АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Алгоритм складання інфузійної терапії постраждалим з опіковим шоком

Основні положення:

· Об’єм трансфузійних засобів не повинен перевищувати 10% від маси тіла постраждалого.

· В перші 8 годин після травми вводять 1/2 частину від розрахованого добового об’єму інфузійної терапії.

· На 2-гу і 3-тю добу об’єм інфузії складає не більше 5% від маси тіла постраждалого. 2-га доба – розрахована доза зменшується на 1/3 від розрахованого об’єму, 3-тя доба – на 1/2.

Формула для розрахунку добового об’єму інфузійних засобів для постраждалих з опіковим шоком (формула Брока):

 

1 мл × масу тіла × площа ураження (І ст. опіку не враховується) + 2000 мл 5% розчину глюкози

 

Співвідношення інфузійних середовищ

Колоїдні Сольові Безсольові

розчини розчини розчини

 

1 доба 1,5: 1: 1

2 доба 1: 1,5: 1

3 доба 1: 1: 1

 

Комплекс лікувальних заходів при опіковому шоку

· Серцево-легенева реанімація

· Катетеризація центральних вен і сечового міхура

· Оксигенотерапія

· Інфузійна терапія

· Препарати, що покращують мікроциркуляцію (еуфілін, пентоксифілін, гепарин, фраксі-парін, клексан)

· Знеболення (ненаркотичні аналгетики, наркотичні аналгетики, новокаїнова блокада, нейролептики)

· Антигістамінні препарати (димедрол, піпольфен, супрастин)

· Серцеві засоби (корглікон, кордіамін)

· Кортикостероїди (гідрокортизон, преднізолон)

· Інгібітори протеаз (трасилол, гордокс, контрікал)

· Вітамінотерапія

· Після відновлення ОЦК – сечогінні (лазикс, манітол)

· Профілактична антибіотикотерапія

 

Комплекс лікувальних заходів при стадіях токсемії та септикотоксемії

1. Детоксикаційна терапія:

· інфузійна терапія;

· форсований діурез;

· плазмосорбція;

· гемосорбція;

· лімфосорбція

2. Профілактика і лікування порушень енергетичного та білкового обміну:

· висококалорійна білкова дієта;

· інфузії альбуміну, плазми, плазми опікових реконвалесцентів, розчинів амінокислот (амінозол, ізовак, моріамін-2, поліамін-С та інші), енергозабезпечуючих розчинів (глюкоза, фруктоза, сорбіт, інтраліпід, жирові емульсії);

· анаболічні гормони (метандростенолон, фоноболіл, ретаболіл);

· вітамінотерапія;

· при ознаках опікового виснаження – кортикостероїдні гормони (преднізолон, гідрокортизон).

3. Профілактика гнійних ускладнень:

· цілеспрямована антибіотикотерапія;

· імунотерапія (антистафілококові вакціни, стафілококовий анатоксин, гіперімуна антистафілококова плазма, антистафілококовий γ-глобулін);

· тканинні стимулятори (пентоксифілін, метилурацил, тіотриазолін).

VІ. Система навчаючих завдань для перевірки кінцевого рівня знань:

Ситуаційні задачі

 

1. Біля години тому стався опік. Запалав облитий бензином одяг. Хворий збуджений, поривається встати, сміх змінюється плачем, не в міру балакучий, намагається розповісти про випадок, запевняє присутніх, що все буде нормально з ним, що відчуває себе непогано. Пульс 105 уд. в хвилину. АТ 145/95 мм. рт. ст. Як ви будете визначати площу опіку? В якій стадії опікової хвороби знаходиться хворий?

Відповідь: площу опіку можна визначити за правилом дев’яток або долоні; хворих знаходиться у стадії опікового шоку.

