Закриті ушкодження м’яких тканин
До закритих ушкоджень належать:
· забиття м’яких тканин,
· розтягнення,
· розриви,
· вивихи та переломи,
· здавлювання.
Закриті ушкодження можуть спостерігатись не тільки в поверхневих тканинах, але і в органах, розміщених в черевній і грудній порожнинах, а також в порожнині черепа та суглоба.
Забиття – механічне пошкодження м’яких тканин або органів, яке не супроводжується порушенням цілості шкірних покривів.
Забиття виникає при ударі тупим предметом по будь-якій ділянці тіла (частіше кінцівка, голова) або, навпаки, при падінні на твердий предмет. Ступінь пошкодження при забитті визначається:
· розмірами і важкістю предмета, який його травмував,
· консистенцією,
· силою, з якою нанесене пошкодження,
· видом тканин, які піддалися забиттю, та їх станом.
При забитті можуть спостерігатися й інші більш тяжкі ушкодження (перелом, вивих, пошкодження внутрішніх органів та ін.). Патологоанатомічні зміни при забиттях багато в чому зумовлюються місцем пошкодження, загальним станом хворого, його віком та іншими обставинами.
Для забиття характерні такі симптоми, як біль, набряк тканин, крововилив, порушення функції забитого органа.
Біль залежить від сили удару і місця пошкодження. Дуже сильний біль спостерігається при забитті окістя, великих нервових стовбурів і сплетінь, рефлексогенних зон.
Набряк тканин зумовлюється просяканням їх рідкою частиною крові (асептичне запалення), лімфою.
Крововиливи виникають при численних розривах дрібних судин. Кров, що вилилася, призводить до дифузного просякання тканин, особливо рихлої підшкірної жирової клітковини ‒ утворюється синець. Іноді кров розшаровує тканини, утворюючи гематоми. По мірі розсмоктування крововиливу внаслідок руйнування гемоглобіну колір його поступово змінюється на багровий, зелений, а потім жовтий.
Унаслідок набряку, крововиливів та болю відбувається порушення функції тканин та органів.
Головною скаргою при забитті є біль, тому при наданні першої долікарської медичної допомоги проводяться заходи, спрямовані на зменшення болю. З цією метою застосовують холод (міхур з холодною водою або льодом) на місце забиття. Для зменшення крововиливу можливе накладання стисної пов’язки. Така пов’язка доцільна при забитті ділянки суглобів. Біль, як правило, посилюється при рухах, тому необхідна іммобілізація, тобто створення спокою, особливо при травмах верхніх та нижніх кінцівок. Для швидшого розсмоктування крові на 4‒5 добу після травми рекомендується застосування теплових процедур, грілка, зігрівальні компреси, фізіотерапевтичні процедури.
Розтягнення ‒ надмірне перенапруження тканин під впливом зовнішньої сили, зокрема тяги.
Внаслідок зовнішнього впливу суглобові поверхні тимчасово розходяться за межі фізіологічної норми, при цьому суглобова сумка і зв’язки та м’язи, що її укріплюють, не пошкоджуються. Часто спостерігається розтягнення зв’язок надп’ятково-гомілкового суглоба. Розтягнення і частковий надрив зв’язок і кровоносних судин супроводжуються набряком у ділянці суглоба, що виникає внаслідок крововиливу і асептичного запалення. Крововилив в перші дні може бути малопомітним і виявляється у більш віддалені терміни у вигляді темно-багрових плям. Рухи в суглобі можливі, але болісні і значно обмежені. Навантаження на вісь кінцівки безболісне.
При розтягненні для зменшення крововиливу в перші години застосовують міхур з льодом, холодні компреси, з 3-го дня ‒ теплові процедури. Одночасно необхідно забезпечити спокій, підвищене положення кінцівки, накладання м’яких стисних пов’язок. Після проведення цих процедур усі явища зникають приблизно за 10 днів.
Розрив ‒ це пошкодження м’яких тканин від впливу швидкодіючої тяги, що перевищує анатомічну опірність тканин. Спостерігаються розриви зв’язок, м’язів, фасцій, сухожилків і навіть судин та нервових стовбурів.
Найчастіше трапляються розриви зв’язкового апарату надп’ятково-гомілкового, колінного, променево-зап’ясткового суглобів.
Нерідко водночас з розривом зв’язкового апарату можливе пошкодження капсули суглоба та її синовіальної оболонки. Розриви зв’язок можуть спостерігатись як в місцях їх прикріплення, так і далі. Якщо розрив зв’язкового апарату супроводжується пошкодженням суглобової капсули, то кров потрапляє у порожнину суглоба і утворюється гемартроз. Особливо це характерне для колінного суглоба із пошкодженням внутрішньо-суглобових зв’язок і менісків. При цьому спостерігається різкий біль, вільне згинання або розгинання в суглобі стає неможливим. За рахунок крововиливу у суглоб та тканини, які оточують, контури суглоба згладжуються, пошкоджений суглоб збільшується. При защемленні розірваного меніска між сполучними суглобними поверхнями виникає блокада суглоба, яка може бути ліквідована у спеціалізованому лікувальному закладі.
Другий вид закритих ушкоджень ‒ це розриви м’язів. Основними ознаками розриву м’яза є раптовий біль у місці розриву, поява западіння, нижче якого визначається випинання, набряк, підшкірний крововилив, порушення функції кінцівки. При неповному розриві м’яза ці симптоми можуть бути виражені нечітко. Остаточна діагностика таких пошкоджень належить до компетенції лікаря.
При закритих пошкодженнях м’яких тканин перша долікарська допомога полягає в застосуванні знеболювальних препаратів, іммобілізації з застосуванням м’яких пов’язок або шин транспортної іммобілізації, застосуванні холоду до місця ушкодження. До кінцівки прикладають міхур з льодом. У таких випадках кінцівці надають підвищеного положення, що зменшує набряк м’яких тканин.
Дата добавления: 2015-05-19 | Просмотры: 2714 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 |
|