Артерії
За особливостями будови артерії бувають трьох типів: еластичного, м'язового і змішаного (м'язово-еластичного). Стінка всіх артерій, так само як і вен, складається з трьох оболонок: внутрішньої (tunica intima), середньої (tunica media) і неружной (tunica extrna). Їх товщина, тканинної склад і вункціональние особливості неоднакові в судинах різних типів.
До артеріях еластичного типу (arteriae elastotypica) відносяться судини великого калібру, такі як аорта і легенева артерія, в які кров вливається під високим тиском (120 -130 мм рт.ст) і з більшою швидкістю (0,5-1,3 м. / с). у ці судини кров надходить або безпосередньо з серця, або в близи від нього з дуги аорти. Ці судини виконують головним чином транспортну функцію. Високий тиск і велика швидкості крові, що протікає визначають будову стінки судин еластичного типу; зокрема, наявність більшої кількості кількості еластичних елементів (волокон, мембран) дозволяє цим судинах розтягуватися при систоле серця і повертатися у вихідне положення під час діастоли.
Внутрішня оболонка аорти включає ендотелій (endotelium) з базальної мембраною, подендотеліальний шар (stratum subendotheliale) і сплетіння еластичних волокон (plexus fibra elasticus).
Ендотелій аорти людини складається з клітин, різних за формою і розмірами. Протягом стінки судини розміри і форма клітин неоднакові. Іноді клітини досягають 500 мкм в довжину і 150 мкм завширшки. Частіше вони бувають одноядерними, але зустрічаються і багатоядерні до 30 ядер. Розміри ядер також не однакові. У ендотеліальних клітинах слабо розвинена ендоплазматична мережа.
Подендотеліальний шар складається з пухкої тонкофібріллярной з'єднувальні тканини, багатої маодефференцірованнимі клітинами зірчастої форми (desmocyti stellati). Товщина подендотеліального шару в аорті значна. У цьому шарі зустрічаються окремі поздовжньо спрямовані гладкі м'язові клітини. У міжклітинній речовині внутрішньої оболонки аорти і меншою мірою в інших оболонках при спеціальній обработкевиявляется велика кількість глікозаміногліканів і фосфоліпіди. У осіб середнього і літнього віку виявляються холестерин і жирні кислоти. Аморфна речовина відіграє велику роль у трофіки стінки судини. Глибше подентдотеліального шару в складі внутрішньої оболонки розташоване густе сплетіння тонких еластичних волокон, в якому зазвичай вдається розрізнити внутрішній циркулярний і зовнішній поздовжні шари.
Внутрішня оболонка аорти в місці відходження від серця утворює півмісяцеві клапани.
Середня оболонка аорти складається з більшої кількості (40-50) еластичних закінчать мембран (membranae elasticae fenestratae), пов'язаних між собою еластичними волокнами і утворюють єдиний еластичний каркас разом з іншими оболонками. Між мембранами залягають гладкі м'язові клітини, що мають косе по відношенню до них напрямок, і невелика кількість фібробластів. Така будова середньої оболонки створює високу еластичність аорти і пом'якшує поштовхи крові, що викидається в посудину під час скорочення лівого шлуночка серця, про також забезпечує підтримку тонусу судинної стінки під час діастоли.
Зовнішня оболонка аорти побудована з пухкої волокнистої сполучної тканини з великою кількістю товстих еластичних і колагенових волокон, що мають головним чином поздовжній напрямок. У середній і зовнішньої оболонках аорти, як і взагалі у всіх великих судинах, що живлять проходять судини і нервові стовбури. Зовнішня оболонка охороняє посудину від перерозтягнення і розривів.
Артерії смешенного, або м'язово - еластичного типу за будовою і функціональним особливостям займають проміжне положення між судинами м'язового і еластичного типу. До них відносяться, зокрема, сонна і підключична артерії. Внутрішня оболонка цих артерій складається з ендотелію, подедотеліального шару і внутрішньої еластичної мембрани. Ця мембрана розташований на кордоні внутрішньої і середньої оболонок і характеризується яскравою виразністю в порівнянні з еластичними волокнами і закінчать еластичними мембранами в середній оболонці.
Середня оболонка артерій змішаного типу складається з приблизно рівної кількості гладких м'язових клітин, спірально орієнтованих еластичних волокон і закінчать еластичних мембран. Між гладкими м'язовими клітинами і еластичними елементами виявляється невелика кількість фібробластів і колагенових волокон.
