VІ. Орієнтовна основа дії. Для вправлення вивихнутого плеча використовують способи: Кохера, Мота-Мухіна, Джанелідзе, Гіппократа.
Вивих плеча.
Для вправлення вивихнутого плеча використовують способи: Кохера, Мота-Мухіна, Джанелідзе, Гіппократа.
а) Спосіб Кохера складається з 4-х етапів:
- згинання передпліччя під прямим кутом, витягування плеча донизу, приведення до грудної клітки;
- максимально не послабляючи витягування і приведення, проводиться зовнішня ротація плеча до грудної клітки;
- максимально переміщуємо лікоть до верху по передній поверхні грудної клітки;
- швидка внутрішня ротація плеча з приведенням кисті на здорове плече.
В цей момент, як правило, вивих вправляється. Перші три етапи проводяться повільно, з інтервалом 1-2 хвилини. Помічник перед вправленням утримує хворого за надпліччя.
б) Спосіб Мота-Мухіна (атравматичний). Помічник перекинутим рушником по задній поверхні надпліччя фіксує лопатку і робить протитягу. Лікар за зігнуте передпліччя робить витягування і відведення плеча, при необхідності ротацію і натискування кулаком на головку знизу.
в) Спосіб Гіппократа. Потерпілий лежить на спині, лікар сідає поряд на стороні вивиха і тягне кінцівку донизу, одночасно натискуючи середнім відділом своєї ступні в пахві на головку, витискуючи її догори і назовні.
Після вправлення вивиху кінцівка фіксується гіпсовою пов’язкою типу „Дезо” терміном на 4 тижні. Реабілітаційне лікування включає масаж, ЛФК, озокерит, електрофорез.
Вивих передпліччя.
Частіше бувають задні, задньо-бокові, рідко передні, розхідні, ізольовані вивихи головки променевої кістки. Характерною ознакою задніх вивихів є випинання ліктьового відростка, при передній вивихах – блоку плечової кістки, порушення рівнобічності трикутника Гютера (під прямим кутом передпліччя з’єднуємо вершину ліктьового відростка і два виростки плечової кістки).
При вправленні заднього вивиху асистент тягне за кисті по вісі передпліччя, лікар великими палцями натискає на вершину ліктьового відровтка з протитягою на дистальний кінець плеча. при передніх вивихах необхідно стягнути рушником передпліччя на дистальний кінець плечової кістки.
Після вправлення вивиху передпліччя рекомендована іммобілізація гіпсовою лонгетою на 12-14 днів.
Вивих стегна.
Зустрічається рідше – 4-5% у зв’язку з глибоким розташуванням головки у вертлюговій западині, розвинутими навантаженням м’язами і міцними зв’язками.ї
За зміщенням головки стегна вивихи поділяються на:
а) задні:верхній (глибокий), нижній (сідничний);
б) передні: верхній (лобковий), нижній (обтураційний);
в) центральні вивихи стегна з переломом дна вертлюгової западини.
Клініка вивиху стегна залежить від того, куди зміщується головка. Так, при задній вивихах відмічається згинання кінцівки в колінному і кульшовому суглобах, приведення і внутрішня ротація стегна. При передніх вивихах – відведення кінцівки, згинання в кульшовому та колінному суглобах, зовнішня ротація стегна. При центральних вивихах головка стегна заглиблюється в порожнину малого тазу через перелом дна вертлюгової западини. При огляді відмічається западання ділянки великого вертела.
Вправлення вивиху стегна проводиться під загальним знеболенням, при необхідності з міорелаксацією. Є два способи вправлення вивиху стегна: Джанелідзе і Кохера. При вправленні по методу Джанелідзе, хворий лежить на столі животом донизу з опущеною ногою. Зігнувши гомілку під прямим кутом лікар натискує її донизу в зовнішній ротації, асистент при цьому фіксує таз. По методу Кохера хворий лягає на спину, асистент фіксує таз. Лікар згинає кінцівку в колінному і кульшовому суглобах під прямим кутом, в приведенні і внутрішній ротації тягне по осі стегна.
При вивиху стегна пошкоджуються навколишні судини, центральна артерія головки, в зв’язку з чим порушується кровообіг в головці, на період його відновлення рекомендується повне розвантаження головки до 3-х місяців. Для профілактики асептичного некрозу головки стегна рекомендується скелетне витяжіння 4-5 тижнів, хода за допомогою милиць до 3-х місяців, фізіотерапевтичне лікування (озокерит, масаж, ЛФК).
Вивихи гомілки.
Вивих гомілки буває: задній, передній, боковий. Він, як правило, супроводжується значним пошкодженням зв’язкового апарату, нерідко суглобовими переломами, а також порушеннями судинно-нервового пучка і загрозою розвитку некрозу кінцівки.
Вправляти вивих гомілки необхідно терміново, під наркозом, без грубої сили. Потрібно перевірити наявність відновлення кровотоку гомілки. Після вправлення гомілки накладається глибока задня гіпсова лонгета до верхньої третини стегна терміном на 4 тижні.
Вивихи наколінника частіше бувають на фоні дисплазії латерального відростка стегнової кістки. При вправленні вивиху наколінника необхідно повністю розслабити чотирьохголовий м’яз. Розігнувши гомілку в колінному суглобі і зігнувши в кульшовому, виконується іммобілізація гіпсовою пов’язкою до 6 тижнів.
Вивихи і підвивихи в гомілково-ступневому суглобі, як правило, поєднуються з переломами кісточок, великогомілкової кістки. Рідше зустрічаються вивихи ступні в підтаранному, Шопаровому, Лісфранковому, плюсне-фалангових суглобах.
Вивихи пальців.
Частіше зустрічається вивих першого пальця. Розрізняють: тильний, долонний, рідше зовнішній вивих. При огляді пальця відмічається деформація його у вигляді курка. Вправлення: тягнуть по осі основної фаланги, яку зміщують на кінець головки п’ясної кістки. При одномоментному натискуванні на п’ясну кістку зі сторони долоні, згинаємо палець в долонну сторону. Після вправлення міжфалангових вивихів рекомендується іммобілізація до 10 днів.
Хірургічне лікування переломів.
Хірургічному лікуванню підлягають звичні вивихи (плеча, наколінника), застарілі вивихи, ускладнені вивихи, деякі свіжі вивихи (вивих акроміального і стернального кінця ключиці) та інші.
Підсумкова частина.
Це питання висвітлюється в учбовій кімнаті з наявністю рентгенологічного архіву, демонструються рентгенограми всіх видів вивихів, можливі їх ускладнення, звертається увага на недостатньо висвітлені питання в процесі заняття.
Дата добавления: 2016-03-26 | Просмотры: 265 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 |
|