АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Статеві залози. Статеві залози є парними органами
Статеві залози є парними органами. У жінок це яєчники, у чоловіків – яєчки.
Чоловічі статеві залози - це органи еліпсовидної форми, довжиною 4 - 6 см, вагою 6 - 8 гр. Це залози подвійної секреції, які виробляють чоловічі статеві клітини - сперматозоїди та чоловічі статеві гормони - андрогени (ендокринна функція). Яєчки знаходяться в мошонці. Паренхіму (функціональна тканина) яєчка покриває білочна оболонка, від якої в середину яєчка йдуть трабекули, які поділяють орган на 250 – 300 долек. В кожній дольці знаходиться 3 - 4 звитих канальця, які, зливаючись, створюють прямі канальці. На внутрішній поверхні звитих канальців є клітини Сертолі, які виробяють сперматозоїди та клітини Лейдига, які є залозистим апаратом яєчка.
Яєчки закладаються в брюшній порожнині і досягають порожнини малого тазу в перші 3 тижня після народження. До 1 – 4 років остаточно формується їх положення. Яєчки знижуючись тягнуть за собою оболонки брюшної порожнини, які, після зниження яєчка в мошонку, становлять його оболонки. Вага його в немовляти 5 – 6 грамів.
Андрогенни виробляються в яєчках і наднирниках. Основні – це тестостерон. Андрогенни стимулюють розвиток статевого аппарату, впливають на розвиток вторинних статевих ознак: голосу, скелету, мускулатури, розподілення оволосіння, формування статевих рефлексів.
Андрогенни змінюють активність деякіх ферментів, що впливають на синтез білка, збільшуючі ріст тканини.
Впливають на кроветворення, збільшуючи вміст єрітроцитів, гемоглобіну.
Жіночі статеві залози – яєчники – розташовані в ділянці малого тазу з боків від матки. Яєчник має форму сливи. Він має два кінця: матковий, який з’єднаний з маткою власною зв’язкою яєчника. Інший зі сторони маточної труби. На розрізі виділяють кіркову та мозкову речовину. Мізкова речовина лежить по центру, складається з сполучної тканини та сосудів і нервів. Кіркова речовина має фолікули, в яких розвивається яйцеклітина. В період статевого зізрівання один з фолікулів починає зізрівать. Триває це в середньому 28 днів і він перетворюється на зрілий фолікул – граафов міхурець. Його оболонка розривається і яйцеклітина виходить на поверхню (овуляція). На місці граафого міхурця створюється жовте тіло. Буває істине жовте тіло (жовте тіло вагітності), яке розвивається при вагітності і діє, як ендокринна залоза. Її гормон, прогестерон, сприяє:
1. Нормальному перебігу вагітності.
2. Підготовці молочної залози до лактації.
3. Затримує овуляцію.
Брехливе жовте тіло – виробляє гормони якщо вагітність не настала.
Жіночі статеві гормони називають – естрогени: естрадіол, естрон, естріол. Естриол стимулює розвиток статевого аппарату, розвитку вторинних статевих ознак, формує статевий потяг.
В період статевого зізрівання у хлопчиків збільшується кількість андрогенів. В дівчат – естрогенів. В цей період у дівчат з являється періодичність в кількості секретуємих естрогенів, що забезпечує жіночий статевий цикл. Різке збільшення естрогеннів співпадає з овуляцією, після чого, якщо не настає вагітність, настає менструація, котрою називають видалення назовні слизової оболонки матки разом з кров’ю.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 591 | Нарушение авторских прав
|