Соціально-економічні наслідки виробничого травматизму. Виробничий травматизм та профзахворювання спричиняють не тільки моральні, соціальні, а й значні економічні збитки
Виробничий травматизм та профзахворювання спричиняють не тільки моральні, соціальні, а й значні економічні збитки. Тому визначення економічних наслідків непрацездатності є важливим і актуальним на рівні як держави, так і виробництва.
Ступінь втрати працездатності визначається медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) у відсотках до професійної працездатності, яку мав потерпілий до ушкодження здоров'я.
Розмір відшкодування встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності і середньомісячного заробітку, який мала особа до ушкодження здоров'я. Власник має повністю відшкодувати втрачений потерпілим заробіток у розмірі, що відповідає встановленому МСЕК відсотку втрати професійної працездатності потерпілого.
Розмір одноразової допомоги потерпілому визначається колективним договором (угодою, трудовим договором). У разі смерті потерпілого розмір одноразової допомоги його сім'ї повинен бути не менше п'ятирічного заробітку потерпілого і, крім того, не менше однорічного заробітку потерпілого на кожного утриманця.
Усі економічні наслідки непрацездатності поділяються на дві групи:
- загальнодержавні витрати і збори K;
- втрати і збитки виробничих підприємств Св.
Втрати, які несе суспільство, включають:
-втрати профспілкових організацій на надання допомоги та оплату путівок у розмірі затрат по соціальному страхуванню;
-суму виплат державного страхового товариства особам у порядку індивідуального страхування;
-суму додаткових асигнувань вищих організацій на вжиття заходів щодо усунення наслідків масових нещасних випадків;
-суму збитків суспільства у вигляді податків з неоподаткованої частини доходів потерпілих, з виплат за лікарняними листами (лише в державних підприємствах);
-суму потенційних збитків, заподіяних суспільству у зв'язку з виходом робітника на пенсію по інвалідності за розрахунковий період.
Розмір інших втрат унаслідок травматизму (ПЗ) можна встановити за формулою:
ПЗ = С1 + С2 + Д + Зк + Пс,
де С1 -- кошти, витрачені на утримання стаціонарних хворих;
С2 -- кошти на лікування амбулаторних хворих;
Д -- доплата потерпілим при їх переводі на легшу роботу;
Зк -- витрати на підготовку кадрів, викликані вибуванням працівників з причини травм;
Пс -- розміри допомоги, призначені потерпілим та їх сім'ям.
Матеріальні витрати в результаті захворювань визначаються за формулою:
Тб = (Об Пр.д + Вд) · 0,25,
де Об -- середня оплата листків непрацездатності за день;
Пр.д -- число робочих днів, втрачених у результаті захворювання;
Вд -- середньоденний виробіток одного працюючого;
0,25 -- коефіцієнт, який враховує питому вагу трудозатрат, пов'язаних з несприятливими умовами праці в загальному числі втрат через захворювання.
Висновок:
Необхідно знати, що цілковито безпечних та нешкідливих умов праці немає. Реальним виробничим умовам притаманна, як правило, наявність певних шкідливостей та небезпеки, наслідком яких є профзахворювання та травматизм.
Травматизм на виробництві не випадково почали прирівнювати до національного лиха. Він завдає не лише багато горя і страждань конкретним людям, їхнім рідним та близьким, а й безпосередньо впливає на економіку країни, бо ці особисті трагедії зливаються в чималі суспільні втрати, негативно позначаються на рівні життя народу.
За даними Міжнародної Організації Праці (МОП), щороку в світі фіксується близько 125 млн нещасних випадків, пов'язаних з виробництвом, у тому числі 10 млн з тяжкими і 220 тис. зі смертельними наслідками. На сьогоднішній день зареєстровано близько 60--150 млн випадків захворювань, пов'язаних з працею, 60 млн працівників піддаються впливу канцерогенних речовин, 500 млн працівників непрацездатні з причин невідповідності умов і стану безпеки праці санітарним вимогам.
Незважаючи на заходи, що вживаються роботодавцями щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці на кожному робочому місці, центральними та місцевими органами виконавчої влади, які здійснюють контроль та нагляд за станом охорони праці в різних галузях економіки, рівень виробничого травматизму та профзахворюваності залишається ще досить високим.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 459 | Нарушение авторских прав
|