки відносяться до.
Радіальних
Центроксилемних
Колатеральних
Центрофлоемних
Біколатеральних
Біколатеральні провідні пучки -.відкриті з двома ділянками флоеми – внутрішньої і зовнішньої, між якими розташована ксилема. Камбій знаходиться між зовнішньою флоемою і ксилемою. Характерні для родин гарбузових, пасльонових.
#
63. При мікроскопії стебла виявлена комплексна тканина, що складається з ситовидних трубок з клітинами супутницями, луб’яних волокон і луб’яної паренхіми. Це.
Ксилема
Флоема
Кірка
Епідерма
Перидерма
Флоема (луб) –комплексна тканина судинних рослин, що забезпечує нисхідну течію органічних речовин. До її складу входять провідні елементи – ситовидні клітини або ситовидні трубки з клітинами-супутницями, запасаючі елементи – луб’яна і променева паренхіма, та механічні елементи – луб’яні волокна, іноді склереїди. Молочники та інші секреторні структури. За походженням – первинна і вторинна.
#
64. При мікроаналізі поперечних зрізів трирічного стебла, в його зовнішній частині виявлені ряди щільно зімкнутих мертвих клітин з потовщеними, коричневими оболонками, які містять суберин. Ця тканина:
Лібріформ
Камбій
Пробка
Хлоренхіма
Коленхіма
Пробка – зовнішній шар перидерми, вторинна покривна тканина рослини. Скорковіння (опробковіння) вторинна хімічна зміна клітинної оболонки, просочування оболонок суберином, що призводить до відмирання живого вмісту клітин, перешкоджає водо і газообміну.
#
65. Серцевина стебла з великими міжклітинниками, клітини паренхімні живі, з тонкою пористою оболонкою. Ця тканина.
Механічна
Провідна
Основна
Твірна
Покривна
Основна тканина, або паренхіма, називається виповнюючою, тому,що заповнює простір між іншими тканинами. Підрозділяється на: асиміляційну паренхіму або хлоренхіму (стовпчаста або палісадна, губчаста або пухка, складчаста), запасаючу, повітро і водонакопичуючу.
#
66. Розростання осьових органів в товщину обумовлене твірною діяльністю.
Ендодерми
Верхівкових меристем
Раневих меристем
Вставних меристем
Бічних меристем
Твірні тканини або меристеми, дають початок усім постійним тканинам, забезпечують ріст органів. Апікальні або верхівкові – забезпечують ріст рослини у довжину. Бічні або латеральні – обумовлюють потовщення органів. Інтеркалярні або вставні – забезпечують ріст в висоту. Травматичні або раневі – виникають у місцях ушкодження тіла рослин.
#
67. Клітини мезофіла листа подовжені, щільно зімкнуті, з тонкими прямими стінками і великою кількістю хлоропластів, хлоренхіма відноситься:
Стовпчаста
Запасаюча
Пухка
Складчаста
Повітронакопичуюча
Палісадна або стовпчаста – асиміляційна паренхіма щільна, складається з видовжених, розташованих перпендикулярно до поверхні листа клітин з великою кількістю хлоропластів, що забезпечують фотосинез.
#
68. При вивченні зрізів стебла Tilia cordata в корі виявлені тяжі волокон у складі.
Серцевинних променів
Пластинчастої коленхіми
Твердого лубу
Весняної деревини
М'якого лубу
Твердий луб – товстостінна флоема (первина прокамбіальна, вторинна камбіальна), або твердий луб складають механічні тканини – луб’яні чи склеренхімні волокна.
#
69. У листі досліджуваної рослини по центру проходить чітко виражена головна жилка, від якої рівномірно відходять бічні жилки. Яке це жилкування?
