Облік інфекційних хвороб
Облік інфекційних хвороб ґрунтується на системі обов'язкової реєстрації кожного їх випадку незалежно від місця і обставин виявлення та оперативного (екстреного) повідомлення про нього відповідного закладу чи установи державної санітарно-епідеміологічної служби.
Заклади й установи охорони здоров'я незалежно від форм власності, суб'єкти підприємницької діяльності, що займаються медичною практикою, ведуть реєстрацію та облік інфекційних хвороб і подають відповідні статистичні звіти. Перелік інфекційних хвороб, що підлягають реєстрації, порядок ведення їх обліку та звітності встановлюються КМУ.
Усі епідемії та спалахи інфекційних хвороб підлягають епідеміологічному дослідженню (розслідуванню) — для встановлення причин їх виникнення, чинників передачі інфекції, визначення меж осередків інфекційних хвороб та масштабів поширення епідемії чи спалаху інфекційної хвороби, ужиття заходів щодо їх локалізації та ліквідації, а також виявлення осіб, винних у виникненні епідемії чи спалаху інфекційної хвороби.
Порядок проведення епідеміологічного дослідження (розслідування) епідемій та спалахів інфекційних хвороб встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Обов'язковому епідеміологічному дослідженню підлягає кожен випадок (осередок) особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб незалежно від місця виникнення. У дитячих закладах обов'язковому епідеміологічному дослідженню підлягає кожен випадок будь-якої інфекційної хвороби.
Межі осередків інфекційних хвороб визначаються фахівцями державної санітарно-епідеміологічної служби на підставі результатів їх епідеміологічного дослідження.
Роботи в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб (епідеміологічне дослідження, лікувальні, профілактичні та протиепідемічні заходи, у тому числі дезінфекційні) належать до робіт з особливо шкідливими та шкідливими умовами праці. Перелік посад медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах із шкідливими та особливо шкідливими умовами праці в осередках інфекційних хвороб, визначається КМУ. На цих працівників поширюються встановлені законодавством умови оплати праці, заходи соціального захисту, пільги та компенсації.
Власники (керівники) закладів та установ охорони здоров'я згідно із законодавством забезпечують працівників, які виконують роботи в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб, спеціальним одягом, взуттям і захисними засобами з урахуванням особливостей інфекційної хвороби, чинників передачі інфекції та виконуваної роботи.
Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності зобов'язані всебічно сприяти проведенню робіт в осередках інфекційних хвороб, оперативно надавати працівникам, які їх виконують, достовірну інформацію щодо епідемічної ситуації, а в необхідних випадках забезпечувати їх транспортом, засобами зв'язку, приміщеннями для роботи та відпочинку, продуктами харчування, спеціальним одягом, взуттям, захисними засобами та засобами для санітарної обробки тощо.
Права, обов'язки, соціальний захист медичних та інших працівників, зайнятих у сфері захисту населення від інфекційних хвороб. Відповідальність за порушення законодавства про захист населення від інфекційних хвороб
Посадові особи закладів охорони здоров'я незалежно від форм власності та медичні працівники в разі виявлення хворого на інфекційну хворобу зобов'язані вжити заходів для його тимчасової ізоляції, надати невідкладну медичну допомогу, за Необхідності організувати проведення поточних дезінфекційних заходів, терміново повідомити відповідну установу державної санітарно-епідеміологічної служби та організувати госпіталізацію хворого до відповідного закладу охорони здоров'я.
Медичні працівники зобов'язані надавати хворим на інфекційні хвороби і бактеріоносіям та (або) їх законним Представникам інформацію про небезпеку зараження оточуючих і про вимоги санітарно-протиепідемічних правил і норм, яких слід дотримуватися для недопущення поширення захворювання. Хворі на особливо небезпечні та небезпечні інфекційні хвороби та бактеріоносії збудників цих хвороб, крім того, повинні бути попереджені про відповідальність за недотримання санітарно-протиепідемічних правил і норм та зараження інших осіб, про що в медичні документи цих хворих і бактеріоносіїв вноситься відповідний запис, який підписують лікуючий лікар, хворий чи бактеріоносії та (або) його законний представник.
Захворювання на інфекційні хвороби медичних та інших працівників, що пов'язані з виконанням професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження збудниками інфекційних хвороб (надання медичної допомоги хворим на інфекційні хвороби, роботи з живими збудниками та в осередках інфекційних хвороб, дезінфекційні заходи тощо), належать до професійних захворювань. Зазначені працівники державних і комунальних закладів охорони здоров'я та державних наукових установ підлягають обов'язковому державному страхуванню на випадок захворювання на інфекційну хворобу в порядку та на умовах, установлених КМУ.
