Співчуття і співпереживання
Спілкування — форма життєдіяльності, особливістю якої є обмін між партнерами інформацією про себе і про все, що їх цікавить. Загальне значення його полягає в тому, що в процесі спілкування індивід формується як людина з загальними й особистісними неповторними якостями. Та зрозуміло, що індивіди вступають у спілкування, так би мовити, не на голому місці. За багатовікове співжиття людство виробило певні правила (норми) спілкування, уявлення про необхідні для цього морально-психологічні якості суб'єктів спілкування, інакше кажучи, певну культуру спілкування.
Це перш за все повага, співчуття, співпереживання і любов. А поскільки механізм їх дій має психологічне підґрунтя, то передумовою успішного спілкування загалом є хороший настрій.
Повага — це першочергова вимога моральних взаємин між людьми. Вона передбачає ставлення до людини, в якому визнається гідність особи, її потенційна здатність бути на належному культурному рівні, рівність з нею в правах. Це виражається в делікатності, чуйності, скромності тощо.
Порушення вимог шанобливого ставлення до партнерів спілкування пов'язане з несправедливістю, нерівністю, пригніченням, приниженням людської гідності, грубістю. Неможливо і принизливо спілкуватися з тим, хто не поважає нас, не рахується з нашою людською гідністю.
Повага як визнання людської гідності знаходить своє доповнення в пошані, тобто ще й у визнанні честі партнера, його особливих заслуг перед суспільством.
Неважко побачити однак, що для культури спілкування повага є передумовою, хоча й необхідною, але недостатньою. Можна скільки завгодно поважати людину на відстані, зовсім не прагнучи вступити в спілкування з нею. Спілкування передбачає, що ми не просто цінуємо нашого партнера, поважаємо його гідність, а й активно прагнемо мати з ним справу. А це неможливо без вникнення в його турботи й проблеми, настрій. Зробивши це, ми показуємо, що партнера ми розуміємо, він нам не чужий, ми його підтримуємо морально.
Така психологічна реакція на світ суб'єктивності партнера називається співчуттям. Це власне почуттєвий вираз спільності з іншими людьми. Глибше співчуття називається співпереживанням.
Вникаючи в душевний світ близької нам людини, її переживання, ми "заражаємось" її самопочуттям, поділяємо, таким чином, її переживання. Така здатність веде до вищої форми спілкування— дружби. Це взаємостосунки, основані на здатності партнерів поділяти радість і тугу, пристрасті і страждання, захоплення успіхами, жалі і болі від невдач. Окрім психологічної взаємопідтримки дружба передбачає взаємодопомогу в діловому відношенні.
Збагачуючись дружніми почуттями, друзі не втрачають позитивного настрою майже за будь-яких умов. Бо в дружбі, як кажуть, — сила.
Інформація про передумови культурного спілкування буде неповною, якщо ми не згадаємо про любов. Це найвищий ступінь емоційно-позитивного ставлення до партнера спілкування. Любовне спілкування завжди вибіркове. У його виникненні беруть участь не тільки такі морально-психологічні чинники, як повага, співчуття і співпереживання, а й естетичний чинник — відчуття гармонії, краси. Це довершена форма спілкування.
У підсумку, говорячи про те, яке значення для здоров'я має спілкування в його розвитку до найвищих форм, доречно процитувати Михайла Стельмаха:
Поміж людьми я жив і ріс,
поміж людьми шукав я щастя,
з людьми ростив сади і ліс,
де бризки неба квітли рястом.
Мене любили, я любив —
і це найбільше в світі щастя.
Дата добавления: 2016-06-06 | Просмотры: 543 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|