Пальчате
Дугове
Перисте
Дихотомічне
Паралельне
Жилкування або нервація листка – це характер проходження і галуження жилок (провідних пучків) в мезофілі листової пластинки. Відкрите – жилки не з’єднуються між собою, доходять до краю пластинки. Перисте –(пірчасте) – коли по центру уздовж листової пластинки проходить більш менш виражена головна або центральна жилка, від якої в обидва боки рівномірно відходять бічні жилки. Пальчасте – від основи листкової пластинки віялоподібно відходять декілька одинакових жилок, які в разі пальчатосітчатого жилкування багаторазово галузяться. При дуговому і паралельному жилкуванні кожна жилка проходить уздовж листкової пластинки окремо і з’єднуються вони лише на верхівці пластинки
#
70. Низхідний тік органічних речовин від листя до всіх органів рослин забезпечують:
Ситовидні трубки
Луб’яні волокна
Судини
Деревині волокна
Трахеїди
Ситовидні трубки – утворюються з рядів вертикально розташованих клітин прокамбію або камбію. Вони витягуються, а поперечні оболонки перфорують, утворюючи ситовидні пластинки. Через отвори в них – ситоподібні поля за допомогою цитоплазматичних тяжів сполучаються трубчасті членики ситовидних трубок.Оболонки ситовидних трубок целюлозні, протопласт зберігається, але ядро і тонопласт руйнуються. Проте ситовидні трубки не відмирають, тому що поряд з ними знаходяться супроводжуючі клітини, або клітини-супутниці. Це живі клітини з ядром, густою цитоплазмою і тонкою целюлозною оболонкою. Вони виробляють ферменти, що поступають в ситовидні трубки і забезпечують їх життєдіяльність. Восени порові поля ситовидних трубок закупорюються полісахаридом – калозою.
#
71. Найбільш примітивне дихотомічне наростання характерне для.
Пагонів хвоща польового
Пагонів сосни
Пагонів шипшини
Пагонів кінського каштана
Слоєвища фукусу
Фукус – бентоносна макроводорость. Слань дихотомічно розгалужена, гілки плоскі з поздовжнім ребром
#
72. Земляна груша (топінамбур) розмножується підземними видозміненими пагонами -.
Вусами
Кореневищами
Бульбами
Цибулинами
Бульбоцибулинами
Топінамбур – підземні органи бульби. Вони великі, кулясті, грушовидні, веретеновидні або яйцевидні, жовто-білі, фіолетово-червоні або сіро-коричневі. Підземні органи – бульби, скупчені біля основи підземного стебла. Підземні видозмінені пагони: столони, кореневища, бульби, цибулини, бульбоцибулини.
#
73. Листя дубу звичайного за формою і ступеню надрізанності листової пластинки..
Трійчасто-роздільні
Перисто-лопатеві
Перисто-розсічені
Пальчасто-лопатеві
Пальчасто-роздільні
Листки почергові, короткочерешкові, довгасто – оберненояйцевидні, перисто-лопатеві: лопаті нерівні, тупі, цілокраї. Дорослі листки знизу опушені.
#
74. Діагностичною ознакою листа кропиви є наявність в спеціалізованих клітинах-ідіобластах паренхіми кристалічних включень карбонату кальцію у формі.
Кристалічного піску
Друз
Цистолітів
Одиничних кристалів
Рафід
Кристали карбонату кальцію відкладаються в оболонках, вакуолях чи формують тіло цистоліту. Цистоліт – внутрішній виріст оболонки спеціалізованих клітин – літоцист. Може бути диференційованими на целюлозну ніжку і тіло.
#
75. Оболонки клітин внутрішньої епідерми оплодня перцю пронизані порами. У суміжних клітинах циліндричні порові канали співпадають по напряму і діаметру. Отже, ці пори.
Облямовані 0
Косі
Щілиноподібні
Галузисті
Прямі
До простих пор, що складаються із порового отвору і порового каналу, відносяться прямі, косі, щілиноподібні і розгалужені. Порові канали сусідніх клітин мають однаковий діаметр, співпадають(пара пор) (переділені тонкою замикаючою плівкою із серединної пластинки та двох первинних стінок).
#
76. При дії на мікропрепарат розчину сірчанокислого аніліну з’являється лимонно-жовте забарвлення клітинних оболонок механічних тканин, що свідчить про наявність в них..
Слизу
Суберину
Лігніну
Кутину
Мінеральних речовин
Здерев’яніння або лігніфікація – просочування оболонки лігніном. Виявляють лігнін якісними реакціями: при дії 1% розчину флороглюцину з додаванням концентрованої соляної кислоти лігніфіковані оболонки забарвлюються в малиновий чи вишневий колір; хлор-цинк-йод з додаванням сірчаної кислоти – жовте забарвлення; 0,5% спиртовий розчин сафраніну – червоне.
