Додаток
Патологічна анатомія КРОК - 1- лікувальна справа (2003 рік, питання, що увійшли в ліцензійне завдання)
1. При розтині тіла людини, що тривалий час зловживала алкоголем, виявлено: печінка малих розмірів, щільна, дрібнобугриста. Мікроскопічно: псевдочасточки дрібні, розділені вузькими прошарками сполучної тканини з лімфомакрофагальними інфільтратами; гепатоцити в стані крупнокрапельної жирової дистрофії. Який найбільш імовірний діагноз?
A. *Алкогольний цироз
B. Хронічний персистуючий алкогольний гепатит
C. Жировий гепатоз
D. Хронічний активний алкогольний гепатит
E. Токсична дистрофія печінки
F.
2. На розтині тіла померлого виявлено: м'яка мозкова оболонка верхніх відділів півкуль головного мозку різко повнокровна, жовто-зеленого кольору, просочена гнійним і фібринозним ексудатом, нагадує чепець. Для якого захворювання характерна така картина?
A. Туберкульозний менінгіт
B. Менінгіт при сибірській виразці
C. Менінгіт при висипному тифі
D. Грипозний менінгіт
E. *Менінгококовий менінгіт
3. Дистрофічні зміни серцевого м'яза супроводжуються розширенням порожнин серця, зниженням сили серцевих скорочень, збільшенням обсягу крові, що залишається під час систоли в порожнині серця, переповненням вен. Для якого стану серця це характерно?
A. Тоногенна дилятація
B. Кардіосклероз
C. Тампонада серця
D. Аварійна стадія гіперфункції й гіпертрофії
E. *Міогенна дилятація
4. У жінки з первинним гіперпаратиреоїдизмом періодично повторюються напади ниркової кольки. Ультразвукове обстеження показало наявність дрібних каменів у нирках. Яка найбільш імовірна причина утворення цих каменів?
A. Гіперхолестеринемія
B. Гіперурикемія
C. *Гіперкальциемія
D. Гіперкалиемія
E. Гіперфосфатемія
5. У хворого 30 років з дизентерією, підтвердженої бактериологічно, з'явилися ознаки парапроктиту. Про яку стадію місцевих змін найбільше ймовірно мова йде в даного хворого?
A. Фібринозний коліт
B. Катаральний коліт
C. Фолікулярний коліт
D. Стадія загоєння виразок
E. *Стадія утворення виразок
6. При розтині тіла жінки 40 років, що страждала ревматоїдним артритом, виявлена збільшена щільна селезінка. На розрізі її тканина коричнево-червоних кольорів зі збільшеними фолікулами, що мають вид напівпрозорих сірувато-білуватих зерен. Який патологічний процес найбільш імовірний?
A. Порфірова селезінка
B. *Сагова селезінка
C. Сальна селезінка
D. Гіаліноз селезінки
E. Глазурована селезінка
7. У хворого відзначається підвищена чутливість шкіри до сонячного світла. Його сеча при тривалому стоянні здобуває темно-червоні кольори. Яка найбільш імовірна причина цього стану?
A. Алкаптонурія
B. *Порфирія
C. Гемолітична жовтяниця
D. Альбінізм
E. Пелагра
8. У біоптаті бронха хворого, що зловживає палінням, у стовщеній слизовій оболонці виявлені хронічне запалення й трансформація одношарового війчастого епітелію в багатошаровий плоский епітелій. Який із процесів найбільш імовірний?
A. Лейкоплакія
B. Гіпертрофія епітелію
C. Плоскоклітинний рак
D. Гіперплазія епітелію
E. *Метаплазія
9. У хворий 43-х років на тлі септичного шоку відзначається тромбоцитопенія, зменшення фібриногену, поява в крові продуктів деградації фібрину, петехіальні крововиливи. Яка найбільш імовірна причина даних змін?
A. *ДВС-синдром
B. Аутоімунна тромбоцитопенія
C. Геморагічний діатез
D. Екзогенна інтоксикація
E. Порушення вироблення тромбоцитів
10. При мікроскопічному дослідженні збільшеного шийного лімфатичного вузла дівчинки 14 років було виявлено, що тканинна будова вузла порушена, лімфоїдні фолікули відсутні, є ділянки склерозу й вогнища некрозу, клітинний склад вузла поліморфний, присутні лімфоцити, еозинофіли, атипові клітини більших розмірів із багатодольовими ядрами (клітини Березовського-Штернберга) і одноядерні клітини також більших розмірів. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Лімфома Беркіта
B. Грибоподібний мікоз
C. Гострий лімфолейкоз
D. *Лімфогранулематоз
E. Хронічний лімфолейкоз
11. Після позалікарняного аборту в жінки прогресував гнійний ендоміометрит зі смертельним наслідком. При розтині померлої виявлені численні абсцеси легенів, субкапсулярні гноячки в нирках, гіперплазія селезінки. Яка форма сепсису виникла у хворої?
A. Легеневий сепсис
B. Уросепсис
C. Септицемія
D. Хроніосепсис
E. *Септикопіемія
12. До лікаря-інфекціоніста із хворою дитиною звернулися батьки, які тривалий час працювали в одній азіатській країні. У дитини шкіра землистих кольорів, втрата апетиту, млявість, збільшені печінка, селезінка, периферичні лімфатичні вузли. Яке протозойне захворювання можна припустити в дитини?
A. Лямбліоз
B. *Вісцеральний лейшманіоз
C. Амебіаз
D. Балантідіаз
E. Токсоплазмоз
13. На розтині виявлено: на зовнішній поверхні аортального клапана великі (1-2 див) бурувато-червоні, що легко кришаться нашарування, що прикривають виразкові дефекти. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Дифузійний ендокардит
B. Гострий бородавчастий ендокардит
C. Поворотний бородавчастий ендокардит
D. Фібропластичний ендокардит
E. *Поліпозно-виразковий ендокардит
14. При інтраопераційній біопсії молочної залози виявлені ознаки тканинного атипізма, що виражаються в порушенні співвідношення паренхіми й строми з перевагою останньої, різних розмірів і форми залізисті структури, вистелені одношаровим проліферуючим епітелієм. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Папілома
B. Мастит
C. Інфільтруючий рак
D. Неінфільтруючий рак
E. *Фіброаденома
15. У хворого 17 років інтраопераційно на нижній поверхні печінки виявлена пухлина з розмірами 4,5x5,0x3,5 див із субкапсулярною локалізацією, темно-червоних кольорів, на розрізі представлена порожнинами зі значним вмістом крові. Який попередній діагноз?
A. Гемангіоперицитома
B. *Кавернозна гемангіома
C. Гемангіоендотеліома
D. Капілярна гемангіома
E. Лімфангіома
16. У померлого 58 років на розтині мітральний клапан деформований, стовщений, замикається не до кінця. Мікроскопічно: вогнища колагенових волокон еозинофільні, дають плюсову реакцію на фібрин. Найбільше ймовірно це:
A. Фібринозне запалення
B. Амілоїдоз
C. *Фібриноїине набухання
D. Гіаліноз
E. Мукоидне набухання
17. На розтині виявлено, що нирки збільшені в розмірах, поверхня велико-зерниста за рахунок наявності множинних порожнин із гладкою стінкою, заповнених прозорою рідиною. Яке захворювання нирок мало місце у хворого?
A. Пієлонефрит
B. *Полікістоз
C. Некротичний нефроз
D. Інфаркт
E. Гломерулонефрит
18. Трансмуральний інфаркт міокарда у хворого ускладнився розвитком гострої лівошлуночкової недостатності. Що є найбільш типовим для цього стану?
