АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
VІІ Повідомлення домашнього завдання 3хв.
Вчитель Пахолюк Іван Костянтинович
Методист Кур’ята Ірина Володимирівна
План конспект уроку
Тема: Ембріональний розвиток. Функції плаценти. Вагітність.
Мета уроку:
Навчальна: Сформувати у школярів поняття про запліднення, ембріональний розвиток, вагітність, функції плаценти.
Розвиваюча: розвивати уміння робити висновки на основі спостережень та встановлювати причинно- наслідкові зв’язки, розвивати логічне мислення, підвести учнів до висновку про здоровий спосіб життя під час вагітності.
Виховна: формувати в учнів науковий світогляд
Основні поняття і терміни: сперматозоїди, яйцеклітини, зигота, безпліддя, онтогенез, плацента, ембріональний розвиток та постембріональний розвиток, спадковість, хромосоми, ген, генотип, вагітність, статеве дозрівання.
Обладнання: шкільний підручник, таблиця «Ембріональний розвиток», схеми що дозволяють ілюструвати різні стадії ембріонального розвитку
Тип уроку: комбінований
Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь з елементами бесіди), наочні (демонстрація таблиць, схем), репродуктивні (бесіда), пошукові (створення і розв’язання проблемних ситуацій).
Література:
Для вчителя: Біологія. 9 клас: Розробки уроків Тагліна О. В. Видавництво: Ранок, 2010 рік; 304с
Довідник вчителя біології, в запитаннях та відповідях / Авт.-упорядн. О. В. Єресько, С. П. Яценко.— Х.: Веста: Видавництво «Ранок», 2006.— 592 с.
Для учнів: Біологія людини: Підручник для 9 кл. М.Н. Шабатура, Н.Ю. Матяш, В.О. Мотузний: Генеза, 2004
Структура уроку
І. Організаційний етап 1-2 хв.
ІІ. Перевірка домашнього завдання 5 хв.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності 2 хв.
ІV Вивчення нового матеріалу 20 хв.
V Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів 7 хв.
VІ Підбиття підсумків уроку 5 хв.
VІІ Повідомлення домашнього завдання 3хв.
Хід уроку
Структурні елементи уроку
| Зміст уроку та діяльність учителя
| Прогнозована діяльність учнів
| Час хв
| І Організаційний момент
| Привітання, організація учнівської поведінки. Перевірка готовності учнів до уроку
| Учні вітаються з вчителем, перевіряють наявність всього необхідного для уроку
| 2 хв
| ІІ Перевірка домашнього завдання
| Давайте пригадаємо на минулому уроці ви вивчали будову статевих органів і дозрівання статевих клітин. Дайте відповідь на запитання:
1. Що таке гамети? (статеві клітини)
2. Назвіть чоловічі і жіночі гормони. (прогестерони і естрогени)
3. Як називається дозрівання гамет(в чоловіків – сперматогенез, у жінок – овуляція)
4. Що уворюється при злитті гамет? (зигота)
| Учні відповідають на запитання вчителя
| 5 хв
| ІІІ Мотивація навчальної діяльності
| Одного разу чоловік в Індії зустрів Будду і сказав йому: «Я стану твоїм пророком, я буду славити тебе якщо ти покажеш мені справжнє чудо»
Цей чоловік став пророком славив Будду у всьому світі, розповсюджував його вчення. І як ви думаєте яке чудо показав Будда? Це чудо- поява на світ нового життя. Як ви вже зрозуміли темою уроку є «Ембріональний розвиток. Функції плаценти. Вагітність» На цьому уроці ми з вами розберемо всі ці поняття.
| Учні слухають вчителя
| 2 хв
| ІV Вивчення нового матеріалу
| Ви вже знаєте, що початковим етапом індивідуального розвитку організму (онтогенезу) є запліднення -злиття зрілої чоловічої та жіночої статевих клітин, в результаті чого утворюється одна клітина - початок нового організму. Запліднена яйцеклітина містить подвійну кількість хромосом. Стать майбутньої дитини залежить від набору статевих хромосом і від того, носієм якої статевої хромосоми є сперматазоід, який запліднив яйцеклітину. Якщо яйцеклітина, завжди є носієм Х-статевої хромосоми, запліднюється сперматозоїдом з Х-статевою хромосомою, розвивається зародок жіночої статі (ХХ), при заплідненні сперматозоїдом з Y-статевою хромосомою розвивається ембріон чоловічої статі. Таким чином новий організм є носієм генетичної інформації обох батьків. Сперматозоїди, потрапивши до піхви жінки, самостійно рухаючись, пересуваються до шийки матки.
Приблизно через 30 хв. вони досягають порожнини матки, а через 1,5 години потрапляють до маткових труб, де зустрічаються з яйцеклітиною.
Сперматозоїд руйнує мембрану яйцеклітини за допомогою спеціальної речовини, яку виробляє апікальне тільце.
Коли головка сперматозоїда потрапляє всередину яйцеклітини, її мембрана стає непроникною для інших сперматозоїдів. Ядра обох статевих клітин (сперматозоїда і яйцеклітини) зливаються в одне і утворюють запліднене яйце, або зиготу. Так настає вагітність, що триває в межах дев'яти місяців.
