Настої та відвари. Настойки та екстракти. Ново галенові препарати. Мікстури. Їх застосування та виписування на них рецептів
Настої та відвари – Infusa et decocta (Inf., Dec.)
(Настій – називний відмінок однини – Infusum, родовий відмінок однини – Infusi. Відвар – називний відмінок однини – Decoctum, родовий відмінок однини – Decocti)
Настої і відвари – це рідкі лікарські форми, що являють собою водні витяжки із рослинної сировини або водні розчини екстрактів – концентратів, які спеціально призначені для лікування.
Настої готують, як правило, із м`яких частин рослин: листя, квіток, стебел, а також із сировини, яка містить леткі або малостійкі речовини, що легко випаровуються або руйнуються при тривалому нагріванні.
Відвари готують найчастіше із твердих частин рослин – коренів, кореневищ, клубенів і т.п. або із сировини, яка містить важкодоступні діючі речовини. Для приготування настоїв і відварів лікарську сировину подрібнюють і поміщають у фарфорову (емальовану або із нержавіючої сталі) інфундирку, обливають водою, закривають і нагрівають на киплячій водяній бані при частому перемішуванні: настої протягом 15 хвилин, а відвари – 30 хвилин. Після цього посудину знімають з водяної бані й охолоджують при кімнатній температурі: відвари протягом 10 хвилин, а настої не менше 45 хвилин. Проціджують і добавляють воду до потрібного об`єму витяжки.
Настої і відвари призначені для внутрішнього (іноді – для зовнішнього) застосування. Для приймання всередину їх дозують столовими, десертними, чайними ложками або мензурками. Виписують настої і відвари тільки скороченим способом. Вони є нестійкою лікарською формою і зберігаються не більше 4 днів. Виписують настої і відвари на 12-16 прийомів.
Рецепт починають з назви лікарської форми (Infusi або Decocti), потім зазначають частину рослини, з якої готують настій або відвар, і назву рослини. Далі записують кількість сировини у грамах на загальну кількість прийомів і через тире – об`єм у мілілітрах готової лікарської форми.
Виписати настій із листя наперстянки (Digitalis, р.д. 0,05). Приймати всередину 3 рази на день.
Знаючи, що настої дозують ложками, вибираємо об`єм на 1 прийом – столову ложку (15 мл). Кількість прийомів – 10. Розраховуємо загальну кількість сировини для приготування настою:
0,05 × 10 = 0,5.
Загальний об`єм настою 15 × 10 = 150 мл.
Rp.: Inf. foliorum Digitalis 0,5 – 150 ml
D.S. По 1 столовій ложці всередину 3 рази на день.
Аналогічно оформляють рецепти на відвари.
Виписати відвар кореня іпекакуани (Ipecacuanha, р.д. 0,05) для приймання всередину 5 разів на день протягом 2 днів.
Rp.: Dec. radicis Ipecacuanhae 0,5 – 150 ml
D.S. По 1 столовій ложці всередину 5 разів на день.
Дата добавления: 2015-09-03 | Просмотры: 1057 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|