АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Система кровообігу.
Серцево-судинна система у людини здійснює постійний ритмічний рух крові в організмі. Цим вона забезпечує перенос кисню із зовнішнього середовища до всіх органів і тканин (дихальна функція), поживних речовин від шлунково-кишкового тракту (травна функція), продуктів метаболізму та біологічно-активних речовин. Її можна поділити на центральну (серце) і периферичну (кровоносні судини). Серед судин можна виділити артерії, що несуть кров від серця до органів і тканин, вени, якими кров приноситься від органів і тканин до серця і проміжну ланку – мікроциркуляторне русло, куди входять артеріоли, прекапіляри, капіляри (де відбувається газообмін та обмін поживними речовинами і солями), посткапіляри і венули.
Будова серця. Серце в людини чотирикамерне: двоє передсердь і два шлуночки. Вага його становить від 200 грамів у жінок, до 300 грамів у чоловіків. В нормі величина серця відповідає величині кулака людини. Це порожнистий м’язовий орган, який забезпечує рух крові по кровоносних судинах. Воно знаходиться у грудній клітці у передньому середостінні між двома легенями. Форма серця конусоподібна, тобто має верхівку і основу. На його основі знаходяться великі артеріальні і венозні судини. Шлуночки і передсердя розділені між собою міжшлуночковою і міжпередсердною перегородками, які запобігають змішуванню артеріальної крові з венозною. Між передсердями і шлуночками є передсердно-шлуночкові отвори, через які кров з передсердь потрапляє в шлуночки під час діастоли (розслаблення серцевого м’яза). Коли настає систола (скорочення міокарду), то ці отвори закриваються справа тристулковим, а зліва – двостулковими клапанами. Далі кров з правого шлуночка виходить у легеневий стовбур, а з лівого – в аорту. Після цього знову наступає діастола і щоб кров не поверталася назад у шлуночки в цих судинах знаходяться півмісяцеві клапани.
Стінка серця складається з трьох шарів: внутрішнього – ендокарду, середнього – міокарду і зовнішнього, серозного, – епікарду. Видозмінені м’язові волокна, де мало міофібрил і багато саркоплазми складають провідну систему серця, яка забезпечує автоматизм його скорочення. Синусно-передсердний вузол розміщений між верхньою порожнистою веною і вушком правого передсердя в межовій борозні. Він є водієм ритму серця. Забезпечує частоту серцевих скорочень 70-80 ударів за хвилину. На перегородці між правим передсердям і правим шлуночком знаходиться передсердно-шлуночковий вузол, який сприймає імпульс від першого вузла, передаючи його на пучок Гіса, а звідти на праву і ліву ніжки до відповідних шлуночків і закінчується волокнами у м’язових волокнах.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 385 | Нарушение авторских прав
|