Змістовий модуль №5
На медичних і стоматологічному факультетах проводиться у відповідності з вище згаданою процедурою по змістовному модулю №4.
Звертається особлива увага на обов’язкове проведення тестового контролю набутих студентами знань у вигляді «Крок-1.Спеціальна патоморфологія» (медичні факультети) та «Крок-1.Спеціальна патоморфологія. Стоматологія» (стоматологічний факультет).
Оціночна шкала використовується у відповідності до вимог кредитно-модульної форми навчання (до 7 балів на занятті) – медичні факультети або за традиційною схемою (до 5 балів на занятті) – стоматологічний факультет.
Тестовий контроль на медичних факультетах передбачає 15 тестових завдань у комп’ютерному класі кафедри.
Особливістю заняття на стоматологічному факультеті є проведення його у формі семестрового (диференційованого) заліку.
Якщо за тематичним планом практичних занять на стоматологічному факультеті вони матимуть відмінність від медичних факультетів (передбачену іншу кількість академічних годин), то на семестрове підсумкове заняття виноситься і інфекційна патологія.
1. При гістологічному дослідженні біоптату із слизової оболонки шлунку жінки 50 років виявлено стоншування слизової оболонки, зменшення кількості залоз, вогнища кишкової метаплазії, повнокрів'я, набряк і склероз строми, дифузна лімфоплазмоцитарна інфільтрація із значними включеннями полінуклеарних лейкоцитів. Встановіть діагноз.
A. *Хронічний атрофічний гастрит в активній фазі
B. Хронічний атрофічний гастрит в неактивній фазі
C. Хронічний поверхневий гастрит
D. Гострий катаральний гастрит
E. Гострий фібринозний гастрит
2. При морфологічному дослідженні шлунку виявлений глибокий дефект стінки з поразкою м'язової оболонки, проксимальний край якої підритий, дистальний - пологий. При мікроскопічному дослідженні в дні дефекту виявлена зона некрозу, під якою, - грануляційна тканина і масивна область рубцюватої тканини на місці м'язового шару. Встановіть діагноз.
A. *Хронічна виразка у стадії загострення
B. Хронічна виразка з малігнізацією
C. Гостра виразка
D. Ерозія
E. Рак-виразка
3. При дослідженні видаленого шлунку, лікар виявив в аетрпальному відділі по малій кривизні глибокий дефект слизової оболонки, що доходить до м'язового шару, діаметром 1,5 см, округлої форми, з рівними краями. У дні дефекту визначалася напівпрозора, щільнувата ділянка, що на вигляд нагадувала гіаліновий хрящ. Який процес розвинувся в дні дефекту в шлунку?
A. *Місцевий гіаліноз
B. Амілоїдоз
C. Мукоїдний набряк
D. Фібриноїдні зміни
E. Загальний гіаліноз
4. При гастроскопії на гістологічне дослідження узятий біоптат із слизистої оболонки. При дослідженні виявлено, що слизова оболонка збережена, потовщена, з набряком, гіперемійована, з численними дрібними крововиливами, рясно покрита слизом. Визначити форму гострого гастриту.
A. *Катаральний (простій)
B. Ерозійний
C. Фібринозний
D. Гнійний
E. Некротичний
5. У хворого з кривавою блювотою при операції виявлена виразка, проникаюча в м'язовий шар шлунку. Край виразки щільний, на дні - судина, що кровоточить. При біопсії в краях і дні виразки виявлена рубцювата тканина. Яка це виразка?
A. *Хронічна виразка, що кровоточить
B. Пенетруюча виразка
C. Гостра виразка, що кровоточить
D. Перфоративна виразка шлунку
E. Малігнізована виразка
6. У хворого, що страждав виразковою хворобою шлунку, ускладненою шлунковою кровотечею, блювотні маси забарвлені в темно-коричневий колір, які описуються як блювота “кавовою гущею”. Наявність якого пігменту блювотних мас визначає таке забарвлення?
A. *Солянокислого гематину
B. Гемоглобіну
C. Білірубіну
D. Гемомеланіну
E. Сульфіду заліза
7. При розтині чоловіка, померлого в результаті прогресуючої анемії, блювотою, що супроводжувалася, темним шлунковим вмістом, в шлунку виявлено близько 1 л рідкої крові і кров'яних згустків, а на малій кривизні розташовується виразка овальної форми з валикоподібними підведеними щільними краями і гладким дном. Яке захворювання має місце?
A. *Хронічна виразка шлунку
B. Хронічний атрофічний гастрит
C. Гострий гастрит
D. Гостра виразка шлунку
E. Хронічний гіпертрофічний гастрит
8. При гістологічному дослідженні гастробіоптатів виявлено стоншування слизової оболонки шлунку із зменшенням кількості залоз і значним розростанням сполучної тканини, протоки залоз розширені; слизова оболонка інфільтрована лімфоцитами і плазматичними клітинами. Який з перерахованих діагнозів найбільш вірогідний?
A. *Хронічний виражений атрофічний гастрит
B. Хронічний поверхневий гастрит
C. Хронічний виражений атрофічний гастрит з кишковою метаплазіею
D. Хронічний помірний атрофічний гастрит
E. Флегмона шлунку
9. При гістологічному дослідженні видаленої виразки шлунку на її дні виявлений фібринозно-лейкоцитарний ексудат, зона фібриноїдного некрозу, шари грануляційної і фіброзної тканини. Ваш діагноз:
A. *Хронічна виразка
B. Гостра виразка
C. Гостра ерозія
D. Малігнізована виразка
E. Флегмона
10. При фіброгастроскопії хворого 48 років, водія,що скаржився на біль в епігастрії після їжі, слизовав оболонка шлунку гіперемійована, складки її стоншені. Мікроскопічно в гастробіоптаті - атрофія слизової оболонки, розростання сполучної тканини, інфільтрованої лімфоцитами, плазмоцитами. Вкажіть діагноз:
A. *Хронічний атрофічний гастрит
B. Гострий катаральний гастрит
C. Гострий гнійний гастрит
D. Хронічний поверхневий гастрит
E. Гігантський гіпертрофічний гастрит
11. При розтині жінки 33 років виявлено потовщення стінки шлунку в пілоричному відділі з розростанням щільної білої тканини в підслизовому шарі, з дрібними тяжами в м'язовому шарі. Рельєф слизової оболонки збережений, складки ригідні, нерухомі. Визначіть макроскопічну форму пухлини в даному випадку:
A. *Інфільтрат
B. Вузол
C. Виразка
D. Кіста
E. Інфільтративно-виразкова форма
12. Під час розтину тіла чоловіка 29 років, який тривалий час хворів на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки були виявлені ознаки перитоніту, множинні стеатонекрози зачеревної жирової тканини і підшлункової залози, а в області тіла її знайдений виразковий дефект діаметром 5 мм і завглибшки до 10 мм, краї якого містять некротичні маси. Діагностуйте ускладнення виразкової хвороби дванадцятипалої кишки.
