АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Вікові та статеві особливості черепа
Мозковий череп новонародженого у 8 разів більший від лицевого, в той час як у дорослого він переважає лицевий лише у 2 рази внаслідок повного розвитку жувального апарату.
Особливістю черепа новонароджених і дітей грудного віку є залишки перетинчастого черепа – тім’ячка (fonticuli). Розрізняють переднє, заднє і парні бічні – клиноподібне і соскоподібне тім’ячка. Переднє тім’ячко – найбільше, ромбоподібної форми. Воно розташоване між лобовою і тім’яними кістками і заростає на другому році життя. При наростанні внутрішньочеревного тиску тім’ячко стає опуклим, а при захворюваннях, які викликають різке зневоднення організму (наприклад, дизентерія), западає. Заднє тім’ячко, мале, трикутної форми, заростає до 2-го місяця життя. Бічні тім’ячка у доношених новонароджених часто відсутні, а якщо вони є, то заростають на 2-3-му місяці життя.
Другою особливістю черепа новонароджених є наявність хрящових прошарків між частинами кісток основи черепа.
Третя особливість - нерозвинуті повітроносні синуси, горби, відростки, немає зубів, слабко розвинуті щелепи, спостерігається широка очна ямка, лобова кістка складається з двох половин, надбрівні дуги відсутні. Шви черепа формуються на 3-5-му році життя. Ріст черепа закінчується на 25-30-му році життя. Розвиток, ріст і форма черепа знаходяться в тісному взаємозв'язку з розвитком головного мозку та м'язів, які виконують моделюючу дію на молоду кісткову тканину. Якою б мінливою не була форма черепа, ці зміни не впливають на розумові здібності людини.
Чоловічий череп відносно більший від жіночого. Жіночий зберігає деякі риси дитячого черепа. В цілому статеві відмінності черепа у людей незначні.
Старечі зміни характеризуються розсмоктуванням гребенів, губчастої кісткової тканини. Череп стає легким і ламким.
На форму черепа впливають також і конституційні особливості.
Якби вам випало жити в середньовіччі і довелося страждати на дошкульний головний біль, тогочасні лікарі дійшли б згоди, що у вас вселився злий дух, і, бажаючи позбавити вас хвороби, вдалися б до трепанації черепа. Інакше кажучи, вам би просвердлили дірку в черепі, аби дати вийти злому духові.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 3420 | Нарушение авторских прав
|