Велике коло кровообігу починається від лівого шлуночка найбільшою артеріальною судиною, яка називається аортою. Вона поділяється на висхідну частину, від початку якої відходять права і ліва вінцеві артерії для кровопостачання серця, дугу, від якої відходять плечоголовний стовбур, ліва підключична та ліва спільна сонна артерії, від яких кровопостачаються голова, шия, пояс верхніх кінцівок і самі верхні кінцівки. Далі йде низхідна частина, яку поділяють на грудну і черевну аорту. З цієї частини кровопостачаються стінки і органи грудної клітки, черевної порожнини, малого тазу і нижні кінцівки.
Після проходження через мікроциркуляторне русло, в капілярах віддавши кисень і поживні речовини тканинам і органам, а звідти забравши вуглекислий газ і продукти життєдіяльності їх, кров перетворюється у венозну. При цьому змінюється її колір з яскраво-червоного до темно-червоного.
Далі від голови, шиї, пояса верхніх кінцівок і самих верхніх кінцівок формується верхня порожниста вена, а від інших частин тіла – нижня порожниста вена. Обидві вони впадають у праве передсердя (рис. 50)
Рис. 50. Схематичне зображення великого і малого кола кровообігу.
1 – праве передсердя; 2 – ліве передсердя; 3 – правий шлуночок; 4 – лівий шлуночок; 5 – аорта; 6 – нижня порожниста вена; 7 – легеневий стовбур; 8 – права легенева артерія; 9 – ліва легенева артерія; 10 – праві верхня та нижня легеневі вени; 11 – ліві верхня та нижня легеневі вени; 12 – порожниста вена.
З правого передсердя кров потрапляє в правий шлуночок, де легеневим стовбуром починається мале коло кровообігу. Легеневий стовбур поділяється на праву і ліву легеневі артерії, які входять до складу коренів легень, а далі відповідно поділу легень на частки, сегменти, часточки доходять до структурно-функціональних одиниць легень - ацинусів, де в капілярах відбувається газообмін: кисень з повітря переходить у кров, а з крові вуглекислий газ, за рахунок парціального тиску, виходить у атмосферне повітря. Після насичення киснем артеріальна кров повертається по венах (з кожної легені по дві вени) і впадає у ліве передсердя, а звідти - у лівий шлуночок. Таким чином, можна зробити висновок, що у великому колі по артеріях тече кров, насичена киснем (артеріальна), а у малому – кров, насичена вуглекислим газом (венозна).