Умови і розміри оплати праці медичних та інших працівників, які надають медичну допомогу хворим на інфекційні хвороби, працюють із живими збудниками інфекційних хвороб та в осередках інфекційних хвороб, виконують інші роботи, пов'язані з високим ризиком зараження збудниками інфекційних хвороб, встановлюються відповідно до законодавства.
За період роботи з ліквідації епідемій і спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб посадові оклади медичним та іншим працівникам встановлюються в порядку і розмірах, визначених КМУ.
Особи, винні в порушенні законодавства про захист населення від інфекційних хвороб, несуть відповідальність згідно із законами України.
Міжнародне співробітництво України у сфері захисту населення від інфекційних хвороб здійснюється шляхом укладання міжнародних договорів, участі в міжнародних програмах і проектах, обміну інформацією та досвідом роботи, розвитку торгівлі медичними імунобіологічними препаратами та іншими лікарськими засобами, надання взаємодопомоги тощо.
Профілактика СНІДу
Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) — соціально небезпечна інфекційна хвороба, яка спричинюється вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) і через відсутність специфічних методів профілактики й ефективних методів лікування призводить до смерті (Закон України «Про запобігання захворюванню синдромом набутого імунодефіциту (СНІДом) і соціальний захист населення» від 03.03.98 р.).
Масове поширення цієї хвороби в усьому світі та в Україні створює загрозу для особистої, суспільної та державної безпеки, призводить до тяжких соціально-економічних наслідків, що спричинює необхідність ужиття спеціальних заходів щодо захисту прав і законних інтересів громадян і суспільства. Боротьба з цією хворобою є одним із пріоритетних завдань держави у галузі охорони здоров'я населення.
Держава гарантує:
— забезпечення постійного епідеміологічного контролю за поширенням ВІЛ-інфекції на території України;
— доступність, якість, ефективність медичного огляду для виявлення ВІЛ-інфекції, у тому числі анонімного, з наданням попередньої та консультативної у наступному допомоги, а також забезпечення безпеки такого медичного огляду для обстежуваної особи та персоналу, який його проводить;
— регулярне та повне інформування населення, у тому числі через засоби масової інформації, про причини зараження, шляхи передачі ВІЛ-інфекції, заходи та засоби профілактики, необхідні для запобігання зараженню цією хворобою та її поширенню;
— включення в навчальні програми середніх, середніх спеціальних і вищих навчальних закладів спеціальної тематики з питань профілактики захворюваності на СНІД;
— забезпечення доступності для населення засобів профілактики, що дають змогу запобігти зараженню та поширенню ВІЛ-інфекції статевим шляхом;
— запобігання поширенню ВІЛ-інфекції серед осіб, що вживають наркотичні речовини ін'єкційним способом, зокрема шляхом створення умов для заміни використаних ін'єкційних голок і шприців на стерильні;
— обов'язкове тестування крові (її компонентів), отриманої від донорів крові та донорів інших біологічних рідин, клітин, тканин і органів людини, використовуваних у медичній практиці та наукових дослідженнях;
— сприяння діяльності, спрямованої на формування в населення стереотипів безпечної сексуальної поведінки і на усвідомлення високого ризику зараження ВІЛ-інфекцією при ін'єкційному способі вживання наркотичних речовин;
— соціальний захист ВІЛ-інфікованих, хворих на СНІД, членів їхніх родин і медичних працівників, зайнятих у сфері боротьби із захворюваністю на СНІД, а також надання ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД усіх видів медичної допомоги в порядку, визначеному законодавством;
— безпеку лікувально-діагностичного процесу пацієнтам і медичному персоналу в державних закладах охорони здоров'я, державний санітарно-епідеміологічний нагляд за безпекою цього процесу у закладах охорони здоров'я усіх форм власності, а також за виконанням заходів, спрямованих на запобігання поширенню ВІЛ-інфекції, при здійсненні приватної медичної практики, наданні громадянам косметичних, перукарських та інших послуг, пов'язаних із порушенням цілості шкіри чи слизових оболонок;
— сприяння благодійній діяльності, спрямованій на профілактику поширення ВІЛ-інфекції, боротьбу зі СНІДом і соціальний захист населення.
Фінансування загальнодержавної, регіональної та місцевої програм із профілактики захворюваності на СНІД і соціального захисту ВІЛ-інфікованих здійснюється відповідно за рахунок:
— коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів;
— коштів цільових фондів;
— благодійних внесків;
— інших джерел фінансування, не заборонених законами України.
Спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, на який покладаються керування та міжвідомча координація у сфері боротьби із захворюваністю на СНІД, є МОЗ України.
Громадяни України, іноземці й особи без громадянства, які постійно проживають чи на законних піде гаках тимчасово перебувають на території України, мають право на:
- медичний огляд для виявлення зараження вірусом імунодефіциту людини;
- одержання офіційного висновку про результати такого медичного огляду та кваліфікованих рекомендацій щодо запобігання поширенню ВІЛ-інфекції.
Право на проведення медичного огляду та видачу офіційних висновків про його результати надається тільки державним і комунальним закладам охорони здоров'я, що мають відповідно обладнані спеціальні лабораторії, акредитовані в порядку, установленому КМУ.
Медичний огляд здійснюється на добровільних засадах. Медичний огляд неповнолітніх віком до 18 років і осіб, визнаних у встановленому законом порядку недієздатними, може проводитися на прохання або за згодою їхніх законних представників, що мають право бути присутніми при проведенні такого огляду.
Медичний огляд громадян України, іноземців і осіб без громадянства, що постійно проживають на території України або яким надано статус біженців, здійснюється безкоштовно. Порядок оплати медичного огляду інших категорій іноземців визначається законодавством і відповідними міжнародними угодами України.
Особа, що пройшла медичний огляд, має право на повторний огляд у будь-який час у тому самому чи, за своїм бажанням, в іншому, акредитованому у встановленому порядку закладі охорони здоров'я.
За бажанням особи, що звернулася до закладу охорони здоров'я для проведення медичного огляду, такий огляд може бути проведений анонімно.
Інформація про результати медичного огляду, наявність або відсутність ВІЛ-інфекції в особи є конфіденційною та становить лікарську таємницю. Передавати такі відомості дозволяється тільки особі, якої вони стосуються, а у випадках, передбачених законами України, також законним представникам цієї особи, установам охорони здоров'я, органам прокуратури, слідства, дізнання та суду.
Особа, у якої за даними медичного огляду виявлено ВІЛ-інфекцію, оповіщається про це працівником закладу охорони здоров'я, в якому проведено огляд, з урахуванням вимог закону про конфіденційність зазначеної інформації. Одночасно ВІЛ-інфікованого оповіщають про необхідність дотримання профілактичних заходів, спрямованих на недопущення поширення ВІЛ-інфекції, про гарантії дотримання прав і свобод ВІЛ-інфікованих, а також про кримінальну відповідальність за свідоме наражання на небезпеку зараження та зараження інших осіб вірусом імунодефіциту людини.
У разі виявлення ВІЛ-інфекції у неповнолітніх віком до 18 років, а також в осіб, визнаних у встановленому законом порядку недієздатними, працівник закладу охорони здоров'я, в якому проведено медичний огляд, оповіщає про це батьків або інших законних представників зазначених осіб.
Обов'язковому лабораторному дослідженню на наявність ВІЛ-інфекції підлягає кров (її компоненти), отримана від донорів крові та донорів інших біологічних рідин, клітин, тканин і органів людини.
Переливання крові (її компонентів), а також використання інших біологічних рідин, клітин, тканин і органів у медичних цілях дозволено тільки після обов'язкового лабораторного дослідження крові донорів на ВІЛ-інфекцію.
У невідкладних випадках, коли існує реальна загроза життю людини та єдиним засобом порятунку хворого є термінове переливання крові, а перевіреної належним чином донорської крові немає, то за згодою хворого чи його законного представника допускається переливання неперевіреної на ВІЛ-інфекцію крові. При цьому хворий або його законний представник повинні бути попереджені про можливий ризик зараження. Якщо усвідомленої згоди хворого отримати неможливо, рішення про переливання неперевіреної на ВІЛ-інфекцію крові приймається консиліумом лікарів, а при неможливості скликання консиліуму — лікарем, що надає допомогу. Факт переливання крові, не перевіреної на наявність ВІЛ-інфекції, та згода хворого на проведення такого медичного втручання обов'язково письмово засвідчуються в медичній документації хворого, а зразок цієї крові слід терміново направити на відповідне лабораторне дослідження.
Дипломатичні представництва та консульства України видають візу на в'їзд в Україну іноземцям і особам без громадянства, що прибувають в Україну на термін понад три місяці, за умови пред'явлення ними документа про відсутність у них ВІЛ-інфекції, якщо інше не встановлено міжнародними договорами України.