#
77. У зрізах кореню оману високого (Inula helenium), витриманих в 96% етанолі, в паренхімі з'являються великі, блискучі сферокристали...
Слизу
Крохмалю
Білку
Інуліну
Жирів
Інулін та інуліди (С6Н10О5)n – розчинні полісахариди, що розщеплюється до фруктози. Інулін виявляють у рослинних клітинах α-нафтолу (р-н Моліша – фіолетове забарвлення) або додаванням 96% спирту (утворення сферокристалів).
#
78. Продихи епідерми листа виду родини ясноткові мають 2 побічних клітини, у яких сторони, що примикають одна до одної(суміжні), перпендикулярні до продихової щілини. Значить, тип продихового апарату.
Парацитний
Діацитний
Анізоцитний
Аномоцитний
Тетрацитний
Родина ясноткові – продихи діацитні. Діацитний (поперечно – комірковий тип): продих оточений двома навколопродиховими клітинами, спільна стінка яких розташована під прямим кутом до продихової щілини.
#
79. Дослідженнями встановлено, що висхідний транспорт води і розчинених мінеральних речовин забезпечують.
Судини і трахеїди 0
Ситовидні трубки 0
Деревинні волокна
Кутова коленхіма
Луб’яні волокна
Висхідна течія здійснюється по трахіальних елементах ксилеми – судинах і трахеїдах: висхідний рух води і мінеральних розчинів від кореня до надземних частин рослин.
#
80. У епідермі листа рослин родини капустяні продиховий апарат включає три побічні клітини, з яких одна менша, ніж дві інші, тобто за типом апарат.
Парацитний
Аномоцитний
Актиноцитний
Діацитний
Анізоцитний
Анізоцитний (різнокомірковий) тип: продих звичайно оточений 3 навколопродиховими клітинами, одна з яких помітно менше інших.
#
81. У кореневищі конвалії травневої виявлені провідні пучки, в центрі яких розташована флоема, а ксилема оточує.
Ці пучки:
Колатеральні
Концентричні центроксилемні
Радіальні
Концентричні центрофлоемні
Біколатеральні
Концентричні пучки закриті, бувають центрофлоемні (амфівазальні), якщо ксилема оточує флоему. Частіше формуються в односім’ядольних (конвалія)
#
82. Потовщення стебла здійснюється за рахунок функціонування.
Інтеркалярних меристем
Апікальних меристем
Раневих меристем
Латеральних меристем
Ендодерми
Латеральні, або бічні, меристеми розташовуються уздовж осі органів і зумовлюють їх потовщення.
#
83. У клітинах тканини, що визначається, ядро велике, цитоплазма густа без вакуолей, мітохондрії і рибосоми численні, ендоплазматична мережа слабо розвинена, пластиди у стадії пропластид, ергастичні речовини відсутні. Ця тканина -.
Пробка
Меристема
Ендосперм
Перисперм
Епідерма
Твірні тканини або меристеми, дають початок усім постійним тканинам, забезпечують ріст органів. Клітини меристеми паренхімні, живі, тонкостінні, щільно замкнуті, з густою цитоплазмою, крупним ядром, пластиди у формі пропластид і лейкопластів, вакуолі відсутні чи дуже дрібні. Ті клітини меристеми, що знаходяться в стані постійного поділу називаються ініціальними, а ті що утворюються з них і диференціюються – похідні ініціалей, або основна меристема. За походженням: первинні і вторинні; за місцем розташування: апікальні або верхівкові, латеральні або бічні, інтеркалярні або вставні, травматичні, або раневі.
#
84. Розглянута покривна тканина стебла деревної рослини, що є сукупністю перидерм. Отже, стебло захищає …
Епіблема
Епідерма
Кірка
Ризодерма (Епіблема)
Екзодерма
Кірка або ритидом вважається вторинною або третинною покривною тканиною, утворюється в результаті багаторазового закладання і діяльності фелогену. Кірка – сукупність декількох перидерм і розміщених між ними тканин кори.
