Документальне забезпечення бухгалтерського обліку
1. НПА: привести 5-6 підзаконних нпа, що є правовою основою для даної теми.
1) Н А К А З «Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку від 01.01.15
2) Н А К А З Про затвердження Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань від 02.09.2014 № 879
3) Н А К А З Про затвердження Порядку бухгалтерського обліку операцій іноземних суб'єктів господарської діяльності з продукцією українського походження від 01.01.15
4) Н А К А З Про затвердження форми декларації про прибуток підприємства та Порядку її складання від 08.07.95
5)Наказ Про затвердження обсягу і форм річного бухгалтерського звіту підприємства та Інструкції про порядок їх заповнення від 18.08.95
2. Первинні документи: поняття, обов’язкові та додаткові реквізити, бланки, на яких вони складаються.
Первичный документ (в хозяйственном праве) - документ, который содержит сведения о хозяйственной операции и подтверждает ее осуществление.Первичные документы являются основанием для бухгалтерского учета хозяйственных операций.Первичные документы могут быть созданы как в письменной, так и в электронной форме. Хотя созданный в электронном виде документ будет иметь юридическую силу только в случае удостоверения его электронной цифровой подписью.К первичным документам относятся распоряжения и разрешения администрации (собственника) предприятия, учреждения, организации на проведение хозяйственных операций.Любые документы имеют силу первичных документов только в случае фактического осуществления хозяйственной операции. Если же фактического осуществления хозяйственной операции не было, соответствующие документы не могут считаться первичными документами даже при наличии всех формальных реквизитов.Первичные документы часто называют выходными, которые служат для создания документа производного, то есть вторичного
Законодательство Украины не содержит исчерпывающего перечня первичных документов, однако Закон «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности в Украине» определяет обязательные реквизиты, которые должен содержать любой первичный документ:
название документа (формы);
дата и место составления;
название предприятия, от имени которого составлен документ;
содержание и объем хозяйственной операции, единица измерения хозяйственной операции;
должности лиц, ответственных за совершение хозяйственной операции и правильность ее оформления;
личную подпись или другие данные, позволяющие идентифицировать лицо, принимавшее участие в осуществлении хозяйственной операции.
При отсутствии хотя бы одного из перечисленных выше реквизитов, документ или не является первичным, или оформлен ненадлежащим.
Бланки Первичных документов:
Акт приема-передачи
Акт о расходе
Акт о выявленных дефектах
Акт списания
Расходный кассовый ордер
Ведомость на выплату денег
Ведомость учета остатков
Журнал учета грузов
Журнал учета граждан, проживающих в гостинице
Инвентарная карточка учета
Кассовая книга
Кассовый чек
Книга складского учета
Лимитно-заборная карта
Материальный ярлык
Мемориальный ордер
Приказ (распоряжение) о предоставлении отпуска
Приказ (распоряжение) о приеме на работу
Приказ (распоряжение) о прекращении трудового договора (контракта)
Накладная
Личная карточка работника
Платежное требование
Платежное требование-поручение
Платежное поручение
Путевой лист
Приходный кассовый ордер
Приходный ордер
Проездной документ
Расчетная квитанция
Расчетный чек
Расчетно-платежная ведомость работника
Расчет амортизации основных средств
Табель учета использования рабочего времени
Товарный чек
Товарно-транспортная накладная
3. Документи суворої звітності: поняття, бланки, на яких вони складаються, правила роботи з ними.
Документов строгой отчетности- - Заполненные и надлежащим образом оформленные бланки строгой отчетности различного назначения (в т. Ч. Для отражения хозяйственных операций, их регистрации), в том числе бланки удостоверений, дипломов, товарно-сопроводительных док-тов, различные абонементы, квитанционные книги и тому подобное. В бухгалтерском учете они учитываются на забалансовом счете № 004 Плана счетов, используемый предприятиями, учреждениями и организациями Украины в процессе хозяйской деятельности.