A. Асцит
B. Артеріальна гіпертензія
C. Набряк кінцівок
D. *Набряк легенів
E. Ціаноз
19. Чоловік 59 років має ознаки паренхіматозної жовтяниці й портальної гіпертензії. При гістологічному дослідженні пункціонного біоптата печінки виявлено: балочно-долькова будова порушена, частина гепатоцитів має ознаки жирової дистрофії, утворяться порто-портальні сполучнотканинні септи з формуванням псевдочасточок, з наявністю перипортальних лімфомакрофагальних інфільтратів. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Вірусний гепатит
B. Хронічний гепатоз
C. *Цироз печінки
D. Токсична дистрофія
E. Алкогольний гепатит
20. Жінка 49 років тривалий час боліла хронічним гломерулонефритом, що привів до смерті. На розтині встановлено, що нирки мають розміри 7x3x2.5 див, масу 65,0 м, щільні, дрібнозернисті. Мікроскопічно: фібринозне запалення серозних і слизових оболонок, дистрофічні зміни паренхіматозних органів, набряк головного мозку. Яке ускладнення привело до зазначених змін серозних оболонок і внутрішніх органів?
A. Сепсис
B. ДВС-синдром
C. *Уремія
D. Анемія
E. Тромбоцитопенія
21. При дослідженні крові хворого виявлене значне збільшення активності МВ-форм КФК (креатин-фосфокінази) і ЛДГ-1. Яка найбільш імовірна патологія?
A. Ревматизм
B. *Інфаркт міокарда
C. Холецистит
D. Панкреатит:
E. Гепатит
22. Під час розтину померлого від розповсюдженого перитоніту в дистальних відділах тонкої кишки виявлені численні виразки овальної форми, розташовані уздовж кишки. Дно виразок чисте, гладке, утворене м'язовою або серозною оболонкою, краю виразок рівні, закруглені. У двох виразках є перфоративні отвори діаметром до 0,5 см. Яке захворювання можна припустити?
A. Дизентерія
B. Висипний тиф
C. Холера
D. Туберкульоз
E. *Черевний тиф
23. У хворого з верхнім типом ожиріння клінічно довгостроково відзначалися артеріальна гіпертонія, гіперглікемія, глюкозурія. Смерть наступила від крововиливу в головний мозок. При патоморфологічному дослідженні виявлена базофільна аденома гіпофіза, гіперплазія кори наднирників. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Гіпофізарний нанізм
B. Цукровий діабет
C. Акромегалія
D. *Хвороба Іценко-Кушинга
E. Адипозогенітальна дистрофія
24. Під час розтину померлого в комі молодого чоловіка виявлений великий тромбоемболічний інфаркт лівої півкулі мозку, велика септична селезінка, імунокомплексний гломерулонефрит, виразки на стулках аортального клапана, покриті поліпоподібними тромбами з колоніями стафілококів. Яке захворювання викликало церебральну тромбоемболію?
A. *Септичний бактеріальний ендокардит
B. Гострий ревматичний вальвуліт
C. Септикопиемія
D. Септицемія
E. Ревматичний тромбендокардит
25. Жінці з дисфункциональною матковою кровотечею зробили діагностичне вишкрібання. Гістологічно в зіскрібку виявлена безліч звитих залоз, просвіти окремих залоз кістозно розширені. Назвіть різновид загальнопатологічного процесу в ендометрії.
A. Атрофія
B. *Залозисто-кистозна гіперплазія
C. Метаплазія
D. Дисплазія
E. Гіпертрофічні розростання
26. На розтині тіла померлого виявлено, що вся права легеня збільшена в розмірах, щільна, на плеврі нашарування фібрину, на розрізі тканина легень сірого кольору, з неї стікає мутна рідина. Для якого захворювання легень характерна така картина?
A. Інтерстиційна пневмонія
B. *Крупозна пневмонія
C. Вогнищева пневмонія
D. Гангрена легені
E. Фіброзуючий альвеоліт
27. У хворого 27 років виявлені патологічні зміни печінки й головного мозку. У плазмі крові виявлене різке зниження, а в сечі збільшення змісту міді. Поставлено діагноз - хвороба Вільсона. Активність якого ферменту в сироватці крові необхідно досліджувати для підтвердження діагнозу?
A. *Церулоплазміна
B. Лейцинамінопептидази
C. Алкогольдегідрогенази
D. Карбоангідрази
E. Ксантиноксидази
28. У хворої 65 років, що страждає тромбофлебітом глибоких вен гомілки, раптово наступила смерть. На розтині трупа в загальному стовбурі й біфуркації легеневої артерії знайдені вільно лежачі червоні пухкі маси з тьмяною гофрованою поверхнею. Який патологічний процес виявив патологоанатом?
A. *Тромбоемболія
B. Тканинна емболія
C. Емболія стороннім предметом
D. Тромбоз
E. Жирова емболія
29. У молодого чоловіка в м'яких тканинах лівого стегна з'явився безболісний новоутвір без чітких меж. У біоптаті тканини новоутвору нагадують риб'яче м'ясо, складаються з незрілих фібробластоподібних клітин із численними мітозами, що проростають у м'язи. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Рак
B. Фіброма
C. Міосаркома
D. Міома
E. *Фібросаркома
30. Хворий 46 років скаржиться на утруднення носового дихання. У біоптаті стовщеної слизової носа виявлені клітини Мікуліча, скупчення епітеліоїдних клітин, плазмоцити, лімфоцити, гіалінові кулі. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Алергійний риніт
B. Риновірусна інфекція
C. Менінгококовий назофарингіт
D. Аденовірусний риніт
E. *Склерома
Зміст
Патологічна анатомія КРОК - 1- лікувальна справа (2004 рік, питання, що увійшли в ліцензійне завдання)
1. На розтині тіла чоловіка 35 років у другому сегменті правої легені виявлене вогнище ущільнення діаметром 5 см, оточене тонкою капсулою. Вогнище представлене щільною сухою тканиною, що кришиться, з тьмяною поверхнею. Для якого захворювання характерні такі морфологічні зміни?
A. Хондрома
B. Туморозна форма силікозу
*С. Туберкулома
D. Рак легені
E. Постзапальний пневмосклероз
2. При розтині тіла померлого 58 років виявлено, що мітральний клапан деформований, стовщений, замикається не до кінця. Мікроскопічно: вогнища колагенових волокон еозинофільні, дають позитивну реакцію на фібрин. Найбільш ймовірно це:
А. Гіаліноз
B. Амілоїдоз
C. Фібринозне запалення
D. Myкоїдне набухання
*E. Фибриноїдне набухання
3. Під час розтину тіла померлого в комі молодого чоловіка виявлено великий тромбоемболічний інфаркт лівої півкулі мозку, велика септична селезінка, імунокомплексний гломерулонефрит, виразки на стулках аортального клапана, покриті поліпоподібними тромбами з колоніями стафілококів. Яке захворювання викликало церебральну тромбоемболію?
A. Гострий ревматичний вальвуліт
B. Ревматичний тромбендокардит
*C. Септичний бактеріальний ендокардит
D. Септикопіемія
E. Септицемія
4. У важко травмованої людини поступово наступила біологічна смерть. Свідченням цього є:
*А. У клітинах відбувається аутолиз і розкладання
B. Невпорядкованість хімічних процесів
C. Відсутність рухливості
D. Відсутність серцебиття й подиху
E. Втрата свідомості
5. Хворий 43 років чотири місяці назад переніс травматичну ампутацію лівої нижньої кінцівки. На момент огляду скаржиться на відчуття наявності ампутованої кінцівки й постійний, іноді нестерпний біль у ній. Який вид болю у хворого?