A. *Пенетрація
B. Кровотеча
C. Стеноз
D. Перфорація
E. Малігнізація
13. При розтині трупа чоловіка, померлого від ракової кахексії, при макроскопічному дослідженні стінка шлунку потовщена до 1,2 см, слизова оболонка нерухома, складки не виявляються. На розрізі - однорідна, біляста, хрящеподібної щільності. Для якої макроскопічної форми пухлини характерні описані зміни?
A. *Інфільтрат
B. Вузол
C. Виразка
D. Виразково-інфільтративна
E. Кіста
14. При мікроскопічному дослідженні видаленого апендикса виявлений набряк, дифузна нейтрофільна інфільтрація стінки з некрозом і наявністю дефекту слизистої оболонки з поразкою її м'язової пластинки. Яка форма апендициту розвинулася у хворого?
A. *Флегмонозно-виразкова
B. Флегмонозна
C. Гангренозна
D. Поверхнева
E. Апостематозна
15. На гістологічне дослідження прислали видалений червоподібний відросток. Розміри його збільшені, серозна оболонка тьмяна, повнокровна, покрита фібрином, стінки потовщені, з просвіту виділяється гній. При мікроскопічному дослідженні спостерігається повнокрів'я судин, набряк всіх шарів і дифузна інфільтрація полінуклеарними лейкоцитами. Назвіть форму запалення?
A. *Флегмонозне
B. Апостематозне
C. Просте
D. Поверхневе
E. Гангренозне
16. Оперативно видалений червоподібний відросток потовщений, серозна оболонка його тьмяна, повнокровна, з білуватими рихлими плівчастими накладеннями, в просвіті - каламутна, білувато-жовта рідина. При мікроскопічному дослідженні стінка відростка дифузно інфільтрована нейтрофілами. Про який варіант апендициту можна думати в даному випадку?
A. *Флегмонозний
B. Гангренозний
C. Простий
D. Поверхневий
E. Хронічний
17. Апендикс, присланий в патоморфологічне відділення після апендектомії, потовщений і збільшений в розмірах, серозна оболонка тьмяна, судини повнокровні, з просвіту відростка виділяється рідина жовто-зеленого кольору. При якій формі апендициту розвиваються такі зміни?
A. *Флегмонозний апендицит
B. Простий катаральний апендицит
C. Поверхневий катаральний апендицит
D. Гангренозний апендицит
E. Апостематозний апендицит
18. Гістологічно в апендиксі у всіх шарах виявлені в значній кількості поліморфноядерні лейкоцити, повнокров'я, гемостази. Така картина характерна для:
A. *Флегмонозного апендициту
B. Гангренозного апендициту
C. Поверхневого апендициту
D. Простого апендициту
E. Хронічного апендициту
19. Видалений при апендектомії червоподібний відросток потовщений, покритий фибринозно-гнійним нальотом. Всі шари відростка інфільтровані гнійним ексудатом, слизова оболонка зруйнована. Ваш діагноз?
A. *Флегмонозно-виразковий апендицит з осередковою деструкцією слизового і підслизового шару
B. Простий апендицит
C. Флегмонозний апендицит
D. Гангренозний апендицит
E. Поверхневий апендицит
20. При дослідженні апендикса спостерігається дифузна лейкоцитарна інфільтрація всіх шарів стінки. Назвіть різновид процесу?
A. *Гострий флегмонозний
B. Гострий простий
C. Некротичний
D. Гострий поверхневий
E. Гангренозний
21. Апендикс завдовжки 9 см, завтовшки 0.9 см, серозна оболонка тьмяна, повнокровна. Мікроскопічно стінка набрякла, стази в капілярах і венулах і дрібні крововиливи; у слизовій і підслизовій оболонках - вогнища некрозу з лейкоцитарною інфільтрацією навколо них. Який з перерахованих діагнозів найбільш вірогідний?
A. *Гострий поверхневий апендицит
B. Гострий простий апендицит
C. Гострий флегмонозний апендицит
D. Гострий флегмонозно-виразковий апендицит
E. Гострий гангренозний апендицит шлунку
22. У товстій кишці при колоноскопії виявлений дефект слизистої оболонки діаметром 3,5 см з нерівним горбистим дном, що підноситься на 1,7см над дном з нерівними краями; межа цього піднесення нечітка. Тканина дна і в краях дефекту щільна, білувата; шари стінки кишки в цій ділянці не помітні. Встановіть макроскопічну форму пухлини.
A. *Виразка
B. Вузол
C. Інфільтрат
D. Кіста
E. Інфільтративно-виразкова форма
23. У біоптаті товстої кишки поверхневий дефект слизової оболонки, зниження числа келихоподібних клітин і кількості слизу в них, різка лімфоплазмоцитарна інфільтрація з наявністю сегментоядерних лейкоцитів, зокрема еозинофілів. Виберіть найбільш вірогідний і точний діагноз.
A. *Неспецифічний виразковий коліт у фазі загострення
B. Хвороба Крону
C. Хронічний ішемічний коліт
D. Дизентерія в третій стадії
E. Амебіоз кишечника з формуванням виразок
24. У хворого 46 років з ревматичним пороком серця (стенозом лівого атріовентрикулярного отвору) - задишка при незначному фізичному навантаженні, серцебиття, ціаноз губ, вологі хрипи в нижніх відділах легенів, набряки нижніх кінцівок. Які гістологічні зміни будуть характерні для печінки?
