АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Неспецифічна імунотерапія
Неспецифічна активна стимулююча імунотерапія активує імунну відповідь. Використовуються дії 3-х видів: біологічні, хімічні, фізичні.
1. Біологічні дії:
Адьюванти — неспецифические усилителии ммунологических реакцій. Вони підсилюють імунну відповідь на відповідний антиген, створюють депо антигена, сприяють його повільному надходженню в кров і формуванню найбільш ефективної стимуляції імунної відповіді. Це ліпополісахариди деяких бактерій. Вони стимулюють В-лімфоцити, фагоцитоз, утворення интерлейкина-1 і лимфокинов. До них відносяться — адьювант Фрейнда, вакцина БЦЖ для стимуляції антителообразования у людини, бактерійні продукти — продигиозан, пирогенал. Застосування їх показано при недоліку імуноглобулінів і функціональної активності В-лімфоцитів. Доцільне їх призначення сумісно з макролідами при запальних процесах. Протипоказане сумісне застосування їх з цефалоспоринами і бета-лактамами, з якими вони є антагоністами.
Нуклеїнові кислоти або їх солі, полінуклеотиди — активують різні ланки імунної відповіді. Краще за них вводити спільно з антигеном в ранні стадії імуногенезу. У низьких дозах— стимулюючи його, у высоких— пригнічуючи. Нуклєїнат натрію — натрієва сіль дріжджової РНК. Стимулює міграцію стволових клітин, кооперациюТ-, В-лімфоцитів, функціональну активність їх популяцій, антителогенез. Ефективний при вторинних иммунодефицитах.
Вітаміни — регулятори біохімічних процесів в клітках і тканинах, зокрема імунної системи. Вітамін «С» володіє антиоксидантной активністю, стимулює фагоцитоз, міграцію і диференціювання Т- і В-лімфоцитів. Володіє протиалергічною і протизапальною дією у великих дозах (1—3 г в добу). Вітамін «Е» підсилює активність Т-хелперов і синтез антитіл. Вітамін «А» володіє адьювантными властивостями, стимулює активність комплементу, пропердину, підсилює антителогенез і протипухлинний імунітет, зменшує імунодепресивну дію глюкокортикостероидов і антибіотиків.
2. Хімічні дії — штучні полиэлектролиты пентоксил, метилурацил, дибазол, тафцин, диуцифон. Активують В-лімфоцити і антителогенез на присутній в організмі антиген.
3. Фізичні дії — залежно від виду енергії і її дози можуть стимулювати імунологічні реакції або пригнічувати иммунореактивность. Ультразвук — стимулює фагоцитоз, хемотаксис, збільшує концентрацію і аффинность рецепторів на активованих лімфоцитах. На цій властивості засновано його застосування в медицині. Озвучування селезінки через шкіру призводить до зниження алергічних проявів при бронхіальній астмі, збільшує кількість Т-супресорів. Озвучування тимуса у дітей при низькому рівні Т-лімфоцитів (до 25%) дає добрий результат. Збільшує їх кількість, відновлює співвідношення популяцій Th/Ts.
Неспецифічна активна переважна імунотерапія. Заснована на індукції неспецифічного активного придушення иммунореактивности. Це використання гістаміну, гистаглобулина по схемі при в/к введенні починаючи з мінімальних доз для вироблення блокуючих антитіл класу IGG. Частіше застосовується препарат гистаглобулин— комплекс гістаміну на гаммаглобуліні. Він стимулює утворення антигістамінних антитіл, які зв'язують гістамін при патохимической фазі анафілаксії. Протипоказання — вагітність, гострі алергічні реакції.
Адаптивна стимулююча імунотерапія. Заснована на застосуванні і сприйнятті імунокомпетентними клітками неспецифічних стимулів від гормонів тимуса і інших чинників імунітету, введених із зовні. Ці ефекти властиві гормонам тимуса, кісткового мозку, селезінки, лімфовузлів. Тимозин, тималин, тактивин — використовують для лікування первинних і вторинних иммунодефицитов, пухлин. Вони відновлюють порушені ланки імунітету, кількість Т-лімфоцитів, стимулюють клітинний імунітет, фагоцитоз, процеси регенерації тканин і кровотворення, покращують метаболізм.
Неспецифічна пасивна замісна імунотерапія характеризується тим, що хворому вводять готові неспецифічні чинники імунітету і імунокомпетентних кліток при їх недостатності: пересадка кісткового мозку, лімфоїдної тканини при важких иммунодефицитах; переливання крові і її препаратів (ефективні, якщо вони не відрізняються від донора по антигенах гістосумісності, інакше ефекту не буде, оскільки відбувається швидка елімінація кліток); введення імуноглобулінів для пасивної терапії; введення очищених гамма-глобулинов різних класів для відшкодування з недостатності; введення комплементу, лізоциму для підвищення противоин-фекционной захисту.
Неспецифічна пасивна переважна імунотерапія. Направлена на різні ланки імунітету. Вимагає особливих свідчень і контролю за імунологічним статусом хворого і клинико-лабораторными даними. Абсолютним свідченням до її призначення є аллотрансплантация органів і тканин.
Глюкокортікостероїди (преднізолон, Метилпреднізолон, дексаметазон, гідрокортизон, кенакорт, триамцинолон) викликають пригноблення реакцій при алергічних захворюваннях, відторгненні трансплантата, системних захворюваннях сполучної тканини. Вони пригноблюють запальні реакції, стабілізують мембрани лейкоцитів і викид нейтрофілів з кісткового мозку, подовжують час їх циркуляції в крові, блокують міграцію, прилипання і накопичення у вогнищах запалення. Гальмують всі фази імунної відповіді, викликають лимфоцитолиз, пригноблюють фагоцитоз, проліферацію лімфоцитів і їх взаємодію з іншими клітками, гальмують эффекторную функцію лімфоцитів.