A. Невралгія
B. Таламічний
C. Каузалгія
D. Рефлекторний
*E.Фантомний
6. У хворого після важкої травми розвинувся шок, і з'явилися ознаки гострої ниркової недостатності (ОПН). Що є провідним механізмом розвитку ОПН у цьому випадку?
A. Підвищення тиску в капсулі нефрона
B. Зниження онкотичного тиску крові
*С.Падіння артеріального тиску
D. Порушення відтоку сечі
E. Підвищення тиску в ниркових артеріях
7. При дослідженні біоптата шкіри хворого геморагічним васкулітом виявлено: стінка судин стовщена, гомогенна, пікрофуксином зафарбовується в жовті кольори, ШИК позитивна. Який патологічний процес розвинувся в стінках судин?
A. Мукоїдне набухання
B. Гіаліноз
C. Амілоїдоз
*D.Фібриноїдне набухання
E. Ліпідоз
8. Хворий помер при явищах уремії. На розтині нирки збільшені, дряблої консистенції, кіркова речовина широка, набрякла, із червоними вкрапленнями; мозкова речовина темно-червона. Мікроскопічно в порожнині капсули клубочків виявлені "півмісяці", що здавлюють капіляри, дистрофія нефроцитів, набряк й інфільтрація строми. Яке захворювання було причиною смерті цієї людини?
A. Пієлонефрит
B. Амілоїдоз нирок
C. Нефротичний синдром
*D.Гломерулонефрит
E. Нефролітіаз
9. Чоловік 59 років має ознаки паренхіматозної жовтяниці й портальної гіпертензії. При гістологічному дослідженні пункционного біоптата печінки виявлено: балководольковое будова порушена, частина гепатоцитов має ознаки жирової дистрофії, утворяться портопортальние соединительнотканние септи з формуванням псевдодолек, з наявністю перипортальних лімфомакрофагальних інфільтратів. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Токсична дистрофія
*B.Цироз печінки
C. Хронічний гепатоз
D. Алкогольний гепатит
E. Вірусний гепатит
10. При мікроскопії біоптата печінки виявлені гранульоми, що складаються із плазматичних, лімфоїдних, гігантських багатоядерних клітин типу Пирогова-Ланхганса, дрібних судин з ознаками ендоваскуліту та периваскуліту, зустрічаються вогнища казеозного некрозу. Для якого захворювання характерне утворення таких гранульом:
А. Лепра
*В. Сифіліс
C. Сап
D. Риносклерома
E. Туберкульоз
11. Хворий помер на 3-й день після операції з приводу перфорації стінки товстої кишки з явищами розлитого гнійного перитоніту. На розтині: слизова оболонка товстої кишки потовщена, покрита фібриновою плівкою, поодинокі виразки проникають на різну глибину. Гістологічно: некроз слизової, інфільтрація лейкоцитами з фокусами геморагій. Ускладнення якого захворювання стало причиною смерті хворого?
A. Хвороба Крона
B. Неспецифічний виразковий коліт
C. Амебіаз
*D. Дизентерія
E. Черевний тиф
12. У хворого з опіковою хворобою настала смерть внаслідок прогресування сепсису. При розтині тіла в області передньої черевної стінки за допомогою мікроскопічного дослідження виявлені, дифузна інфільтрація міжм’язових проміжків сегментоядерними лейкоцитами, набряк тканин, лізис м'язових волокон. Визначте характер патологічного процесу.
A. Некроз
Катаральне запалення
*Флегмона
D. Абсцес.
E. Дифтеритическое запалення
13. У хворого 30 років з дизентерією, підтвердженою бактеріологічно, з'явилися ознаки парапроктиту. Про яку стадію місцевих змін найбільш ймовірно йде мова в даного хворого?
A. Загоєння виразок
Катаральний коліт
*Утворення виразок
D. Фолікулярний коліт
E. Фібринозний коліт
14. При інтраопераційній біопсії щитовидної залози гістологічно серед фолікулів, заповнених колоїдом, виявлені лімфоїдні структури із центрами росту. Яке захворювання у хворого?
A. Базедов зоб
B. Спорадичний зоб
C. Ендемічний зоб
Зоб Риделя
*Зоб Хашимото
15. У померлого від ядухи чоловіка, який багато років хворів бронхіальною астмою, при гістологічному дослідженні легень виявлено: у просвіті бронхіол і дрібних бронхів багато слизу із вмістом еозинофілів, склероз міжальвеолярних перетинок, розширення просвіту альвеол. Який з механізмів розвитку реакції гіперчутливості це є?
A. Реагіновий
B. Цитотоксичний
C. Цитоліз, обумовлений лімфоцитами
D. Гранулематоз
E. Імунокомплексний
16. У хворого спостерігаються напади артеріальної гіпертензії, що супроводжуються тахікардією, рясним потовиділенням, різким болем у надчревній області. Для якого з перерахованих пухлинних захворювань найбільш характерні дані симптоми?
Базофильна аденома гіпофіза
Аденома клубочкової зони наднирників
Пухлина яєчників
Аденома щитовидної залози
*Феохромоцитома
17. Дистрофічні зміни серцевого м'яза супроводжуються розширенням порожнин серця, зниженням сили серцевих скорочень, збільшенням обсягу крові, що залишається під час систоли в порожнині серця, переповненням вен. Для якого стану серця це характерно?
A. Тоногенна дилятація
B. Кардіосклероз
C. Тампонада серця
D. Аварійна стадія гіперфункції та гіпертрофії
*E. Міогенна дилятація
18. При гістологічному дослідженні серця померлого від гострої серцевої недостатності в міокарді лівого шлуночка виявлена ділянка омертвіння, відмежована від неушкодженої тканини зоною повнокровних судин, дрібних крововиливів і лейкоцитарною інфільтрацією. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Ішемічна дистрофія міокарда
*B. Інфаркт міокарда
C. Вогнищевий ексудативний міокардит
D. Дифузійний ексудативний міокардит
E. Продуктивний міокардит
19. У чоловіка 46 років на шкірі голови визначалася трохи виступаюча пігментна пляма темного кольору, що не турбувала хворого. Останнім часом пляма стала збільшуватися, з'явився біль, колір став чорно-коричневим, в основі її пальпується вузлик. При гістологічному дослідженні вилученої тканини виявлено веретеноподібні й поліморфні клітини, цитоплазма яких містила пігмент бурого кольору. Про яку пухлину йде мова?
A. Базаліома
B. Гемангіома
*C. Меланома
D. Карциноїд
E. Гематома
20. При огляді хворого, що перебував на гірських пасовищах і надійшов у важкому стані з високою температурою, лікар відзначив, що пахові лімфатичні вузли збільшені до 8 см, спаяні з навколишніми тканинами, нерухомі, шкіра над ними червона, різко болюча. При мікроскопічному дослідженні в лімфатичному вузлі гостре серозно-геморагічне запалення. Для якого захворювання це характерно?
A. Туляремія
*B.Сибірська виразка
C. Бруцельоз
D. Сифіліс
E. Чума
21. У хворого цукровим діабетом з'явився різкий біль у правій стопі. При огляді великий палець стопи чорного кольору, тканини стопи набряклі, вогнища відшарування епідермісу, ввиділення з неприємним запахом. Яка клініко-морфологічна форма некрозу розвилася у хворого?
