АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Клінічне значення

Прочитайте:
  1. I. Поясніть значення наступних слів і словосполучень. Використовуйте їх в ситуації самостійно.
  2. А. Визначення рівня аміаку сироватки.
  3. А.3.3.4. Призначення статинів
  4. Алгоритм визначення дози інсулінопрепаратів на тлі глікемічного профілю
  5. Артеріальний тиск: визначення, нормальні показники АТ згідно з даними ВООЗ.
  6. Бальнеологічні та грязелікувальні процедури, що рекомендуються цій категорії хворих, диференційоване призначення при окремих захворюваннях.
  7. Білки плазми крові, їх функціональне значення ШОЕ.
  8. Біологічне значення гарячки
  9. Біологічне значення залоз внутрішньої секреції
  10. Біологічне значення нервової системи

Позитивна проба Рувілуа - Грегуара у хворого з більшим чи середнім гемотораксом є показанням до екстреного оперативного втручання: торакотомии, зупинки внутрішньоплеврального кровотечі

 

5. ПУНКЦІЯ ПОРОЖНИНИ ПЕРИКАРДА

 

Показання: тампонада серця. Техніка виконання: пункція порожнини перикарда виконується під місцевою анестезією сидячи або напівсидячи. Завдяки цьому серце виявляється на поверхні рідини і при пункції в точці Ларрея зменшується небезпека його поранення. Найбільш розповсюдженими і безпечними є точка Ларрея - ліворуч між хрящем VII ребра та мечоподібним відростком і точка Марфана - у верхівки мечоподібного відростка. Анестезію шкіри виконують тонкою голкою 0,25-0,5% розчином ново-каїну. Для пункції перикарда застосовується голка великого діаметра, довжи-ною 8-10 см, приєднана до шприца обсягом 10-20 см3. Після проходження шкіри, голку просувають на глибину 1,5 см, постійно вводячи новокаїн, після цього, постійно підтримуючи розрідження в шприці, спрямовують вверх і вглиб на 2-3 см. При проколі діафрагми з'являється відчуття проходження голки через щільну тканину, після чого голка влучає в порожнину перикарда. В цей момент необхідно підтягнути поршень шприца на себе; якщо в шприц нічого не надходить, вводиться 1 -2 мл новокаїну і проводиться аспірація. В нормі з порожнини перикарда в шприц надходить невелика кількість світло-жовтої серозної рідини. При отриманні крові необхідно провести пробу Ревілуа-Грегуара. Для виконання пункції можна використати і інші точки - безпосередньо ліворуч від грудини в IV міжреберному проміжку (точка Пирогова - Караваєва), в V міжреберному проміжку (точка Делорма - Маньона), в VI міжреберному проміжку (точка Войнича-Сяноженского), праворуч від грудини в IV міжреберному проміжку (точка Шапошникова). При кровотечі, що подовжується з поранення серця і великій вірогідності його тампонади краще виконати дренування порожнини перикарди. Для цього по голці вводиться провідник, шкіра надрізується скальпелем і по провіднику в порожнину перикарда проводиться катетер, який фіксується швами до шкіри. Можливі ускладнення: пошкодження серця, кровотеча, повітряна емболія, порушення ритму серця, гемоторакс або пневмоторакс, інфікування порожнини перикарда.

 

 

6. ПРАВИЛА Й ПОСЛІДОВНІСТЬ ПОСТАНОВКИ ВНУТРІШНЬОВЕННОГО

КАТЕТЕРА “ИГАР”

1. вимийте руки;

2. зберіть стандартний набір для катетеризації вени, включаючи кілька катетерів різних діаметрів;

3. перевірте цілісність упакування й строки зберігання внутрішньовенного катетера

4. переконаєтеся, що перед Вами той хворий, якому призначена катетеризація вени;

5. забезпечте гарне висвітлення, допоможіть пацієнтові знайти зручне положення;

6. роз'ясните пацієнтові суть майбутньої процедури, визначите переваги пацієнтапо місцю постановки внутрішньовенного катетера «ІГАР»;

7. приготуйте в зоні легкої досяжності контейнер для утилізації гострих предметів;