Облік ВІЛ-інфікованих і хворих на СПІД громадян України, іноземців і осіб без громадянства, що постійно проживають або на законних підставах тимчасово перебувають на території України, а також медичне спостереження за зазначеними особами забезпечують відповідні державні та комунальні заклади охорони здоров'я, визначені МОЗ України.
Правила медичного огляду для діагностування ВІЛ-інфекції, обліку ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД і медичного спостереження за такими особами затверджується КМУ.
У разі отримання від закладу охорони здоров'я інформації про зараження вірусом імунодефіциту людини та попередження про необхідність дотримання профілактичних заходів з метою запобігти поширенню ВІЛ-інфекції і про кримінальну відповідальність за свідоме наражання на небезпеку зараження чи зараження іншої особи (осіб), ВІЛ-інфіковані зобов'язані письмово засвідчити факт отримання зазначеної інформації та попередження.
ВІЛ-інфіковані та хворі на СНІД особи зобов'язані:
- уживати заходів щодо запобігання поширенню ВІЛ-інфекції, запропоновані закладами охорони здоров'я;
- сповістити осіб, що мали з ними статевий контакт до встановлення факту інфікованості, про можливість їхнього зараження;
- відмовитися від донорства крові, її компонентів, інших біологічних рідин, клітин, органів і тканин для використання їх у медичній практиці.
ВІЛ-інфіковані чи хворі на СНІД іноземці, а також особи без громадянства, що не виконують запропоновані закладами охорони здоров'я профілактичні заходи для недопущення поширення ВІЛ-інфекції та створюють своєю поведінкою загрозу здоров'ю інших осіб, можуть бути виселені за межі України в порядку, установленому Законом України «Про правовий статус іноземців».
ВІЛ-інфіковані та хворі на СНІД громадяни України користуються всіма правами, свободами, передбаченими Конституцією і законами України, іншими нормативно-правовими актами України. Крім загальних прав і свобод вони мають право на:
- відшкодування збитку, пов'язаного з обмеженням їх прав, що мало місце внаслідок розголошення інформації про факт зараження цих осіб вірусом імунодефіциту людини;
- безкоштовне забезпечення ліками, необхідними для лікування будь-якого наявного в них захворювання, засобами особистої профілактики та на психосоціальну підтримку;
- безкоштовний проїзд до місця лікування і в зворотному напрямку за рахунок лікувального закладу, що направив на лікування;
- користування ізольованою жилою кімнатою.
Участь ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД осіб у випробуваннях медичних засобів і методів, науковому вивченні чи навчальному процесі, фотографуванні, відео- та кінозйомках проводиться тільки з їхньої згоди.
Використання крові й інших біологічних матеріалів ВІЛ-інфікованих або хворих на СНІД осіб для наукових досліджень провадиться лише з їхньої згоди та передбачає компенсацію в порядку, установленому КМУ.
Забороняється відмовляти в прийомі до лікувальних закладів, у наданні медичної допомоги, обмежувати інші права осіб на підставі того, що вони є ВІЛ-інфікованими чи хворими на СНІД, а також обмежувати права їхніх рідних і близьких на цій підставі. Неправомірні дії посадових осіб, що порушують права ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД, їхніх рідних і близьких, можуть бути оскаржені в суді.
Особи, зараження яких ВІЛ-інфекцією відбулося внаслідок виконання медичних маніпуляцій, мають право на відшкодування в судовому порядку завданої їх здоров'ю шкоди за рахунок винної особи.
Батьки дітей, інфікованих вірусом імунодефіциту людини та хворих на СНІД, і особи, що заміняють їх, мають право на:
- спільне перебування в стаціонарі з дітьми віком до 14 років зі звільненням на цей час від роботи з виплатою грошової допомоги за тимчасовою непрацездатністю у зв'язку з доглядом за хворою дитиною;
- збереження за одним із батьків у разі звільнення його з роботи у зв'язку з доглядом за дитиною віком до 16 років безперервного виробничого стажу для нарахування грошової допомоги за тимчасовою непрацездатністю за умови влаштування на роботу до досягнення дитиною зазначеного віку.
Матері, що мають дітей віком до 16 років, інфікованих вірусом імунодефіциту людини чи хворих на СНІД, мають право на отримання щорічної відпустки в літній чи інший зручний для них час. У разі відсутності матері та виховання такої дитини батьком або іншою особою це право надається зазначеним особам.
Дітям віком до 16 років, інфікованим вірусом імунодефіциту людини чи хворим на СНІД, призначається щомісячна державна грошова допомога в розмірі, установленому КМУ.