A. Інфаркт
*B. Гангрена волога
C. Секвестр
D. Гангрена суха
E. Пролежень
22. Біля інфікованої рани збільшилися регіонарні лімфовузли. При гістологічному дослідженні в них виявлене збільшення кількості макрофагів, лімфоцитів і лімфатичних фолікулів у корковому шарі, а також велика кількість плазматичних клітин. Який процес у лімфатичних вузлах відображають виявлені гістологічні зміни?
A. Вроджену недостатність лімфоїдної тканини
*B. Антигенну стимуляцію
C. Пухлинну трансформацію
D. Реакцію гіперчутливості
E. Набуту недостатність лімфоїдної тканини
23. На розтині тіла померлого виявлено, що печінка збільшена в розмірах, щільна, краї закруглені, на розрізі тканина жовтувато-коричневого кольору з темно-червоними крапками й смужками, що нагадують малюнок мускатного горіха. Який патологічний процес лежить в основі таких змін печінки?
A. Хронічна кровотеча
B. Артеріальне повнокров'я
* С. Хронічне венозне повнокров'я
D. Артеріальне недокрів'я
E. Гостре венозне повнокров'я
24. При інтраопераційній біопсії молочної залози виявлені ознаки тканинного атипізму, що виражаються в порушенні співвідношення паренхіми і строми з перевагою останньої, різних розмірів і форми залозисті структури, вистлані одношаровим проліферуючим епітелієм. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Мастит
B. Папілома
C. Неінфільтруючий рак
D. Інфільтруючий рак
*E. Фіброаденома
25. Смерть хворого 16 років настала від розлитого (розповсюдженого) фібринозно-гнійного перитоніту. На розтині в нижній ділянці тонкої кишки виявлена виразка, що повторює форму пейєрової бляшки, з перфорацією стінки кишки. Мікроскопічне дослідження виявило невизначеність малюнка лімфоїдної тканини, витиснення її проліферуючими моноцитами, які формують гранульоми. Ускладнення якого захворювання є причиною смерті?
A. Дизентерія
B. Неспецифічний виразковий коліт
*C. Черевний тиф
D. Холера
E. Бруцельоз
26. При розтині тіла чоловіка, що багато років працював на шахті і помер від хронічної легенево-серцевої недостатності, виявлено, що легені мало повітряні, значно ущільнені, склерозовані, верхівки емфізематозно змінені, поверхня сіро-чорного кольору, на розрізі тканина легень аспідно-чорного кольору. Яке захворювання стало причиною смерті цієї людини?
A. Талькоз
B. Асбестоз
C.Алюміноз
*D.Антракоз
E.Силікоз
Зміст
Патологічна анатомія КРОК - 1- лікувальна справа (2005 рік, питання, що увійшли в ліцензійне завдання)
1.Під час розтину трупа жінки 69 років підвищеного живлення, яка померла від гострого інфаркту міокарда, в інтимі коронарних артерій знайдені численні білуваті, щільні, вибухаючі формування, що різко звужують просвіт судин. Для якої стадії атеросклерозу властиві такі зміни? A. Ліпосклероз B. Ліпоїдоз C. Атероматоз D. Атерокальциноз E. Стадія утворення атероматозної виразки
2 Під час розтину тіла чоловіка 56 років, який страждав на фіброзно-кавернозний туберкульоз легень, знайдено збільшену у розмірах щільну селезінку. На розрізі тканина її коричнево-рожевого кольору, гладенька, з віскоподібною поверхнею. Який з перелічених патологічних процесів у селезінці найбільш вірогідний? A. Сальна селезінка B. Глазурна селезінка C. Порфірна селезінка D. Сагова селезінка E. Цианотична індурація
3 У хворого на хронічний цистіт у біоптаті слизової оболонки сечового міхура разом з перехідним епітелієм виявлені вогнища багатошарового плоского незроговілого епітелію. Який процес лежить в основі зазначених змін в епітелії? A. Метаплазія B. Дистрофія C. Гіперплазія D. Дисплазія E. Гіперкератоз
4 Під час огляду дитини, яка перехворіла на кір, у м’яких тканинах щік та промежини виявлено нечітко відмежовані, набряклі, червоно-чорного кольору ділянки, у яких виявляється помірна флюктуація. Яке ускладнення розвинулося у дитини? A. Волога гангрена (нома) B. Суха гангрена C. Газова гангрена D. Пролежень E. Трофічна виразка
5 У хворого глибока рвана рана із нерівними краями, вкрита гноєм. У крайових відділах сочна грануляційна тканина, яка не здіймається над рівнем рани. Назвіть вид загоєння рани: A. Вторинним натягом B. Первинним натягом C. Під струпом D. Безпосереднє закриття дефекту епітеліальної тканини
6 Дівчинка 6 років захворіла на дифтерію та померла від асфіксії на третю добу. На аутопсії слизова оболонка трахеї та бронхів стовщена, набрякла, тьмяна, вкрита сіруватими плівками, які легко відокремлюються. Про який вид запалення свідчать морфологічні зміни? A. Крупозне B. Серозне C. Геморагічне D. Дифтеритичне E. Катаральне
7 Під час розтину тіла чоловіка, який служив на підводному атомному човні, виявили наступне: спустошення в кістковому мозку (панмієлофтиз), анемія, лейкопенія, тромбоцитопенія, розпад лімфоцитів у лімфатичних вузлах, селезінці, лімфатичному апараті шлунково-кишкового тракту, крововиливи в наднирники. Який найбільш вірогідний діагноз? A. Гостра променева хвороба B. Кесонна хвороба C. Гострий лейкоз D. Гостра анемія E. Вібраційна хвороба
8 Під час розтину трупа чоловіка 56 років у термінальному відділі тонкої кишки виявлено декілька виразок діаметром 4-5 см. Краї виразок піднімаються над поверхнею слизової оболонки; стінки вкриті сірувато-жовтуватими масами, які кришаться. Реакція Відаля позитивна. Який найбільш вірогідний діагноз? A. Черевний тиф B. Паратиф C. Поворотний тиф D. Дизентерія E. Хвороба Крона
9 У дитини 5 років температура підвищилася до 40ºС, з'явився різкий головний біль, блювання, неспокій, озноб. Через 4 дні з'явилася геморагічна висипка на шкірі, олігоурія та надниркова недостаність, що і стало причиною смерті. При бактеріологічному дослідженні мазків з глотки виявлено менінгокок. Яка форма хвороби виявлена? A. Менінгококцемія B. Менінгококовий менінгіт C. Гідроцефалія D. Менінгококовий назофарингіт E. Менінгоенцефаліт
10 На розтині тіла чоловіка 46 років на слизовій оболонці прямої та сигмовидної кишок виявилено множинні коричнево-зелені нашарування, крововиливи; у просвіті кишки слиз, невелика кількість крові; гістологічно - фібринозний коліт. При бактеріологічному дослідженні вмісту кишки висіяно S.Sonne. Який найбільш вірогідний діагноз? A. Дизентерія B. Холера C. Сальмонельоз D. Ієрсініоз E. Хвороба Крона
11 У хворого на рентгенограмі легень виявлено затемнення. Під час діагностичної експрес-біопсії лімфатичного вузла бронха виявлено: сирний некроз, навколо якого розташовані епітеліоїдні та лімфоїдні пласти з домішками багатоядерних гігантських клітин. Вкажіть причину лімфаденіту: A. Туберкульоз B. Пневмонія C. Сифіліс D. Метастази раку E. Аденовірусна інфекція
