Витяг з наказу МОЗ України №120 від 25.05.2000 р.
"Про удосконалення організації медичної допомоги хворим на ВІЛ-інфекцію/СНІД"
Будь-яке ушкодження шкіри, слизових оболонок медперсоналу, забруднення їх біоматеріалом пацієнтів під час надання їм медичної допомоги повинно кваліфікуватись як можливий контакт з матеріалом, що містить ВІЛ або інший збудник інфекційного захворювання.
У разі забруднення кров'ю або іншими біоматеріалами без ушкодження шкіри потерпілий повинен:
1) оборобити місце забруднення одним з деззасобів (3% розчином перекису водню, 70° етиловим спиртом);
2) промити водою з милом;
3) вдруге обробити 70° етиловим спиртом
У разі забруднення кров'ю або іншими біоматеріалами із ушкодженням цілісності шкіри потерпілий повинен:
1) зняти рукавички робочою поверхнею усередину;
2) видавити кров із рани (на ватку з спиртом);
3) ушкоджене місце обробити деззасобом;
4) промити водою з милом; протерти спиртом;
5) на рану накласти пластир, надіти напальчник, нову рукавичку.
У разі потрапляння біоматеріалу на слизові оболонки:
1) порожнини рота – прополоскати 70% спиртом;
2) порожнини носа – закапати 30% р-н альбуциду;
3) очей – промити водою, закапати 30% р-н альбуциду.
В усіх ЛПЗ ведеться форма 108-о "Журнал реєстрації аварій при наданні медичної допомоги ВІЛ-інфікованим та роботі з ВІЛ-інфікованим матеріалом". А тому одразу ж після аварії потрібно повідомити керівництво ЛПЗ про аварію для її реєстрації і провести екстрену профілактику ВІЛ-інфекцїї.
Склад аптечки "АНТИ-СНІД"
- спирт етиловий 70° – 50 мл;
- 5% спиртовий розчин йоду;
- 3% розчин перекису водню;
- 30% розчин альбуциду;
- перманганат калію у наважках по 0,05 – 3 шт.
- наважки деззасобів: хлорамін 30,0, хлорцин 30,0 по 3 шт. кожної (зберігати окремо;
- лейкопластир – 1 котушка;
- ножиці – 1 шт.;
- напальчники із розрахунку 1-2 на кожного працівника;
- стерильні рукавички – 3 пари;
- промаркірована ємність (1 л) для розведення перманганату калію;
- промаркірована ємність (1 л) для розведення деззасобів.
Хірургічні інструменти після використання у хворих на ВІЛ-інфекцію замочують в 3% розчині хлораміну (30 хв.) або 6% розчині перекису водню (90 хв.) з подальшою звичайною передстерилізаційною обробкою.
VІ. Завдання для перевірки кінцевого рівня знань
Ситуаційні завдання для перевірки кінцевого рівня знань
1. У хворого Б., якому 3 доби тому було виконано оперативне втручання з приводу карбункула лівої сідниці температура тіла становить 38,2 °С. Як провести посів крові хворого на стерильність?
1. До початку антибіотикотерапії потрібно отримати не менш 2-х результатів бактеріологічних посівів. Для цього потрібно набрати кров з вени і віднести в баклабораторію. Забір крові потрібно проводити кожну годину до отримання позитивного результату.
2. Хворий Г., 92 років, 2 доби тому був прооперований з приводу глибокої міжм’язової флегмони правого стегна. При огляді загальний стан хворого важкий, на питання відповідає із запізненням. Температура тіла 38,3 °С. пульс 100 за 1 хв., аритмічний. АТ – 80/40 мм рт. ст. Частота дихання – 28 за 1 хв. Загальний аналіз крові: Нb – 50 г/л, лейкоцити – 14,3 × 109 /л, еритроцити – 2,8 × 1012 /л, ШОЕ – 34 мм/год. Креатинін – 260 мкмоль/л, білірубін – 35 мкмоль/л. Діурез за добу 400 мл.