A. *Некроз гепатоцитів в центрі часточок, жирова дистрофія на периферії
B. Некроз гепатоцитів в центрі часточок, гіаліново-краплинна дистрофія на периферії
C. Некроз гепатоцитів в центрі часточок, гідропічна дистрофія на периферії
D. Жирова дистрофія гепатоцитів в центрі часточок, некроз на периферії
E. Гідропічна дистрофія гепатоцитів в центрі часточок, некроз на периферії
25. Хворий в інфекційному відділенні скаржився на слабкість, відсутність апетиту, підвищення температури до 38С. На 7 добу - різкий біль в правому підребер'ї і пожовтіння шкіри. При мікроскопії біоптату печінки: порушення балочної будови, в гепатоцитах –гдропічна і балонна дистрофія, в деяких гепатоцитах- некроз, тільця Каунсильмена, на периферії долей - збільшена кількість багатоядерних гепатоцитів. Яка форма вірусного гепатиту найбільш вірогідна?
A. Циклічна, жовтянична
B. Злоякісна
C. Хронічна
D. Холестатична
E. Безжовтянична
26. У наркомана при розтині в печінці гістологічно виявлена гідропічна дистрофія гепатоцитів, ацидофільні тільця Каунсильмена, лимфоцитарно-макрофагальні скупчення в портальних трактах. Найбільш вірогідна етіологія захворювання:
A. *Вірусна
B. Бактерійна
C. Токсична
D. Паразитарна
E. Грибкова
27. У пункціонному біоптаті печінки знайдена дистрофія гепатоцитів, некрози, склероз з порушенням балочної і доличатої будови, з утворенням помилкових часточок, регенераторних вузлів. Виберіть найбільш вірний діагноз.
A. *Цироз печінки
B. Хронічний гепатоз
C. Хронічний гепатит
D. Прогресуючий масивний некроз печінки
E. Гострий гепатит
28. Хворий 59 років протягом тривалого часу страждав хронічним алкоголізмом. При дослідженні матеріалу біопсії печінки було діагностовано загострення хронічного алкогольного гепатиту. При макроскопічному дослідженні печінка жовтого кольору, щільної консистенції, край її загострений, поверхня печінки горбиста, на розрізі печінка з безліччю дрібних вузлів. Про яке захворювання можна думати?
A. *Цироз печінки
B. Рак печінки
C. Підгостра дистрофія печінки
D. Хронічний гепатит
E. Гострий гепатит
29. У чоловіка 59 років з ознаками паренхіматоної жовтяниці і портальної гіпертензії під час гістологічного дослідження пункційного біоптату печінці було виявлено порушення бвлочно-долькоіої будови, частина гепатоцитів - з ознаками жирової дистрофії, порто-портальними сполучнотканинними септами з формуванням псевдочасточок, з наявністю періпортальних лімфо-макрофагальних інфільтратів. Діагностуйте захворювання:
A. *Цироз печінки
B. Алкогольний гепатит
C. Хронічний гепатоз
D. Вірусний гепатит
E. Токсична дистрофія
30. У хворого 67 років, що тривало страждав жовчно-кам'яною хворобою з ознаками холангіту, розвинувся цироз печінки. До якого з нижчеперерахованих видів цирозу він відноситься?
A. *Біліарний
B. Інфекційний
C. Токсичний і токсико-алергічний
D. Обмінний-аліментарний
E. Циркуляторний
31. Хворий, що страждав хронічним вірусним гепатитом, помер від гострої постгеморагічної анемії, яка виникла на тлі кровотечі з варикозних розширених вен стравоходу. На розтині печінка різко зменшена в розмірах, щільної консистенції, поверхня мілкобугриста. Мікроскопічна картина однорідна – тонкопетлиста сполучнотканинна мережа і дрібні помилкові часточки. Який морфогенетичний тип цирозу має місце:
A. *Портальний цироз
B. Постнекротичний цироз
C. Змішаний цироз
D. Вірусний цироз
E. Біліарний цироз
32. При мікроскопічному дослідженні печінки виявлено венозне повнокров'я центру часточок, дистрофію і атрофію гепатоцитів у вогнищах венозного застою, жирова дистрофія гепатоцитів по периферії часточки з наявністю розростання сполучної тканини в місцях атрофії непатоцитів. Про який патологічний процес йдеться?
A. *Мускатна печінка з предциротичними явищами
B. Біліарний цироз печінки
C. Гепатит
D. Жировий гепатоз
E. Токсична дистрофія печінки
33. У хворого виявлений асцит, в два рази збільшена селезінка, варикозне розширення вен стравоходу і прямої кишки. При гістологічному дослідженні біоптату печінки виявлений мікронодулярний цироз. Який процес ускладнив цироз печінки?
A. *Синдром портальної гіпертензії
B. Серцева недостатність
C. Гепато-лієнальний синдром
D. Печінково-клітинна недостатність
34. У хворого, що страждав хронічним алкоголізмом і цирозом печінки, розвинулася профузна кровотеча з варикозних розширених вен стравоходу, внаслідок чого наступила смерть. На аутопсії печінка мілкобугриста, зменшена в розмірах, щільна, жовтуватого кольору. При гістологічному дослідженні печінки в гепатоцитах виявляються крупні оптично порожні вакуолі, в яких міститься речовина забарвлена в чорний колір при застосуванні осмієвої кислоти. Оптично порожні вакуолі непатоцитів - це:
A. *Крупнокраплинна жирова дистрофія
B. Псевдовакуолі гіалоплазми
C. Алкогольний гіалін (тельця Меллорі)
D. Вакуольная або гідропічна дистрофія
E. Включення гіаліну
35. У хворого підгострим септичним ендокардитом при огляді лікар відзначив загальну блідість і іктеричність шкіри, склер і видимих слизових оболонок. У крові виявлена збільшена кількість непрямого білірубіну. Жовте фарбування шкіри склер і слизистих оболонок - це прояв:
A. *Надпечінкової жовтяниці
B. Жировій дистрофії
C. Гемосидерозу
D. Печінкової жовтяниці
E. Підпечінкової жовтяниці
36. При розтині чоловіка, що тривалий час зловживав алкоголем, печінка зменшена в розмірах, щільна, мілкобугриста. Мікроскопічно псевдочасточки дрібні, розділені вузькими прошарками сполучної тканини з лімфоакрофагальними інфільтратами; гепатоцити в стані крупнокраплинної жирової дистрофії. Який з перерахованих діагнозів найбільш вірогідний?