12 Біля інфікованої рани збільшилися регіонарні лімфовузли. Під час гістологічного дослідження в них виявлено збільшення кількості макрофагів, лімфоцитів та лімфатичних фолікулів у кірковому шарі, а також велику кількість плазматичних клітин. Який процес відображують виявлені у лімфатичних вузлах гістологічні зміни? A. Антигенна стимуляція B. Набута недостатність лімфоїдної тканини C. Природжена недостатність лімфоїдної тканини D. Пухлинна трансформація E. Реакція гіперчутливості
13 Хворий багато років страждав на бронхіальну астму та помер від нападу ядухи. Під час гістологічного дослідження легень виявлено: в просвіті бронхіол та дрібних бронхів багато слизу з домішкою еозинофілів, склероз міжальвеолярних перетинок, розширення просвіту альвеол. Який механізм розвитку реакції гіперчутливості мав місце? A. Реагінова реакція B. Цитотоксична реакція C. Імунокомплексна реакція D. Цитоліз, обумовлений лімфоцитами E. Гранулематоз
14 Під час гістологічного дослідження лімфовузла хворого 18 років з ділянки заднього трикутника шиї морфолог виявив скопичення клітин, серед яких поодинокі багатоядерні клітини Березовського-Штернберга, великі клітини Ходжкіна, малі клітини Ходжкіна та багато лімфоцитів, поодинокі плазматичні клітини, еозинофіли. Яке захворювання у хворого? A. Лімфогранулематоз B. Нодулярна лімфома C. Пухлина Беркіта D. Лімфоцитарна лімфома E. Хронічний лімфоїдний лейкоз
15 У робітника 37 років, який працював у кесоні, після підйому на поверхню раптово з’явилися ознаки гострого порушення мозкового кровообігу, непритомність. Через декілька днів він помер. На розтині в лівій півкулі головного мозку виявлено вогнище сірого кольору м'якої консистенції, неправильної форми, розмірами 5х6х3,5 см. Який процес мав місце у головному мозку? A. Ішемічний інсульт B. Геморагічний інсульт C. Абсцес D. Кіста E. Пухлина
16 Під час розтину на зовнішній поверхні аортального клапана, виявлені великі (1-2 см) буровато-червоні, крихкі нашарування, які прикривають виразкові дефекти. Який найбільш вірогідний діагноз? A. Поліпозно-виразковий ендокардит B. Поворотній бородавчастий ендокардит C. Гострий бородавчастий ендокардит D. Фібропластичний ендокардит E. Дифузний ендокардит
17 У молодої жінки видалили пухлину дистального кінця стегнової кістки, яка швидко зростала. Макроскопічно: пухлина строкатого вигляду – від біло-сірого до коричнево-червоного кольру, пухкої консистенції. Мікроскопічно: основний тканинний компонент пухлини представлений кістковими та остеоїдними структурами, вистеленими атиповими остеобластами з патологічними мітозами; безліч тонкостінних судин. Який найбільш вірогідний діагноз? A. Остеосаркома B. Хондрома C. Остеома D. Саркома Юїнга E. Ангіосаркома
18 Чоловіка 45 років протягом останніх 3 років непокоїв сухий кашель; наростала задишка, легенева недостатність, швидко втрачалася вага. На розтині: легеневе серце; у легенях різко виражений фіброз з наявністю порожнин, що створюють картину "медових сот". Гістологічно: інтерстиційний фіброз з вираженою інфільтрацією строми лімфогістіоцитами з домішками нейтрофілів. Який найбільш вірогідний діагноз? A. Бронхоектатична хвороба B. Післязапальний пневмосклероз C. Хронічна бульозна емфізема D. Фіброзуючий альвеоліт E. Пиловий пневмосклероз
19 Під час розтину тіла померлої в комі молодої людини, виявлено: поширений тромбоемболічний інфаркт лівої півкулі мозку, велика септична селезінка, імунокомплексний гломерулонефрит, виразки на стулках аортального клапану, що прикриті поліпоподібними тромбами з колоніями стафілококів. Яке захворювання викликало церебральну тромбоемболію? A. Септичний бактеріальний ендокардит B. Септицемія C. Гострий ревматичний вальвуліт D. Септикопіємія E. Ревматичний тромбендокардит
20 Під час дослідження коронарних артерій виявлені атеросклеротичні бляшки з кальцинозом, що закривають просвіт судин на 1/3. У м'язі дрібні множинні білуваті прошарки сполучної тканини. Як називається процес, виявлений у міокарді? A. Дифузний кардіосклероз B. Тигрове серце C. Післяінфарктний кардіосклероз D. Міокардит E. Інфаркт міокарда
21 У чоловіка 59 років спострерігаються ознаки паренхіматозної жовтяниці та портальної гіпертензії. Під час гістологічного дослідження пункційного біоптату печінки знайдено: балково-часточкова будова порушена, частина гепатоцитів має ознаки жирової дистрофії, утворюються порто-портальні сполучнотканинні септи з формуванням псевдочасточок, з наявністю періпортальних лімфо-макрофагальних інфільтратів. Який найбільш вірогідний діагноз? A. Цироз печінки B. Алкогольний гепатит C. Хронічний гепатоз D. Вірусний гепатит E. Токсична дистрофія
22 Хворий помер з явищами уремії. На розтині нирки збільшені, в’ялої консистенції, кіркова речовина широка, набрякла, з червоним крапом; мозкова речовина темно-червона. Мікроскопічно у порожнині капсули ниркового тільця виявлені “півмісяці”, які стискають капіляри, дистрофія нефроцитів, набряк та інфільтрація строми. Яке захворювання стало причиною смерті цього чоловіка? A. Гломерулонефрит B. Пієлонефрит C. Нефролітіаз D. Нефротичний синдром E. Амілоїдоз нирок
23 У жінки через 6 місяців після пологів розвинулася маткова кровотеча. Під час гінекологічного обстеження у порожнині матки виявлена тканина темно-червоного кольору з множинними порожнинами, що нагадує "губку". Під час мікроскопічного дослідження пухлини у лакунах крові виявлені атипові світлі епітеліальні клітини Лангханса та гігантські клітини синцитіотрофобласта. Яка це пухлина? A. Хоріонепітеліома B. Плоскоклітинний незроговілий рак C. Аденокарцинома D. Фіброміома E. Міхуровий занос
24 У хворого підвищений вміст глюкози в крові; є цукор в сечі. Під час пункційної біопсії нирки виявлено: розширення мезангія з осередковим накопиченням мембраноподібної речовини з перигломерулярним склерозом деяких клубочків, гіаліноз та плазматичне просякання артеріол, лімфогістіоцитарна інфільтрація строми з наявністю поліморфноядерних лейкоцитів; глікогенна інфільтрація нефроцитів вузького сегмента. Який найбільш вірогідний діагноз? A. Діабетичний гломерулосклероз B. Хронічний гломерулонефрит C. Пієлонефрит D. Гострий гломерулонефрит E. Підгострий гломерулонефрит
Зміст
Патологічна анатомія КРОК - 1- лікувальна справа (2006 рік, питання, що увійшли в ліцензійне завдання)
1 У померлого від хронічної серцево-судинної недостатності на розтині виявлене "тигрове серце". З боку ендокарду помітна жовтувато-біла посмугованість; міокард тьмяний, глинисто-жовтий. Який процес зумовив дану патологію? A. Жирова паренхіматозна дистрофія B. Вуглеводна дистрофія C. Гіаліново-краплинна дистрофія D. Жирова судинно-стромальна дистрофія E. Амілоїдоз