 

2. Опік біля 45% поверхні тіла. Хворий загальмований, в контакт вступає насилу, в свідомості, слабо стогне, обличчя бліде, риси обличчя загострені. Пульс частий, АТ 85/40 мм. рт. ст. Пов'язки промокли серозним виділенням. Тільки доставлений в опікове відділення, через 6 годин після опіку. Яка стадія опікової хвороби розвинулася у хворого?

Відповідь: у хворого має місце розвинутий опіковий шок.

 

3. Потерпілий Д., 46 років отримав опік полум’ям кистей рук, лівого передпліччя, передньої поверхні тулуба, правого стегна. Для визначення площі опікової поверхні лікар використав стандартний силует фігури людини, розбитий на квадрати, які заштрихував кольоровими олівцями у відповідності від локалізації і ступені опіку.

Який метод визначення площі опікової поверхні використав лікар?

Відповідь: лікар застосував метод визначення площі ураження при опіках за Вілявіним.

 

4. Потерпілий З., 34 років, знаходиться на лікуванні в опіковому відділені після опіку полум’ям. На передній поверхні тулуба опіки I-II-III ст., на кистях і передпліччях обох рук II-III ст. Виконана первинна хірургічна обробка опікової поверхні. Опіки тулуба хірург вирішив лікувати відкритим, а кисті і передпліччя закритими методами. На 3 добу у хворого підвищилася температура тіла. Скаржиться на головний біль, нудоту, втрату апетиту. При огляді: риси обличчя загострені, шкіряні покриви сірі, губи синюшні. У показаннях крові - зниження гемоглобіну, наростає лейкоцитоз і ШОЕ, спостерігається зсув лейкоцитарної формули ліворуч. Прогресує гіпопротеїнемія, збільшився вміст залишкового азоту, спостерігається гіперглікемія і ацидоз. У сечі з'явився білок і формені елементи крові.

Яка стадія опікової хвороби у хворого?

Відповідь: У постраждалого розвинулась стадія токсемії.

 

5. Жінка кип’ятила білизну. У воду добавила пральний порошок і підбілювач. При зняті каструлі з плити постраждала перевернула її на себе і отримала опік. Передня поверхня тулуба, передпліччя і кисті гіперемовані, поверхня опіку біла з поганою больовою чутливістю. Визначте ступінь і площу опіку, як ви сформуєте діагноз?

Відповідь: у постраждалої термічний опік передньої поверхні тулубу, передпліч і кистей І, ІІ, ІІІа ст. (27%), опікова хвороба, опіковий шок.

 

6. В приймальне відділення доставлений постраждалий з опіками правої верхньої кінцівки, передньої поверхні тулуба, лиця. Опіки ІІ, ІІІ А, ІІІ Б ступеня. Загальна площа ураження 23%. Загальний стан важкий, хворий загальмований, свідомість збережена. Зовнішні покрови (крім опікової поверхні) бліді, сухі, холодні. Непокоять озноб, спрага, нудота. Дихання 24 за 1 хв., тахікардія – 120 уд. за 1 хв., гіпотензія. Гемоглобін – 160 г/л. відзначається гематурія, альбумінурія. Ваш діагноз?

Відповідь: у постраждалого термічний опік, якій ускладнився опіковим шоком ІІ ступеня важкості.

 

7. Постраждалий Н., 30 років, отримав опік паром та окропом під час вибуху котла. Через 30 хвилин був доставлений до хірургічного стаціонару. У хворого опік обличчя, верхніх кінцівок, та передньої поверхні грудної клітини. В цих місцях шкіра червоного кольору, вкрита пухирями різного розміру. Хворий неспокійний, стогне, хоче піднятись з ліжка. Спостерігається тахіпноє, тахікардія (пульс 100 уд/хв), АТ 150/90 мм.рт.ст. сформулюйте послідуючу тактику лікування.

Відповідь: у постраждалого термічний опік І, ІІ, ІІІа ст.. (21%), опіковий шок; показано проведення протишокової терапія (катетеризація сечового міхура, катетеризація центральної вени, відновлення ОЦК, диуретики, анальгетики, антигістамінні, інгібітори протеаз, вітаміни.