A. *Алкогольный цироз
B. Хронічний активний алкогольний гепатит
C. Хронічний алкогольний гепатит
D. Токсична дистрофія печінки
E. Жировий гепатоз
37. Хворий помер при явищах серцево-судинної недостатності. Результати розтину: постінфарктний кардіосклероз, гіпертрофія міокарду і дилятація його порожнин, особливо правого шлуночку. Печінка збільшена, з гладкою поверхнею, на розрізі повнокровна, з темно-червоним крапом на бурому фоні тканини. Гістологічно - повнокров'я центральних відділів часточок; у периферичних відділах навколо портальних трактів - гепатоцити в стані жирової дистрофії. Як називаються описані вище зміни печінки?
A. *Мускатна печінка (хронічне венозне повнокров'я)
B. псевдомускатна печінка
C. Амілоїдоз
D. Цироз печінки
E. Стеатоз печінки
38. У печінці виявлене округле утворення діаметром 0.5 см. Мікроскопічно представлено некротичними масами в центрі, оточеними плазматичними, лімфоїдними клітинами і кровоносними судинами, з явищами васкуліту. Який діагноз необхідно поставити на підставі даних мікроскопії?
A. *Солітарна гума печінки
B. Солітарна аденома печінки
C. Солітарна лепрома печінці
D. Хронічний абсцес печінки
E. Рак печінки
39. При розтині чоловіка 49 років, який поступив в стаціонар з картиною гнепатотропної інтоксикації і раптово помер, печінка збільшена, в'яла, жовто-коричневого кольору; на поверхні розрізу печінки і лезі ножа помітні краплі жиру. Мікроскопічно: гепатоцити периферії дійсних печінкових часточок містять масу дрібних крапель, які переповнюють цитоплазму і зрушують ядро на периферію. Який процес найімовірніше має місце в печінці?
A. *Жирова дистрофія печінки
B. хвороба Гоше
C. хвороба Німанна-піку
D. хвороба Тея-Сакса
E. хвороба Нормана-ландінга
40. Хвора 43 р померла від масивної кровотечі з операційної рани. На розтині нирки збільшені в розмірі, фіброзна капсула напружена, кірковий шар широкий, блідо-сірого кольору, чітко відмежований від синюшних, темночервоних пірамід. При гістологічному дослідженні в нирках - некроз і дистрофія епітелію звитих канальців. Яка патологія розвинулася у хворої?
A. * Гострий некротичний нефроз
B. Постінфекційний гломерулонефрит
C. Ліпоїдний нефроз
D. Швидкопрогресуючий гломерулонефрит
E. Вторинний амілоїдоз нирок
41. На розтині виявлені зменшені в розмірах нирки, вага 50,0, поверхня їх дрібнозерниста, кіркова речовина рівномірно стоншена. При мікроскопічному дослідженні стінки артеріол значно потовщені унаслідок відкладення в них гомогенних безструктурних рожевого кольору мас, просвіт їх різко звужений, клубочки зменшені, склерозовані, канальні атрофічні. Для якого захворювання характерні описані зміни?
A. *Гіпертонічна хвороба
B. Хронічний гломерулонефрит
C. Амілоїдоз нирок
D. Пієлонефрит із зморщенням нирок
E. Гострий некротичний нефроз
42. У дитини 12 років, через 2 тижні після перенесеної ангіни, розвинувся нефротичний синдром (протеїнурія, гематурія), що свідчить про поразку базальної мембрани клубочків нирок. Який найбільш вірогідний механізм лежить в основі пошкодження базальної мембрани?
A. *Імунокомплексний
B. Гранулематозний
C. Антитільний
D. Реагіновий
E. Цитотоксичний
43. У дитини 15 роки через 14 днів після перенесеної ангіни вранці з'явилися набряки на обличчі, підвищення артеріального тиску, сеча у вигляді “м'ясних помиїв”. Шмуногістохімічне дослідження біоптату нирки виявило відкладення імунних комплексів на базальних мембранах капілярів. Яке захворювання розвинулося у хворого?
A. *Гострий гломерулонефрит
B. Гострий інтерстиціальний нефрит
C. Ліпоїдний нефроз
D. Гострий пієлонефрит
E. Некротичний нефроз
44. У хворого 23 років після перенесеної ангіни розвинувся сечовий синдром (гематурія, протеїнурія, лейкоцитурія). В пункціонній біопсії нирок виявлена картина інтракапілярного проліферативного гломерулонефриту, а електронномікроскопічно виявлені крупні субепітеліальні депозити. Який патогенез цього захворювання?
A. *Імунокомплексний механізм
B. Атопія, анафілаксія з утворенням IGE і фіксацією їх на огрядних клітках.
C. цитотоксична, цитолітична дія антитіл
D. Клітинний обумовлений цитоліз
E. Гранулематоз
45. Хворий 30 років поступив в стаціонар з скаргами на головний біль, запаморочення. Впродовж останнього року наголошувалися високі цифри артеріального тиску. У біоптатінирки виявлена екстракапілярна проліферація. Для якого захворювання це характерно?
A. *Швидкопрогресуючий гломерулонефрит
B. Гострий гломерулонефрит
C. Волчаночний гломерулонефрит
D. Гранулематоз Вегенера
E. Хронічний гломерулонефрит
46. На аутопсії померлого від ниркової недостатності нирки збільшені, в'ялі, широка кора жовто-сірого кольору з червоним крапом. При мікроскопічному дослідженні виявлено: епітелій капсули клубочків проліферує з появою “півмісяців”, капілярні петлі з вогнищами некрозу і фібриновими тромбами в просвітах. Який з перерахованих діагнозів найбільш вірогідний?
A. *Підгострий гломерулонефрит
B. Гострий гломерулонефрит
C. Ліпоїдний нефроз
D. Хронічний гломерулонефрит
47. При розтині померлого від ниркової недостатності спостерігалися наступні зміни: нирки збільшені, в'ялі, кірковий шар широкий, набряклий, жовто-сірий, тьмяний, з червоним крапом, добре відмежований від темно-червоної мозкової речовини. Мікроскопічно: проліферація епітелію капсули клубочків, подоцитів і макрофагів з формуванням „півмісяців”. Для якого захворювання характерні вищеописані зміни?