2 У хворого, який тривалий час страждає на переміжну кульгавість, тканини пальців стопи сухі, чорного кольору, нагадують мумію. На невеликій відстані від почорнілої ділянки розташована двоколірна лінія (червона лінія прилягає до практично незмінених тканин, а біло-жовта - до змінених тканин). Який вид некрозу в даного хворого? A. Гангрена B. Інфаркт C. Секвестр D. Пролежень E. Мацерація
3 При розтині тіла жінки 40-а років, яка страждала на ревматоїдний артрит, знайдена збільшена щільна селезінка. На розрізі її тканина коричнево-червоного кольору зі збільшеними фолікулами, які мають вигляд напівпрозорих сірувато-білуватих зерен. Вкажіть, який з перелічених патологічних процесів найбільш вірогідний? A. Сагова селезінка B. Глазурна селезінка C. Сальна селезінка D. Гіаліноз селезінки E. Порфірна селезінка
4 При зовнішньому огляді новонародженого виявлені виражені зміни шкірних покривів усього тіла. Шкіра суха, тьмяна, з нерівною поверхнею та з наявністю сірих пластин, які відшаровуються. З яким видом дистрофії пов'язана ця патологія? A. Рогова B. Гідропічна C. Гіаліново-крапельна D. Фібриноїдне набухання E. Мукоїдне набухання
5 У хворого на тромбофлебіт нижніх кінцівок з'явився біль у грудній клітці, кровохаркання, наростаюча дихальна недостатність, при явищах якої він помер. На розтині діагностовано множинні інфаркти легень. Яка найбільш вірогідна причина їх розвитку в цьому випадку? A. Тромбоемболія гілок легеневої артерії B. Тромбоз гілок легеневої артерії C. Тромбоз бронхіальних артерій D. Тромбоемболія бронхіальних артерій E. Тромбоз легеневих вен
6 При розтині тіла чоловіка, який тривалий час зловживав алкоголем, печінка малих розмірів, щільна, дрібнобугриста. Мікроскопічно: псевдочасточки дрібні, розподілені вузькими прошарками сполучної тканини з лімфомакрофагальними інфільтратами; гепатоцити в стані великокрапельної жирової дистрофії. Який з перелічених діагнозів найбільш вірогідний? A. Алкогольний цироз B. Хронічний активний алкогольний гепатит C. Хронічний персистуючий алкогольний гепатит D. Токсична дистрофія печінки E. Жировий гепатоз
7 На розтині тіла чоловіка 35-ти років у другому сегменті правої легені виявлено вогнище ущільнення діаметром 5 см, оточене тонкою капсулою. Вогнище представлене сухою крихкою тканиною з тьмяною поверхнею. Для якого захворювання характерні такі морфологічні зміни? A. Туберкулома B. Рак легені C. Хондрома D. Туморозна форма силікозу E. Післязапальний пневмосклероз
8 Під час розтину трупа дівчинки 12-ти років виявлено: множинні крововиливи у шкірі (переважно сідниць, нижніх кінцівок), серозних та слизових оболонок, у головному мозку. У наднирниках вогнищевий некроз та масивні крововиливи, у нирках - некротичний нефроз, гнійний артрит, іридоцикліт, васкуліт. Який найбільш вірогідний діагноз? A. Менінгококцемія B. Висипний тиф C. Вузликовий періартеріїт D. Системний червоний вівчак E. Променева хвороба
9 У хворої 18-ти років пахові лімфатичні вузли збільшені в розмірах, не болючі, ущільнені при пальпації. У ділянці слизової оболонки геніталій невеликих розмірів виразка з ущільненими краями та "лакованим" дном сіруватого кольору. Який найбільш вірогідний діагноз? A. Сифiліс B. Туберкульоз C. Лепра D. Трофiчна виразка E. Гонорея
10 На розтині тіла чоловіка 46-ти років на слизовій оболонці прямої та сигмоподібної кишок виявлено множинні коричнево-зелені нашарування, крововиливи; у просвіті кишки слиз, невелика кількість крові; гістологічно - фібринозний коліт. При бактеріологічному дослідженні вмісту кишки висіяна S.Sonne. Який найбільш вірогідний діагноз? A. Дизентерія B. Холера C. Сальмонельоз D. Ієрсиніоз E. Хвороба Крона
11 У жінки 22-х років, при гістологічному дослідженні збільшених шийних лімфатичних вузлів, виявлені вузлики, що складаються переважно з плоских, дещо витягнутих, з блідо забарвленим ядром, гігантських клітин округло-овальної форми з блідо-рожевою цитоплазмою та з ядрами, розташованими на периферії (у вигляді частоколу), а також дрібних округлої форми клітин з вузьким обідком цитоплазми; у центрі деяких вузликів безструктурні маси, забарвлені в блідо-рожевий колір. Для якого захворювання характерні такі зміни? A. Туберкульоз B. Лімфогранулематоз C. Саркоїдоз D. Бруцельоз E. Неспецифічний гіперпластичний лімфаденіт
12 Після проведення туберкулінової проби (проба Манту) у дитини через 48 годин на місці ведення туберкуліну утворилася папула до 10 мм у діаметрі. Який механізм гіперчутливості лежить в основі розвитку вказаних змін? A. Клітинна цитотоксичність B. Анафілаксія C. Антитілозалежна цитотоксичність D. Імунокомплексна цитотоксичність E. Гранулематоз
13 Хворий багато років страждав на бронхіальну астму та помер від нападу ядухи. Під час гістологічного дослідження легень виявлено: в просвіті бронхіол та дрібних бронхів багато слизу з домішкою еозинофілів, склероз міжальвеолярних перетинок, розширення просвіту альвеол. Який механізм розвитку реакції гіперчутливості мав місце? A. Реагінова реакція B. Цитотоксична реакція C. Імунокомплексна реакція D. Цитоліз, обумовлений лімфоцитами E. Гранулематоз
14 Хвора 38-ми років померла під час нападу бронхіальної астми, що не вдалося купірувати. Під час гістологічного дослідження в просвіті бронхів виявлені скупчення слизу, в стінці бронхів багато тучних клітин (лаброцитів), багато з них у стані дегрануляції, а також багато еозинофілів. Який патогенез цих змін у бронхах? A. Атопія B. Цитотоксична, цитолітична дія антитіл C. Імунокомплексний механізм D. Клітинно обумовлений цитоліз E. Гранулематоз
15 На розтині тіла жінки 27-ми років, що померла від хронічної ниркової недостатності, виявлені множинні рубці та інфаркти в селезінці, нирках. Під час мікроскопічного дослідження виявлені зміни в артеріях середнього та дрібного калібру, які характеризуються склерозом стінок, помірною проліферацією ендотелію і вираженою лімфогістіоцитарною інфільтрацією навколо. На яке захворювання страждала померла? A. Вузликовий періартеріїт B. Атеросклероз C. Гіпертонічна хвороба D. Хвороба Марфана E. Вісцеральний сифіліс
16 Чоловік 45-ти років звернувся до лікаря з приводу бляшкоподібного утвору на шиї. В біоптаті шкіри гістологічно виявлено пухлинні клітини, розташовані гніздами, які мають круглу та овальну форму з вузьким ободком базофільної цитоплазми та схожі на клітини базального шару епідермісу. Як називається пухлина в пацієнта? A. Базаліома B. Епідермальний рак C. Гідраденома D. Трихоепітеліома E. Сирінгоаденома