 

8. Постраждалий В., 25 років, під час заправки акумулятора облив праву нижню кінцівку сірчаною кислотою. Шкіра передньої поверхні правого стегна та гомілки почервоніла. Що у постраждалого? Яку необхідно надати першу допомогу?

Відповідь: у постраждалого хімічний опік правого стегна та гомілки. Уражену ділянку кінцівки необхідно ретельно промити проточною водою, накласти асептичну пов’язку, транспортувати постраждалого у хірургічне відділення.

 

9. При проведені первинного туалету опікової поверхні лікар виявив на передній поверхні передпліччя великі і напружені пухирі, що мають серозно-геморагічний вміст. Деякі з низ розкрились самостійно, на їх дні визначається багрово-синюшна поверхня. Яка ступінь опікового ураження можлива у даного пацієнта? Що робити з пухирями? Як закінчити туалет опікової поверхні?

Відповідь: у постраждалого можлива ІІІ А – ІІІ Б ступінь опікового ураження. Пухирі необхідно розкрити біля основи і звільнити від вмісту. На опікову поверхню накласти асептичну пов’язку, наприклад, з розчином “Бетадин”.

 

10. В стаціонар доставлений постраждалий з опіками полум’ям. Обидві верхні кінцівки циркулярно гіперемовані, вкриті пухирями. Передня поверхня тулуба має “мармуровий вид”, опікова поверхня безболісна. На правому стегні по всій поверхні (циркулярно) визначається чорного кольору епідерміс, через який просвічуються вени, що тромбовані. Як Ви сформулюєте діагноз? Визначивши ступінь і площу ураження, як Ви запишете формулу опіку?

Відповідь: у постраждалого термічний опік обох верхніх кінцівок, передньої поверхні тулубу, правого стегна (ІІ ст./18%, ІІІ б ст./18%, IV ст./9%; опіковий шок.

 

11. В приймальний відділення лікарні з місця пожежі доставлений постраждалий. Свідомість пригнічена. Лице і кисті закопчені, ніс і губи опалені. Дихання поверхневе, періодично відзначається кашель, відхаркування мокротиння з чорно-сірими включеннями. Ваш діагноз і дії?

Відповідь: у хворого термічні опіки обличчя і кистей, інгаляційна травма (опік дихальних шляхів та токсична димова інтоксикація). Постраждалий повинен бути госпіталізований у відділення реанімації та інтенсивної терапії.

 

12. В палату інтенсивної терапії і реанімації доставлений постраждалий в стані опікового шоку. Загальна площа ураження складає 50% від поверхні тіла. Маса тіла – 80 кг. Які об’єми колоідних і кристалоідних розчинів для внутрішньовенної інфузійної протишокової терапії Ви призначите постраждалому на першу добу. З якою швидкістю будите вводити розчини?

Відповідь: на першу добу постраждалому необхідно виконати інфузію 6 л розчинів. В перші 8 годин необхідно перелити 3 л, в наступні 8 годин – 1,5 л, в останні 8 годин першої доби – 1,5 л.

 

13. В поліклініку звернувся хворий зі скаргами на опікове ураження на тилу стопи, що тривалий час не гоїться. При опитуванні встановлено, що два місяці потому він вилив на ногу гарячий жир. Лікувався народними засобами самостійно. Візуально на тилу правої стопи визначається вкрита грануляційною тканиною поверхня із залишками щільного некротичного струпу чорного кольору і помірними гнійними виділеннями. Яка ступінь опіку? Ваша лікувальна тактика?

Відповідь: у хворого термічний опік тилу правої стопи ІІІ б ст.. Показана некректомія, ліквідація гнійно-запального процесу в ділянці ураження, застосування в подальшому автодермопластики.

 

 


Тест (ІV р.)

 


Дата добавления: 2016-03-26 | Просмотры: 308 | Нарушение авторских прав



1 | 2 | 3 |



При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.006 сек.)