Урикозуричні засоби.
Порушення обміну пуринів або виведення нирками солей сечової кислоти — уратів — призводить до різкого підвищення їх концентрації в крові. Кристали уратів відкладаються в суглобах, сухожилках, зв'язках, що викликає запалення і больовий синдром. Захворювання, зумовлене порушенням обміну сечової кислоти і відкладанням уратів, називають подагрою (грец. podagra — пастка). У сечових шляхах урати в кислому середовищі кристалізуються, що часто призводить до утворення конкрементів (камінців) і розвитку нирковокам'яної хвороби. У таких випадках застосовують урикозуричні засоби, а також речовини, які пригнічують синтез сечової кислоти.
Урикозуричні засоби стимулюють виведення сечової кислоти нирками. Внаслідок цього зменшується її вміст у крові й тканинах. Вони пригнічують зворотне всмоктування сечової кислоти в ниркових канальцях. При цьому суттєвих змін в екскреції Н+, Na+, К+, та СІ не відбувається. За тривалого застосування урикозуричних засобів можна ліквідувати або значно зменшити гіперурикемію, досягти припинення нападів подагри і розсмоктування відкладень сечової кислоти. До урикозуричних засобів належать алопуринол, етамід, уродан та ін.
До лікарських засобів, що використовують при подагрі, входять препарати, які знижують рівень сечової кислоти в організмі, а також симптоматичні знеболювальні засоби (ненаркотичні анальгетики — бутадіон, індометацин та ін.)
Класифікація. За механізмом дії лікарські засоби, які знижують рівень сечової кислоти в організмі, поділяють на:
1. Засоби, які пригнічують утворення сечової кислоти, — урикодепресивні(алопуринол).
2. Засоби, які прискорюють виведення уратів з організму:
а) пригнічують реабсорбцію сечової кислоти в ниркових канальцях (етамід);
б) покращують розчинність уратів (уродан);
в) сприяють розпушуванню сечових камінців і виведенню їх з організму (фітолізин, уролесан).
Алопуринол (мілурит) як інгібітор ксантиноксидази затримує окиснення гіпоксантину і ксантину, що пригнічує утворення сечової кислоти і зменшує її концентрацію в сироватці крові та сечі. Крім того, препарат пригнічує синтез пуринів. Алопуринол призначають хворим на подагру та інші захворювання, які супроводжуються гіперурикемією. Препарат ефективний навіть у тих випадках, коли лікування урикозуричними засобами малоефективне, а також за наявності сечокислих конкрементів та недостатності нирок. У більшості хворих під впливом ало-пуринолу стають рідшими подагричні кризи, зменшуються подагричні вузли, зникають запальні та інші прояви захворювання.
Препарат малотоксичний, його добре переносять хворі навіть у випадках тривалого застосування. На початку лікування можливе загострення подагри, що, однак, не є приводом для припинення подальшого застосування алопуринолу.
Етамід пригнічує реабсорбцію сечової кислоти в ниркових канальцях. Сприяє виведенню її з сечею. Негативні явища викликає рідко, проте може затримувати виділення нирками пеніциліну та інших речовин. Призначають хворим на хронічну подагру, нирковокам'яну хворобу з кристалізацією уратів та інші захворювання, які супроводжуються гіперурикемією.
До урикозуричних засобів належать також бензобромарон (нормурат, хіпурик), аломарон (комбінований препарат алопуринолу та бензобромарону), сульфінпіразон (антуран) та ін.
Уродан — легкорозчинні у воді гранули з виділенням вуглекислого газу. Комбінований препарат, до складу якого входять піперазину фосфат, гексаметилен-тетрамін, солі натрію та літію. Сприяє виведенню сечової кислоти завдяки підвищенню її розчинності (солі піперазину і літію утворюють з сечовою кислотою легкорозчинні комплекси). Певне значення мають зрушення кислотно-основної рівноваги. Уродан призначають хворим на сечокам'яну хворобу, хронічний поліартрит та ін.
