АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
СИСТЕМНИЙ ЧЕРВОНИЙ ВОВЧАК
Системний червоний вовчак — одне з найважчих системних уражень сполучної тканини, зумовлене аутоімунними процесами на фоні природженого або набутого імунодефіциту, що супроводжується формуванням антинуклеарних та інших факторів аутоагресії.
Етіологія та патогенез системного червоного вовчака досі остаточно не з'ясовані. Є різні думки щодо цього питання. Велике значення має спадково-генетична схильність. У здорових родичів дітей, які захворіли на системний червоний вовчак, виявляють гіпергаммаглобулінемію, антинуклеарні фактори, низькі титри антитіл до ДНК. Виявлені зміни генетичного апарату і внутрішньосімейні лінії з аутосомнодомінантним фактором, що простежується в 3—4 поколіннях. Значення спадковості підтверджується виникненням системного червоного вовчака в однояйцевих близнят, котрі живуть окремо та в різних умовах. У самих хворих (як і у їх родичів) підвищена чутливість до деяких препаратів, сонячного проміння, позитивна реакція на антинуклеарні антитіла, гіпергаммаглобулінемія.
Великого значення в патогенезі системного червоного вовчака надають хронічній РНК-вмісній вірусній інфекції (В.М.Жданов, 1976). По-перше, інформація вірусної РНК потрапляє в ДНК хромосом, стає частиною її (провірус). Уражена клітина продовжує функціонувати, проте білок, продукований провірусом, є чужорідним для організму. Починають вироблятись антитіла до цього білка. Так спрацьовує аутоімунний механізм розвитку захворювання. По-друге, хронічна вірусна інфекція знижує клітинний імунітет. По-третє, при ураженні загруднинної залози хронічною вірусною інфекцією може різко зменшитися кількість Т-супресорів, що спричинює відповідний імунодефіцит (трапляється у 50—90 % хворих на системний червоний вовчак). Це призводить до неконтрольованого процесу надлишкового антитілоутворення. По-четверте, персистуюча вірусна інфекція, руйнуючи клітини, зумовлює появу раніше прихованих тканинних антигенів. До них починають вироблятись аутоантигіла. Окрім того, мутація імунних (ан-титілотворних) клітин І втрата толерантності до низки антигенів теж можуть стати причиною аутоімунізації. Отже, виходячи з сучасних уявлень про етіологію та патогенез системного червоного вовчака, на 1-ше місце за значущістю можна поставити два фактори: спад ково-генетичну схильність і латентну РНК-вмісну вірусну інфекцію. Істотне значення у виникненні захворювання мають також вік (передпубертатний та пубертатний періоди) і стать (дівчатка, молоді жінки хворіють частіше, оскільки жіночі статеві гормони активізують патологічний процес).
Зазначені механізми призводять до поліморфних змін в організмі, але найбільш виражені ці зміни в пухкій сполучній тканині й дрібних судинах. Виявляють проліферацію та набухання ендотелію капілярів, фіксацію в них імунних комплексів. Пусковими механізмами при системному червоному вовчаку можуть бути Інфекційні хвороби, застосування деяких лікарських засобів, щеплення, підвищена інсоляція та радіація.
Останнім часом здобула визнання концепція В. К. Подімова (1979) щодо патогенетичних механізмів, генетичної схильності й впливу факторів зовнішнього середовища на виникнення системного червоного вовчака. Особливе значення надається взаємозв'язку цих факторів. На користь даної концепції свідчать такі дані:
1. У секреті шкірних сальних залоз у хворих на системний червоний вовчак виявлено копропорфірин-3, який має підвищену фотодинамічну активність.
Поглинаючи кванти світла, він переходить у збуджений стан і дестабілізує мембрани лізосом сальних залоз. Ферменти лізосом діють на базальну мембрану цих залоз, руйнуючи її. Навколо них виникає асептичний фотодинамічний вовчаковий фолікуліт, який призводить до появи "метелика". Вміст сальних залоз (фрагменти ядерної речовини й ліпоїди), контактуючи з внутрішнім середовищем, спричинює реакцію у відповідь — аутоімунізацію (за нормальних умов секрет сальних залоз ізольований від імунної системи базальною мембраною, тому толерантності щодо нього немає).
2. При вовчакоподібних синдромах, що виникають у деяких осіб під дією низки препаратів (апресин, тубазид, но-вокаїнамід тощо), утворюються так звані хелатові комплекси. Хелатотворні речовини (наведені вище препарати та інші хімічні сполуки) мають дві реактивні групи, котрі захоплюють атоми перехідних металів, вилучають Їх з будь-яких хімічних сполук і перетворюються на інертні хелатові комплекси, які виводяться з організму.
3. Відомо, що процес переходу розчинного колагену в нерозчинний здійснюється за участю ферменту лізилоксидази (фермент, що містить мідь). Під час контакту хелатотворних речовин з лізилоксидазою з останньої хелатотворною речовиною захоплюється атом міді, й активність ферменту блокується. Так порушується обмін колагену. Розчинний колаген, який накопичується при цьому, маючи велику тропність до води, зумовлює набряк сполучнотканинних структур і відповідні клінічні прояви.
4. Враховуючи, що вовчако подібний синдром виникає лише у деяких осіб, які приймають препарати з хелатотворними властивостями, сформульовано поняття: люпусний (вовчаковий) діатез — особлива генетична схильність. Вона пов'язана з наявністю генетичне детермінованої активності ферменту
Використана література.
1. В. М. Сідельникова “Дитячі хвороби”, Київ, 1999.
2. В. Г. Майданник “Педиатрия”, Київ 1999.
3. Зошит з лекцій по педіатрії.
4. Зошит з практичних занять.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 449 | Нарушение авторских прав
|