8. вимийте ретельно руки й просушите їх;

9. накладете джгут на 10-15 см вище передбачуваної зони катетеризації;

10.попросите пацієнта стискати й розтискати пальці кисті для поліпшення наповнення вен кров'ю;

11.виберіть вену шляхом пальпації, беручи до уваги характеристики інфузату;

12.підберіть найменший внутрішньовенний катетер «ІГАР», з огляду на: розмір вени, необхідну швидкість введення, графік проведення внутрішньовенної терапії, в'язкість інфузату;

13.повторно обробіть руки, використовуючи антисептик, і надягніть рукавички;

14.обробіть місце катетеризації шкірним антисептиком протягом 30-60 секунд і дайте висохнути самостійно; НЕ ПАЛЬПУЙТЕ ВЕНУ ПОВТОРНО

15.зафіксуйте вену, пригорнувши її пальцем нижче передбачуваного місця введення внутрішньовенного катетера «ІГАР»;

16.візьміть внутрішньовенний катетер «ІГАР» обраного діаметра й зніміть захисний

чохол і заглушку. Заглушку не викидайте, а тримаєте її між пальцями вільноїруки;

17.уведіть внутрішньовенний катетер «ІГАР» на голці під кутом до шкіри 15градусів, спостерігаючи за появою крові в індикаторній камері;

18.з появою крові в індикаторній камері зменшите кут нахилу голки-стилета й на кілька міліметрів уведіть голку у вену;

19.зафіксуйте голку-стилет, а канюлю повільно до кінця зрушуйте з голки у вену (голка-стилет повністю з катетера поки не віддаляється);

20.зніміть джгут;

21.НЕ ВВОДИТЕ ПОВТОРНО ГОЛКУ В КАТЕТЕР ПІСЛЯ ЗСУВУ ЙОГО З ГОЛКИ У ВЕНУ;

22.пережміть вену протягом для зниження кровотечі й остаточно видалите голку

із введення внутрішньовенного катетера «ІГАР». Утилізуйте голку з урахуванням правил безпеки;

23.закрийте заглушкою внутрішньовенний катетер «ІГАР» або приєднаєте інфузійну систему;

24.зафіксуйте внутрішньовенний катетер «ІГАР» на кінцівці;

25.зареєструйте процедуру катетеризації вени згідно вимог лікувальної установи;

26.утилізуйте відходи відповідно до правил техніки безпеки й санітарно епідеміологічного режиму.

Стандартний набір для катетеризації периферичної вени

-стерильний лоток палять

- лоток для сміття

- стерильні рукавички

-шприц із гепаринизированным розчином 10мол (1:100)

-ножиці

-стерильні ватяні кульки й серветки

- лангету

-лейкопластир і/або пов'язка, що клеїть

-бинт середній

-внутрішньовенний катетер «ИГАР» декількох розмірів

-3% розчин перекису водню

На руку пацієнта вище місця пункції вени накладається венозний джгут з метою обмеження відтоку крові нижче місця стискування. Накладення венозного джгута, а також активна робота рукою (згинання та розгинання пальців кисті) сприяють хорошому наповненню вен кров'ю, що покращує умови для венопункції.

Процедура пункції вени вимагає дотримання суворої стерильності.Стерильними ватними кульками проводиться обробка шкірних покривів в області, де буде виконуватися установка венозного катетера.

Для пункції і канюляціі периферичних вен (канюляція - це введення канюлі, катетера, в даному випадку венозного катетера в периферичну вену) використовуються венозні катетери різних розмірів.

Венозний катетер складається з ковпачка (зображений зверху), власне катетера або канюлі (на зображенні по середині), а також мандрена (зображений знизу малюнка).

Венозний катетер (канюля) виконаний з полімерного матеріалу (частіше поліуретану). Кінець венозного катетера не гострий, тому він не травмує венозну стінку.

Канюля за розміром зовсім не велика, вона з легкістю поміщається на долоні

Спершу венозним катетером (а точніше вістрям мандрена) проколюється шкіра над веною обраної для пункції. Потім катетер проводиться під шкірою трохи далі, після чого проводиться прокол стінки самої вени.

