Смакові сосочки
Грибоподібні – підвищення слизової оболонки, вільна частина їх розширена і має вигляд гриба. Сосочки невеликі, білі, чітко виділяються на поверхні язика серед ниткоподібних на верхівці й тілі, особливо по краях.
Валикоподібні – мають вигляд поглиблення, краї якого на поверхні язика дещо припідняті у вигляді слабкого валика. Розміщені вони на тілі язика біля кореня, симетрично, по одному або по кілька.
Листкоподібні – нагадують складені листочки, вони мають овальну форму і лежать на корені язика по одному з кожного боку.
Валикоподібні й листкоподібні сосочки – складніші утвори, ніж грибоподібні; їх поглиблення пристосовані для більш диференційованого визначення смаку.
Видові особливості язика:
Собака:
1. на передній поверхні по середній частині язика проходить язикова борозна;
2. валикоподібних сосочків 2-3 пари;
3. на нижній поверхні верхівки язика під слизовою оболонкою знаходиться язиковий хрящ – lyssa, що підтримує висунутий язик (хрящ – рудимент внутрішньоязикової кістки нижчих хребетних);
4. густо розміщені ниткоподібні сосочки язика м’які, тонкі; грибоподібні – по всій спинці язика; листкоподібні – слабко помітні, конічні – зроговілі;
5. язик довгий, широкий, тонкий, із загостреними краями.
Свиня:
1. валикоподібних сосочків 1 пара;
2. ниткоподібні сосочки м’які, тонкі; конічні – довгі, на корені; грибоподібні – маленькі, особливо помітні по краях язика;
3. язик відносно вузький, із довгою верхівкою.
Велика рогата худоба:
1. спинка язика сильно потовщена, утворює подушку, що відокремлюється від передньої частини язика пограничною борозною (збільшує рухливість переднього відділу язика під час захоплення та жування корму);
2. ниткоподібні сосочки великі, зроговілі, надають язику шорсткості;
3. валикоподібних сосочків багато (16-40), вони розміщені на спинці язика ближче до країв подушки; задні більші від передніх, а самі передні непомітно переходять у грибоподібні сосочки;
4. листкоподібні сосочки відсутні;
5. язик товстий, грубий, верхівка загострена;
6. вуздечка подвійна.
Кінь:
1. конічні сосочки відсутні;
2. ниткоподібні сосочки м’які, тонкі, довгі; грибоподібні – добре видно на бічній поверхні верхівки й тіла язика; валикоподібних – частіше два, інколи зустрічається й більше; листкоподібні – видовжені;
3. слизова оболонка на спинці дуже щільна і містить у собі сполучнотканинний хрящ.
ІНЕРВАЦІЯ:
чутлива:
- язиковий нерв (загальної чутливості) (від нижньощелепної гілки V пари);
- барабанна струна (смаковий нерв для грибоподібних сосочків язика) (від VII пари);
- язикоглотковий нерв (смаковий для валикоподібних і листкоподібних сосочків язика) (IX пара);
рухова: під’язиковий нерв (XII пара);
симпатична н. с.: через краніальний шийний ганглій.
● М’язи язика
Власне язиковий м’яз – m. lingualis proprius – основа язика. Складається з поперечних, перпендикулярних та поздовжніх м’язових пучків. Тягнеться під слизовою оболонкою від кореня до верхівки язика.
Язиковий бічний (шилоязиковий) м’яз –m. styloglossus – починається від бічних рогів під’язикової кістки; прямує по бічній поверхні тіла і верхівки язика.
Язиковий основний м’яз –m. baseoglossus – починається на тілі і гортанних ріжках під’язикової кістки, закінчується в товщі язика, прямуючи до нього медіально від бічного язикового м’яза і вкриваючи підборідно-язиковий м’яз.
Підборідно-язиковий м’яз – m. genioglossus – починається на підборідді. Поряд з однойменним м’язом іншого боку йде в язик і розходиться віялоподібно в його верхівці і тілі, не досягаючи під’язикової кістки.
Підборідно-під’язиковий м’яз – m. geniohyoideus – починається на підборідді вентральніше підборідно-язикового м’яза. Поряд з однойменним м’язом іншого боку прямує до язикового відростка або тіла під’язикової кістки.
Поперечний міжщелепний м’яз – m. transversus mandibulae:
- оральна частина – щелепно-язиковий м’яз – m. myloglossus – тягнеться від підборіддя до третього кутнього зуба;
- аборальна частина – щелепно-під’язиковий м’яз – m. mylohyoideus – від 1-го кутнього зуба до останнього.
● М’язи під’язикової кістки
Шилопід’язиковий м’яз – m. stylohyoideus – починається від середньої гілки під’язикової кістки; закінчується на гортанних ріжках.
Ріжково-під’язиковий м’яз – m. keratohyoideus – починається від гортанних гілок під’язикової кістки; закінчується на її малій гілці.
Крім того, на під’язиковій кістці закріплюється ряд вентральних м’язів шиї: груднинно-під’язиковий, груднинно-щитоподібний і плече-під’язиковий м’язи.
♦ МИГДАЛИКИ – TONSILLA – це скупчення лімфоїдної тканини (дифузної та вузликової) і слизових залоз, які закладені в товщі слизової оболонки піднебіння, язика, глотки.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 829 | Нарушение авторских прав
|