АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

V. Орієнтовна основа дії

Методика проведення інфільтраційної анестезії шкіри

Спочатку тонкою голкою роблять «лимонну кірку» за рахунок внутрішньошкірного введення анестетику. Потім – пошарове введення 0,25 % розчину новокаїну. По принципу тугого повзучого інфільтрату, що розповсюджується по фасціальним та апоневротичним футлярам, продовжуємо аналогічне інфільтрування тканин, що знаходяться нижче.

 

Методика проведення провідникової анестезії по Оберсту-Лукашевичу

На основу пальця накладають джгут. Дистальніше джгута, з тильної поверхні, вводять голку з 2-5 мл шприцом, заповненим анестетиком. Введенням розчину анестетика знеболюється шкіра та підшкірна клітковина цієї зони. Потім, проводячи голку по латеральним бокам основної фаланги пальця, перпендикулярно його поверхні, вводять анестетик в жирову клітковину і анестезують в цьому місці нерви пальця. Для обох боків як правило використовують 5-8 мл 1 % розчину новокаїну.

 

VІ. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня знань.

Ситуаційні задачі.

1 Хворий Л., 37 років, робочий очисного забою, поступив в клініку з приводу пахвово-калиткової грижі. Хворіє три роки. Протягом останніх трьох місяців грижа двічі защемлювалась, однак защемлення швидко проходило без сторонньої допомоги. Показано оперативне лікування. Визначено, що операцію доцільно виконати під місцевим знеболюванням. Поставлена проба на чутливість до новокаїну, результат якої розцінений як різко позитивний. Чи можливе виконання втручання під місцевим знеболюванням?

Відповідь: Виконання операції під місцевим знеболюванням можливе, оскільки алергічна гіперергічна реакція організму відноситься тільки до новокаїну. Отже, необхідно знайти анестетик, до якого алергічних виявів організму хворого не буде.

2 Хворий М., 43 років, шофер, скаржиться на болі в епігастральній ділянці, печію, втрату маси тіла, сезонне загострення захворювання. Хворіє 8 років виразковою хворобою дванадцятипалої кишки. У зв'язку з черговим загостренням, протягом місяця лікувався в гастроентерологічному відділенні без вираженого ефекту. Переведений до хірургічного стаціонару. На другу добу після госпіталізації раптово почалася рясна кривава блювота. Діагностована кровотеча з дуоденальної виразки, дефіцит об'єму циркулюючої крові 1,5 літра, склад крові не змінений, дефіциту позаклітинної рідини немає. Проведена консервативна гемостатична терапія. Кровотеча зупинена. Через добу визначено зниження кількості еритроцитів і гемоглобіну в крові, незначний дефіцит ОЦК, дефіцит міжтканевої рідини до 18%. Які чинники вплинули на її перерозподіл, що забезпечує постійність складу крові і водних просторів організму людини? У разі оперативного втручання чи можлива резекція шлунку під місцевою анестезією шляхом інфільтрації його з'вязочного апарату по всьому периметру? У чому полягає вчення Н.І. Пирогова про футлярну будову тканин?

Відповідь: Крововтрата, що виникла, і дефіцит ОЦК обумовили перерозподіл рідинии інтерстиціальних просторів шляхом переміщення її в кровоносне русло. Постійність водних розділів організму і об'єму крові, нарівні з іншими чинниками, забезпечується постійністю осмотичного і онкотичного тиску в них. Резекція шлунку можлива під місцевою анестезією шляхом інфільтрації по периметру дублікатури парієтальної очеревини, яка створює зв'язковий апарат і футляр шлунку. Нагнітаючи в футляри анестетик, можна добитися вимкнення чутливості на його протязі, в чому і полягає значення вчення Н.І. Пірогова. Однак таку операцію краще виконувати під наркозом.

3 Хвора 35 років, швачка, поступила в клініку з приводу хронічного парапроктиту. При обстеженні інших захворювань не виявлено. Протипоказаннь до операції немає. Показано висікання нориці. Виконана спинно-мозкова анестезія на рівні L lV-V 1% розчином совкаїну. Які анатомічні утворення пройдені голкою в ділянці хребта, між хребцями L IV-V, перш ніж увійти в спинно-мозковий канал? Чому не можна провести спинно-мозкову анестезію на рівні вище за хребця D-XII?