Сформулюйте діагноз.
2. Глибока міжм’язова флегмона стегна. Сепсис, поліорганна недостатність.
3. У хворої К., 80 років, на 4 добу після виконання резекції сигмовидної кишки з приводу раку з’явились симптоми подразнення очеревини, на оглядовій рентгенограмі органів черевної порожнини – наявність газу під куполами діафрагми. З приводу післяопераційного перитоніту на тлі неспроможності швів анастомозу хворій була виконана релапаротомія. У хворої розвинулись сепсис, ниркова недостатність.
Назвіть основні критерії ниркової недостатності при сепсисі.
3. Основними критеріями ниркової недостатності при сепсисі вважаються: олігурія, сечі менше 30 мл/год, діурез менше 480 мл/добу, рівень креатиніну більше 250 мкмоль/л.
4. Хворий Ш., 46 років, поступив в хірургічне відділення для екстреного оперативного лікування з приводу остеомієліту кукси правої стопи на рівні суглоба Шопара, ускладненого флегмоною правої гомілки. У хворого діагностовано сепсис, печінкову недостатність.
За якими критеріями можна свідчити про наявність печінкової недостатності?
4. Основними критеріями печінкової недостатності при сепсисі вважають рівень білірубіна більше 34 мкмоль/л, рівень АЛТ та АСТ вище норми в 2 рази. Нормальні величини АЛТ 0,1-0,68 мкмоль/(год×л), АСТ – 0,1-0,45 мкмоль/(год×л) при визначенні за методом Рейтмана-Френкеля.
5. Хворому П., 79 років, який перебуває в клініці з діагнозом флегмона промежини, сепсис, в зв’язку із нестабільністю гемодинаміки артеріальний тиск підтримується на рівні 120/80 мм рт. ст. шляхом постійної внутрішньовенної крапельної інфузії 10 мл 4% дофаміна на 200 мл фізіологічного розчину.
Перерахуйте основні критерії недостатності серцево-судинної системи.
5. Основними критеріями недостатності серцево-судинної системи при сепсисі є: АТ менше 90 мм рт. ст., необхідність введення симпатоміметиків, тахікардія, РаСО2 ≤ 49 мм рт. ст.
6. В реанімаційному відділенні перебуває хворий на деструктивний панкреатит, ускладнений заочеревинною флегмоною та сепсисом, у якого на 3 добу після оперативного втручання з’явились ознаки органної недостатності з боку ЦНС. Перерахуйте основні критерії органної недостатності з боку ЦНС.
6. Основними критеріями органної недостатності з боку ЦНС є загальмованість, сопорозний стан, сума балів за шкалою Глазго менше або дорівнює 6 (без седативної терапії).
7. Молодому чоловіку 18 років була виконана лазерна флебектомія. Через 1 добу після операції стан хворого різко погіршав, з’явився біль в ділянці післяопераційної рани, піднялась температура до 39,1 °С. У хворого спостерігається тахікардія (пульс – 130 ударів за 1 хв.), частота дихання – 30 за 1 хв. У важкому стані він був доставлений в приймальне відділення лікарні машиною швидкої допомоги. За якими критеріями можна зробити висновок про наявність у хворого органної недостатності з боку системи крові?
7. Основними критеріями органної недостатності з боку системи крові є: кількість лейкоцитів більша за 10×109 /л, тромбоцитів менше або дорівнює 20 000 /мкл, показник гематокриту менше або дорівнює 18 %.
8. Хворому С. виконано оперативне втручання з приводу розлитого гнійного запалення клітковинних просторів тазу. Рани наступної доби промиті розчинами антисептиків, дренуються адекватно, тканини дна рани тьмяні, брудно-сірого кольору. Температура тіла тримається на рівні 38,0-38,5 °С, спостерігаються тахікардія (105 ударів за 1 хв.), лейкоцитоз (12,4 × 109 /л), білірубінемія (рівень білірубіна 36 мкмоль/л).
