Слизи, емульсії, суспензії, їх використання
Слизи – отримують шляхом обробки водою спеціальної рослинної сировини. Слизисті речовини містяться в насінні льону (Seminum lini), бульбі селеру, алтейському корінні, аравійській камеді.
При заварюванні гарячою водою крохмалю утворюється крохмальний слиз.
Слизи застосовують для зменшення місцево подразнюючої дії лікарський речовин, сповільнення всмоктування ліків в кишківнику та зменшення всмоктування отрут в шлунку.
Призначають через рот і в клізмах.
У медичній практиці часто використовують крохмальний слиз, слиз аравійської камеді, настій алтейського коріння.
Призначати слиз з лугами і кислотами не можна через їх несумісність.
Емульсії ( Emulsum)– це рідка лікарська форма, яка утворюєть з взаємно нерозчинних рідин.
Дисперсною частиною є вода, а дисперсною фазою – жирні або ефірні олії, бальзами. Розмір дисперсних часток 1-50мкм. Емульсії можуть бути масляними і насіннєвими. У масляні емульсії додають емульгатори, які надають їм агрегаційної стабільності. Для достатнього емульгування беруть 2 частини олії, 1 частину емульгатора і 17 частин води. Виписують емульсії скороченим або розгорнутим способом. Як емульгатори використовують камеді (абрикосову – Gummi Armeniacae), а також желатозу (Gelatosa).
Виписати 200 мл емульсії із олії мигдальної (Oleum Amygdalarum). Призначити по 1 столовій ложці всередину 3 рази на день.
Rp.: Emulsi olei Amygdalarum 200 ml
D.S. По 1 столовій ложці всередину 3 рази в день.
Розгорнута форма припису:
Rp.: Olei Amygdalarum 20 ml
Gummi Armeniacae 10,0
Aquae destillatae ad 200 ml
M. f. emuls.
D.S. По 1 столовій ложці всередину 3 рази на день.
Насіннєві емульсії готують шляхом розтирання з водою насіння гарбуза, солодкого мигдалю, земляного горіха та ін. У насінні містяться олії і слизисті речовини, які виявляють емульгуючі властивості. У таких випадках спеціальні емульгатори не додають. Концентрація насіннєвих емульсій 1:10 (відношення кількості насіння до загальної кількості емульсії). Виписують насіннєві емульсії двома способами: повним та розгорнутим.
Виписати 150 мл емульсії із насіння солодкого мигдалю (Seminis Amygdali dulcis) для приймання всередину по 1 столовій ложці 6 разів на день.
Rp.: Seminis Amygdali dulcis 15 ml
Aquae destillatae ad 150 ml
M. f. emuls.
D.S. По 1 столовій ложці всередину 6 разів на день.
Всі емульсії є нестійкими лікарськими формами, готують їх ex tempore, зберігають у прохолодному місці та використовують протягом 3-4 днів.
Суспензії (Suspensiones ) – рідкі лікарські форми, в яких тверді дуже дрібні нерозчинні лікарські речовини перебувають у завислому стані в якій-небудь рідині (воді, рослинній олії, гліцерині і т.д.).
Розмір частинок 0,1 – 10 км.
Призначають суспензії для зовнішнього, внутрішнього, а також для підшкірного і внутрішньом`язового введень. Вводять їх також у порожнини тіла. Виписують суспензії скороченим і розгорнутим способами. Скорочену форму припису використовують тоді, коли дисперсійним середовищем є вода. Виписують суспензії аналогічно до розчинів з тією різницею, що замість слова “Solutionis” пишуть слово “Suspensionis”. У сигнатурі поряд з вказівками про використання суспензії обов`язково пишуть “Перед використанням збовтувати”.
Виписати 0,5% водну суспензію гідрокортизону ацетату (Hydrocortisoni acetas) у кількості 10 мл. Закапувати в обидва ока по 2 краплі 4 рази на день. Перед використанням збовтувати.
Rp.: Susp. Hydrocortisoni acetatis 0,5% – 10 ml
D.S. Очні краплі. По 2 краплі в обидва ока 4 рази на день. Перед використанням збовтувати.
Дата добавления: 2015-09-03 | Просмотры: 946 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|