Відповідь: У процесі виконання спинно-мозкової анестезії пункційна голка проходить через шкіру, підшкірну клітковину, міжостисті зв'язки, жовту зв'язку, тверду мозкову оболонку. Спинно-мозкова анестезія вище за XII грудного хребця не проводиться, оскільки вимикається з дихання діафрагма і відповідні міжреберні м'язи. Може наступити зупинка дихання.

4 Хвора Р., поступила зі скаргами на болі в ділянці лівої пахвової западини, загальну слабкість, нездужання, підвищення температури тіла до 38 градусів. Вважає себе хворою близько 24 годин, коли з'явився біль в ділянці лівої пахвової западини. При огляді в цій ділянці визначається інфільтрат розмірами 3х2 см.. Шкіра навколо нього гіперемована, є ознаки флюктуації. Які показання до оперативного втручання? Який вид місцевої анестезії Ви запропонуєте?

Відповідь: у хворої абсолютні показання до оперативного лікування – гостре гнійне хірургічне захворювання (абсцес). Показана інфільтраційна анестезія по Вишневському.

 

5 Хвора Т., поступила в проктологічне відділення зі скаргами на біль в ділянці заднього проходу, що посилюється під час акту дефекації, гнійні виділення неподалік прямої кишки, загальну слабість. При зовнішньому огляді в 2 см. від анального краю, на 9 г.у.ц. визначається зовнішній отвір нориці, діаметром до 0,2 мм. При пальцьовому дослідженні прямої кишки в ділянці задньої крипти визначається внутрішній отвір нориці. Пальпація її болюча. Хід нориці трансфінктерний. ДІАГНОЗ: Задня транссфінктерна прямокишкова нориця. Показано хірургічне лікування - видалення нориці за першою методикою Габрієля.

Який вид місцевої анестезії необхідно застосувати?

Відповідь: хворій показана спинномозкова анестезія.

 

6 Хвора М. поступила до хірургічного відділення з діагнозом: абсцес післяопераційного рубця передньої черевної стінки, стан після ушивання ілеостоми. При огляді в правій половині живота, в ділянці післяопераційного рубця, визначається щільний помірно хворобливий інфільтрат 10х15 см з розм'якшенням в центрі. Під місцевою інфільтраційною анестезією зроблено розкриття абсцесу. У ході проведення анестезії помилково був використаний 10% розчин лідокаїна, внаслідок чого у хворого виникла картина гострого отруєння.

Яка буде клінічна картина вияву отруєння анестезуючою речовиною?

Відповідь: Запаморочення, нудота, слабість, холодний піт, частий пульс слабкого наповнення, зниження артеріального тиску.

 

7 Хвора Л., поступила в клініку із скаргами на болі в ділянці заднього проходу, виділення яскраво-червоної крові з прямої кишки під час акту дефекації. При пальцьовому дослідженні прямої кишки визначаються збільшені внутрішні гемороїдальні вузли. На 6 годин умовного циферблату - хронічна тріщина анального каналу з кальозними краями, довжиною до 1 см. У плановому порядку хвора прооперована. Для знеболювання використана епідурально-сакральна анестезія. Через 15 хвилин, після початку операції, хвора раптово знепритомніла, виникли судоми.

Які необхідно вжити заходи для боротьби з ускладненням, що виникло?

Відповідь: Необхідно ввести серцеві засоби, глюкозу, поліглюкін. Для усунення судом внутрішньовенно вводять барбітурати. Необхідна інгаляція киснем.

 

8 У Хворої Н., на третю добу після аппендектомії, з’явились прояви кишкової непрохідності, можливо спайкового генезу. Для диференційної діагностики показана паранефральна новокаїнова блокада.

Де виконувати пункцію, як вводити анестетик?

Відповідь: Пункція на рівні бісектриси кута між довгими м’язами та ребровою дугою, проведення голки без крові і рідини до відчуття провалу.

 

9 У хворого Н., 28 років, з підшкірним панарицієм середньої фаланги ІІ пальця правої кисті підвищилась температура тіла до 38о С. З'явився пульсуючий біль, набряк пальця. Яка ваша тактика? Виберіть вид знеболювання.