Критерієм потрапляння венозної канюлі в просвіт вени є поява в павільйоні мандрена темно-вишневої крові.

Після поява в павільйоні крові, металевий мандрен трохи витягується з просвіту канюлі, а сама канюля просувається далі по просвіту вени.Подтасківанію мандрена запобігає прокол інший стінки вени при просуванні венозного катетера вперед.

Накладену раніше венозний джгут знімається.

Перед остаточним витягуванням з венозного катетера мандрена анестезіолог проводить пережатие вени вище стояння кінчика венозної канюлі, що попереджає витікання крові з венозного катетера.

Металевий мандрен витягується з просвіту венозного катетера.

До венозного катетеру приєднується система для внутрішньовенного вливання.

Можливість швидкого вливання рідини через венозний катетер, відсутність болю в місці стояння венозного катетера, а також відсутність припухлості біля катетера - є ознаками, які ще раз підтверджують правильність розташування венозного катетера.

Після того, як ми впевнилися в тому, що венозний катетер знаходиться в просвіті вени, накладається стерильна фіксує пов'язка. Тепер венозний катетер готовий до використання.

 

 

7. У залежності від виду кровотечі (артеріальна, венозна, капілярна) і наявних при наданні першої медичної допомоги засобів здійснюють тимчасову чи остаточну його зупинку. Тимчасова зупинка найбільш небезпечної для життя зовнішньої артеріальної кровотечі досягається накладенням джгута чи закрутки, фіксуванням кінцівки в положенні максимального згинання, притисненням артерії вище місця її ушкодження пальцями. Сонна артерія притискається нижче рани. Пальцеве притиснення артерій – самий доступний і швидкий спосіб тимчасової зупинки артеріальної кровотечі. Артерії притискаються в місцях, де вони проходять поблизу кісти чи над нею. Скроневу артерію притискають великим пальцем до скроневої кісти перед вушною раковиною при кровотечі з ран голови. Нижню щелепну артерію притискають великим пальцем до кута нижньої щелепи при кровотечі з ран, розташованих на обличчі. Загальну сонну артерію притискають до хребців на передній поверхні шиї збоку від гортані. Потім накладають пов'язку, що давить, під якою на ушкоджену артерію підкладають щільний валик з бинта, серветок чи вати. Підключичну артерію притискають до 1-му ребра в ямці над ключицею при ранах, що кровоточать, в області плечового суглоба, верхньої третини плеча або в паховій западині. При розташуванні рани в області середньої чи нижньої третини плеча притискають плечову артерію до голівки плечової кістки, для чого, спираючись великим пальцем на верхню поверхню плечового суглоба, іншими здавлюють артерію. Плечову артерію притискають до плечової кісти з внутрішньої сторони плеча збоку від двоголового м'яза. Променеву артерію притискають до підлягаючого кісті в області зап'ястя у великого пальця.при ушкодженні артерій кисті. Стегнову артерію притискають у паховій області до лобкової кістки шляхом натиснення стиснутим кулаком (це роблять при ушкодженні стегнової артерії в середній і нижній третині). При артеріальній кровотечі з рани, розташованої в області гомілки стопи, притискають підколінну артерію в області підколінної ямки, для чого великі пальці кладуть на передню поверхню колінного суглоба, а іншими притискають артерію до кістки. На стопі можна притиснути підлягаючу до кісток артерію до тилу стопи, потім накласти пов'язку, що давить, на стопу, а при сильних артеріальних кровотечах – джут на область гомілки. Виконавши пальцеве притиснення судини, треба