A. *Підгострий гломерулонефрит
B. Гострий гломерулонефрит
C. Хронічний гломерулонефрит
D. Гострий пієлонефрит
E. Амілоїдоз нирок
48. Чоловікові 21 року проведена нефробіопсія. Виявлені наступні зміни: проліферація мезангіальних клітин, набряк і проліферація ендотеліальних клітин, збільшення мезангіального матриксу, дифузне потовщення і роздвоєння гломерулярної базальної мембрани, помірно виражений тубуло-інтерстиціальний компонент. При електронно-мікроскопічному дослідженні виявлена інтерпозиція мезангіуму, дифузне і нерівномірне потовщення гломерулярної базальної мембрани. Яка форма гломерулонефриту розвинулася у хворого?
A. *Мезангіокапілярний гломерулонефрит
B. Мезангіопроліфератівний гломерулонефрит
C. Мембранозний гломерулонефрит
D. Швидкопрогресуючий гломерулонефрит
E. Постінфекційний гломерулонефрит
49. При мікроскопічному дослідженні нефробіоптату виявлена наявність півмісяців більш ніж в 50% клубочків, капілярні петлі некротизовані, в просвіті їх виявлені фібринові тромби, виражений тубуло інтерстиціальний компонент. Про яке захворювання нирок слід думати?
A. *Быстропрогрессирующий гломерулонефрит
B. Ліпоїдний нефроз
C. Хронічний гломерулонефрит
D. Амілоїдоз
E. Некротичний нефроз
50. У чоловіка 42 років, що хворів на важку форму черевного тифу, розвинулася гостра ниркова недостатність. При аутопсії нирки збільшені у розмірах, набряклі, фіброзна капсула знімається легко; на розрізі кора - блідо-сіра, піраміди темно-червоні. При гістологічному дослідженні - в більшості канальців просвіт звужений, епітеліальні клітини збільшені в розмірах, без ядер; клубочки коллабіровані; у стромі набряк, невелика лейкоцитарна інфільтрація, дрібні геморрагії. Про яку патологію нирок йдеться?
A. *Некронефроз
B. Гострий пієлонефрит
C. Гострий гломерулонефрит
D. Піонефроз
E. Гідронефроз
51. На аутопсії хворого, померлого від отруєння етиленгліколем, нирки декілька збільшені у розмірах, набряклі, їх капсула знімається дуже легко, кіркова речовина широка, блідо-сіра, мозкова речовина - темно-червона. Яка патологія нирок розвинулася у хворого?
A. *Некротичний нефроз
B. Гострий пієлонефрит
C. Гострий гломерулонефрит
D. Гострий тубуло-інтерстиціальний нефрит
E. Ліпоїдний нефроз
52. У чоловіка 60 років, що тривалий час страждав гіпертонічною хворобою, померлого від хронічної ниркової недостатності, при аутопсії виявлено: обидві нирки значно зменшено в розмірах, поверхня їх дрібнозерниста. Гістологічно більшість клубочків гіалінізовані, частина склерозована, окремі, - гіперплзовані; у стромі - поля склерозу, артеріоло- і артеріосклероз, еластофіброз великих гілок ниркових артерій. Назвіть діагноз:
A. *Артеріосклнротичний нефросклероз
B. Атеросклерозний нефросклероз
C. Хронічний гломерулонефрит
D. Хронічний пієлонефрит
53. При мікроскопічному дослідженні нирок виявлений некроз епітелію звитих канальців, тубулорексис, набряк строми, ішемія кіркового шару і повнокров'я мозкового. Назвіть цю патологію.
A. *Некротичний нефроз
B. Гломерулонефрит
C. Пієлонефрит
D. Полікістоз
E. Сечокам'яна хвороба
54. У хворого, що знаходиться в клініці з ознаками отруєння ртуттю, в нирках виявлені осередкові некротичні зміни канальців головних відділів, набряк, лейкоцитарна інфільтрація і геморрагії інтерстицію, венозний застій. Який стан розвинувся у хворого?
A. *Гострий некротичний нефроз
B. Гострий гломерулонефрит
C. Хронічна ниркова недостатність
D. Гострий пієлонефрит
E. Хронічний пієлонефрит
55. При морфологічному дослідженні видаленої нирки виявлена наявність в проксимальному відділі сечоводу конкременту, обтуруючого його просвіт, нирка різко збільшена, паренхіма атрофована, чашки і балії значно розширені. Мікроскопічно - дифузний склероз, атрофія клубочків і канальців, збережені канальці кістозно розширені. Яке ускладнення нирковокам'яної хвороби виникло у хворого?
A. *Гідронефроз
B. Піонефроз
C. Пієлонефрит
D. Гломерулонефрит
E. Хронічний паранефрит
56. При мікроскопічному дослідженні нирок спостерігається проліферація нефротелію капсули Боумена, подоцитів і макрофагів з утворенням в її просвіті “півмісяцевих” структур, що здавлюють клубочок. Капіляри клубочків - з ознаками некрозу, в їх просвіті - фібринові тромби. Деякі клубочки склерозовані або гіалінізовані. Спостерігається виражена дистрофія нефроцитів, набряк і інфільтрація строми нирок. Назвіть патологію нирок.
A. *Швидкопрогресуючий гломерулонефрит
B. Постінфекційний гломерулонефрит
C. Хронічний гломерулонефрит
D. Хронічний пієлонефрит
E. Амілоїдоз нирок
57. У молодої людини протягом року прогресувала ниркова недостатність із смертельним результатом. При розтині виявлені великі строкаті нирки з червоними дрібними краплями в жовто-сірому кірковому шарі. Гістологічно в клубочках виявлені півмсяі з проліеруючого нефротелію. Ваш діагноз?
