АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Гестози (токсикози вагітних).
Гестози – велика група станів, які є у відповідь реакцією організму на виниклу вагітність.
Причина гестозу не викликає сумнівів. По-перше, гестоз поза вагітності не виникає. По-друге, гостро протікає гестоз у першій половині вагітності – доказ провідної ролі процесів, що відбуваються в матці. Нарешті, по-третє, переривання вагітності в будь-який термін завжди сприяє одужанню.
Таким чином, гестоз – свідоцтво поломки еволюційно виникли захисно-пристосувальних механізмів, що забезпечують нормальний розвиток плодового яйця в організмі матері. Після відторгнення гомотрансплантата настає одужання. Встановлено вирішальна роль преморбідного фону, а також схожість імунологічного статусу вагітних при гострому багатоводді, анафілактичний шок, передчасне відшарування плаценти, еклампсії та ін.
Ранні гестози. Розрізняють легку і надмірну блювоту вагітних.
Симптоми. У перші 2-3 міс вагітності найбільш частими ускладненнями є нудота і блювота. Одноразова блювота вранці спостерігається у 50% вагітних. Іноді це рання ознака вагітність. Блювота зазвичай буває натщесерце, тому блювотна маса складається тільки з слизу, без домішки харчових. Мас. Така блювота звичайно не обтяжує стану вагітної і швидко проходить. Про гестозі говорять тільки при неодноразовому повторенні блювоти протягом дня, особливо після прийому їжі. Апетит не порушений, іноді може бути ослабленим, проте вираженого відрази до їжі не спостерігають. Про легкій формі, припиняється спонтанно у 80 – 90% вагітних, кажуть, якщо блювота повторюється не частіше 20 разів на добу. В результаті вагітна втрачає масу тіла, у неї виникає відчуття слабкості, однак сон порушується рідко. Характерні запори, помірно виражена тахікардія, артеріальна гіпотензія, іноді – субфебрилітет. Поступово блювота припиняється і відновлюється хороше самопочуття.
Надмірна блювота вагітних зазвичай розвивається як продовження попередньої форми, але з самого початку вона приймає важкий («неприборканий») характер. Основні симптоми: блювота більше 20 разів на добу, тахікардія (ЧСС до 120 в 1 хв), субфебрилітет (37,3-37,5 ° С), зниження маси тіла, іноді більш ніж на 30 кг, сухість шкіри і слизових оболонок (ексікоз), іноді желтушное їх фарбування, артеріальна гіпотензія, слабкість, підвищена стомлюваність, відраза до їжі, порушення сну, іноді марення. Крім блювоти можуть бути запори атонічного характеру, болючість при пальпації ободової кишки. Печінка виступає з-під реберного краю, чутлива при пальпації. У видихуваному повітрі відчувається запах ацетону. Нерідко при легкій та надмірної блювоті спостерігають рясна слинотеча, виснажливе хвору. Особливо несприятливо поєднання надмірної блювоти, слинотечі, значного зниження маси тіла, токсікоексікоза, апатії, адинамії, марення, жовтяниці, запаху ацетону у видихуваному повітрі, ацетонурії, лихоманки більше 38 ° С. Ці симптоми свідчать про розвиток фатального ускладнення – гострої жовтої атрофії печінки.
Стан вагітної погіршується при поєднанні раннього токсикозу з екстрагенітальною патологією, коли можуть приєднатися симптоми мимовільного аборту, що, певною мірою, є механізмом санації.
Діагностика важкої форми токсикозу не становить труднощів.
Невідкладні заходи полягають у негайної госпіталізації вагітної в спеціалізоване акушерське відділення.
Пізні гестози (прееклампсія, еклампсія). Гестоз (ПРН-гестоз, назва утворена за початковими літерами основних симптомів – oedema, proteinuria, hypertensio) являє собою синдром поліорганної недостатності, що розвивається в результаті вагітність. В його основі лежить імунодефіцит – дефект в системі, що забезпечує імунологічну толерантність організму до плодовому яйцю. У вітчизняній літературі і класифікації хвороб в залежності від перерахованих симптомів виділені 4 найменування гестозів: водянка вагітних, нефропатія (три ступені), прееклампсія та еклампсія, що незручно, бо створює відомі труднощі термінологічного та практичного характеру. Тим не менш, саме вітчизняне визначення прееклампсії як стану, що характеризується артеріальним тиском 180/110 мм рт.ст. і більше, вмістом білка в сечі більше 3 г / л, поширеними набряками, появою неврологічних симптомів (енцефалгіі, миготливої скотоми, у важких випадках – фібриляції м’язів), представляє перелік строгих показань до призначення протисудомної лікування та термінової госпіталізації через реальну загрозу для життя матері і плода (!).
Еклампсія – одне з найбільш грізних ускладнень вагітності. Вона займає провідне місце в структурі причин материнської смертності, поступаючись екстрагенітальної патології і кровотеч.
Дата добавления: 2015-10-11 | Просмотры: 505 | Нарушение авторских прав
|