Види дії лікарських речовин
Під прямою дією слід розуміти зміну функції клітини чи органу під безпосереднім впливом на них лікарської речовини.
G Непряма дія – це зміна функції клітин чи органів, які не вступають безпосередньо у взаємодію з лікарською речовиною. Вона проявляється безпосередньо за допомогою нервових або гуморальних шляхів. Наприклад, серцеві глікозиди після всмоктування в кров спочатку прямо діють на міокард, а потім на нирки - сечогінно (непряма дія).
Загальна дія – проявляється в тому випадку, коли речовина одночасно змінює функцію клітин багатьох органів та систем завдяки однотипності впливу на біохімічні реакції.
G Вибіркова дія – це специфічна дія лікарської речовини на окремі органи та системи, яка зумовлюється специфічністю хімічної структури і фізичних властивостей самої речовини, а також морфологічною специфічністю органа.
Основна – це дія, що за своєю силою та властивістю домінує над іншими сторонами впливу лікарського засобу на фізіологічні функції організму.
Побічна – це дія, що має другорядний, за силою досить часто менш виражений характер, нерідко зустрічається лише в окремих індивідуумів, але інколи надзвичайно небезпечна.
G Бажана побічн а – це дія, що розширює і доповнює основну яка в тій чи іншій мірі сприяє прояву основної дії і нормалізації функцій інших органів та систем при захворюванні.
Небажана – дія, яка проявляється негативною реакцією різних органів та систем, що не сприяє видужанню, а навпаки, нерідко загрожує життю.
Однією з найбільш поширених побічних небажаних дій є алергія, яка може бути природженою та набутою, або токсичність чи дисбактеріоз.
Небажаними діями є:
Канцерогенна (cancer -рак) – дія виявлена у багатьох хімічних сполуках, тому для лікарських речовин вона не допускається.
Тератогенна – дія проявляється дефектами розвитку ембріонів під впливом різних фізичних, біологічних, хімічних факторів.
Мутагенна – дія проявляється стійкими раптовими або викликаними штучно змінами спадкового апарату, що призводить до різних змін морфологічних і якісних ознак організму.
Ембріотоксична – дія проявляється негативним впливом на розвиток зародків. Вона притаманна лікарським засобам, що мають здатність проникати через плацентарний бар’єр і проявляти токсичний вплив на ембріон.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 661 | Нарушение авторских прав
|