A. *Гострий гломерулонефрит
B. Амілоїдоз
C. Крововилив в нирки
D. Гнійний нефрит
E. Рак нирки
58. При мікроскопічному дослідженні нирок померлої від ниркової недостатності жінки 36 років, в клубочках виявлена проліферація нефротелію капсули, подоцитів і макрофагів з утворенням півмісяців, некроз капілярних петель, фібринові тромби в їх просвітах, а також склероз і гіаліноз клубочків, атрофію канальців і фіброз строми нирок. Який з перерахованих діагнозів найбільш вірогідний?
A. *Підгострий гломерулонефрит
B. Гострий гломерулонефрит
C. Хронічний гломерулонефрит
D. Фокальний сегментарний склероз
E. Мембранозная нефропатія
59. Жінка у віці 49 років, тривалий час хворіла на хронічний гломерулонефрит, який привів до смерті. На розтині встановлено, що нирки мають розміри 7х3х2,5 см, масу 65,0 г, щільні, дрібнозернисті. Мікроскопічно виражено фібринозне запалення серозних і слизових оболонок, дистрофічні зміни паренхіматозних органів, набряк головного мозку. Яке ускладнення привело до вказаних змін серозних оболонок і слизових?
A. *Уремія
B. Анемія
C. Сепсис
D. ДВС-синдром
E. Тромбоцитопенія
60. У біоптаті нирки виражені склероз, лімфо-плазмоцитарна інфільтрація стінок балій і чашок; дистрофія і атрофія канальців. Збережені канальці розширені, розтягнуті колоїдоподібними масами, епітелій сплюснутий (“щитовидна” нирка). Який діагноз найбільш вірогідний?
A. *Хронічний пієлонефрит
B. Гострий пієлонефрит
C. Гломерулонефріт
D. Нефросклероз
E. Тубуло-інтерстиціальний нефрит
61. На розтині жінки 56 років, померлою від ниркової недостатності, нирки нерівномірно зменшені в розмірах, крупнобугристі на поверхні; на розрізі ділянка рубцюватої тканини чередуеться з незміненою паренхімою, балії розширені, стінки їх потовщені. Мікроскопічно в стінках балій, чашок і в інтерстиції - явища склерозу і лімфо-плазмоцитарної інфільтрації. Який з перерахованих діагнозів найбільш вірогідний?
A. *Хронічний пієлонефрит
B. Гострий пієлонефрит
C. Гострий гломерулонефрит
D. Тубулоїнтерстициальний нефрит
E. Хронічний гломерулонефрит
62. На аутопсії померлою, такою, що тривалий час хворіла на цистит і дискінезію сечоводу, виявлені морфологічні ознаки уремії. Нирка була нерівномірно рубцево-зиорщена. У просвіті балій містилися дрібні уратні камені і пісок. Гістологічно виявлено “щитовидну нирку”, вогнища інтерстиціального запалення. Який з нижчеперерахованих діагнозів найбільш вірогідний?
A. *Кронічний пієлонефрит
B. Гострий пієлонефрит
C. Атеросклеротично зморщена нирка
D. Первинно зморщена нирка
E. Амілоїдно зморщена нирка
63. При розтині трупа чоловіка 67 років виявлений камінь коралоподібної форми, що заповнює всю балію правої нирки. Права нирка збільшена, повнокровна, капсула знімається насилу, порожнини балій і чашок розширені, заповнені каламутною зеленувато-жовтою в'язкою рідиною, слизиста оболонка їх тьмяна, з вогнищами крововиливів. На розрізі тканина нирки строката, з жовтими ділянками діаметром до 1 см. Яке ускладнення сечокам'яної хвороби розвинулося у хворого?
A. *Хронічний пієлонефрит із загостренням
B. Пухлина нирки
C. Постінфекційний гломерулонефрит
D. Первинний амілоїдоз
E. Бистропрогрессирующий гломерулонефрит
64. При дослідженні оперативно видаленої нирки остання набрякла, повнокровна, капсула легко знімається. Порожнини балій і чашок розширені, заповнені каламутною сечею, їх слизиста оболонка тьмяна, з вогнищами крововиливів. На розрізі тканина нирок строката, жовто-сірі ділянки оточені зоною повнокров'я і геморрагій. Якому захворюванню відповідає такий макроскопічний вид нирок?
A. *Гострий пієлонефрит
B. Гострий гломерулонефрит
C. Амілоїдоз нирок
D. Нефролітіаз
E. Полікістоз нирок
65. При розтині трупа, померлого від крововиливу в мозок, виявлені різко зменшені в розмірах нирки 6х3х2хсм, вагою 60,0, щільні, недокрівні з рівномірно дрібнозернистою поверхнею, на розрізі з рівномірно стоншеним кірковим шаром. Зміни в нирках є проявом:
A. *Артеріолосклеротичного нефросклерозу
B. Атеросклерозного нефросклерозу
C. Повторно-зморщеної нирки
D. Подагричної нирки
E. Амілоїдно-зморщеної нирки
66. У жінки 28 років народився мертвий плід з гістаціонним віком більше 43 тижнів. Шкіра плоду суха, лущиться. На аутопсії - загальна гіпотрофія і наявність ядер окостеніння проксимального епіфізу великогомілкової кістки і плечових кісток. Навколоплідні води, пуповина і оболонки дитячого місця забарвлені меконієм. Проявом якого періоду є описані морфологічні зміни:
A. *Антенатального періоду
B. Пренатального періоду
C. Інтранатального періоду
D. Постнатального періоду
E. Періоду прогенезу
67. У молодої жінки раптово наступило переривання вагітності на 20 тижні. При цьому з матки виділилося все плодове яйце (плід і оболонки), згортки крові. При гістологічному дослідженні виявлена оболонка плоду, ворсинки хоріона і децидуальна тканина. Назвіть від патології вагітності.
A. *Повний аборт
B. Передчасні пологи
C. Занесення міхура
D. Деструктуюче занесення міхура
E. Штучний аборт
68. У молодої жінки у зв'язку з гострими болями в клубовій області, видалена маткова труба з локальним розширенням її середньої третини, заповненою кров'ю. При гістологічному дослідженні в отворі труби виявлені хоріальні ворсинки, великі поля еритроцитів з включеннями лейкоцитів. Ваш діагноз:
A. *Трубна вагітність
B. Гострий гнійний сальпінгіт
C. Крововилив в маткову трубу
D. Геморагічний сальпінгіт
E. Гнійний сальпінгіт
69. Жінка, 30 років, при проходженні профілактичного огляду у гінеколога не пред'являла скарг. У анамнезі – хронічний ендоцервіцит. При дослідженні біоптату у вагінальній частині шийки матки був знайдений високий циліндровий епітелій, секретуючий слиз, під епітелієм - розгалужені залози. Який процес виявлений?
