АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Оболонки травного тракту
Більшість органів травного апарату має трубкоподібну форму і складається із слизової, м'язової і серозної, або зовнішньої, оболонок. Залежно від функції кожна з оболонок має специфічну будову.
Слизова оболонка вистеляє ту поверхню органів травлення, що безпосередньо контактує із зовнішнім (для органа) середовищем. Вона вкрита епітелієм, клітини якого розміщені на тонкій власній пластинці, побудованій із сполучної тканини. Під власною пластинкою знаходяться міоцити непосмугованої м'язової тканини, що утворюють м'язову пластинку. Слизова оболонка завжди вкрита слизом (звідки й назва), який захищає епітеліоцити і створює найкращі умови для контакту з продуктами, що потрапляють на її поверхню.
У тих місцях, де слизова оболонка легко збирається у складки або сильно розтягується (стравохід, кишки тощо), під її м'язовою пластинкою знаходиться шар пухкої сполучної тканини, який називається підслизовою основою. В ньому розгалужується велика кількість кровоносних і лімфатичних судин та нервів.
Під підслизовою основою розміщується м'язова оболонка, що складається із внутрішнього колового та зовнішнього поздовжнього шарів, між якими є сполучно-тканинний прошарок. М'язові шари мають різне функціональне значення. Так, коловий шар при скороченні звужує, а поздовжній — розширює отвір стравоходу, шлунка, кишок тощо. Це сприяє переміщенню вмісту порожнистих органів (перистальтика кишок).
Під м'язовою оболонкою лежить прошарок пухкої сполучної тканини, який дістав назву підсерозної основи. Тут, як і в підслизовій основі, розміщені кровоносні і лімфатичні судини та нерви. Назовні від підсерозної основи знаходиться серозна оболонка. За будовою вона нагадує слизову оболонку і складається з власної пластинки, на якій лежать клітини мезотелію. Ці клітини продукують невелику кількість серозної рідини (звідси назва оболонки), що полегшує ковзання органів один по одному або по стінках порожнин (грудної та черевної).
Є місця, де серозна оболонка відсутня (шийна і грудна частини стравоходу тощо), тоді її функцію виконує зовнішня, або одвентиціальна, оболонка, що складається з волокнистої сполучної тканини.
Залежно від функції органа будова його має ті чи інші особливості, які буде розглянуто в кожному конкретному випадку.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 773 | Нарушение авторских прав
|