При подагрі та сечокам'яній хворобі застосовують також лікарські засоби, дія яких зумовлена зміщенням рН сечі в бік лужної реакції (головним чином під впливом цитратних йонів), що гальмує утворення і сприяє розчиненню камінців — маргуліт, ураліт, блемарен, солу-ран та ін.
Завдяки спазмолітичній дії сприяють виведенню камінців із сечоводу і мають протизапальні властивості препарати лікарських рослин — екстракт марени красильної, оліметин, леспенефрил, авісан, уролесан, трава споришу, фітолізин та ін.
Сечогінні засоби.
Назва Форми випуску, середні терапевтичні дози, способи застосування.
Гідрохлортіазид Таблетки по 0,025 і 0,1 г.
Hydrochlorthiazidum Усередину по 0,025 — 0,05 г на день
Циклометіазид Таблетки по 0,0005 г.
Cyclomethiazidum Усередину по 1—3 табл. 1—2 рази на день
Оксодолін Таблетки по 0,05 г.
Oxodolinum Усередину по 0,025 — 0,1 г раз на 2 — 3 дні
Фуросемід Таблетки по 0,04 г; в ампулах по 2 мл 2 % розчину.
Furosemidum Усередину по 0,04 г раз на день зранку; внутрішньовенно і внутрішньо-
м'язово по 0,02 — 0,06 г 1 —2 рази на добу
Буфенокс Таблетки по 0,001 г; в ампулах по 2 мл 0,025 % розчину.
Buphenoxum Усередину по 1—2 табл. раз на 2 дні; внутрішньовенно повільно (2 —
3 хв) і виутрішньом'язово по 0,0005 — 0,0015 г
Клопам ід Таблетки по 0,02 г.
Clopamidum Усередину по 2 — 3 табл. 1 —2 рази на день
Кислота етакринова Таблетки по 0,05 г.
Acidum etacrynicum Усередину по 0,05 — 0,2 г на добу
Діакарб Таблетки по 0,25 г.
Diacarbum Усередину по 0,125 — 0,25 г 1—3 рази на день
Тріамтерен Капсули по 0,05 г.
Triamterenum Усередину по 1—4 капсули 2 рази на день
Тріампур композитум Таблетки, що вміщують тріамтерен — 0,025 г і дихлотіазид — 0,0125 г.
Triampur compositum Усередину по 1 —2 табл. 2 рази на день
Спіронолактон Таблетки по 0,025 г.
Spironolactonum Усередину по 0,075 — 0,3 г на добу. По досягненні ефекту дозу знижують до 0,075— 0,025 г на добу
Сечовина У сухому вигляді по ЗО, 45, 60 і 90 г у комплекті з розчинником — 10 %
Urea pura глюкози.
Внутрішньовенно у вигляді ЗО % розчину на 10 % розчині глюкози з
розрахунку 0,5 — 1,5 г/кг
Маніт Ліофілізована маса по ЗО г у флаконах на 500 мл; 15 % розчин у фла-
Mannitum конах по 200, 400 і 500 мл.
Внутрішньовенно 15 % розчин або 10 %, 15%, 20 % розчини ex tempore.
Розчиняють у воді для ін'єкцій або в 5 % розчині глюкози. Лікувальна
доза 1 — 1,5 г/кг
Трава хвоща польового Усередину відвар (1: 20) по половині чи третині склянки 2 — 3 рази на
Herbae Equiseti день
Листя мучниці Настій (1: 20) усередину по половині чи третині склянки 3 — 4 рази на
Folium Uvae ursi день
Бруньки берези Настойка (1:5) на 90 % спирті.
Gemmae Betulae Усередину по чайній ложці на прийом
Листя ортосифона Настій (20,0: 200,0) по столовій ложці 3 — 4 рази на день. Настій 3,5:
Folium Orthosiphoni: 200,0 по півсклянки 2 — 3 рази на день
Алопуринол Таблетки по 0,1 г.
