Розчини для зовнішнього застосування
Розчини для зовнішнього застосування не дозують. Для їх виписування необхідно знати концентрацію розчину, оскільки вона визначає силу та характер дії препарату. Об`єм розчину залежить від способу його застосування.
Краплі для зовнішнього застосування (очні, вушні та в ніс) прописують у кількості 5-10 мл.
Розчини для промивання ран, шкіри, полоскань, спринцювань, примочувань готують по 50-500 мл, лікарські клізми – 25-100 мл, розчини для промивання шлунка, дезінфекції – 1-2 л.
Розчини виписують трьома способами: розгорнутим, скороченим і напівскороченим. Скорочена форма припису використовується при прописуванні простих (використана одна лікарська речовина) та офіцинальних розчинів. Характер розчинника не зазначають, якщо розчинником є вода. Виписують необхідний об`єм розчину із зазначенням концентрації. Концентрацію найчастіше виражають у відсотках. Рідше, якщо концентрація розчину дуже мала і становить менше ніж 0,1%, вона може бути виражена у вигляді співвідношення розчиненої речовини та розчинника і зовсім рідко – у масово-об`ємному співвідношенні.
При зазначенні концентрації розчину у відсотках кількість розчинника дорівнює 100 мл, а величина відсотка означає кількість лікарської речовини у грамах, розчиненої у цьому об`ємі.
Виписати 200 мл 0,02% водного розчину фурациліну (Furacilinum) для промивання ран.
Rp.: Sol. Furacilini 0,02% – 200 ml
D.S. Для промивання ран.
При зазначенні концентрації розчину у вигляді співвідношення кількість розчиненої речовини вважають сталою величиною і беруть за одиницю, а об`єм розчинника – змінна величина.
Rp.: Sol. Furacilini 1:1500 – 200 ml
D.S. Для промивання ран.
Зазначення концентрації розчину в масово-об`ємному співвідношенні трапляється нечасто. При цьому після назви лікарського засобу зазначають кількість його у грамах і через тире – загальну кількість розчину. Припис рецепта з фурациліном буде мати такий вигляд:
Rp.: Sol. Furacilini 0,4 – 200 ml
D.S. Для промивання ран.
Цей рецепт можна виписати і розгорнутим способом:
Rp.: Furacilini 0,4
Aquae destillatae 200 ml
M.D.S. Для промивання ран.
Скороченим способом виписують також спиртові або масляні розчини. Характер розчинника ( spirituosae або oleosae ) пишуть після назви лікарської речовини. В аптеці спиртові розчини згідно з Фармакопеєю будуть приготовані на 90% етанолі, а масляні – на персиковій олії.
Виписати 100 мл 1% спиртового розчину брильянтового зеленого (Viride nitens) для змазування уражених ділянок шкіри.
Rp.: Sol. Viridis nitentis spirituosae 1% – 100 ml
D.S. Для змазування уражених ділянок шкіри.
Виписати 0,5% олійний розчин ментолу (Mentholum) для закапування у ніс по 3-4 краплі 3 рази на день.
Rp.: Sol. Mentholi oleosae 0,5% – 10 ml
D.S. По 3-4 краплі в ніс 3 рази на день.
Офіцинальні розчини для зовнішнього і внутрішнього застосування, тобто розчини, склад яких фармацевту відомий, виписують скороченим способом без зазначення концентрацій.
Виписати 40 мл камфорного спирту (Spiritus camphoratus) для розтирання.
Rp.: Spiritus camphorati 40 ml
D.S. Для розтирання.
Розгорнуту форму припису використовують переважно для прописування складних розчинів з особливим розчинником (спирт різних концентрацій, особливі олії). У цьому випадку перелічують всі інгредієнти, що входять до складу препарату (діючі речовини і розчинник), зазначаючи їх кількість.
Очні краплі (guttae ophtalmicae) – це водні або олійні розчини лікарських засобів для нанесення на кон`юнктиву ока.
Дата добавления: 2015-09-03 | Просмотры: 1135 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|