Гострий лейкоз.
Лейкоз – злоякісне захворювання кровотворної тканини з первинною локалізацією патологічного процесу в кістковому мозку з наступним метастазуванням в інші органи. У дітей лейкоз зустрічається частіше, ніж інші злоякісні захворювання. В основному хворіють діти в віці 3,5-4 роки.
Причини:
Спадкова схильність;
Вплив мутагенних факторів: радіація, хімічні речовини(бензол, продукти перегонки нафти, противопухлинні речовини);
Онковіруси: в клітинах знайдені онкогени – РНК- вмисні віруси. Вони передаються по спадковій лінії дітям від батьків(частіше від батька). У плода онкогени викликають мутацію костномозкових клітин, які порушують їх склад та структуру їх хромосомного апарату.
Імунна система пригнічує ріст мутантних клітин. Трансформація їх в злоякісні клітини може здійснитись у плода в кінці вагітності і після пологів на фоні пригнічення імунітету частіше після вірусних інфекцій чи впливу мутагенних факторів
Патогенез.
Відповідно клонової теорії, клітина-мутант втрачає можливість до дозрівання і починає швидко розмножуватись. Лейкозна пухлина витісняє нормальні ростки кровотворення, розповсюджується по організму і сприяє розвитку метастазів: в печінку, лімфатичні вузли, селезінку.
Тривалий час пухлина нічим себе не проявляє. Перші клінічні симптоми з’являються через 2-10 років (в середньому через 3,5 років) коли кількість складає 1012степені.
Характерною ознакою гострого лейкозу є збільшення бластних клітин в кістковому мозку.
Симптоми:
Захворювання виникає спонтанно. У дитини виникають скарги на швидку втомлюваність, зниження апетиту, порушення сну, головний біль, субфебрильну температуру, блідність шкіри, одишка при фізичному навантаженні, виникають крововиливи в шкіру і кровотечі з слизових оболонок носа, ясен, внутрішніх органів. Гострий лейкоз виникає під маскою інших захворювань: ангіни, анемії, тромбопатії. В момент піку захворювання збільшуються черевні, шийні, нижньощелепні, пахвинні лімфатичні вузли. Лімфовузли еластичні, безболісні, але не поєднані з сусідньою клітковиною. Спостерігається симетричне збільшення слинних і слізних залоз.
Ознаками того, що запалення виникає в кістковому мозку є болі в суглобах, біль в кістках черепу, хребті, по ходу трубчастих кісток.
Симптоми будуть залежити які органи вражені. При запаленні головного мозку: нудота, блювота, сонливість, зниження гостроти слуху. Зору, судоми, парези та паралічі, порушення психіки.
Вторинну інфекцію можуть викликати віруси, бактерії, грибки і це може призвести до сепсису, виразок.
Лікування.
Основні задачі терапії – знешкодження лейкозних клітин. Основні методи: хіміо -, променева терапія, пересадка кісткового мозку.
Дата добавления: 2015-11-26 | Просмотры: 402 | Нарушение авторских прав
|