ВІЛ-інфіковані та хворі на СНІД іноземці й особи без громадянства, що постійно проживають або що на законних підставах тимчасово перебувають на території України, мають право на соціальний захист у порядку й обсягах, визначених законодавством України та відповідними міжнародними угодами України.
Зараження вірусом імунодефіциту людини медичних і фармацевтичних працівників при виконанні ними професійних обов'язків належить до випадку професійного захворювання.
Працівники, зайняті наданням медичної допомоги населенню, проведенням лабораторних і наукових досліджень із проблем ВІЛ-інфекції, виробництвом біологічних препаратів для діагностики, лікування та профілактики ВІЛ-інфекції і СНІДу, підлягають обов’язковому страхуванню за рахунок власника (уповноваженого ним органу) закладу охорони здоров'я в разі інфікування вірусом імунодефіциту людини під час виконання ними службових обов'язків, а також у разі настання у зв'язку з цим інвалідності чи смерті від захворювань, зумовлених розвитком ВІЛ-інфекції.
Категорії працівників, що підлягають обов'язковому страхуванню, та порядок страхування встановлюються КМУ.
Медичні працівники, інфіковані вірусом імунодефіциту людини чи захворілі на СНІД унаслідок виконання професійних обов'язків, мають право на щорічне безкоштовне отримання путівки для санаторно-курортного лікування в спеціалізованих оздоровчих установах міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, до сфери керування яких належать відповідні медичні служби, а також право на щорічну відпустку загальною тривалістю 56 календарних днів із використанням її в літній чи інший зручний для них час.
Медичні працівники, заражені вірусом імунодефіциту або захворілі на СНІД унаслідок виконання професійних обов'язків, мають право на першочергове поліпшення житлових умов у порядку, установленому законодавством України.
Працівникам, зайнятим наданням медичної допомоги особам, інфікованим вірусом імунодефіциту людини чи хворим на СНІД, лабораторною діагностикою ВІЛ-інфекції, проведенням наукових досліджень із використанням інфікованого матеріалу, виробництвом біологічних препаратів для діагностики, лікування та профілактики СНІДу, установлюється доплата до заробітної плати, надаються право на пенсію за віком на пільгових умовах і щорічна додаткова відпустка в порядку, установленому законодавством України.
Власник (уповноважений ним орган) закладу охорони здоров'я, персонал якого проводить діагностичне дослідження на ВІЛ-інфекцію, надає лікувальну допомогу ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД, а також контактує з кров'ю й іншими матеріалами від інфікованих осіб, зобов'язаний забезпечити працівників необхідними засобами захисту, а також умови для проходження за бажанням таких працівників медичних оглядів із метою виявити зараження ВІЛ-інфекцією.
При проведенні робіт, пов'язаних із ризиком інфікування вірусом імунодефіциту людини, працівники зобов'язані користуватися відповідними засобами захисту.
Відповідальність за порушення законодавства у сфері боротьби із захворюваністю на СНІД
Відмова особі в реалізації її права на проведення медичного огляду з метою виявити зараження вірусом імунодефіциту людини, проведення такого огляду без попередньої згоди обстежуваної особи, неналежне виконання медичними та фармацевтичними працівниками чи працівниками інших сфер своїх професійних обов'язків, що призвело до інфікування іншої особи (чи декількох осіб) вірусом імунодефіциту людини, відмова в наданні медичної допомоги ВІЛ-інфікованим або хворим на СНІД, а також розголошення відомостей про проведення медичного огляду та його результатів медичними працівниками і працівниками органів прокуратури, слідства, дізнання і суду тягне відповідальність, установлену законом України.
Свідоме наражання на небезпеку зараження чи зараження іншої особи (або декількох осіб) вірусом імунодефіциту людини особою, що знала про наявність у неї ВІЛ-інфекції, тягне кримінальну відповідальність. Винна в цьому особа відшкодовує також витрати, що виникли у зв'язку з наданням інфікованій особі медичної чи соціальної допомоги в порядку, установленому законом України.
Відшкодування шкоди, завданої здоров'ю осіб, інфікованих вірусом імунодефіциту людини з вини медичних працівників або внаслідок незабезпечення безпечних умов праці власниками (уповноваженими ними органами) закладів охорони здоров'я, підприємств, установ, організацій, виконання працівниками яких своїх службових обов'язків пов'язане з ризиком інфікування вірусом імунодефіциту людини, здійснюється за рахунок винної особи в порядку, установленому законодавством України.
Дата добавления: 2016-03-26 | Просмотры: 428 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 |
|