к бланкам документов строгого учета относятся:
- Документы, удостоверяющие личную, событие, образование, трудовой стаж и др. (Паспорт; свидетельство: о рождении, о браке, о расторжении брака, об изменении фамилии, имени, отчества; трудовая книжка и вкладыши к ней; права: водителя, служебные, военные, ветеранов, инвалидов; диплома: об образовании, присвоены звания; пенсионная книжка, пенсионные листья, листья временной нетрудоспособности);
- Проездные документы (билеты на проезд в железнодорожном, морском, речном и воздушном транспорте, документы на перевозку грузов, военные проездные документы);
- Знаки почтовой оплаты (почтовые марки, конверты с марками, открытки с марками);
- Документы, обслуживающие денежное обращение (книжки сберегательные, чековые, депозитные); чеки денежные, имущественные, расчетные; бланки финансирования, страхования; аккредитивы; марки налоговые, таможенные; поручения на выдачу денег, пенсий, имущества; сертификаты качества, на право вывоза и ввоза;страховые полисы; лицензии;
- Бланки билетов тиражных и мгновенных лотерей.
Однако этот перечень не является исчерпывающим. Инструкция "О порядке регистрации выданных, возвращенных и использованных доверенностей на получение ценностей", утвержденная Приказом Министерства юстиции Украины от 16.05.96 г.. № 99 к документам строгой отчетности отнесены бланки доверенностей на получение ценностей.
Инструкции "по ведению билетного хозяйства в театрально-зрелищных предприятий" № 452, утвержденной Приказом "Министерства культуры и искусств Украины от 07.07.99 г.. № 452 (с изменениями, внесенными Приказом Министерства культуры Украины № 34 от 12.05.2011 О внесении изменений в приказ Министерства культуры и искусств Украины от 07.07.99 № 452) к бланкам строгой отчетности относятся также билеты и абонементы на посещение спектаклей, концертов и тому подобное.
Порядок учета бланков ценных бумаг и документов строгой отчетности регламентирован Приказом Министерства статистики Украины "Об утверждении типовых форм первичного учета бланков строгой отчетности" от 11.03.96 г.. № 67 (далее - Приказ № 67).
Общий порядок учета бланков строгой отчетности
Оперативно-количественный учет бланков строгой отчетности
Приказом № 67:
- Регламентирован порядок документального оформления хозяйственных операций по движению бланков строгой отчетности;
- Определен перечень типовых форм первичного учета бланков строгой отчетности;
- Утверждены и приведены образцы типовых форм первичного учета бланков строгой отчетности;
- Даны краткие указания по применению форм учета бланков строгой отчетности.
К типовых форм учета бланков строгой отчетности относятся:
- Приходно-расходная накладная на бланки строгой отчетности (форма № СЗ-1);
- Приходно-расходная книга по учету бланков строгой отчетности (форма № СЗ-2);
- Акт на списание использованных бланков строгой отчетности (форма № СЗ-3);
- Акт проверки наличия бланков строгой отчетности (форма № СЗ-4);
- Карточка-справка по выданным и использованным бланкам строгой отчетности (форма № СЗ-5).
Приходно-расходная накладная на бланки строгой отчетности типовой формы № СЗ-1 (табл. 2.1) применяется для оформления поступления на склад предприятия бланков строгой отчетности от поставщика и отпуск их на сторону, в том числе своим филиалам и другим обособленным структурным подразделениям.
4. Облікові регістри: поняття, характеристика.
Обліковий регістр — це спеціальна таблиця, призначена для відображення документально оформлених господарських операцій у системі рахунків, накопичення та зберігання облікової інформації.
Облікові регістри — це носії спеціального формату (паперові, машинні) у вигляді відомостей, журналів, книг, журналів-ордерів тощо, призначені для хронологічного, систематичного або комбінованого накопичення, групування та узагальнення інформації з первинних документів, що прийняті до обліку.
Інформація, що міститься в облікових регістрах, використовується для оперативного управління, економічного аналізу діяльності підрозділів і підприємства в цілому, а також для складання звітності. Тому своєчасне і повне відображення господарських операцій в облікових регістрах — одна із обов'язкових умов якості й оперативності обліку.
Запис у регістрах бухгалтерського обліку виконується на підставі первинних облікових документів, які фіксують факти виконання господарських операцій і розпоряджень (дозволів) на їх проведення, накопичують і систематизують інформацію первинних документів. Інформація до облікових регістрів переноситься після перевірки первинних документів за формою і змістом.
Перенесення інформації має здійснюватися у порядку надходження первинних документів до місця обробки (бухгалтерії) або не пізніше терміну, що забезпечує своєчасну звітність, наприклад, нарахування і виплату заробітної плати, складання бухгалтерської, статистичної звітності тощо.
