Нирок під впливом альдостерону
Ренін
Ангіотензиноген ангіотензин І
АПФ
Ангіотензин ІІ Na+ К+ АКТГ
Звуження
судин
АЛЬДОСТЕРОН
Дистальні канальці нефрону
Збиральні трубочки
Реабсорбція Na+ Секреція К+ Секреція Н+
рН
Реабсорбція Н2О
Об’єм плазми
Схема контуру регуляції за участю ПНУГ
Р передсердь
ПНУГ
Реабсорбція Na+ Реабсорбція Н2О
Натрійурез діурез
2. Сталості концентрації іонів кальцію і фосфатів: 60% іонів кальцію фільтрується з плазми крові в капсулу нефрона (40% іонів кальцію зв’язано з білками плазми крові і не фільтрується). У проксимальних канальцях та товстих висхідних відділах петель Генле реабсорбується 90% профільтрованого кальцію пасивно (вторинний активний транспорт) – цей транспорт поєднаний з реабсорбцією іонів натрію. У дистальних канальцях нефрону і збірних трубочках 9% іонів кальцію реабсорбується шляхом активного транспорту. Регуляція реабсорбції іонів кальцію здійснюється під впливом паратиреоїдного гормону (ПТГ) прищитовидних залоз, секреція яких збільшується при зменшенні концентрації кальцію у плазмі крові (Рп). ПТГ збільшує реабсорбцію іонів кальцію в дистальних канальцях і зменшує реабсорбцію фосфатів у проксимальних канальцях, завдяки чому вони виводяться з сечею (фосфатурія). 85% профільтрованих фосфатів реабсорбуються у проксимальних канальцях завдяки транспорту, поєднаного з реабсорбцією іонів натрію, у дистальних відділах нефрону реабсорбція фосфатів не відбувається і вони виводяться з сечею.
| | |
Прищитовидні
Залози
ПТГ
Реабсорбція
Фосфатів у
Проксимальних
Канальцях
Фосфатурія Схема контура регуляції сталості концентрації Са2+
· Участь нирок у регуляції сталості кислотно-основної реакції (КОР) артеріальної крові.
Нирки приймають участь у регуляції КОР артеріальної крові шляхом секреції (екскреції) в проксимальних і дистальних канальцях а) іонів водню, б) аміаку, в) реабсорбції лужних компонентів буферних систем (бікарбонатів, фосфатів) і тим самим, сприяють підтримці сталості буферної ємності бікарбонатної і фосфатної буферних систем. Іони водню утворюються в процесі катаболізму білків та фосфоліпідів. У канальцевому епітелії продукується вугільна кислота з СО2 і Н2О під впливом ферменту карбоангідрази (КА). Іони водню екскретуються а іони НСО3- реабсорбуються. Цей процес поєднується з виділенням з сечею кислих фосфатів (Н2РО4-) замість лужних компонентів буферних систем (НРО42-), наслідком цього є зменшення рН сечі кінцевої до 5,8; мінімальна величина рН сечі може дорівнювати 4,4.
Порожнина Канальцевий епітелій Кров
Na+- K+ насос
Н+ + НСО3-
СО2 + Н2О КА Н2СО3
| | канальця
Na+ Na+
HCO3- + H+ K+
(профільтро
ваний
НСО3 -
реабсорбція
Н2СО3 профільтрованого
КА
СО2 + Н2О
Механізм реабсорбції профільтрованого HCO3- і секреції Н+ у
проксимальних канальцях
Порожнина Кров
Н+ + НСО3-
Н2СО3
КА
СО2 + Н2О
| | канальця Na+
НРО42- +Н+
(профіль- K+
трований)
НСО3 -
реабсорбція
Н2РО4- утвореного
(екскреція)
Механізм екскреції іонів водню та виділення кислих фосфатів
Порожнина Na+
Н+ + НСО3-
NH3
Н2СО3
Глутамат КА
СО2 + Н2О
| | кров
канальця
Н+ К+
+
NH3 НСО3-
реабсорбція
NH4-
Механізм секреції іонів Н+, NH3 та утворення NH4-
· Фізіологічні основи дії сечогінних лікарських препаратів (діуретиків). Діуретики переважно застосовуються з метою зменшення об’єму циркулюючої крові (наприклад при гіпертензії, набряках та ін.).
1.Осмотичні діуретики (манітол, глюкоза) – їх дія заснована на екскреції речовин, які фільтруються, але не реабсорбуються, залишаються у канальцях нефрона і підвищують осмотичну концентрацію сечі, що призводить до зменшення реабсорбції води і збільшення об’єму виділеної сечі. Так, наприклад, збільшення концентрації глюкози вище порогової величини (> 10 ммоль/л) призводить до збільшення її концентрації у канальцевій частині нефрону і зменшення реабсорбції води за осмотичним градієнтом, це має місце також при цукровому діабеті.
2.Інгібітори карбоангідрази (ацетазоламід) – їх дія заснована на пригніченні дії ферменту карбоангідрази в епітелії переважно проксимальних канальців, що призводить до пригнічення утворення вугільної кислоти з вуглекислого газу та води, наслідком чого є зменшення реабсорбції іонів НСО3- у проксимальних канальцях, збільшення осмотичної концентрації сечі, наслідком чого є зменшення реабсорбції води і збільшення діурезу.
3.Петльові діуретики (фуросемід, етакринова кислота, буметамід) – їх дія заснована на пригніченні реабсорбції іонів Na+ і поєднаного з ним (котранспорт) транспорту іонів K+, 2Cl -, а також іонів Са2+ (застосування при гіперкальціємії) що призводить до збільшення екскреції з сечею NаCl, K+, Са2+, не здатності концентрувати та розводити сечу (пригнічення дії поворотно-протипоточного механізму петлі Генле), наслідком чого є зменшення реабсорбції води і збільшення діурезу.
4.Тіазидові діуретики (хлортіазид, гідрохлортіазид) – їх дія заснована на пригніченні реабсорбції NаCl на початку дистальних канальців,що призводить до зменшення реабсорбції води, збільшення екскреції К+ завдяки збільшенню швидкості потоку сечі, збільшенню діурезу.
5.Калій-зберігаючи діуретики (спіронолактон, триамтерен, амілорід) – їх дія заснована на пригніченні реабсорбції іонів Na+, пригніченні секреції іонів K+ (спіронолактон є антагоністом альдостерону, інші діють безпосередньо!) в дистальних канальцях і збиральних трубочках, що призводить до збільшення екскреції іонів Na+, зменшенню реабсорбції води і збільшенню діурезу.
Дата добавления: 2016-06-06 | Просмотры: 374 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|