Allopurinolum Усередину по 0,1 г після їди
Етамід Таблетки по 0,35 г.
Aethamidum Усередину по 0,35 — 0,7 г
Уродан Гранули по 100 г у флаконі.
Urodanum Усередину по чайній ложці 3 — 4 рази на день
Уролесан У флаконах по 15 мл.
Urolesanum Усередину по 8—10 крапель до їди
Трава споришу Настій (100,0-150,0:200,0).
Herba,.Polygoni avicularis Усередину по 2 ст. ложки
Екстракт марени Таблетки по 0,25 г.
красильної Усередину по 0,5 — 0,75 г, розчинивши таблетки у половині склянки
Extractum rubiae теплої води
tinctorum
До засобів цієї групи належать лікарські речовини рослинного, тваринного і синтетичного походження, що мають здатність змінювати тонус і скоротливу активність матки. Ці засоби поділяють на ті, що стимулюють скоротливу здатність міометрія, й ті, що знижують його тонус і пригнічують скорочення.
Скоротлива функція матки забезпечується тонкими нервово-гуморальними механізмами регуляції. Тономоторний ефект реалізується завдяки парасимпатичним впливам за участю м-холінорецеп-торів. Симпатичні впливи активізують тонотропний ефект, тобто підвищення тонусу і готовність до скоротливої реакції. Збудження симпатичної іннервації здійснюється шляхом активації а-адренорецеп-торів, у той час як р-адренорецептори викликають гальмівний ефект. Скорочення матки стимулює і серотонін.
Потужними чинниками стимуляції матки є гормональні засоби: гонадотропні гормони гіпофіза, естрогени, окситоцин, а також простагландини Е, F2a. До цієї групи належать також інші природні чинники: солі кальцію, глюкоза, вітаміни.
Активність матки знижується під час блокади a-адренорецепторів і м-холінорецепторів, при збудженні (3-адренорецепторів, під впливом гестагенів, деяких електролітів і вітамінів.
Перша або друга група регулюючих чинників переважає залежно від терміну вагітності, фази менструального циклу, функціонального стану матки. Порушення природної регуляції потребує застосування лікарських речовин, більша частина котрих належить до природних метаболітів. Введення цих речовин компенсує їх дефіцит у жінки.
Класифікація засобів, що стимулюють скорочення міометрія, пов'язана з характером скорочення матки, яке вони викликають, і показанням до призначення.
Важливе значення має період пологової діяльності:
I — період розкриття і розслаблення шийки матки;
II — період вигнання — народження дитини, завдяки ритмічним скороченням матки, а також координованим узгодженим скороченням черевної стінки й тазового дна (перейми, потуги).
III — вигнання плаценти.
Кожна фаза у випадках патологічних зрушень потребує призначення спеціальних лікарських засобів.
Засоби, що стимулюють скоротливу здатність матки, можна розділити на дві групи як за характером дії на матку, так і за використанням їх у медичній практиці.
Засоби, що впливають на міометрій
І. Засоби, що стимулюють скоротливу здатність матки.
1. Засоби, що стимулюють пологову діяльність (викликають ритмічні скорочення матки): простагландин F2a, простагландин Е, окситоцин (2-5 ОД), естрон, вітаміни, прозерин, солі кальцію.
2. Засоби для зупинки маткової кровотечі (викликають тетанічне скорочення матки): котарніну хлорид, ергометрину малеат, ерготаміну гідротартрат, ерготал.
II. Засоби, що знижують тонус матки і пригнічують її скорочення: холіноблокатори (атропіну сульфат); Р-адреноміметики (ізадрин, салбутамол, партусистен); засоби для наркозу (діазоту оксид, ефір для наркозу); транквілізатори (сибазон); гормональні речовини — гестагени (прогестерон); вітаміни (токоферолу ацетат); магнію сульфат.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 505 | Нарушение авторских прав
|