17 У молодої жінки видалили пухлину дистального кінця стегнової кістки, яка швидко зростала. Макроскопічно: пухлина строкатого вигляду - від біло-сірого до коричнево-червоного кольору, пухкої консистенції. Мікроскопічно: основний тканинний компонент пухлини представлений кістковими та остеоїдними структурами, вистеленими атиповими остеобластами з патологічними мітозами; безліч тонкостінних судин. Який найбільш вірогідний діагноз? A. Остеосаркома B. Хондрома C. Остеома D. Саркома Юїнга E. Ангіосаркома
18 Чоловіка 45-ти років протягом останніх 3-х років непокоїв сухий кашель, наростала задишка, легенева недостатність, швидко втрачалася вага. На розтині: легеневе серце; у легенях різко виражений фіброз з наявністю порожнин, що створюють картину "медових сот". Гістологічно: інтерстиційний фіброз з вираженою інфільтрацією строми лімфогістіоцитами з домішками нейтрофілів. Який найбільш вірогідний діагноз? A. Бронхоектатична хвороба B. Післязапальний пневмосклероз C. Хронічна бульозна емфізема D. Фіброзуючий альвеоліт E. Пиловий пневмосклероз
19 Під час розтину трупа чоловіка 60-ти років у міокарді передньої стінки лівого шлуночка виявлене сіре неправильної форми щільне вогнище 5х4 см з чіткими межами, волокнистої структури. Який діагноз найбільш вірогідний? A. Післяінфарктний міокардіосклероз B. Дифузний дрібновогнищевий міокардіосклероз C. Інфаркт D. Міокардит E. Кардіоміопатія
20 Під час розтину тіла померлого в прямій та сигмоподібній кишках видно дефекти слизової оболонки неправильної форми з нерівними контурами, вони зливаються між собою, залишаючи невеликі островки збереженої слизової оболонки. Про який різновид коліту йдеться? A. Виразковий B. Фібринозний C. Гнійний D. Фолікулярний E. Катаральний
21 Чоловік 40-а років протягом 10 років після перелому великогомілкової кістки страждав на хронічний остеомієліт. Три роки тому з'явився нефротичний синдром. Смерть настала від уремії. На секції: нирки щільні, білі, з рубцями в кірковому шарі на розрізі з сальним блиском. Яка патологія нирок розвинулася? A. Вторинний амілоїдоз B. Первинний амілоїдоз C. Ідіопатичний амілоїдоз D. Хронічний гломерулонефрит E. Хронічний пієлонефрит
22 Під час гістологічного дослідження слизової оболонки матки знайдено звивисті залози, пилко- та штопороподібні, подовжені, розростання строми з гіперплазією її клітин. Який найбільш вірогідний діагноз? A. Залозиста гіперплазія ендометрія B. Гострий ендометрит C. Лейоміома D. Пухирний занос E. Плацентарний поліп
23 У жінки 39-ти років відмічається мокнуття в ділянці соска молочної залози, наявність неглибокої виразки з запальною гіперемією та набряком шкіри. При гістологічному дослідженні біоптату цієї ділянки в ростковому шарі потовщеного епідермісу виявлені атипові великі клітини зі світлою та оптично пустою цитоплазмою, з відсутністю міжклітинних містків. Такі клітини знайдені і в усті великих протоків залози. Який найбільш вірогідний діагноз? A. Хвороба Педжета B. Внутрішньопротоковий рак C. Базально-клітинний рак D. Плоскоклітинний рак E. Меланома
Зміст
Патологічна анатомія КРОК - 1- лікувальна справа (2007 рік, питання, що увійшли в ліцензійне завдання)
1. При мікроскопічному дослідженні нирок померлої від ниркової недостатності жінки 36-ти років, в клубочках виявлено проліферацію нефротелію капсули, подоцитів та макрофагів з утворенням "півмісяців", некроз капілярних петель, фібринові тромби в їх просвітах, а також склероз та гіаліноз клубочків, атрофію канальців та фіброз строми нирок. Який з перелічених діагнозів найбільш вірогідний?
А. Мембранозна нефропатія
В. Фокальний сегментарний склероз
С. Підгострий гломерулонефрит
D. Гострий гломерулонефрит
Е. Хронічний гломерулонефрит
2. На розтині тіла померлого 56-ти років у правій скроневій частці головного мозку знайдено великий осередок розм'якшеної сірої речовини кашицеподібної консистенції, блідо-сірого кольору. В артеріях основи мозку чисельні білувато-жовті потовщення інтими, які різко звужують просвіт. Який найбільш вірогідний діагноз?
А. Ішемічний інсульт
В. Геморагічний інсульт
С. Абсцес мозку
D. Крововилив
Е. Набряк мозку
3. На розтині тіла померлого чоловіка 48-ми років, у ділянці 1-го сегменту правої легені виявлено округлий утвір діаметром 5см з чіткими контурами, оточений тонким прошарком сполучної тканини, виповнений білими крихкими масами. Діагностуйте форму вторинного туберкульозу:
А. Туберкулома
В. Гострий кавернозний туберкульоз
С. Гострий вогнищевий туберкульоз
D. Фіброзно-кавернозний туберкульоз
Е. Казеозна пневмонія
4. На розтині трупа чоловіка, що страждав на крупозну пневмонію і помер від пневмококового сепсису, у правій плевральній порожнині містилося 900мл каламутної зеленувато-жовтого кольору рідини. Листки плеври тьмяні, повнокровні. Назвіть клініко-морфологічну форму запалення в плевральній порожнині:
А. Хронічний абсцес
В. Фібринозне запалення
С. Гострий абсцес
D. Флегмона
Е. Емпієма
5. У жінки 22-х років виявлені збільшені лімфатичні вузли. Гістологічно: у лімфатичному вузлі наявні лімфоцити, гістіоцити, ретикулярні клітини, малі та великі клітини Ходжкіна, багатоядерні клітини Березовського-Штернберга, поодинокі осередки казеозного некрозу. Для якого захворювання характерні такі зміни?
А. Лімфосаркома
В. Гострий лейкоз
С. Метастаз рака легень
D. Лімфогранулематоз
Е. Хронічний лейкоз
6. У жінки через 6 місяців після пологів розвинулася маткова кровотеча. Під час гінекологічного обстеження у порожнині матки виявлена тканина темно-червоного кольору з множинними порожнинами, що нагадує "губку". Під час мікроскопічного дослідження пухлини, у лакунах крові виявлені атипові світлі епітеліальні клітини Лангханса та гігантські клітини синцитіотрофобласта. Яка це пухлина?
А. Аденокарцинома
В. Фіброміома
С. Міхуровий занос
D. Плоскоклітинний незроговілий рак
Е. Хоріонепітеліома
7. При запаленні ока у хворого відмічалося накопичення мутної рідини з високим вмістом білку на дні передньої камери, яке отримало назву - гіпопіон. Який процес лежить в основі зазначених змін?
А. Первинна альтерація
В.
С. Порушення мікроциркуляції
D. Проліферація
Е. Вторинна альтерація
8. При мікроскопічному дослідженні оперативно видаленого апендикса відзначався набряк, дифузна нейтрофільна інфільтрація стінки з некрозом та наявністю дефекту слизової оболонки з ураженням її м'язової пластинки. Яка форма апендициту розвинулася в хворого?