Чому незважаючи на адекватне розкриття та дренування гнійного вогнища у хворого триває гіпертермія? Які критерії синдрому системної відповіді на запалення спостерігаються у даного хворого?
8. Підвищення температури у хворого за умови повноцінного дренування гнійних ран свідчить про розповсюдження інфекційного процесу за межі первинного вогнища і розвиток загальної гнійної інфекції – сепсису. У даного хворого наявні 3 ознаки синдрому системної відповіді на запалення: гіпертермія, тахікардія, лейкоцитоз.
9. Хвора В., 70 років, госпіталізована з діагнозом абсцедуючий фурункул правого передпліччя. Об’єктивно: температура тіла 38,1 °С, частота серцевих скорочень – 102 за 1 хв., дихання везикулярне, печінка, селезінка не збільшені.
Яке лікування показано хворій? В якому випадку можна стверджувати про наявність у хворої сепсису?
9. Хворій показано виконання хірургічної операції: розкриття та дренування фурункула. Якщо в післяопераційному періоді за умови повноцінного дренування гнійної рани залишаться 2 і більше ознак синдрому системної відповіді на запалення, можна стверджувати, що у хворої сепсис.
10. Під час драки 4 дні тому чоловік отримав поранення правої кисті після удару по зубах людини, яка, як зясувалось потім, ВІЛ-інфікована. Яка стадія ВІЛ-інфекції у травмованого і яким методом може бути підтверджений діагноз?
10. Стадія інкубації, яка триває від моменту зараження до появи антитіл. Діагноз може бути підтверджений методом полімеразної ланцюгової реакції при виявленні антигена НIV-РНК.
11. Після ін’єкції наркотичної речовини шприцом, який містив залишки крові ВІЛ-інфікованого пацієнта, відбулось інфікування іншого чоловіка. З цього моменту минуло 2 роки. Яка стадія ВІЛ-інфекції у інфікованого і чим вона характеризується?
11. ІІ стадія ВІЛ-інфекції: первинних проявів. Характеризується відносною рівновагою між імунною відповіддю організму і дією вірусу. Тривалість від 2-3 до 10-15 років.
12. У хворого на післяін’єкційну флегмону лівої нижньої кінцівки (після введення наркотичної речовини в ділянці пахової складки) відмічається збільшення і болючість практично всіх груп зовнішніх лімфовузлів.
Яка стадія ВІЛ-інфекції у інфікованого і чим вона характеризується? Яка відміна від стадії інкубації?
12. II В стадія ВІЛ-інфекції: персистуюча інфекція. Характеризується персистуючою генералізованою лімфаденопатією, яка є клінічним проявом на цій стадії. На відміну від стадії інкубації визначаються антитіла до антигенів ВІЛ.
13. У хворого на ВІЛ-інфекцію спостерігається втрата ваги менше 10%, грибкові, вірусні ураження слизових і шкірних покривів. Яка стадія ВІЛ-інфекції у інфікованого?
13. III А стадія ВІЛ-інфекції.
14. У хворого на ВІЛ-інфекцію спостерігається втрата ваги менше 5% і локалізована саркома Капоші. Яка стадія ВІЛ-інфекції у інфікованого?
14. ІІІ Б стадія ВІЛ-інфекції.
15. У хворого, який вживав ін’єкційні наркотичні речовини, розвинувся фурункульоз і явища підгострого енцефаліту. Антибактеріальна терапія, що проводилася адекватно була малоефективна і хворий загинув протягом місяця. Чому у пацієнта спостерігався такий дефект імунної системи? Для якого захворювання це характерно?
15. Термінальна стадія ВІЛ-інфекції. Характеризується незворотнім ураженням органів і систем. Навіть терапія вторинних захворювань, що проводиться адекватно малоефективна і хворий гине протягом кількох місяців.
Дата добавления: 2016-03-26 | Просмотры: 384 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|