АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Загальні відомості. Для ефективного запобігання втратам врожаю від шкідників, хвороб рослин і бур'янів та раціонального витрачання матеріальних ресурсів необхідне прийняття

Прочитайте:
  1. I. Загальні положення
  2. I. Загальні положення
  3. I. Загальні положення
  4. IV. 5. Відомості про сім’ю дитини.
  5. А. Загальні зауваження
  6. Деякі загальні відомості про гемопоез.
  7. Загальні ботанічні ознаки родин, які найчастіше використовуються в медичній практиці та садово-парковому господарстві.
  8. Загальні вимоги
  9. Загальні вимоги
  10. Загальні вимоги

Для ефективного запобігання втратам врожаю від шкідників, хвороб рослин і бур'янів та раціонального витрачання матеріальних ресурсів необхідне прийняття оперативних конкретних рішень щодо проведення тих чи інших захисних заходів. Необхідну для цього інформацію становлять дані спостережень за фітосанітарним станом кожного окремого поля.

Провідна роль у сучасних інтегрованих системах захисту рослин належить імунологічному методу. Вирощування стійких сортів є їх обов'язковою складовою частиною і необхідною умовою зведення до мінімуму використання пестицидів.

Агротехнічні заходи в інтегрованих системах захисту рослин спрямовані не лише на створення сприятливих для росту і розвитку рослин умов та підвищення їх продуктивності, а також на обмеження розмноження шкідливих організмів і тому рекомендується їх проводити незалежно від наявності тих чи інших шкодочинних об'єктів. Особливо важливе значення мають агротехнічні заходи для знищення бур'янів, зокрема, такі як якісний обробіток грунту, додаткова передпосівна культивація під озимину, досходове та післясходове боронування просапних культур, міжрядний обробіток.

Тактика застосування хімічних захисних заходів в інтегрованих системах має свої особливості. Рішення про використання пестицидів приймають на основі критеріїв доцільності їх застосування.

Критерієм для прийняття рішень про застосування інсектицидів для захисту посівів чи посадок сільськогосподарських культур від шкідників є економічні пороги їх шкідливості. Ці показники розроблені окремо для кожного виду шкідника. Економічний поріг шкідливості (ЕПШ) - чисельність шкідника, при якій затрати на боротьбу з ним скуповуються ціною збереженого врожаю. Показники чисельності шкідника обгрунтовані щодо зниження врожаю на 3-5%.

 

ЕПШ = (3 • Н • Р) / (Ц • В • К),

 

де 3 - затрати на захист від шкідника;

Н - коефіцієнт накладних витрат;

Р - коефіцієнт рівня рентабельності;

Ц - ціна продукції, грн./ц;

В - втрати врожаю на одиницю щільності шкідника;

К - коефіцієнт технічної ефективності обробки інсектицидом.

 

Основними критеріями доцільності застосування фунгіцидів є строки обробки культури та дані короткострокового прогнозу. Строки обробки пов'язують з фенологічними фазами розвитку рослин, найбільш чутливими до зараження збудниками хвороб. Протруєння насіннєвого матеріалу - обов'язковий профілактичний захід в інтегрованих системах захисту рослин.

Критерієм доцільності застосування гербіцидів є показники ступеня за­бур'яненості посівів. При цьому під час обліків окомірно визначають переважаючі види, що необхідно для правильного вибору відповідних препаратів. Рівнем відліку шкодочинності бур'янів для просапних культур є 10 шт./м2, для культур суцільного посіву - 5%-ве співвідношення бур'янів і культурних рос­лин.

Оцінку ефективності заходів захисту рослин проводять за визначенням їх технічної, господарської та економічної ефективності.

Технічна ефективність пестицидів, виражається показниками загибелі шкідливих організмів, обмеженням інтенсивності їх роз­витку, зниженням ступеня пошкодження чи ураження рослин.

 

Ефективність інсектицидів визначають за формулою

ЕД = [(А-В)/А] • 100,

де Ед - зниження чисельності шкідника, %;

А - щільність шкідника до обробки, екз./м2, екз./рослину;

В - щільність шкідника після обробки, екз./м2, екз./рослину

.

Ефективність ф у нгіцидів визначають за формулою

Ед= [(Ркд)/Рк]• 100,

де Рк - розвиток хвороби на контролі, %;

Рд - розвиток хвороби в дослідному варіанті.

Ефективність гербіцидів визначають за формулою

 

ЕД=1(А-В)/А]- 100,

де А - щільність бур'янів на контролі, шт./м2;

В - щільність бур'янів у дослідному варіанті, шт./м2.

 

Господарська ефективність визначається обсягом збереженого за рахунок застосування пестициду врожаю (+ до контролю ц/га, грн./га).

Економічна ефективність заходів захисту рослин визначається співвід­ношенням обсягу збереженого врожаю і затрат на засоби захисту. Економічна ефективність характеризується такими показниками:

- урожайність, т/га;

- збережений урожай, т/га, грн./га;

- затрати на застосування пестицидів, грн./га;

- собівартість продукції, грн./т;

- чистий прибуток, грн./т;

- рентабельність виробництва, %.

Завдання для виконання

Задача 1. Визначити в польовому досліді технічну ефективність засто­сування пестициду Актара, 25% в.г. з метою захисту посадок картоплі від коло­радського жука, якщо чисельність шкідника на 1м2 на ділянці після обробки становила: І повторення - 1 екз., II повторення - 3 екз., ПІ повторення - 2 екз., IV повторення - 1 екз., а на контролі - 19, 18, 17 і 21 екз. відповідно.

Задача 2. Визначити в польовому досліді технічну ефективність засто­сування пестициду БІ-58 новий, 40% к.е. для захисту цукрових буряків від бу­рякової попелиці, якщо на 14 день середній показник заселеності шкідником обробленої ділянки становив 7%, а на контролі - 83%.

Задача 3. Визначити технічну та господарську (грн./га) ефективність внесення під час висіву цукрових буряків інсектициду Маршал, 25% к.е. з ме­тою захисту рослин від дротяників, якщо щільність шкідника на дослідній ді­лянці із застосуванням препарату становила в І повторенні - 0 екз./м2, у II по­вторенні - 1екз./м2, у III повторенні - 0 екз./м2, у IV - 2екз./м2, а на контролі -4, 6, 5 і 8 екз./м2 відповідно. Врожайність на дослідній ділянці із застосуванням препарату становила - 450 ц/га, на контролі - 380 ц/га.

Питання для самоконтролю

1.Основні принципи прийняття рішень про застосування заходів захисту рос­лин.

2.Що слугує критерієм для прийняття рішень про застосування інсектицидів, фунгіцидів, гербіцидів в інтегрованих системах захисту рослин?

3.Як визначити технічну, господарську та економічну ефективність застосу­вання заходів захисту рослин?

4.Що таке ЕПШ?


Дата добавления: 2015-09-03 | Просмотры: 744 | Нарушение авторских прав



1 | 2 | 3 | 4 |



При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.004 сек.)