Череп у цілому
Як уже зазначалось вище, череп поділяється на мозковий та лицевий. Внутрішня поверхня кісток мозкового черепа називається мозковою. На ній помітні підвищення і втиснення, які відображають рельєф головного мозку. Тут також добре помітні борозни, які утворилися внаслідок прилягання венозних синусів (пазух) твердої мозкової оболонки, і артеріальні борозни - сліди прилягання артерій.
У черепі розрізняють його верхню частину — склепіння і нижню частину – основу.
Склепіння черепа утворюють тім'яні кістки, луска лобової, потиличної, скроневої кісток і частина великих крил клиноподібної кістки.
Кістки склепіння черепа складаються з двох пластинок, між якими розташовується шар губчастої речовини (диплое). У кістках склепіння черепа губчаста речовина має назву диплое і знаходиться між зовнішньою і внутрішньою пластинками. Внутрішня має назву склистої, бо при ушкодженнях черепа вона ламається легше, ніж зовнішня.
Основа черепа (basis cranium) має внутрішню і зовнішню поверхні. На внутрішній поверхні розрізняють передню, середню і задню черепні ямки. В них знаходяться отвори - канали, через які проходять судини та нерви. Передня черепна ямка відмежовується від середньої заднім краєм малих крил і горбиком сідла клиноподібної кісгки; середня черепна ямка від задньої відмежовується верхнім краєм пірамід скроневої кістки та спинкою турецького сідла клиноподібної кістки.
В передній черепній ямці є наступні анатомічні утвори: сліпий отвір, півнячий гребінь, решітчаста пластинка.
В середній черепній ямці - зоровий канал, верхня очноямкова щілина, передперехресна і сонна борозни, турецьке сідло, гіпофізарна ямка та круглий, овальний, остистий і рваний отвори.
В задній черепній ямці - великий (потиличний) отвір, схил, яремний та внутрішній слуховий отвори, лицевий та під'язиковий канали, внутрішній потиличний виступ, борозни верхньої та нижньої кам'янистих пазух, а також борозни верхньої сагітальної, сигмоподібної та поперечної пазух.
На зовнішній основі черепа є наступні основні анатомічні утвори: альвеолярна дуга, кісткове піднебіння; отвори - різцевий, великий та малий піднебінні, рваний, овальний, остистий, яремний, шилососкоподібний, великий (потиличний), канали - різцевий, великий та малий піднебінні, крилоподібний, сонний, під'язиковий; відростки - крилоподібний, шилоподібний, соскоподібний; ямки - нижньощелепна, яремна, виросткова; леміш, хоани, зовнішній потиличний виступ, потиличний виросток, горловий горбик, соскоподібна вирізка, борозна потиличної артерії.
В ділянці лицевого черепа знаходиться ряд анатомічних утворів, в яких розташовані важливі органи. На передній його поверхні - очна ямка (орбіта), порожнина носа, порожнина рота, на бічній поверхні - підскронева та крилопіднебінна ямки.
При розгляді черепа спереду видно очні ямки, а між ними - вхід у порожнину носа.
Очна ямка (orbita) слугує вмістилищем для очного яблука, його допоміжного апарату та слізної залози. Вона має чотири стінки - верхню, нижню, латеральну та медіальну, які утворені кістками черепа. В ній розрізняють верхню очноямкову щілину і зоровий канал, які відкриваються в середню черепну ямку. Нижня очноямкова щілина веде в крилопіднебінну ямку, а носослізний канал - в нижній носовий хід.
Порожнина носа (cavum nasi) займає центральне положення в лицевому черепі, є початковим відділом дихальних шляхів і містить орган нюху. Має вхідний отвір і два вихідних (хоани). Кісткова перегородка складається із лемеша та перпендикулярної пластинки решітчастої кістки і ділить порожнину носа на дві половини. У порожнині носа розрізняють верхню, нижню, медіальну та латеральну стінки. Медіальну стінку становить носова перегородка. На латеральній стінці знаходяться верхня, середня та нижня носові раковини. Під кожною з раковин утворюється верхній, середній, нижній та загальний носові ходи.
Середній носовий хід розташований між нижньою і середньою носовими раковинами (під середньою носовою раковиною). В нього відкриваються верхньощелепна (гайморова) та лобова пазухи, середні та передні комірки решітчастої кістки.
Нижній носовий хід обмежований кістковим піднебінням і нижньою носовою раковиною (знаходиться під нижньою носовою раковиною). Він сполучається з очною ямкою через носо-слізний канал.
Загальний носовий хід - це простір у вигляді вузької сагітальної щілини, який знаходиться між раковинами і кістковою перегородкою носа. Він сполучається з порожниною рота через різцевий канал.
Порожнина рота (cavum oris). Вона має верхню кісткову (тверде піднебіння), передню і бічну (альвеолярні відростки щелеп та зуби) стінки.
На бічній поверхні черепа розрізняють парні ямки: скроневу, підскроневу та крилопіднебінну. Межею між скроневою і підскроневою ямками є вилична дуга (латерально) і підскроневий гребінь (медіально). Підскронева переходить в крилопіднебінну ямку. Остання сполучається з порожниною черепа, очною ямкою, порожнинами носа і рота.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 861 | Нарушение авторских прав
|