Зміст теми заняття. Кровопостачання серця.Серце кровопостачається двома вінцевими артеріями: правою (arteria coronaria dextra) і лівою (arteria coronaria sinistra)
Кровопостачання серця. Серце кровопостачається двома вінцевими артеріями: правою (arteria coronaria dextra) і лівою (arteria coronaria sinistra). Обидві артерії відходять від першого відділу аорти – висхідної аорти (цибулини аорти). Права вінцева артерія виходить з аорти, йде по правій частині вінцевої борозни і спускається по задній міжшлуночковій борозні. права вінцева артерія кровопостачає праве передсердя, правий шлуночок, міжпередсердну перегородку, частково лівий шлуночок, міжшлуночкову перегородку. Ліва вінцева артерія виходить з аорти і відразу розгалужується на дві гілки: передню міжшлуночкову (ramus interventricularis anterior), яка спускається по одноіменній борозні, і огинаючу (ramus circumflexus), яка йде по лівій частині вінцевої борозни. Ліва вінцева артерія кровопостачає ліве передсердя, лівий шлуночок, частково правий шлуночок, міжшлуночкову перегородку.
Венозна кров від серця відтікає по венах серця переважно у вінцеву пазуху серця (sinus venosus coronarius cordis), розміщену у вінцевій борозні. У вінцеву пазуху впадають наступні вени:
- велика вена серця (vena cordis magna) – піднімається по задній міжшлуночковій борозні, далі по лівій частині вінцевої борозни доходить до вінцевої пазухи;
- середня вена серця (vena cordis media) – піднімається по задній міжшлуночковій борозні і впадає у вінцеву пазуху;
- мала вена серця (vena cordis parva) – йде по правій частині вінцевої борозни до пазухи;
- задні вени лівого шлуночка (venae posteriores ventriculi sinistri) – лежать на задній поверхні лівого шлуночка і впадають у вінцеву пазуху;
- косі вени лівого передсердя (venae obliguae atrii sinistri) – розміщені на задній поверхні лівого передсердя і впадають у вінцеву пазуху;
Крім того, венозна кров з тканин серця відтікає безпосередньо в праве передсердя по найменших венах (venae minimae) та по передніх венах серця (venae cordis anteriores).
Важливу роль в ритмічній роботі серця відіграє провідна система серця, яка виробляє ритм та складається з двох вузлів та двох пучків:
- синусно-передсердний вузол (nodus sinuatrialis) – розміщений між верхньою порожнистою веною і правим вушком, відповідає за синхронне скорочення передсердь;
- передсердно-шлуночковий вузол (nodus atrioventricularis) - розміщений біля перегородкової стулки, відповідає за синхронне скорочення шлуночків.
- синусно-передсердний пучок (fasciculus sinuatrialis) – передає подразнення з одноіменного вузла на передсердношлуночковий вузол;
- передсердно-шлуночковий пучок (fasciculus atrioventricularis) - йде по міжшлуночковій перегородці, ділиться на 2 ніжки: праву (crus dextrum) і ліву (crus sinistrum), які йдуть під ендокардом в міокард шлуночків, забезпечуючи їх синхронне скорочення.
Перикард (pericardium) – осердя – мішок, в якому лежить серце. Розрізняють зовнішній - фіброзний перикард (pericardium fibrosum) і внутрішній - серозній (pericardium serosum).Серозний перикард складається з двох листків: пристінкового (lamina parietalis), який зростається з фіброзним перикардом та нутряного (lamina visceralis), який утворює зовнішню оболонку серця – епікард. Між листками серозного перикарду є порожнина перикарда (cavitas pericardialis). Порожнина перикарду має 2 пазухи: поперечну (sinus transversus pericardii), розміщену позаду аорти і легеневого стовбура, та косу (sinus obliguus pericardii), розміщену між нижньою порожнистою веною та лівими легеневими венами.
Рекомендована література.
1. В.Г.Ковешников «Анатомія людини» Луганськ, 2005, Т.2.
2. М.Р.Сапин «Анатомия человека», Москва, «Медицина», 1986, Т.2.
3. М.Г.Привес «Анатомия человека», С.П. издательство «Гиппократ», 1998.
Дата добавления: 2015-10-11 | Просмотры: 498 | Нарушение авторских прав
|