A. *Ендоцервікоз
B. Плоскоклітинна метаплпзія
C. Залозиста метаплазія
D. Лейкоплакія
E. Еритроплакія
70. Жінка 45 років звернулася до гінеколога з скаргами на ациклічні, надмірні маткові кровотечі. При дослідженні біоптату виявлено збільшення кількості залоз, її кістозне розширення. Для якого процесу характерні ці зміни?
A. *Гіперплазії ендометрію
B. Атрофія ендометрію
C. Гіпертрофії ендометрію
D. Метаплазії
E. Організації
71. У жінки 39 років при операції була видалена збільшена в розмірах маткова труба і частина яєчника з великою кістою. При гістологічному дослідженні стінки труби виявлені децидуальні клітки, ворсини хоріона. Який найбільш вірогідний діагноз був встановлений при дослідженні маткової труби?
A. *Трубна вагітність
B. Плацентарний поліп
C. Хоріонкарцинома
D. “Паперовий “ плід
E. Літопедіон
72. У дитини 5 місяців, померлого від пневмонії, при макроскопічному дослідженні виявлені: косий розріз очей, западаюча спинка носа, високе піднебіння, низьке розташування малих вушних раковин, а під час розтину - дефект розвитку серця і магістральних судин. При генетичному дослідженні виявлене трисомію 21 пари аутохромосом. Який з перерахованих діагнозів найбільш вірогідний?
A. *Хвороба Дауна
B. Синдром Патау
C. Синдром Шерешевського-тернера
D. Синдром Едвардса
73. У молодої людини виявлений надлишок соматотропного гормону, збільшені розміри носа, губ, вух, нижньої щелепи, кісток і стоп. Ваш діагноз:
A. *Акромегалія
B. Гіпофізарний нанізм
C. Хвороба Іценко-кушинга
D. Аддісонова хвороба
E. Адіпозогенітальна дистрофія
74. У видаленій збільшеній щитовидній залозі фолікули різних розмірів і форми, з інтра та екстрафолікулярною проліферацією епітелію, прошарками сполучної тканини, що неповністю відмежовує окремі ділянки. Поставте найбільш вірний діагноз.
A. *Макрофолікуллярний, мікрофолікулярний зоб
B. Дифузний зоб
C. Аутоіммунний тиреоїдит
D. Фолллікулярний рак
E. Тиреоїдит Ріделя
75. У хворого виникло збільшення щитовидної залози в 2 рази. При пальпації залоза щільна, поверхня нерівномірно горбиста. При гістологічному дослідженні - дифузна інфільтрація тканини залози лімфоцитами, плазматичними клітинами з утворенням фолікулів і посилене розростання сполучної тканини. Яке захворювання має місце у хворого?
A. Зоб Хасімото
B. Ендемічний зоб
C. Спорадичний зоб
D. Дифузний токсичний зоб
E. Зоб Ріделя
76. Хворий скаржиться на поганий сон, загальну слабкість, роздратування, витрішкуватість, тахікардію. Щитовидна залоза збільшена. При явищах наростаючої серцево-судинної недостатності хворий помер. При гістологічному дослідженні щитовидної залози - проліферація епітелію з утворенням сосочків, розрідженням колоїду, лімфоплоазмоцитарна інфільтрація, формування лімфатичних фолікулів із зародковими центрами. Яка патологія присутня у хворого?
A. Дифузний токсичний зоб (Базедова хвороба)
B. Ендемічний зоб
C. Спорадичний зоб
D. Тиреоїдит Хасімото
E. Доброякісна пухлин щитоподібної залози
77. Хворого, 72 років, що страждав цукровим діабетом, поступив в хірургічне відділення з тривало незаживаючою виразкою гомілки. Через 3 тижні лікування при огляді виразки дно її виглядає м'яким, соковитим, рожевого кольору дрібнозернистою поверхнею. Який гістологічний опис відповідає даному процесу?
A. *Багато тонкостінних капілярів і проліферуючих клітин сполучної тканини
B. Обширний некроз. Скупчення сегментоядерних лейкоцитів
C. Багатошаровий плоский роговіючий епітелій
D. Наявність фібробластів і пучків колагенових волокон
E. Серед зрілої волокнистої сполучної тканини різко розширені судини
78. У хворого з гірського району Середньої Азії виявлено збільшення щитовидної залози, збільшення маси тіла,заторможеність, сонливість. При мікроскопічному дослідженні в щитовидної залози - різних розмірів фолікули з гіпсохромним колоїдом. Який з діагнозів найбільш вірогідний?
A. *Ендемічний зоб
B. Базедовий зоб
C. Тиреоїдит Хошімото
D. Спорадичний зоб
E. Зоб Ріделя
79. При розтині жінки 45 років, що страждала ожирінням, стероїдним цукровим діабетом, артеріальною гіпертонією, вторинною дисфункцією яєчників виявлено: гіпертрихоз, гірсутизм. У передній частці гіпофіза - пухлина (мікроскопічно: базофільна аденома); у надниркових - гіперплазія пучкового шару. Який з перерахованих діагнозів найбільш вірогідний?
A. *Хвороба Іценко-кушинга
B. Синдром Іценко-кушинга
C. Хвороба Симондса
D. Адіпозогенітальна дистрофія
E.Гіпофізарний нанізм
80. При гістологічному дослідженні щитовидної залози виявлено помірну атрофію паренхіми, склероз, дифузну інфільтрацію строми лімфоцитами і плазматичними клітками з формуванням лімфоїдних фолікулів. Ваш діагноз?
A. *Аутоімунний тиреоїдит
B. Паренхіматозний зоб
C. Тіреотоксичний зоб
D. Тиреоїдит
E. Зоб Ріделя
81. У жінки 67 років, яка впродовж 14 років хворіла на цукровий діабет, за останні 2 року різко погіршав зір. З якими характерними процесами пов'язано погіршення зору?
