Ексудація – це процес виходу рідини, білків, електролітів та формених елементів крові з судинного русла в осередок запалення.
Основні механізми, що сприяють виходу рідини:
1 - підвищення осмотичного тиску в зоні запалення;
2 - збільшення проникності судинної стінки для білків;
3 - підвищення онкотичного тиску в зоні запалення;
4 - підвищення гідростатичного тиску крові;
5 - зменшення лімфовідтоку.
Пусковим (ініціюючим) механізмом виходу рідини з судин і розвитком запального набряку є підвищення осмотичного тиску в зоні запалення.
Осмотичний тиск – це тиск, зумовлений кількістю розчинених частинок. Підвищення осмотичного тиску в ділянці запалення відбувається завдяки альтерації і руйнування клітин. Внаслідок цього в осередку запалення збільшується кількість іонів К+, лізосомальні ферменти підвищують катаболізм. Це приводить до підвищення осмотичного тиску, який сприяє виходу рідини із судини і накопичення її в тканині, тобто сприяє розвитку набряку.
Збільшення проникності судинної стінки для білків відбувається завдяки наступним механізмам:
1. Під час альтерації відбувається руйнування, загибель ендотеліоцитів.
2. Медіатори, які утворюються під час альтерації (гістамін, серотонін, брадикінін, простагландини та ін.), підвищують проникність судинної стінки.
Онкотичний тиск – це тиск, який спричинений білками. Підвищення онкотичного тиску в зоні запалення відбувається:
· по-перше, за рахунок плазменних білків, які виходять із судин завдяки підвищенню проникності судинної стінки,
· по-друге, онкотичний тиск підвищується внаслідок альтерації і виходу з клітин цитоплазматичних білків.
Гідростатичний тиск – це тиск, який чинить рідина на стінки судини. В здоровому організмі гідростатичний тиск в артеріальному кінці капіляра є значно вищим за гідростатичний тиск у венозному кінці капіляра. Така різниця тисків сприяє виходу рідини із судини у артеріальній частині капіляра і поверненню її назад у венозній частині капіляра. Підвищення гідростатичного тиску крові, особливо у венозному кінці капіляра, призводить до того, що рідина, яка вийшла із судин у тканини у артеріальному кінці капіляра, не може повернутися назад. Більше того, якщо гідростатичний тиск у венах дорівнює гідростатичному тиску в артеріях, то вихід рідини відбувається на всьому протязі капіляра: і в артеріальному і в венозному кінці.
Зменшення відтоку лімфи відбувається в результаті стиснення лімфатичних судин ексудатом.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 646 | Нарушение авторских прав
|