Цінність і неповторність життя людини.. Здоров'я — необхідна умова розвитку людини. Здоровий спосіб життя.
Тільки здорова людина з хорошим самопочуттям, оптимізмом, психічною стійкістю, високою розумовою і фізичною працездатністю здатна займати активну життєву позицію, успішно долати професійні й побутові труднощі.
У древніх греків існувало поняття "калокагатія", яке складалося із двох слів: calos — прекрасний і agatos — хороший. Прекрасною і хорошою може бути тільки людина гармонійна, фізично і духовно розвинута, людина, яка знає в усьому міру. Краса людського тіла — це фізична досконалість, інтелект і здоров'я.
Здоров'я людини — це, перш за все, процес збереження і розвитку його психічних і фізичних якостей, підтримання оптимальної працездатності і соціальної активності при максимальній тривалості життя.
Здоров'я — це найвище благо, дароване людині Природою. Без нього життя не може бути повноцінним і щасливим. Слід не забувати, що втратити здоров'я легко, а повернути — дуже важко, інколи неможливо.
Якщо ви веселі, їсте з апетитом, міцно спите, на уроках уважні, активно і старанно працюєте: пишете, читаєте, розв'язуєте задачі, вам хочеться бігати, стрибати, — ви здорові. Ви здорові, коли нормально ростете: вага (маса), зріст, окружність грудної клітки кожного із вас не мають великих відхилень від норми.
Першим ключем до здоров'я і доброго самопочуття є раціональне харчування і рухова активність. Суть раціонального харчування полягає у правильному виборі продуктів.
Режим харчування
Важливим принципом збалансованого харчування є оптимальний режим споживання їжі. Саме поняття "режим харчування" складається з наступних принципів:
регулярність харчування;
кількість харчувань протягом доби;
максимальне збереження раціонального харчування під час кожного прийому їжі.
Для дітей шкільного віку ці принципи режиму харчування повинні бути реалізовані таким чином.
По-перше, бажано приймати їжу в один і той самий час доби. Це дозволяє виробити умовні рефлекси на час, що, в свою чергу, забезпечує оптимальну готовність організму до прийому їжі. Дуже важливо, щоб інтервал між сніданком, обідом і вечерею не був більшим, ніж 5-6 годин, а між вечерею і сном — 1,5-2 години.
По-друге, для школярів рекомендується чотириразове харчування. На перший прийом їжі (1 сніданок) бажано відводити 20-25 % добової калорійності, 2-й сніданок повинен включати 15-20 %, обід—35-40 % добової кількості калорій, а вечеря — 20-25 %. За відсутності другого сніданку бажано ввести полуденок приблизно з такою ж калорійністю.
По-третє, бажано звертати увагу на компоненти харчового раціону під час кожного прийому їжі.
Білкова їжа підвищує збудження нервової системи, тому її краще не вживати в першій половині дня, а лиш в період найбільшої активної діяльності. Не бажано споживати перед сном, тому що збудження нервової системи мішатиме швидкому переходу до глибокого сну.
Крім того, білкова їжа перетравлюється довше, потребує більших енерговитрат, а оскільки під час сну всі процеси сповільнюються (в тому числі і виділення травних соків), то це може призвести до гіршого перетравлення їжі.
Великий об'єм їжі ввечері (як це дуже часто буває через різні обставини) призводить до перетворення в жири недоокислених вуглеводів, що є причиною ожиріння. Вечеря повинна бути легкою, бажано з овочевих чи молочних страв.
Говорячи про режим харчування, слід пам'ятати, що його не можна розглядати як догму. Умови життя, які змінюються, можуть вносити нові корективи. Більше того, деякі зміни час від часу треба спеціально вносити в режим харчування
метою повного тренування систем, однак ці зміни не повинні бути надто різкими і виходити за межі адаптації.
Велике значення в раціональному харчуванні має питний режим. Як відомо, організм дорослої людини приблизно на 55-65 % складається з води, в дитячому організмі цей відсоток ще вищий.
Тіло людини дуже швидко реагує навіть на найменшу втрату води. Тут відіграє фактор постійності внутрішнього середовища людини. У разі втрати більше 0,5 % маси тіла, виникає відчуття спраги. При втраті 5-6 % сповільнюється кровообіг (кров гусне), зменшується виділення сечі, можуть наступити судоми м'язів тощо. За нормальних обставин організм дорослої людини виділяє в середньому 2,5 літри води. При підвищеному фізичному навантаженні, за рахунок посиленого потовиділення, втрата води може бути значно більшою. Треба знати, як правильно пити воду, вгамовувати спрагу. Між моментом початку пиття і моментом усунення дефіциту води в організмі існує значний розрив у часі — від 10 до 20 хв. Тому спрагу треба вгамовувати поступово, невеликими ковтками і малими порціями з перервами. Чиста вода, яку споживає людина, — одна із основних умов її здоров'я. При нормальному споживанні вся вода поновлюється кожні 16-20 днів.
За умов нормальної температури повітря і помірних фізичних навантаженнях школяр повинен випивати 1 літр води на добу.
Дата добавления: 2016-06-06 | Просмотры: 415 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
|