A. *Мікроангіопатія
B. Макроангіопатія
C. Кальциноз склоподібного тіла
D. Помутніння рогівки
82. При гістологічному дослідженні щитовидної залози, видаленої при операції, виявлена деструкція і атрофія фолікулів, дифузна лімфоцитарна інфільтрація з формуванням лімфоїдних фолікулів в стромі. До якої групи захворювань відноситься цей тиреоїдит?
A. *Аутоіммунних
B. Бактерійних
C. Викликаних фізичними чинниками
D. Інфекційно-алергічних
E. Вірусних
83. У хворого 42 років виявлено значне збільшення в розмірах носа, вух, нижній щелепі і стоп. Яке захворювання можна припустити?
A. *Акромегалsя
B. Гігантизм
C. Нанізм
D. Церебральна кахексія
E. Адіпозогенітальная дистрофія
84. У хворого з верхнім типом ожиріння клінічно тривало наголошувалися артеріальна гіпертонія, гіперглікемія, глюкозурія. Смерть наступила від крововиливу в головний мозок. При патоморфологічному дослідженні виявлені,базофільна аденома гіпофіза, гіперплазія кори наднирників. Ваш гаданий діагноз.
A. *Хвороба Іценко-кушинга
B. Цукровий діабет
C. Акромегалія
D. Гіпофізрний нанізм
E. Адіпозогенітальна дистрофія
85. Жінці 40 років проведена операція тироїдектомії. При гістологічному дослідженні щитовидної залози виявлено, що її фолікули різного розміру, містять пінявий колоїд, епітелій фолікулів високий, місцями формує сосочки, в стромі – осередкова лімфоцитарна інфільтрація. Діагностуйте захворювання щитовидної залози.
A. *Базедовий зоб
B. Тіроїдіт Хашімото
C. Тіроїдіт Ріделя
D. Тіроїдіт де Кервена
E. Вузловий зоб
86. У дитини 9 місяців спостерігається прорізання зубів, що запізнилося, порушення порядку прорізання, конфігурація верхньої щелепи в горизонтальному напрямі (“високе” піднебіння), мікроскопічно в зубах нерівномірна мінералізація емалі, зморщені емалеві призми, деякі вакуолізовані, розширення зони предентину, зустрічаються одиничні дентикли. Яке захворювання у дитини?
A. *Ранній рахіт
B. Піздній рахіт
C. Остеомаляція
D. Подагра
E. Гіпервітаміноз Д
87. У хворого 45 років поступово почали пропорційно збільшуватися в розмірах стопи, права кисть, ніс і губи. Виявлена аденома гіпофіза. Яке захворювання можна припустити?
A. *Акромегалия
B. Нанізм
C. Хвороба Базедова
D. Адісонова хвороба
E. Цукровий діабет
88. При гістологічному дослідженні щитовидної залози визначається значна інфільтрація лімфоцитами з утворенням лімфоїдних фолікулів, руйнуванням паренхіматозних елементів, розростання волокон сполучної тканини. Для якого захворювання характерна така картина?
A. *Зоб Хасімото
B. Колоїдний зоб
C. Ендемічний зоб
D. Дифузний токсичний зоб
E. Паренхіматозний зоб
89. При розтині померлого від кахексії виявлено аденому паращитовидних залоз, деформацію кісток, особливо кінцівок, хребетного стовпа, ребер. Кості м'які, порожнисті, легко ріжуться ножем. Який з перерахованих діагнозів найбільш вірогідний?
A. *Паратиреоїдна остеодистрофія
B. Остеопетроз
C. Хондродисплазія
D. Остеоміеліт
E. Фіброзна дисплазія
90. У біоптаті щитовидної залози гістологічно виявлені серед фолікулів, заповнених колоїдом, лімфоїдні структури з центрами зростання. Яке захворювання у хворого?
A. *Зоб Хашімото
B. Ендемічний зоб
C. Спорадичний зоб
D. Базедовий зоб
E. Зоб Ріделя
91. У хворого на розтині виявлено бронзове забарвлення шкіри і слизових оболонок порожнини рота. У наднирниках визначалися казеозні маси. На яке захворювання страждала людина?
A. *Адісонова хвороба
B. Синдром Іценко-кушинга
C. Базедова хвороба
D. Акромегалія
E. Феохромоцитома
92. У будинку дитини при медогляді у дітей у віці 1-1,5 років виявили осередкові потовщення в області ребер, запястів, викривлення ніжок. Стоматолог вказав на пізнє прорізання зубів, порушення порядку прорізання зубів, нерівномірну мінералізацію емалі і дентину, конфігурацію верхньої щелепи в горизонтальному напрямі у вигляді “високого піднебіння”. Яке захворювання розвинулося у дітей?
A. *Рахіт
B. Дистрофічне звапніння
C. Метаболічне звапніння
D. Метастатичне звапніння
E. Остеомаляція
93. На розтині чоловіка 67 років, померлого при явищах гіпоглікемічної коми, в підшлунковій залозі спостерігаються ділянки розростання сполучної тканини і некротичні вогнища, атрофія острівців Лангенгарса. Яке захворювання зумовило такі зміни в підшлунковій залозі?
A. *Цукровий діабет
B. Муковісцидоз
C. Гострий панкреатит
D. Рак головки підшлункової залози
E. Гіпоплазія підшлункової залози
94. У дитини 3 років з диспепсією аліментарного характеру впродовж 60 днів протягом захворювання відзначали прогресуючу кровоточивість ясен, наявність петехіальних крововиливів в шкірі і слизовій оболонці ротової порожнини, наявність перидентальної інфекції. Вказані зміни характерні для:
A. *Авітаминозу З
B. Авітамінозу Д
C. Авітамінозу В1
D. Авітамінозу В6
E. Авітамінозу А
95. У хворого, що раніше хворів на гематогенний туберкульоз, з'явилася гіперпігментація шкіри і слизових оболонок, кахексія, серцево-судинна недостатність. Яке захворювання викликало такі зміни?
A. *Аддісонова хвороба
B. Феохромоцитома
C. Хвороба Сіммондса
D. Хвороба Іценко-кушинга
E. Хвороба Грейвса
Зміст
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 628 | Нарушение авторских прав
|