C. Біологічне значення мітозу і мейозу.
Клітина – найпростіша біологічна система,здатна до самовідновлення, самовідтворення та розвитку. Це динамічно стійка відкрита система, яка складається з багатьох взаємопов'язаних елементів, функціонування яких не тільки визначає життєдіяльність клітини, але має значення для організму як цілого. Клітина забезпечує свою цілісність і самовідтворення за рахунок речовин і енергії, які отримує ззовні.
У житті клітини розрізняють життєвий цикл і клітинний цикл. Життєвий цикл значно довший, це період від утворення клітини внаслідок поділу материнської клітини і до наступного поділу або до загибелі клітини. Впродовж життя клітини ростуть, диференціюються, виконують специфічні функції. Клітинний цикл значно коротший. Це власне процес підготовки до поділу (інтерфаза) і сам поділ (мітоз). Тому цей цикл називають ще мітотичним. Така періодизація (на життєвий і мітотичний цикл) досить умовна, оскільки життя клітини безперервний, неподільний процес.
Клетки делятся на прокариотические и эукариотические. Первые - это водоросли и бактерии, которые содержат генетическую информацию в одной единственной органелле, - хромосоме, а эукариотические клетки, составляющие более сложные организмы, такие как человеческое тело, имеют четко дифференцированное ядро, в котором находится несколько хромосом с генетическим материалом.
Эндоплазматический ретикулум складчатый – структура, накапливающая и выделяющая синтезированные белки в рибосомах.
Эндоплазматический ретикулум гладкий – структура, образующая, выделяющая и переносящая жиры по всей клетке вместе с белками складчатого ретикулума.
Лизосомы – органеллы, ответственные за переваривание веществ, поступающих в цитоплазму.
Рибосомы – органеллы, синтезирующие белки из молекул аминокислот.
Клеточная или цитоплазматическая оболочка – полупроницаемая структура, окружающая клетку. Обеспечивает связь клетки с внеклеточной средой.
Цитоплазма – вещество, заполняющее всю клетку и содержащее все клеточные тельца, включая ядро.
Микроворсинки – складки и выпуклости цитоплазматической оболочки, обеспечивающие прохождение веществ через нее.
Центросома – участвует в митозе или делении клеток.
Центриоли – центральные части центросомы.
Вакуоли – маленькие пузырьки в цитоплазме, заполненные клеточной жидкостью.
Ядро – один из основополагающих компонентов клетки, так как ядро является носителем наследственных признаков и влияет на размножение и передачу биологической наследственности.
Ядерная оболочка – пористая оболочка, регулирующая проход веществ между ядром и цитоплазмой.
Ядрышки – сферические органеллы ядра, участвующие в образовании рибосом.
Внутриклеточные нити – органеллы, содержащиеся в цитоплазме.
Митохондрии – органеллы, принимающие участие в большом числе химических реакций, таких как клеточное дыхание.
Поділ клітини — процес, у якому клітина, що називається материнською клітиною, ділиться на дві нові клітини, що називаються дочірніми клітинами. Поділ клітини — зазвичай маленький сегмент великого клітинного циклу.
Існує два основних способи поділу соматичних клітин: мітоз і амітоз.
Мітоз (від грец. μίτος C нитка) C непрямий, або мітотичний поділ є переважаючим типом поділу еукаріотичних соматичних клітин і притаманний всім багатоклітинним організмам. При цьому відбувається точний рівномірний розподіл спадкового матеріалу. Внаслідок мітозу кожна дочірня клітина отримує повний набір хромосом із строгою кількістю ДНК і за їх складом ідентична материнській клітині. Амітоз (від грец. ά C заперечення і μίτος C нитка) переважає у деяких одноклітинних організмів. Це також спосіб поділу соматичних клітин, але на відміну від мітозу, прямий поділ інтерфазного ядра клітини відбувається шляхом перетяжки простою перетинкою. При амітозі розподіл спадкового матеріалу між дочірніми клітинами може бути рівномірним або нерівномірним. Внаслідок цього утворюються або однакові, або неоднакові за розміром клітини. Тому такі клітини спадково неповноцінні.
Мітоз. Мітоз настає після інтерфази і умовно поділяється на такі фази: 1) профаза, 2) метафаза, 3) анафаза, 4) телофаза.
Біологічне значення: Мітоз — найбільш поширений спосіб репродукції клітин тварин, рослин,
найпростіших. Це основа росту і вегетативного розмноження всіх еукаріотів C організмів, які мають ядро. Основна його роль полягає у точному відтворенні клітин, забезпеченні рівномірного розподілу хромосом материнської клітини між виникаючими з неї двома дочірніми клітинами і підтриманні сталості числа і форми хромосом у всіх клітинах рослин і тварин. Мітоз сприяє росту організму в ембріональному і постембріональному періодах, копіюванню генетичної інформації і утворенню генетично рівноцінних клітин.
Мейоз – процес поділу ядра клітини з утворенням чотирьох дочірніх ядер, кожне з яких містить вдвічі менше хромосом, ніж вихідне ядро. Цей поділ має також назву редукційного: число хромосом у клітині зменшується з диплоїдного (2п) до гаплоїдного (п). Значення мейозу полягає в тому, що він забезпечує збереження в ряду поколінь постійне число хромосом у видів з статевим розмноженням.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 705 | Нарушение авторских прав
|