Відповідь: у хворого є гостре гнійне захворювання пальця кисті – панарицій. Виходячи з того, що стан хворого погіршився, слід вважати, що у хворого стадія абсцедування цього захворювання. Хворому показане екстрене оперативне втручання – розкриття і дренування гнійника. Операцію потрібно проводити під анестезією по Оберсту-Лукашевичу.

 

10 Хворий К., 74 роки, поступив до клініки по швидкій допомозі з приводу защемленої правосторонньої пахової кили. Хворіє супутніми хворобами: бронхіальною астмою, цукровим діабетом. Які ваші дії? Який вид знеболювання використаєте і чому? Яку концентрацію розчину новокаїну ви застосуєте в даному випадку?

Відповідь: защемлена пахова кила є показом до невідкладної хірургічної операції. Оскільки хворий похилого віку, з наявними важкими супутніми захворюваннями, загальне знеболення йому протипоказане. Методом знеболення потрібно вибрати місцеву анестезію, а саме – перидуральну.

 

11 Після успішного виконання операції апендектомії з приводу гострого флегмонозного апендициту (під інфільтаційною анестезією) у хворого через 3 години з'явилась гіперемія, дерматит, набряк тканин в ділянці оперативного втручання, ознаки серцево-судинного колапсу (блідість, холодний липкий піт, похолодання кінцівок, різке зниження артеріального тиску). Про розвиток якого ускладнення можна думати? Призначте лікування.

Відповідь: у хворого розвинулись симптоми отруєння місцевим анестетиком. Для виведення хворого із цього стану призначаємо антигістамінні, серцеві, знеболюючі препарати.

 

12 Хворому Н., 67 років, проводилась спинномозкова анестезія для ампутації лівої нижньої кінцівки (з приводу вологої гангрени). Під час проведення анестезії хворий почав скаржитись на задуху, втратив свідомість. Шкірні покриви стали ціанотичними, АТ знизився до 80/60 мм рт ст. Яке ускладнення виникло у хворого?

Відповідь: у хворого алергічна реакція на введення місцевого анестетику. Потрібно терміново зупинити введення препарату, ввести антигістамінні, серцеві, знеболюючі препарати. У разі зупинки дихання або серця проводити реанімаційні заходи по загальновживаних методиках.

13 У хворої П., 23 роки, діагностовано вагітність 20 тижнів, підшкірний абсцес правої сідниці в стадії загноєння. Яке лікування призначити хворій? Як знеболити хвору?

Відповідь: у хворої гостре гнійне хірургічне захворювання – абсцес. Їй показане екстрене оперативне втручання – розкриття, дренування гнійника. Оскільки хвора є вагітною, це служить протипоказанням для проведення загального знеболення (внутрішньовенного наркозу). Тому операцію потрібно проводити під інфільтраційною анестезією по Вишневському.

14 Після ДТП водій легковика без свідомості, дуже блідий. Через 40 хвилин бригада швидкої допомоги ознак переломів кісток не виявила. На лобі шишкоподібна гематома. АТ 80/50 мм рт ст; пульс 144 уд/хв. Живіт м’який, бере участь у акті дихання. При пальпації ребер – крепітація по правій середньо-ключичній лінії. Частота дихання 27 за 1 хвилину. Яке грізне ускладнення може розвинутись у хворого? Як профілактувати його?

Відповідь: у хворого масивні переломи ребер. Може виникнути плевро-пульмональний шок. З метою його профілактики, хворому потрібно виконати ваго-симпатичну блокаду по Вишневському.

15 У хірургічний кабінет доставлено потерпілого з різаною раною нижньої третини правого плеча розміром 3х0,5 см, яку він отримав під час бійки на вулиці (після травми минуло 18 годин). Яку допомогу потрібно надати хворому у стаціонарі? Який метод місцевої анестезії Ви запропонуєте для знеболення?

Відповідь: хворому потрібно провести первинну хірургічну обробку рани. Найкращим методом місцевого знеболення буде блокада плечового сплетіння по Кулен-Кампфу.


Дата добавления: 2016-03-26 | Просмотры: 357 | Нарушение авторских прав



1 | 2 | 3 |



При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.005 сек.)