швидко накласти, де це можливо, джгут чи закрутку і стерильну пов'язку на рану. Накладення джгута (закрутки) – основний спосіб тимчасової зупинки кровотечі при ушкодженні великих артеріальних судин кінцівок. Джут накладають на стегно, гомілку, плече і передпліччя вище місця кровотечі, ближче до рани, на одяг чи м'яку підкладку з бинта, щоб не прищемити шкіру. Джут накладають з такою силою, щоб зупинити кровотечу. При занадто сильному здавлюванні тканин у більшій ступені травмуються нервові стовбури кінцівки. Якщо джут накладений недостатньо туго, артеріальна кровотеча підсилюється, тому що здавлюються тільки вени, по яких здійснюється відтік крові з кінцівки. Правильність накладення джгута контролюється відсутністю пульсу на периферичній судині. Час накладення джгута з указівкою дати, години і хвилини відзначають у записці, що підкладають під хід джгута так, щоб її було добре видно. Кінцівку, перетягнену джгутом, тепло вкривають, особливо в зимовий час, але не обкладають грілками. Ураженому вводять протибольовий засіб зі шприц-тюбика. Шприц-тюбик складається з поліетиленового корпуса, ін'єкційної голки і захисного ковпачка він призначений для одноразового введення лік внутрішньо-м’язово чи підшкірно. Для введення протибольового засобу правою рукою беруть шприц-тюбик за корпус, лівої за ребристий ободок капсули, корпус повертають до упора. Знімають ковпачок, що захищає голку. Не торкаючись голки руками, вколюють її в м'які тканини верхньої третини зовнішньої поверхні стегна, верхньої третини плеча позаду, у зовнішній верхній квадрант сідниці. Сильно стискаючи пальцями корпус шприц-тюбика, видавлюють вміст і, не розтискаючи пальців, витягають голку. Використаний шприц-тюбик приколюють до одягу ураженого на грудях, що на наступних етапах евакуації вказує на введення йому протибольового засобу. Джут на кінцівці варто тримати не більш 1,5...2 години, щоб уникнути омертвіння кінцівки нижче місця накладення джгута. У тих випадках, коли з моменту його накладення пройшло 2 години треба виконати пальцеве тиснення артерії, повільно під контролем пульсу послабити джгут на 5...10 хв. і потім знову накласти його трохи вище попереднього місця. Таке тимчасове зняття джгута повторюють щогодини, поки ураженому не буде зроблена хірургічна допомога, при цьому щораз роблять помітку в записці. Якщо джут трубчастий, без ланцюжка і гачка на кінцях, його кінці зав'язують у вузол. При відсутності джгута артеріальна кровотеча може бути зупинена накладенням закрутки шляхом максимального згинання кінцівки і її фіксації в цьому положенні. Для зупинки кровотечі за допомогою закруток використовують мотузку, скручену хустку, смужки тканини. Імпровізованим джгутом може служити брючний ремінь, який складають у вигляді подвійної петлі, надягають на кінцівку і затягують. Тимчасова зупинка зовнішньої венозної і капілярної кровотеч проводиться шляхом накладення стерильної пов'язки, яка давить на рану (закривають її стерильними серветками чи бинтом у 3...4 шари, зверху кладуть вату гігроскопічну і туго закріплюють бинтом) і надання ушкодженій частини тіла піднятого положення стосовно тулуба. У деяких випадках тимчасова зупинка венозної і капілярної кровотечі може стати і остаточною. Остаточна зупинка артеріальної, а в ряді випадків і венозної кровотеч проводиться при хірургічній обробці ран. При внутрішніх кровотечах на область кровотечі кладуть міхур з льодом, ураженого негайно доставляють у лікувальну установу. 8.КАТЕТЕРИЗАЦІЯ СЕЧОВОГО МІХУРА

 