У зовнішній оболонці артерій можна виділити два шари: внутрішній, що містить окремі пучки гладких м'язових клітин, і зовнішній, що складається переважно з поздовжньо і косо розташованих пучків колагенових і еластичних волокон і соеденітельнотканних клітин, судини судин і нервові волокна. Займаючи проміжне положення між судинами м'язового і еластичного типу, артерії змішаного типу не тільки можуть сильно скорочуватися, але і володіють високими еластичними властивостями, що особливо чітко виступає при підвищенні кров'яного тиску.
До артеріях м'язового типу відносяться переважно середнього та дрібного калібру артерії тіла, кінцівок і внутрішніх органів, тобто більшість артерій тіла організму.
У стінках цих артерій є відносно велика кількість гладких м'язових клітин, що забезпечує додаткову нагнітальну силу і реагує приплив крові до органів.
До складу внутрішньої оболонки входять ендотелій, подендотеліальний шар і внутрішня еластична мембрана.
Ендотеліальні клітини витягнуті уздовж поздовжньої осі судини і мають малоізвітие кордону. За ендотеліальних покривом слід базальна мембрана і подедотеліальний шар, що складається з тонких еластичний і колагенових волокон, переважно поздовжньо спрямованих, а також малодиференційованих сполучнотканинних клітин. В основному речовині подедотеліального шару знаходяться глікозаміноглікани. Подедотеліальний шар краще розвинений в артеріях середнього і великого калібру і слабкіше - у дрібних артеріях. Назовні від подедотеліального шару розташована тісно пов'язана з ним внутрішня еластична мембрана. У дрібних артеріях вона дуже тонка. У більш великих артеріях м'язового типу еластична мембрана чітко виражена на гістологічних препаратах, має вигляд звивистою блискучою закінчать еластичної пластинки.
Середня оболонка артерії складається з гладком'язових клітин, розташованих по пологій спіралі, між якими знаходиться невелика кількість соеденітельнотканних кліток типу фібробластів і соеденітельнотканних волокон (колагенових і еластичних). Таке подібно пружині, розташування м'язових клітин забезпечує повернення судинної стенкік вихідного стану після розтягування пульсової хвилею крові. Напрямок цієї спіралі на правій і лівій половинах тулуба і кінцівках симетрично і направлено в протилежні сторони. Еластичні волокна мають радіальне і дугоподібне розташування, причому вершини дуг перебувають в середині шару, а кінці направлені до зовнішньої або внутрішньої оболонці, де вони і зливаються з їх еластичними елементами. Таким чином, створюється єдиний еластичний каркас, який, з одного боку, надає судині еластичний каркас, який, з одного боку, надає судині еластичність, при розтягуванні, а з іншого - пружність при здавленні. Еластичний какркас препядствие спаданню артерій, що зумовлює їх постійне зяяння і безперервність у них струму крові.
Гладкі м'язові клітини середньої оболонки артерії м'язового типу своїм скороченням підтримують кров'яний тиск, регулюють приплив крові в судини мікроциркулярного русла органів. На межі між середньою і внутрішньої оболонками розташовується зовнішня еластична мембрана. Вона складається з подовжньо йдуть товстих, густо переплітаються еластичних волокон, які іноді набувають вигляд суцільної еластичної пластинки. Зазвичай зовнішня еластична мембрана буває тонше внутрішньої і не до всіх артерій досить добре виражена.
Нарежном оболонка складається із зовнішньої еластичної мембрани, пухкої волокнистої неоформленої сполучної тканини, в якій сполучні волокна мають перевагу косе і поздовжній напрямок. У цій оболонці постійно зустрічаються нерви і кровоносні судини, що живлять стінку. У міру зменшення діаметра артерії та їх наближення до термінальних артеріол всі оболонки артерії истончаются. У внутрішній оболонці різко зменшується товщина подендотеліального шару і внутрішньої еластичної мембрани. Кількість м'язових клітин і еластичних волокон в середній оболонці також поступово зменшується. У зовнішній оболонці зменшується кількість еластичних волокон, зникає зовнішня еластична мембрана.
Дата добавления: 2015-10-11 | Просмотры: 780 | Нарушение авторских прав
|