Словник термінів
Адаптація – пристосування органу, організму, особистості або групи до зовнішніх умов, що змінилися
Амбівалентність (греч. ampi – двоякість, лат. valentia – сила). В психологии почуттів означає одночасну присутність в душі людини протележних, несумісних один з одним прагнень, стосовно одного об ' єкта.
Амбідекстрія – природжене або вироблене тренуванням рівний розвиток функцій обох рук – без визначення ведучої руки.
Амнезія – відсутність спогадів внаслідок порушення пам'яті, утрата пам'яті
Апперцепція – прояв вибірковості сприйняття, його залежнізть від досвіду і спрямованності індивіда
Астенія (греч. astheneia – бессилие, слабость) – нервно-психическая слабость, проявляющаяся в повышенной утомляемости и истощаемости, сниженном пороге чувствительности, крайней неустойчивости настроения, нарушении сна.
Атаксія – розлад координації руху, яка виявляється в їх нечіткісті, незграбності, несоразмірності.
Атонія – орушення розподілу тонуса м'яз сгинателів та розгинателів.
Безусловній рефлекс (лат. reflexus - отражение) – наследственно закрепленная стереотипная форма реагирования на биологически значимые воздействия внешнего мира или изменения внутренней среды организма.
Головний мозок – передній відділ центральної нервової системи хребетних тварин і людини, що поміщається в порожнині черепа; матеріальний субстрат вищої нервової діяльності і головний регулятор всіх життєвих функцій організму.
Інстинкт (лат. instinctus - спонука) – природжена, малозмінна форма поведінки, забезпечуюча пристосування організму до типових умов його життя.
Інтелект (лат. intellectus – розуміння, розуміння) – сукупність розумових здібностей людини і деяких вищих тваринних, наприклад людиноподібних мавп.
Ліворукість – домінування лівої руки, яка стає ведучою – перш за все, через природжене домінування правої півкулі головного мозку.
Нейрон (греч. neuron – нерв) – нервова клітина зі всіма її відростками, основна структурна одиниця нервової системи.
Нейротізм – властивість людини, що характеризується його підвищеною збудливістю, імпульсом і тривожністю.
Нервова система (греч. neuron – нерв і systema – ціле, складене з частин) – сукупність нервових утворень у тварин і людини, за допомогою яких здійснюється сприйняття діючих на організм подразників, обробка виникаючих при цьому імпульсів збудження, формування у відповідь реакцій.
Перцепція – сприйняття предметів чи явищ при їхньому безпосередньому впливі на органи почуття.
Психіка – системна властивість високоорганізованої матерії, полягаюче в активному віддзеркаленні суб'єктом об'єктивного світу і саморегуляції на цій основі своєї поведінки і діяльності.
Психічна асиметрія – характеристика розподілу функцій психічних між півкулями лівим і правим: при виконанні одних функції психічних ведучим є півкуля ліва, інших – праве.
Психічні процеси – процеси, що відбуваються в голові людини і відображаються в психічних явищах, що динамічно змінюються: відчуттях, сприйнятті, уяві, пам'яті, мисленні, мови і ін.
Рефлекс (лат. reflexus – віддзеркалення) - опосередкована нервовою системою закономірна у відповідь реакція організму на подразник.
Рефлекторна дуга – поняття, що позначає сукупність нервових структур, провідних нервові імпульси від подразників, що знаходяться на периферії тіла, до центру, переробляючих їх в центральній нервовій системі і викликають реакцію на відповідні подразники.
Рецептор (лат. recipere – одержувати) – спеціалізований органічний пристрій, розташований на поверхні тіла або усередині нього і призначене для сприйняття різних за своєю природою подразників: фізичних, хімічних, механічних і т.д. – і їх перетворення в нервові електричні імпульси.
Свідомість (свідоме) – форма віддзеркалення об'єктивної дійсності в психіці людини – вищий рівень віддзеркалення психічного і саморегуляції; звичайно вважається властивим тільки людині як істоті суспільно-історичній.
Література:
1 Воробьйова, Е.В. Анатомія і фізіологія: підручник для вузів / Е.А.Воробйова., А.В. Губарь., Е.Б. Сафьянникова.-3-изд., перераб. і доп. - М.: Медицина, 1988.- 432с.:ил. – ISBN 5-225-00818-6
2 Гаврілов, Л.Ф. Анатомія: підручник для вузів / Л. Ф. Гаврілов, В. Р. Татарінов.- 2-е видавництво, перероб. і доп. - М.: Медицина, 1985. – 368 з., мул
3 Крутецький, В.А. Психологія: підручник для учнів пед. училищ / В.А.Крутецкий.- М.: Освіта, 1980- 352 з.
4 Немов, Р.С. Психологія: у 3-х під./ Р.С. Немов.- М.: Владос, 1998. – кн.1
5 Рубінштейн, С.Л. Основи загальної психології / С.Л. Рубінштейн. – СПб.: Пітер, 2001.- 720 з. – ISBN 5-314-00016-4
6 Трофімов, Ю.Л. Психологія: підручник для вузів / Ю. Л. Трофімов [і др].- До.: Лебідь, 2001. – 560с. ISBN 966-06-0202-2
Методичні вказівки
до вивчення теми
«Мозок та психика»
/для студентів всіх форм
навчання/
Укладач С.В. Шарапа, викл.
Редактор
Комп'ютерна верстка
Підп. До друку. Формат 60 х 84/16.
Папір офсетний. Ум. Друк. Арк. Обл.-вид.арк.
Тираж прим. Зам.№
Видавець і виготівник
«Донбаська державна машинобудівна академія»
84313, м. Краматорськ, вул. Шкадинова, 72.
Свідоцтво про внесення суб'єкта видавничої справи
до Державного реєстру
серія ДК № від
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 433 | Нарушение авторских прав
|