АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Риби із сильними розрядами

Сила розряду, рівна напрузі у вольтах, вимірюється між двома кінцями електричного органа. Ця напруга слабше, якщо риба знаходиться у воді – середовищі, що є провідником, хоча і поганим, і сильніше, якщо риба знаходиться у повітрі – в ізолюючому середовищі. У електричного сома і вугра напруга, яка утворюється електричним органом, досягає 400 В, а у електричного ската – 45 – 60 В. Риби, які спроможні виробляти електричні розряди такої сили, використовують їх як для захисту, так і для нападу. 6-10 тисяч електричних пластинок електричного вугра, розташовані послідовно, дозволяють рибі робити високовольтні розряди, необхідні в умовах слабкої провідності прісної води, у якому живе риба. Сила струму досягає одного ампера – адже електричний орган вугра складається із 70 призм, поставлених паралельно. У ската, що живе в морській воді, у кожній призмі зібрано 1000 пластинок. Цим пояснюється більш слабка напруга його розрядів – 60 В, але одночасне вмикання 200 призм дозволяє одержувати струм силою до 50 А.

Енергія кожного розряду може бути у деяких випадках приблизно обмірювана. Наприклад, у ската, довжина якого дорівнює 33 см, вона складає 0,5 Дж, або приблизно 1 мДж на кожний грам маси електричних органів.

Тривалість розрядів і їхній ритм дуже різноманітні у залежності від виду й умов середовища. Кожний розряд складається із декількох імпульсів. У мармурового ската один імпульс продовжується від 3 до 4 мс, а на розряд припадає 4 – 10 імпульсів. У вугра тривалість імпульсу дорівнює 2 – 3 мс, і кожний розряд складається із 4 – 8 імпульсів.

Електричний скат, сом і вугор використовують свою спроможність генерувати електричний заряд як засіб нападу й ефективного захисту. Скат, наприклад, одним-єдиним розрядом відлякує краба, що його атакує, або паралізує рибу, за якою полює. Вугор, за яким велися спостереження в акваріумі, також використовував свої електричні органи для лову здобичі. Напруга розрядів його електричних органів ледь знижувалося після того, як рибу примушували робити 150 розрядів за годину.


Дата добавления: 2015-11-02 | Просмотры: 627 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.003 сек.)