Цитостатічеськие препарати:
• антиметаболиты
- антагоністи пурину (меркаптопурин, азатиоприн, Імуран) — гальмують синтез ДНК і РНК, блокують розмноження кліток;
- антагоністи фолиевой кислоти — (Метотрексат) гальмує синтез і подвоєння ДНК.
- алкилирующие з'єднання (циклофосфан, циклофосфамид, мелфалан, милеран) руйнують молекулу ДНК, гальмують синтез білка, лейкеран — вибірково діє на лімфоїдну тканину;
• антибіотики (актиноміцин D і З, пуромицин) — гальмують синтез РНК і білків;
• алкалоїди (винкристин) — блокує митоз в метафазі, гальмує синтез білка;
• метаболиты (циклоспорин А) — избирательноугнетаетТ-хелперы, пригнічує T-клеточную чутливість сповільненого типу і утворення антитіл. Ефективний при трансплантації органів. Побічно виражена сильна нефротоксична дія. Ефект, що інгібірує, на імунну систему обернемо.
• Нестероїдні протизапальні засоби (аспірин, диклофенак) пригнічують синтез простагландинов, діють антигістамінний, пригноблюють міграцію лейкоцитів, знижують хемотаксис, фагоцитоз, відміняють кооперацію Т- і В-лімфоцитів.
• Хиноліновиє препарати (делагил, плаквенил) — інгібірують активність ферментів, медіаторів запалення і алергії, пригноблюють обмін ДНК. Застосовують найчастіше при системних захворюваннях сполучної тканини (ВКВ, ревматоїдний артрит і ін.).
• Антілімфоцитарная сироватка — руйнує лімфоцити і викликає лімфопенію.
• • моноклональні антитіла (ритуксимаб) до CD19+ T-лимфоцитам.
• Інгібітори алергічних реакцій (интал, кромолин, задидет) — діють на патохимическую фазу алергії. Антімедіаторниє засобу: антигістамінні (димедрол, супрастин, тавегіл, діазолін, фенкарол, цетиризин, левоцетиризин, лоратадин, дислоратадин, фексофенадин), антисеротониновые препарати (циннаризин, Стугерон, перитол) діють на патохимическую фазу, тому не усувають причини алергії, при тривалому їх застосуванні їх ефективність знижується.
• Фізичні чинники (рентгенівське, ультрафіолетове випромінювання) — діють як супресори;
• Плазмафорез, гемосорбция - видалення з крові імунологічних чинників (лімфоцити, ЦВК, антигени, антитіла, медіатори) — викликають тимчасовий супрессивный ефект і нормалізують імунний статус, особливо при алергії.
Якщо зобразити періоди загострення і ремісії аутоіммунних захворювань у вигляді схематичної кривої, то препарати пригноблюючі розмноження кліток (Імуран, меркаптопурин) слід призначати при перших ознаках-передвісниках погіршення стану і в перебігу розвитку патологічного процесу, припиняючи їх застосування на піке рецидиву. Після цього при перших ознаках ремісії необхідно призначати препарати гальмуючі синтез білка (актиноміцин D і З, ритуксимаб). Речовини, що порушують кооперативні міжклітинні процеси (глюкокортикостероиды, гепарин, аспірин, гормони), можна призначати завжди, оскільки взаємодія кліток при імунній відповіді відбувається у всіх фазах, перш за все при загостренні (рецидиві захворювання) (схема 1.).
Будь-яка імунодепресивна терапія повинна призначатися під прикриттям антибіотиків широкого спектру дії, введенням препаратів гамма-глобулинов і змістом хворого в асептичних умовах.
Трансфузіологичеськие методи імунотерапії при інтоксикації. У токсичному періоді захворювань можливість иммунокоррекции обмежена імунодепресивною дією інтоксикації, якою належить певна роль в імуносупресії організму, придушенні функціональних показників Т-лімфоцитів і фагоцитозу. Компенсація токсигенной імуносупресії можлива шляхом інфузії препаратів низькомолекулярного полівінілпіролідону: поліглюкін, реосорбилакт, полиоксидоний і ін.
Механізм дезинтоксикационного дії поліглюкіну, реосорбилакта заснований на здатності зв'язувати в кров'яному руслі токсини і виводити їх з організму. Вони оберігають імунокомпетентні клітки від імуносупресивної дії інтоксикації. Їх слід застосовувати у поєднанні з лікарськими препаратами, використовуваними в токсичному періоді: антибактеріальними, серцево-судинними. При цьому поліглюкін, реосорбилакт підсилює ефективність антибактеріальної терапії.
Одним з компонентів крові є плазма, що володіє антитоксичною дією. Дія нативної концентрованої плазми на імунну систему виявляється в заповненні недостатності імуноглобулінів, медіаторів, цитокинов і компонентів комплементу. Використання її дозволило встановити ефект у відновленні функціональної активності Т-лімфоцитів, особливо при високій активності запального процесу. Позитивний імунний вплив плазми опиняється тільки в токсичному періоді. Суть иммунокорригирующего дії плазми полягає в контрдії імуносупресивним чинникам, властивим гострій фазі запалення. Це мікроорганізми, вторинні продукти запалення, лікарські препарати. Іммунокоррігирующєє вплив плазми нетривалий. Лабораторними критеріями свідчення до трансфузии нативної концентрованої плазми є недостатність клітинного імунітету і імуноглобулінів.
Дата добавления: 2015-10-11 | Просмотры: 402 | Нарушение авторских прав
|