Показання: гостра затримка сечі, викликана аденомою передміхурової залози або іншими захворюваннями. Протипоказання: стриктура сечового каналу, обтурація каменем, травма, інструментальне пошкодження задньої стінки уретри, уретрорагія, гострий уретрит, простатит, епідідіміт, орхіт. Техніка виконання: для катетеризації на догоспітальному етапі використовуються лише м'які катетери. Перед використанням катетер змащують стерильним гліцерином. Катетеризацію сечового міхура необхідно виконувати в стерильних гумових рукавичках.. Перед катетеризацією сечового міхура у жінок проводять туалет зовнішніх статевих органів. Пінцетом фіксується м'який катетер на відстані 4-5 см від міхурового кінця і поволі без зусиль вводить в сечовий канал.. Зовнішній кінець м'якого катетера Затискають між безіменним пальцем і мізинцем правої руки. Витікання сечі через катетер вказує на те, що він знаходиться в сечовому міхурі. При катетеризації сечового міхура у чоловіків хворий лежить на спині.. Виконуючий маніпуляцію стає праворуч, лівою рукою бере статевий член, правою зсуває донизу крайню плоть, обробляє головку серветкою (шариком), змоченою розчином фурациліну. Статевий член під головкою необхідно обгорнути марлевою серветкою, щоб зручніше було його утримувати. Гумовий катетер вводять так, як і при катетеризації сечового міхура у жінок. При проведенні катетера в сечовий канал статевий член дещо натягається доверху (на катетер). Це сприяє більш глибокому проходженню катетера по сечовому каналу. При відчутті перешкоди на шляху проходження катетера його потрібне злегка витягнути і спробувати провести повторно. Довжина сечового каналу у чоловіків в середньому рівна 20 см. Як тільки катетер влучає в сечовий міхур, з нього починає виділятися сеча. Можливі ускладнення: пошкодження стінки уретри, утворення хибного ходу, гематурія.

 

9.ТРАХЕОСТОМІЯ

 

Показання: порушення прохідності дихальних шляхів, особливе гортані, гострі і хронічні запальні процеси, що супроводжуються стенозом гортані та недостатністю вентиляції легень. Техніка: положення хворого на спині з валиком під лопатками і закинутою головою, розташованою і фіксованої суворо по серединній лінії тіла. В екстрених випадках і при глибокій асфіксії, щоб уникнути втрати часу, знеболювання ні застосовують. У більшості випадків трахею розкривають під місцевим знеболюванням 0,5% розчином новокаїну. Найчастіше виконується верхня трахеотомія. Розтин шкіри, підшкірної клітковини і поверхневої фасції виконують суворо по передній серединній лінії від середини щитоподібного хряща вниз на 6-7 см. "біла лінія шиї" розкривається поздовжньо: з обох сторін від лінії фасцію захоплюють двома хірургічними пінцетам піднімають і надсікають, а потім розсікають по жолобуватому зонду суворо посередині між краями правого і лівого грудинно під'язичних м'язів. Якщо в шкірі виявляються серединні вені шиї, їх разом із краями цих м'язів розводять в сторони, a при необхідності розсікають між двома лігатурами. При цьому оголюється перешийок щитоподібної залози, який у доросли; тупим гачком відтягують в каудальному, а у дітей - в краніальном напрямку після попереднього розсічення фасціальних зв'язок Передню стінку трахеї захоплюють і підтягують двома гострими однозубими гачками. Між ними розкривають просвіт трахеї. При виконанні розрізу стінки трахеї рука повинна бути фіксованої розсічення кілець трахеї роблять знизу нагору. В розріз трахеї вводять канюлю, поставивши щиток канюлі спочатку в сагітальній площині, а потім, по мірі занурення її в просвіт трахеї, у фронтальній. Після введення канюлі гострі однозубі гачки, які фіксували гортань і трахею, видаляють. Необхідно прослухати легені пацієнта і впев-нитися, що дихальні шуми вислуховуються симетрично з обох сторін. Починаючи від кутів, рану пошарово зашивають у напрямку до канюлі, краї фасції і підшкірної клітковини зшивають кетгутом, шкірний розріз - шовковими вузловими швами. Канюлю фіксують зав'язками, прикріпленими до її вушок, навколо шиї. Крім описаної верхньої, розрізняють середню (розсічення трахеї після пересічення перешийка щитоподібної залози) і нижню трахеотомії (розріз трахеї нижче перешийка залози). Можливі ускладнення: кровотеча, поранення стравоходу, введення канюлі в підслизовий простір, асфіксія, повітряна емболія.

 

11. Перший етап: огляд білизни

Незначні виділення з соска можуть залишатися непоміченими на його поверхні, але залишати сліди на бюстгальтері. Тому необхідно ретельно його оглянути: чи немає на ньому слідів виділення у вигляді кров’яних, бурих, зеленуватих або жовтуватих плям.


Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 613 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.007 сек.)