Емульсії – Emulsa
Емульсія (emulsum - наз. відмінок однини, emulsi - род. відмінок однини) - рідка лікарська форма, що являє собою дисперсно-гетерогенну систему, в якій нерозчинні у воді рідини (жирні олії, бальзами) знаходяться у водному середовищі в завислому стані (у вигляді дрібненьких крапельок розміром від 1 до 50 мкм). Прикладом природної емульсії є молоко.
За способом виготовлення розрізняють емульсії олійні (Emulsa oleosa) і насіннєві (Emulsa seminalia).
Опійні (несправжні) емульсії виготовляють з рідких олій, рицинової, льняної, соняшникової та ін.
Для того, щоб з олії і води утворилась емульсія, потрібно емульгувати олію, тобто розділити її на найдрібніші краплини. З цією метою олію змішують з спеціальними речовинами - емульгаторами. Як емульгатори використовують камедь, желатину, желатозу, яєчний жовток або офіїшнальний емульгатор-ОП з розрахунку дві частини олії, одна частина емульгатора і 17 частин води.
Виписують олійні емульсії в скороченій і розгорнутій формах.
Скорочена форма
Собаці
Rp.: Emulsi olei Ricini ех 10 - 50,0
D.S.Bнутрішнє. Ha одне введення.
Розгорнута форма
Собаці
Rp.: О1ei Ricini 10,0
Gelatosae 5,0
Aquae destillatae ad 50,0
M. f. emulsum
D.S. Внутрішнє. На одне введення.
Насіннєві (справжні) емульсії одержують розтиранням у фарфоровій ступці з водою насіння, що містить жирну олію (льону, коноплів, гарбузів, тощо) та слизові речовини білкової природи, які мають емульгуючі властивості. Тому при виготовленні справжніх емульсій емульгатори не використовують. Співвідношення насіннєвих емульсій 1:10.
Олійні емульсії виготовляють шляхом ретельного розтирання в сухій фарфоровій ступці необхідної кількості олії з половинною кількістю емульгатора до одержання однорідної сметаноподібної маси і появи характерних звуків потріскування. Після цього при постійному розтиранні поступово доливають необхідну кількість води до утворення молоко-подібної рідини. До емульсій нерідко додають порошки, настойки, сиропи та ін. Існують також спеціальні апарати для виготовлення емульсій.
Вправи
Виписати рецепти
1.500 мл 2 -процентного розчину хлораміну Б для дезінфекції рук.
2. 200 мл стерильного 10-процентного розчину кальцію хлориду для внутрішньовенного введення корові. Вводити повільно і обережно.
3.100 мл 2-процентного спиртового розчину ментолу. Призначити для втирання в уражений суглоб коневі.
4.150 мл 20-процентного олійного розчину камфори в ампулах по 10 мл. Підшкірно. Коневі по дві ампули на добу при серцевій недостатності.
5.500,0 слизу з картопляного крохмалю. Внутрішнє. Теляті на два рази.
6.200 мл емульсії з 40 мл рицинової олії. Всередину теляті на один раз.
7.50 мл мікстури, що складається з однієї частини настойки красавиці (Тincturae Belladonnae), двох частин настойки конвалії (Tincturae Convallariae) і двох частин настойки валеріани (Tincturae Valerianae) з додаванням 0,2 г ментолу. Собаці по 25 крапель два-три рази на добу.
8.У простій і розгорнутій формах - 180 мл настою з трави горицвіту (Herbae Adonidis) в співвідношенні 1:30. Внутрішнє Лошаті по столовій ложці 2 рази на добу.
9.У простій формі відвар з кори крушини (Cortex Frangulae). Внутрішнє. Собаці по столовій ложці на ніч.
10. 200 мл 40-процентного розчину глюкози в ампулах по 20 мл. Корові для одноразового внутрішньовенного введення.
Тверді і щільні лікарські форми
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 863 | Нарушение авторских прав
|