5. Вилучення бухгалтерських документів (опишіть порядок дій, посилаючись на відповідні норми НПА).
Стаття 37. Підстави вилучення документів
1. Вилученню підлягають лише ті документи які свідчать про порушення законодавства в сфері здійснення господарської діяльності або при умові, коли у контролюючого органу є вмотивовані підстави вважати, що суб'єкт господарювання не забезпечить їх зберігання.
2. Вилучення документів проводиться лише тими контролюючими органами, їх територіальними підрозділами, яким це право надано відповідними законами.
1. Вилучення документів проводиться за вмотивованою постановою керівника контролюючого органу або його заступника.
2. В постанові про необхідність вилучення документів повинні бути вказані підстава вилучення, перелік необхідних документів, терміни знаходження документів в контролюючих органах і службова особа, відповідальна за вилучення документів.
1. Вилучення документів проводиться в робочі дні та в робочий час суб'єкта господарювання.
2. Вилучення документів повинно проводитись удень.
3. Вилучення документів проводиться у присутності суб'єкта господарювання або його уповноваженого представника, двох понятих.
4. До початку вилучення службова особа контролюючого органу пред'являє постанову про вилучення документів і роз'яснює суб'єкту господарювання та понятим порядок вилучення документів, їх право бути присутніми при всіх діях під час вилучення документів і робити заяви з приводу цих дій. Ці заяви підлягають занесенню до акту вилучення документів.
5. Службова особа контролюючого органу пропонує суб'єкту господарювання, у якого проводиться вилучення документів, добровільно видати їх, а у разі відмови проводить вилучення примусовою
6. При відмові суб'єкта господарювання, у якого проводиться вилучення, відкрити доступ у приміщення, інші місця, де можуть знаходитися необхідні документи, службова особа контролюючого органу може зробити це самостійно.
7. Всі документи, що підлягають вилученню, службова особа контролюючого органу, якій надано право постановою керівника контролюючого органу вилучати документи, повинна пред'явити понятим та іншим присутнім особам і перелічити в протоколі вилучення документів чи в доданому до нього опису з зазначенням їх назви, реквізитів, кількості, загальної суми та інших індивідуальних ознак документа.
8. Вилучені документи нумеруються, прошнуровуються та скріплюються печаткою та підписом суб'єкта господарювання. Якщо суб'єкт господарювання відмовився скріпити печаткою та підписом вилучені документи, про це робиться спеціальний запис у протоколі вилучення.
9. При вилученні документів з них виготовляються копії, які завіряються службовою особою контролюючого органу та суб'єктом господарювання. Суб'єкт господарювання може відмовити у вилученні документу, якщо йому не будуть надані копії вилучених документів.
10. Витрати, пов'язані з вилученням, копіюванням та доставкою документів проводяться за рахунок контролюючого органу.
11. Вилучені документи повинні бути повернуті суб'єкту господарювання до моменту закінчення контрольних дій, але не пізніше одного місяця з їх початку.
12. Відповідальність за збереження вилучених документів під час їх перебування у контролюючого органу несе службова особа, яка вилучила документи.
6. Організація зберігання бухгалтерських документів.