#
85. Епідерма листа кропиви має крупні вирости, що складаються з багатоклітинної підставки і ампулоподібної живої клітини з невеликою мінералізованою головкою. У клітинному соці містяться речовини, які викликають подразнення шкіри. Ці вирости –
Залозисті лусочки
Криючі волоски
Чіпкі волоски
Ефірноолійні залозки
Пекучі емергенці
Емергенці кропиви – жалкі волоски, мають високу багатоклітинну підставку, в яку занурена основа ампулоподібної живої клітини з маленькою головкою. До складу соку входить мурашина кислота, гістамін, ацетилхолін, токсини. Клітинна оболонка мінералізована вапном і кремнеземом. При дотику головка обламується, гострі краї втикаються в шкіру і клітинний сік з пекучими речовинами впорскується в неї.
#
86. Мікроскопія гілочки показала наявність камбію, розташованого..
Між лубом і деревиною
Під перидермою
Під первинною корою
Між ксилемою і серцевиною
В центрі стебла
Камбій – вторинна твірна тканина. Розташований між деревинною і флоемною зонами по всій довжині стебла і кореня у вигляді тонкого циліндричного шару клітин.
#
87. При визначенні типу і особливостей провідних пучків осьових органів враховано взаємне розташування флоеми і ксилеми, наявність обкладки і.
Перидерми
Епідерми
Камбію
Перициклу
Фелогену
Камбій – вторинна твірна тканина. Розташований між деревинною і флоемною зонами по всій довжині стебла і кореня у вигляді тонкого циліндричного шару клітин. Утворюється камбій з прокамбію, а в коренях – з паренхімних клітин на межі протофлоеми і протоксилеми з подальшим нарощенням окремих прошарків в кільце.
#
88. У рослинному організмі опорну і скелетну функцію забезпечують тканини..
Твірні
Провідні
Видільні
Покривні
Механічні
Механічні або скелетні, арматурні, опорні, тканини забезпечують рослині міцність, твердість, пружність, гнучкість та розміщення в просторі, захищають органи від розриву, розламу, розтягнення, ушкоджень. Механічні тканини складають паренхімні чи прозенхімні клітини з потовщеними, целюлозно-пектиновими або здеревянілими оболонками, що за міцністю не поступаються сталі.
#
89. Потовщення кореневищ дводольних рослин відбувається завдяки розростанню запасаючої паренхіми і діяльності.
Апексу
Камбію і фелогену
Екзодерми
Ендодерми
Прокамбію
Камбій – вторинна твірна тканина. Розташований між деревинною і флоемною зонами по всій довжині стебла і кореня у вигляді тонкого циліндричного шару клітин. Утворюється камбій з прокамбію, а в коренях – з паренхімних клітин на межі протофлоеми і протоксилеми з подальшим нарощенням окремих прошарків в кільце. Фелоген – корковий камбій, вторинна твірна тканина рослин, клітини якої в результаті ділення утворюють клітини пробки, або фелеми, ззовні, що відкладаються, і клітини особливої паренхіми, або фелодерми, що відкладаються у внутрішній частині тканини.
#
90. На зрізі коренеплоду буряка виділяється декілька камбіальних кілець, що формують додаткові провідні пучки і запасаючу паренхіму. Це вказує, що будова.
Перехідна, монокамбіальна
Вторинна, монокамбіальна
Первинна, безкамбіальна
Первинна, монокамбіальна
Вторинна, полікамбіальна
У коренеплодах типу буряка (лободові) центральний циліндр спочатку має первинну діархну будову. Потім під ділянками флоеми з прокамбію розвивається пучковий камбій, а з нього вторинні ксилема і флоема. Так утворюються в центральному циліндрі два відкритих колатеральних пучки. Міжпучковий камбій продукує паренхіму серцевинних променів Згодом робота камбію з утворення вторинних тканин припиняється, а назовні від вторинної флоеми закладаються додаткові меристематичні кільця. З них розвивається головним чином паренхіма і проходять листові сліди. Полікамбіальность – утворення декількох камбіальних кілець (одного за іншим до 19) наприклад, в корені буряка. Камбіальні кільця утворюються з клітин лубу і перициклу.