Вагітність- це фізіологічний стан організму жінки, пов'язаний із заплідненням яйцеклітини і розвитком зародка і плоду. Під час вагітності відбувається посилення виділення гормонів яєчників, а потім плаценти, збільшення розмірів матки. Основні її ознаки: припинення менструацій; збільшення молочних залоз; сонливість; можливі тимчасові запаморочення та нудота тощо.
Як утворюється зародок і плід? Запліднене яйце (зигота) просувається по матковій трубі й водночас ділиться, перетворюючись на багатоклітинний зародок. Через чотири-п'ять днів після запліднення одношаровий зародок потрапляє до порожнини матки.
1.Передімплантаційний період починається з моменту запліднення яйцеклітини і триває аж до входження зародку в слизову оболонку матки (на 4 - 5 день після запліднення)
Протягом двох днів він вільно розташований у матці, а потім (тобто на 7-й день після запліднення) занурюється в її слизову оболонку й прикріплюється до неї. Цей процес має назву імплантація(ім – префікс, що означає проникнення в щось, плантаціо - пересадка).- 2. імплантаційний період- близько 40 годин (2 дні).
Період від моменту імплантації до утворення плаценти (кінець другого місяця) називають (3)зародковим періодом внутрішньоутробного розвитку, а організм - зародком, або ембріоном. Потрапивши в матку, зародок починає швидко розвиватися. Наприкінці другого місяця внутрішньоутробного розвитку утворюється плацента (від лат. плацента - пиріг), або дитяче місце, - орган, який має вигляд диска, міцно прикріпленого до слизової оболонки матки, і зв'язує плід з організмом матері. Від утворення плаценти орга нізм називають плодом.
Ембріональний період триває 5-6 тижнів. Харчування зародка відбувається з жовткового мішка. Найважливішою особливістю є органогенез майже всіх внутрішніх органів майбутньої дитини
Функції плаценти:
1.Виконує роль залози внутрішньої секреції, (починає виділяти спеціальний гормон -прогестерон, який сприяє нормальному перебігу вагітності).
2.Вона захищає плід від негативної дії низки чинників зовнішнього середовища, утворюючи так званий плацентарний бар'єр.
Кров матері не змішується з кров'ю плоду, у плаценті через стінки їхніх кровоносних судин відбувається обмін речовинами і газами.
Плід має своє навколишнє середовище, яке
складається з плодового міхура, навколоплідних вод. Плодовий міхур- це особливі оболонки, що оточують плід у вигляді мішка і виконують захисну функцію. Навколоплідні води заповнюють простір між плодом і внутрішньою плодовою оболонкою і забезпечують механічний захист, рух і розвиток плоду. Плід з материнським організмом з'єднує шнуроподібний орган - пуповина. Завдяки їй плід одержує поживні речовини з крові матері (живлення плоду) та антитіла (захисна функція), відбувається газообмін між організмом матері і плоду (дихання плоду, звільнення від вуглекислого газу) та виділення непотрібних продуктів обміну речовин. 4.Плідний період починається з початку третього місяця і триває до моменту народження дитини (пологів).
Здебільшого жінка за одну вагітність народжує одну дитину. Але є випадки народження водночас двох, трьох і більше дітей (близнят). Вони можуть бути однояйцевими і різнояйцевими. Однояйцеві близнята розвиваються з однієї зиготи, яка поділялася на два (іноді більше) фрагменти на певних етапах розвитку зародка. Вони обов'язково однієї статі й дуже схожі між собою: мають один генотип - сукупність усіх спадкових ознак організму. Різнояйцеві близнята розвиваються з двох або кількох зигот, які утворилися в разі запліднення однієї або кількох яйцеклітин. Вони можуть бути однієї або різних статей; схожі між собою не більше, ніж звичайні брати і сестри; мають різний генотип.
Періоди вагітності
. 4. Плодовий (фетальний) період. Цей період розвитку триває від 12 до 40 тижня вагітності. У плодовий період практично всі органи і системи плоду знаходяться у фізіологічному стані функціональної незрілості, що і визначає своєрідність відповідних реакцій плоду на зовнішні впливи.
Заборони під час вагітності:
1. Шоколад;
2. Цитрусові;
3. Жирна і гостра їжа;
4. Алкоголь
5. Тютюнопаління;
6. Гаряча ванна;
7. Прийом ліків без дозволу лікаря;
8. Взуття на високих підборах;
9. Важка фізична праця;
| Учні слухають вчителя і конспектують основний матеріал
| 20 хв
| V Узагальнення та систематизація знань і вмінь учнів
| Отже, давайте повторимо що ми сьогодні засвоїли:
1. Що таке запліднення?
2. Що таке плацента?
3. Які її функції?
4. Що таке вагітність?
5. Періоди вагітності?
6. Що не можна під час вагітності?
| Дають відповіді на запитання вчителя.
| 7хв.
| VІ Підбиття підсумків уроку
| Сьогодні на уроці ви засвоїли поняття про ембріональний розвиток, вагітність, плаценту та інші допоміжні органи.
| Уважно слухають вчителя,
| 5хв.
| VІІ Повідомлення домашнього завдання
| Опрацювати параграф підручника та завдання після нього.
| Записують завдання у щоденник.
| 3хв
|
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 749 | Нарушение авторских прав
|