А. Поверхнева
В. Флегмонозно-виразкова
С. Флегмонозна
D. Гангренозна
Е. Апостематозна
9. У хворого з дизентерією при колоноскопії виявлено, що слизова оболонка товстої кишки гіперемована, набрякла, її поверхня вкрита сіро-зеленими плівками. Назвіть морфологічну форму дизентерійного коліту:
А. Катаральний
В. Некротичний
С. Виразковий
D. Гнійний
Е. Фібринозний
10. У хворого на цукровий діабет з'явився різкий біль у правій стопі. Об'єктивно: великий палець стопи чорного кольору, тканини стопи набряклі, осередки відшарування епідермісу, виділення з неприємним запахом. Яка клініко-морфологічна форма некрозу розвинулася в хворого?
А. Секвестр
В. Пролежень
С. Інфаркт
D. Гангрена суха
Е. Гангрена волога
11. Під час дослідження коронарних артерій виявлені атеросклеротичні бляшки з кальцинозом, що закривають просвіт судин на 1/3. У м'язі дрібні множинні білуваті прошарки сполучної тканини. Як називається процес, виявлений у міокарді?
А. Дифузний кардіосклероз
В. Міокардит
С. Інфаркт міокарда
D. Післяінфарктний кардіосклероз
Е. Тигрове серце
12. Під час гістологічного дослідження тимуса чоловіка 40-ка років, визначено зменшення частки паренхіматозних елементів залози, збільшення частки жирової та пухкої сполучної тканини, збагачення її тимусними тільцями при незмінній загальній масі органу. Як називається таке явище?
А. Гіпотрофія
В. Атрофія
С. Акцидентальна інволюція
D. Вікова інволюція
Е. Дистрофія
13. У померлого від хронічної серцево-судинної" недостатності на розтині виявлене "тигрове серце". З боку ендокарду помітна жовтувато-біла посмугованість; міокард тьмяний, глинисто-жовтий. Який процес зумовив дану патологію?
А. Гіаліново-краплинна дистрофія
В. Жирова судинно-стромальна дистрофія
С. Вуглеводна дистрофія
D. Жирова паренхіматозна дистрофія
Е. Амілоїдоз
14. На слизовій оболонці правого піднебінного мигдалика спостерігається безболісна виразка з гладеньким лакованим дном та рівними хрящоподібної консистенції краями. Мікроскопічне: запальний інфільтрат, що складається з лімфоцитів, плазмоцитів, невеликої кількості нейтрофілів та епітеліоїдних клітин, та наявність ендо- та периваскуліту. Про яке захворювання йдеться?
А. Сифіліс
В. Туберкульоз
С. Виразково-некротична ангіна Венсана
D. Дифтерія зіву
Е. Актиномікоз
15. У жінки 39-ти років під час операції.були видалені збільшена у розмірах маткова труба та частина яєчника з великою кістою. При гістологічному дослідженні стінки труби виявлені децидуальні клітини, ворсини хоріону. Який найбільш вірогідний діагноз було встановлено при дослідженні маточної труби?
А. "Паперовий "плід
В. Плацентарний поліп
С. Літопедіон
D. Трубна вагітність
Е. Хоріон карцинома
16. Експериментальній тварині, після попередньої сенсибілізації, підшкірно введено дозу антигену. У місці ін'єкції розвинулось фібринозне запалення з альтерацією стінок судин, основної речовини та волокнистих структур сполучної тканини у вигляді мукоїдного та фібриноїдного набухання і некрозу. Яка імунологічна реакція має місце?
А. Нормергічна реакція
В. Гранульоматоз
С. Гіперчутливість негайного типу
D. Реакція трансплантаційного імунітету
Е. Гіперчутливість сповільненого типу
17. Після тижневого застосування нового косметичного засобу у жінки розвинулося запалення повік з гіперемією, інфільтрацією та болючістю. Алергічна реакція якого типу розвинулася у пацієнтки?
А. І
В. ІІІ
С.ІV
D. ІІ
Е. V
18. У культурі клітин, отриманих від хворого з лізосомною патологією, виявлено накопичення значної кількості ліпідів у лізосомах. При якому з перелічених захворювань має місце це порушення?
А. Хвороба Тея-Сакса
В. Галактоземія
С. Подагра
О. Хвороба Вільсона-Коновалова
Е. Фенілкетонурія
19. У померлого 58-ми років на розтині: мітральний клапан деформований, потовщений, змикається не до кінця. Мікроскопічне: вогнища колагенових волоконець еозинофільні, дають позитивну реакцію на фібрин. Найвірогідніше це:
А. Фібриноїдне набухання
В. Гіаліноз
С. Фібринозне запалення
D. МукоЇдне набухання
Е. Амілоїдоз
20. У пункційному біоптаті печінки виявлена дистрофія гепатоцитів з некрозами, а також склероз з порушеннями балкової та часточкової будови, з утворенням несправжніх часточок і регенераторних вузлів. Оберіть найбільш вірогідний діагноз:
А. Хронічний гепатоз
В. Прогресуючий масивний некроз печінки
С. Цироз печінки
D. Хронічний гепатит
Е. Гострий гепатит
21. На судово-медичній експертизі знаходиться тіло чоловіка 58-ми років, який тривалий час зловживав алкоголем. Помер вдома. Макроскопічне: права легеня щільна і збільшена в розмірах, тканина та розрізі сіруватого кольору, однорідна, плевра вкрита сіруватими плівчастими нашаруваннями. Мікроскопічне - порожнини альвеол містять нитки фібрину, гемолізовані еритроцити. Діагностуйте захворювання:
А. Крупозна пневмонія
В. Вогнищева пневмонія
С. Інтерстиційна пневмонія
D. Казеозна пневмонія
Е. Первинний туберкульоз легень
22. Чоловік 45-ти років звернувся до лікаря з приводу бляшкоподібного утвору на шиї. В біоптаті шкіри гістологічне виявлено пухлинні клітини, розташовані гніздами, які мають круглу та овальну форму з вузьким ободком базофільної цитоплазми та схожі на клітини базального шару епідермісу. Як називається пухлина в пацієнта?
А. Гідраденома
В. Сирінгоаденома
С. Базаліома
D. Трихоепітеліома
Е. Епідермальний рак
23. На аутопсії померлого від грипу чоловіка відзначено, що серце дещо збільшене у розмірах, пастозне, на розрізі міокард тьмяний, з крапом. Мікроскопічне: у міокарді на всьому протязі ознаки паренхіматозної жирової і гідропічної дистрофії, строма набрякла, з незначною макрофагально-лімфоцитарною інфільтрацією, судини повнокровні; периваскулярно - петехіальні крововиливи. Який вид міокардиту розвинувся в даному випадку?
А. Серозний вогнищевий
В. Серозний дифузний
С. Гранулематозний
D. Гнійний
Е. Проміжний проліферативний
24. Хворий помер при явищах серцево-судинної недостатності. Результати розтину: післяінфарктний кардіосклероз, гіпертрофія міокарда і дилятація його порожнин, особливо правого шлуночка. Печінка збільшена, з гладенькою У поверхнею, на розрізі повнокровна, з темно-червоними крапками на буруватому фоні тканини. Гістологічне: повнокров'я центральних відділів часточок; у периферичних відділах навколо портальних трактів - гепатоцити у стані жирової дистрофії. Як називаються описані вище зміни печінки?
А. Мускатна печінка
В. Несправжньомускатна печінка
С. Амілоїдоз
D. Стеатоз печінки
Е. Цироз печінки
Зміст
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 1233 | Нарушение авторских прав
|