#
91. На поперечному зрізі стебла визначені відкриті біколатеральні провідні пучки, в яких флоема розташована.
Тільки ззовні від ксилеми
Ззовні і всередині від ксилеми
Тільки всередину від ксилеми
Навколо ксилеми
Між променями ксилеми
Біколатеральні пучки завжди відкриті, з двома ділянками флоеми – внутрішньою і зовнішньою, між якими розташована ксилема. Камбій знаходиться між зовнішньою флоемою і ксилемою. Біколатеральні судинно-волокнисті пучки характерні для представників род. гарбузові, пасльонові, кутрові.
#
92. У суцвітті верхівкова брунька рано припинила свій розвиток, а його зростання і галуження забезпечили дві найближчі супротивні бічні бруньки. Отже. наростає квітконосний пагін.
Моноподіально
Дихотомічно
Симподіально, за типом дихазію
Симподіально, за типом монохазію
Симподіально, за типом плейохазію
Симподіальні або цимозні суцвіття закриті, тому що рано утворена верхівкова квітка припиняє розвиток головної осі. Ріст суцвіття забезпечують нижче розташовані бічні пагони наступних порядків, що закінчуються квітками. Цимозні суцвіття поділяються на монохазії, дихазії, плейохазії.
#
93. При старінні коренеплід редиски робиться менш соковитим, ксилема стає пористою і твердне в результаті значного укрупнення і здерев’яніння…
Паренхіми
Судин
Лубяних волокон
Ситовидних трубок
Клітин-супутниць
Відмінною рисою потовщених коренів – коренеплодів – є значне розростання запасаючої паренхіми у деревині.
#
94. Листя рудерального злаку – пирію повзучого прикріпляються до стебла за допомогою нижньої плівчастої частини лінійної листової пластинки, яка охоплює міжвузловину, утворюючи.
Листкову піхву
Черешок
Філодій
Кладодій
Розтруб
Листки шорсткуваті, піхвові. При переході пластинки у піхву є плівчастий язичок, вушка. Листкова основа може бути у вигляді листкової подушечки – невеличкого потовщення основи черешка чи листкової подушки, розширеної піхви, яка більш менш охоплює стебло.
#
95. При мікроскопії первинної кори кореня дводольної рослини в зоні всмоктування, виявлений шар клітин з лінзовидними скорковілими потовщеннями радіальних оболонок – поясочками Каспарі. Це клітини.
Мезодерми
Екзодерми
Ендодерми
Перициклу
Камбію
Ендодерма – самий внутрішній, майже завжди однорядний шар первинної кори, який межує з центральним циліндром, виконує опорно-пропускну функцію. В односім’ядольних потовщуються, корковіють і дерев’яніють радіальні і внутрішні тангентальні оболонки клітин у вигляді підкови чи літери U. Серед цих мертвих клітин ендодерми напроти променів ксилеми зберігаються живі пропускні клітини, по яких вода і мінеральні речовини надходять до судин. У двосім’ядольних лінзовидні, скорковілі потовщення – плями, або пояски Каспарі виникають спочатку тільки на антиклінальних стінках ендодерми. Надалі суберин може відкладатися по всій внутрішній поверхні усіх або більшості клітин.
#
96. Зібрані кладодії (філокладії), які є видозміною.
Кореня
Листа
Пагона
Кореневища
Квітки
Кладодії – видозмінений пагін зі сплющеним стеблом, яке має форму листка і виконує його функцію.
#
97. У представників родини Lamiaceae пари листків сусідніх вузлів розташовані у взаємно перпендикулярних площинах, тобто.
Кільчасто
Дворядно-супротивно
Навхрест-супротивно
Спірально
Мутовчасто
Для родини ясноткові одна з діагностичних ознак - листя навхрест супротивні. Характер взаємного розташування на стеблі називається листкорозміщенням. Буває: 1) почергове або спіральне (у вузлах по одному листку; 2) дворядно-супротивне і навхрест супротивне (у вузлах по 2 листки); 3) кільчасте або мутовчасте (у вузлах більше 2-х листків).
#
98. Для стебел однодольних рослин характерний певний тип судинно-волокнистих провідних пучків, а саме.