Первинні документи, що пройшли опрацювання, бухгалтерські звіти і баланси підлягають обов'язковій передачі до архіву під відповідальність головного бухгалтера або назначеної ним особи. Організація правильного зберігання документів має велике значення. Документи, як відомо, служать підставою для відображення господарських операцій у бухгалтерському обліку. З часом може виникнути необхідність перевірки правильності самого обліку, законності здійснення господарських операцій, надання необхідних документів податковим, фінансовим, ревізійним, судово-слідчим органам для обґрунтування доказів та ін. За даними документів видають відповідні довідки окремим особам. Тому архів повинен бути організований так, щоб було забезпечено збереження документів і можливість швидкого їх знаходження. Для цього первинні документи звітного місяця, що відносяться до відповідного облікового регістру, комплектуються в хронологічному порядку, нумеруються, переплітаються і супроводжуються відповідною довідкою для архіву. Касові документи, авансові звіти, виписки банку з усіма доданими до них документами, інші грошові документи, а також документи по операціях з цінними паперами повинні бути підібрані в порядку зростаючих з початку року номерів і переплетеш. Окремо переплітаються бухгалтерські звіти. На папках з документами (що називаються справами) вказується найменування підприємства або організації, порядковий номер (код) синтетичного рахунка, номери документів (з № _ до № _ включно), кількість документів та до якого звітного періоду вони належать (рік, місяць). Документи зберігаються в закритих шафах або спеціально відведеному приміщенні за встановленим порядком. Бланки суворого обліку повинні зберігатися в сейфах або металевих шафах, що забезпечують їх збереження. Всі прийняті на зберігання справи реєструються в архівній книзі, що полегшує знаходження документа у випадку необхідності. Архіви розрізняють поточні і постійні. Поточний архів організовується безпосередньо в бухгалтерії для зберігання документів звітного року, оскільки облікові працівники вимушені часто звертатися до нього для одержання різних довідок. Для поточного архіву відводять спеціальні шафи, ключі від яких знаходяться в особи, відповідальної за зберігання архіву. Постійний архів розміщується у спеціально обладнаному приміщенні і призначений для зберігання не тільки бухгалтерських документів і звітності, а й справ інших підрозділів і служб підприємства. Документи з поточного архіву в постійний передаються після закінчення звітного року. Справи бухгалтерського обліку видаються з архіву тільки за дозволом головного бухгалтера. В окремих випадках за рішенням відповідних органів, прийнятим в межах їх повноважень, передбачених законодавством (судово-слідчих, ревізійних, податкових органів) і з дозволу керівника підприємства з бухгалтерського архіву можуть видаватися (вилучатися) окремі документи і навіть справи. У цьому випадку замість вилученого документа в папку вкладають його копію і реєстр вилучених документів з зазначенням підстави і дати вилучення, а в архівній книзі роблять відповідні помітки. Вилучення документів оформляється протоколом (актом), копія якого вручається під розписку посадовій особі, що відповідає за архів. Якщо вилучаються справи з недооформленими документами (непронумерованими, непереплетеними), то за дозволом і в присутності представників органів, що проводять вилучення, посадові особи можуть дооформити ці справи (пронумерувати документи, зробити опис, прошнурувати, завірити своїм підписом і печаткою).Органи, що вилучили документи, за письмовою заявою підприємства забезпечують можливість зробити виписку або копію відповідних документів для видачі необхідних довідок. При поверненні вилучених документів посадова особа приймає їх під розписку і разом з рішенням про повернення підшиває у ті ж справи, з яких документи були вилучені і в яких знаходиться постанова про вилучення, реєстр і копії таких документів.
У випадках пропажі або знищення документів, облікових регістрів і звітів керівник підприємства повинен письмово повідомити про це правоохоронні органи. Для встановлення переліку відсутніх документів призначеною комісією за участю представників судово-слідчих органів, охорони і пожежного нагляду встановлюються причини пропажі документів. Результати роботи комісії оформляються актом, копія якого надсилається органу, в управлінні якого знаходиться підприємство, податковому і місцевому фінансовому органу в 10-денний строк. Терміни зберігання бухгалтерських документів, затверджені наказом Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України від 31.03.97 № 11-а.
7. Документообіг: поняття, принципи організації, складіть графік документообігу, що затверджується наказом керівника на початок кожного звітного періоду на прикладі великого підприємства.
Документообіг – це рух документів в установі з моменту створення до відправлення. Обсяг документообігу визначається кількістю вхідних, вихідних та внутрішніх документів, наприклад, за рік. Завдання правильної організації документообігу є встановлення раціональної послідовності руху і опрацювання документованої інформації, досягнення необхідної точності, яка забезпечує швидке проходження документів від моменту їх одержання (складання) до виконання. Доцільним є розробка схем проходження і опрацювання основних видів документів, що повинні ґрунтуватися на принципі однократної реєстрації документів і децентралізації відповідності при виконанні управлінських функцій.
Рис. 1. Схема руху вхідних документів I Керівник (директор)
II Виконавець (структурний підрозділ)
а Експедиційна обробка
b Попередній розгляд, сортування
з Реєстрація
d Розподіл (розмітка)
е Перерозподіл (переметка)
1 Кореспонденція
2 Документи, що реєструються службою ДОП
3 Документи, незареєстровані службою ДОП
Дата добавления: 2015-09-18 | Просмотры: 954 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|