ОСНОВНІ ГРУПИ М'ЯЗІВ.
М'язи голови:
- жувальні – починаються завжди від кісток черепа й обов'язково другим кінцем прикріплюються до нижньої щелепи, при скороченні забезпечують рухомість у скронево-нижнєщелепному суглобі;
- мімічні - зосереджені навколо кісткових порожнин обличчя, одним кінцем починаються від кісток черепа, а другим вростають у шкіру обличчя. При скороченні зміщують шкіру і при цьому утворюються складки і змінюється вираз обличчя, тобто міміка. Щічний коловий м’язи рота беруть участь в утворенні стінок порожнини рота.(бічної і передньої).
М'язи шиї: розташовані між нижньою щелепою вгорі і грудниною і ключицею унизу.
Поверхневі: груднино –ключично -соскоподібний, підшкірний м'яз шиї.
Вище під’язикової кістки розташовані двочеревцеві, підборідно – під’язиковий, шило - під’язиковий і щелепно-під'язикові м'язи, що утворять нижню стінку порожнини рота (дно).
Підпід’язикові м’язи – груднинно-під’язикова, груднинно-щитоподібний, щито-під’язиковий, лопатково-під’язиковий. Всі разом опускають під’язикову кістку і гортань під час акту ковтання.
М'яза тулуба поділяють на м'язи груді, спини і живота.
М’язи груді беруть участь у процесі дихання. До них відносять велику і малу грудні, передню зубчасту, підключичний м’яз, міжреберні м’язи і діафрагму.
М’язи спини знаходяться на задній поверхні тулуба. Великі поверхневі: трапецієподібний і найширший м'язи спини. Забезпечують рух в плечовому суглобі і хребті.
М’язи живота: пласкі за формою, закінчуються пласкими сухожилками - апоневрозами; утворюють передню стінку черевної порожнини і називаються черевним пресом. При скороченні їх збільшується внутрішньочеревний тиск, що сприяє диханню, сечовиділенню, дефекації.
На поверхні живота по середній лінії апоневрози протилежних м'язів зрощуються й утворюють білу лінію живота, на якій знаходиться пупкове кільце (пупок). На передній черевній стінці розташовані парні м’язи - прямий м'яз, який має сухожильні перемички (3-4), внутрішній і зовнішній косі м'язи і поперечний м’яз. Їх апоневрози утворюють щілину - пахвинний канал, в якому у чоловіків знаходиться сім’яний канатик, а в жінок – кругла зв'язка матки. Отже: біла лінія живота, пупкове кільце, перемички прямого м'яза живота і пахвинний канал є слабкими місцями на передній черевній стінці, де можуть утворюватися грижі.
М'язи верхніх кінцівок поділяються:
М’язи поясу верхньої кінцівки: дельтоподібний і надосний та інші, які відводять плече майже до горизонтального положення (70градусів).
М'язи плеча поділяють на згиначі (передні) і розгиначі (задні). На плече-передня-двоголова, задня-триголова.
М’язи передпліччя - передня група – згиначі кисті і пронатори; задня група – розгиначі кисті і супінатори.
М’язи кисті: короткі м’язи, які згинають, розгинають пальці, протиставляють, приводять, відводять і поділяються на м’язи групи першого пальця, п’ятого пальця і міжкісткові.
М’язи тазу, які рухають стегно у кульшовому суглобі, передня і задня групи, в тому числі великий, середній і малий сідничний м’язи.
М’язи стегна – передня і задня групи, медіальна група (приводять стегно).
М’язи гомілки – передня група (розгиначі), задня група (згиначі), бічна група.
М’язи стопи.
Питання самоконтролю.
1. Які функції виконують скелетні поперечнопосмуговані м’язи?
2. Назвіть складові частини скелетного м’яза.
3. Опишіть будову сухожилка.
4. За якими ознаками класифікують м’язи? Наведіть приклади.
5. Які анатомічні структури утворюють допоміжний апарат м’язів?
6. Які функції виконують фасції в тілі людини?
7. Від чого залежить сила м’язів? Дайте визначення анатомічному і фізіологічному поперечникам м’язів.
8. Назвіть види роботи скелетних м’язів.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 908 | Нарушение авторских прав
|