Радіальний
Центроксилемний
Центрофлоемний
Відкриті колатеральні
Закриті колатеральні
Для стебел однодольних рослин характерна наявність закритих колатеральних пучків. Вони розподілені по всій площі центрального циліндра, що зумовлено пальмовим типом проходження листкових слідів – провідних пучків жилок стебла, які входять у вузол стебла. На периферії осьового циліндра пучки дрібніші, численніші, а в центральній частині – крупніші і їх кількість менша. Серцевина морфологічно не виражена чи стебло порожнє (тип соломини).
#
99. При дослідженні лікарської рослини встановлено, що його підземні органи мають вузли, міжвузлля, лускоподібні листки, бруньки і додаткові корені, тобто цей підземний орган:
Коренецибулина
Бульба
Столон
Кореневище
Коренеплід
Кореневище – підземна видозміна пагона, пристосована до накопичення живильних речовин і до вегетативного відновлення рослини, більш-менш довговічний потовщений чи непотовщений пагін з додатковими коренями, верхівкою і бічними бруньками, з лусковидними листками або без них.
#
100.Дотик до листа викликав печіння і подразненення шкіри. Мікроскопічний аналіз показав,що на листку є довгі, живі, амулоподібні утвори з непошкодженою або обламаною мініралізованою головкою.Такі утвори характерні для кропиви дводомної – Urtica dioica і за типом це...
Шипи єпідерми
Залозисті трихоми
Жалкі емергенці
Волоски-сосочки
Секреторні залози
Емергенці кропиви – жалкі волоски мають високу багатоклітинну підставку, в яку занурена основа ампулоподібної живої клітини з маленькою голівкою. До складу клітинного соку входять мурашина кислота, гістамін, токсини, ферменти. Клітинна оболонка мінералізована вапном або кремнеземом.
#
101.При мікроскопічному аналізі поперечних зрізів листка евкаліпту кулястого – Eucalyptus globulus серед хлоренхіми мезофілу виявлені великі округлі порожнини, вистелені зсередини секреторними клітинами з краплями жовтуватої рідини.Це...
Ефіроолійні залозки
Членисті молочники
Лізигенні вмістища
Схизо-лізигенні смоляні канали
Схизогенні ефіроолійні вмістища
Схизогенні вмістища являють собою великі міжклітинні порожнини, які з’являються внаслідок пділу і розходження секреторних клітин. Ходи і канали – трубчасті отвори з чіткими обрисами внутрішніх меж оскільки вистелені зсередини епітеліальними клітинами.
#
102.У зоні всмоктування кореня виявлено один провідний пучок,у якому ділянки ксилеми і флоеми чергуються по радіусах.Можно зробити висновок,що за типом пучок..
Колатеральний
Біколатеральний
Радіальний
Центроксилемний
Центрофлоемний
Радіальні пучки закриті, флоема і ксилема чергуються по радіусах. Радіальні поліархні(багатопроменеві) пучки характерні для однодольних, а 2-6 променеві для зони всмоктування коренів двосім’ядольних.
#
103.Анатомо-гістохімічний аналіз черешка показав, що кутова коленхіма розташована ділянками..
В пучках
Над жилками
Навколо жилок
В мезофілі
Коленхіма типова для двосім’ядольних рослин, розташовується в стеблах під покривною тканиною ділянками, суцільними або переривчастим кільцем. В ребристих крилатих черешках і стеблах коленхіма заповнює виступи, у листках-зміцнює край листкової пластинки і жилки.
#
104.Простий перистий листок визначений роздільним, оскільки розчленованість пластинки сягає...
Головної жилки
Половини півпластинки листка
Третини півпластинки
Четвертини півпластинки
Розсічені-розрізані на сегменти до основи пластинки (у трійчастих і пластинчастих листках) або до головної жилки (у перистих).
#
105.Простий пальчастий листок є лопатевим, оскільки розчленованість сягає...
Основи пластинки
Більше ніж половини півпластинки
Менше ніж третини півпластинки
Більше ніж четвертин
Дата добавления: 2015-10-19 | Просмотры: 1410 | Нарушение авторских прав
|