Травма грудної клітки та органів грудної порожнини. Особливості механізму, класифікація, пневмоторакс, гемоторакс, тампонада серця.
Ушкодження стравоходу, опіки та сторонні тіла.
Актуальність теми
Торакальна травма є важливою причиною смертності та інвалідності у дітей з політравмою. Частота її становить 4 – 25% в загальній частоті дитячого травматизму, а летальність при торакальній травмі у 20 разів перевищує летальність у травмованих дітей без торакальної травми. Більше того, летальність при травмі голови та живота в асоціації з торакальною травмою зростає на 25%. У дітей з поєднаною нейрохірургічною, торакальною та абдомінальною травмою частота летальних наслідків сягає 40%. Летальність при ізольованій торакальній травмі становить близько 5%, переважно у випадках проникної травми. Знання даного розділу хірургії надасть можливість кваліфіковано надавати допомогу дітям та уникнути серйозних ускладнень, які можуть призвести до інвалідизації або смерті дитини.
Базові знання, вміння, навички, які необхідні для вивчення теми (міждисциплінарна інтеграція)
Назва дисципліни
Отримані знання та навички
1.Анатомія.
Описувати будову органів грудної порожнини, кісткової системи і кровообігу залежно від віку дитини.
2.Фармакологія.
Знати протишокові, кровозмісні, спазмолітичні та знеболюючі препарати, вміти визначати їхні дози в залежності від віку дитини, знати особливості лікування дітей з політравмою та торакальною травмою.
3.Фізіологія.
Знати основні функції органів дихальної, серцево-судинної системи, а також стравоходу та діафрагми у дітей різного віку.
4. Патофізіологія.
Визначити основні моменти етіології, патогенезу при травматичних ушкодженнях грудної порожнини у дітей різного віку. Знати патогенез дихальних розладів та порушень кровообігу при торакальній травмі
5.Пропедевтика дитячих хвороб.
Вміти обстежувати дихальну, серцево-судинну та кісткову системи у дітей.
Дати оцінку клінічних і лабораторних досліджень, основних симптомів при торакальній травмі.
8. Рентгенологія та УЗД.
Призначити рентгенологічне дослідження, оцінити отримані результати, визначити основні рентгенологічні симптоми. Оцінити дані УЗД, КТ в залежності від характеру патології.