АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Механізми сечоутворення. Клубочкова фільтрація і фактори, від яких вона залежить.

Прочитайте:
  1. D. Клубочкова фільтрація
  2. Визначення понять «фізичний розвиток дитини», «акселерація розвитку дітей», «гармонійність фізичного розвитку». Основні гіпотези і механізми акселерації. Оцінка шкільної зрілості.
  3. Вкажіть патогенетичні механізми ішемічного інсульту
  4. Вкажіть фактори, що спричиняють хворобу Рейно
  5. Етіологія, механізми порушень гемодинаміки.
  6. Загальна характеристика системи кровообігу. Фактори, які забезпечують рух крові по судинах, його спрямованість та безперервність.
  7. Загальна характеристика системи кровообігу. Фактори, які забезпечують рух крові по судинах, його спрямованість та безперервність.
  8. Канальцева реабсорбція і секреція, їх фізіологічні механізми.
  9. Кількісна та якісна специфіка проявів генів. Генотипічні механізми визначення статі.
  10. Клубочковая фильрация.

В основі процесу сечоутворення лежать три процеси:

- фільтрація в нирковому тільці – в результаті цього процесу утворюється первинна сеча (близько 180 л/добу);

- реабсорбція речовин;

- секреція речовин.

Реабсорбція і секреція проходять в канальцях нефрона і призводять до утворення кінцевої (дефінітивної) сечі – 1,5 – 2,0 л/добу, яка виводиться з організму (а разом з нею – продукти метаболізму, чужорідні речовини, надлишок речовин).

Структурно-функціональною одиницею нирок являється нефрон, оскільки в ньому відбуваються всі процеси, які призводять до утворення сечі (фільтрація, реабсорбція секреція).

Фільтрація відбуваяться в нирковому тільці (1) – сукупність судинного клубочка і капсули Шумлянського-Боумена.

Реабсорбція проходить у всіх канальцях нефрона:

- проксимальні звивисті (2);

- петля Генле (3);

- дистальні звивисті (4);

Окрім того, процес реабсорбції проходить і в збиральних трубках (5).

Секреція відбувається в проксимальних та дистальних звивистих канальцях нефрона та в збиральних трубках.

 

Клубочкова фільтрація в нирках:

Сечоутворення починається з процесу клубочкової фільтрації, яка проходить в ниркових тільцях. В результаті цього процесу плазма крові фільтрується в просвіт капсули Шумлянського-Боумена і утворюється первинна сеча – ультрафільтрат плазми крові, який за складом відрізняється від неї тільки відсутністю білків.

Фільтрація – пасивний процес, що здійснюється під впливом сили, яка носить назву ефективного фільтраційного тиску (Ре.ф.) і розраховується за формулою:

Ре.ф. = Рг.к. – (Ро.к. + Рг.капс.), де:

Рг.к. – гідростатичний тиск крові в капілярах ниркового тільця (близько 70 мм.рт.ст.);

Ро.к. – онкотичний тиск плазми крові (близько 30 мм.рт.ст.);

Рг.капс. – гідростатичний тиск рідини (первинної сечі) в капсулі Шумлянського-Боумена (близько 20 мм.рт.ст.).

Таким чином:

Ре.ф. = 70 – (30 + 20) = 20 мм.рт.ст.

Плазма крові фільтрується в просвіт капсули через нирковий фільтр, який складається з трьох шарів:

- шар ендотеліоцитів капілярів (1);

- базальна мембрана (2);

- шар подоцитів (епітелій капсули - 3);

Ендотелій капілярів плоский фенестрований, лежить на базальній мембрані. З другого боку до неї за допомогою цитоподій прикріплюються подоцити. Базальна мембрана ниркового фільтра трьохшарова, найбільш щільним являється її середній шар, який має пори діаметром до 7 мкм. Проникність ниркового фільтру визначається, перш за все, станом базальної мембрани: діаметр, кількість пор, негативний заряд всередині пор в значному ступені визначають рух складових компонентів крові в просвіт капсули. В нормі через нирковий фільтр не проходять форменні елементи крові, білки (можлива фільтрація тільки невеликої кількості низькомолекулярних білків – альбумінів). Тому, ультрафільтрат плазми крові в капсулі Шумлянського-Боумена (первинна сеча) відрізняється за складом від плазми крові відсутністю білків.

Проникність ниркового фільтру може змінюватись за фізіологічних умов під впливом речовин, що виробляються самою ниркою. При цьому змінюється так званий коефіцієнт фільтрації (КФ). В патологічних умовах проникність ниркового фільтру (при його ураженні) може значно зростати Ù в сечі з’являються форменні елементи, а саме – еритроцити (гематурія), білок (протеїнурія).

Факторами, які впливають на інтенсивність клубочкової фільтрації, являються:

- гідростатичний тиск крові в капілярах (Рг.к.);

- онкотичний тиск крові (Ро.к.);

- гідростатичний тиск первинної сечі в капсулі Шумлянського-Боумена (Рг.капс.);

- КФ, величина якого визначається станом ниркового фільтру (його проникністю);

- величина ефективного ниркового кровотоку.

 

Регуляція процесу клубочкової фільтрації звідиться до зміни:

- вуличини ефективного ниркового кровотоку;

- величини тиску крові в капілярах клубочка.

 

Ефективний нирковий кровотік змінюється без зміни тиску крові в капілярах, якщо тонус приносної та виносної артеріол змінюється однаково. Виражене в різній ступені звуження (розширення) приносних та виносних артеріол в нирках веде до зміни тиску в капілярах Ù зміна Ре.ф. Ù зміна процесу клубочкової фільтрації Ù зміна процесів сечоутворення.

Таким чином, зміна Ре.ф. змінює рівень клубочкової фільтрації в кожному окремому нефроні. Зміна ефективного ниркового кровотоку змінює кількість функціональних клубочків.

Симпатична нервова система (при високій ступені активності) і катехоламіни (при високій концентрації) звужують і приносну, і виносну артеріоли Ù значне зниження ниркового кровотоку Ù зменшення діурезу.

Ангіотензин-ІІ звужує виносні артеріоли Ù зниження ниркового кровотоку при підвищенні тиску в капілярах клубочків.

В результаті процесів клубочкової фільтрації утворюється первинна сеча. Вона перетворюється на кінцеву (дефінітивну) сечу при пересуванні її по канальцях нефрона в результаті процесів реабсорбції і секреції речовин.

 


Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 502 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.003 сек.)