Методи аналізу травматизму на виробництві
Найпоширенішими методами аналізу травматизму є: статистичний, монографічний, економічний і ергономічний методи.
Статистичний метод, що базується на аналізі статистичного матеріалу накопиченого за декілька років на підприємстві або галузі, дає можливість оцінити кількісно рівень травматизму за допомогою показників: коефіцієнта частоти (Кz), коефіцієнта тяжкості (Кв), коефіцієнта виробничих витрат (Квв).
Ці показники використовуються для характеристики рівня виробничого травматизму на підприємстві й у цілому по галузі та для порівняння різних підприємств за рівнем травматизму.
Початковим матеріалом для розрахунків є дані звітів підприємств, організацій про нещасні випадки.
Коефіцієнт частоти травматизму визначається за формулою:
, де
N – кількість врахованих нещасливих випадків на виробництві у звітному періоді з утратою працездатності на 1 і більше днів,
ч – середньосписочна кількість працівників за звітний період часу.
Коефіцієнт частоти травматизму визначається на 1000 осіб облікової чисельності працівників.
Коефіцієнт тяжкості травматизму визначається за формулою:
, де
D – сума днів непрацездатності по всіх нещасних випадках,
N – загальна кількість нещасних випадків.
Коефіцієнт виробничих витрат визначається за формулою:
.
Для глибшого аналізу травматизму використовуються також і такі показники: непрацездатності, матеріальних наслідків, витрат на попередження нещасних випадків.
Показник непрацездатності визначається за формулою:
, де
D – число людино-днів непрацездатності у постраждалих.
Показник матеріальних наслідків
, де
М – матеріальні наслідки нещасних випадків за звітний період часу, грн.
Показник витрат на попередження нещасних випадків за звітний період, грн.:
,
де З – витрати на попередження нещасливих випадків за звітний період.
При статистичному методі аналізу загальної захворюваності на виробництві використовуються такі відносні показники: показник частоти випадків І ч.в. або днів непрацездатності І ч.д., що визначаються на 100 працівників:
, , де
Б – кількість випадків захворювань,
Д – кількість днів захворювань за звітний період,
ч – середньоспискова кількість працівників у звітному періоді.
Показник середньої тривалості одного випадку захворювання (показник тяжкості захворюваності):
,
де Д – кількість днів тимчасової непрацездатності.
Різновидом статистичного методу є груповий і топографічний методи.
При груповому методі дослідження нещасні випадки групуються:
· за професією та видами робіт потерпілих;
· за характером та локалізацією пошкоджень;
· за низкою зовнішніх ознак: днями, тижнями, змінами, віком, стажем, статтю, кваліфікацією потерпілого.
Це дозволяє виявити найнесприятливіші моменти в організації робіт, стані умов праці або устаткування.
При топографічному методі дослідження всі нещасні випадки систематично позначають умовними позначками на план розташування устаткування в цеху, дільниці відповідно до того, де стався нещасний випадок. Скупчення цих знаків свідчить про підвищений рівень травматизму в цьому чи іншому підрозділі чи робочому місці. Завдяки цьому створюється наочне уявлення про потенційно небезпечні зони на виробництві, що сприяє вживанню відповідних профілактичних заходів.
При монографічному методі дослідження виявляють вплив на безпеку праці багатьох елементів досліджуваного об’єкта (технічний стан об’єкта, характер та організація трудового процесу, планування виробничого процесу, підготовка працівників, стан обліку та аналізу травматизму тощо), тобто проводиться глибокий аналіз небезпечних і шкідливих виробничих чинників, притаманних тій чи іншій виробничій дільниці, устаткуванню, технологічному процесу.
Одночасно застосовуються санітарні й технічні методи дослідження. Це дозволяє виявити не тільки причини нещасних випадків, а й, що особливо важливо, сприяє виявленню потенційних небезпек і шкідливостей, які можуть впливати на людей.
Цей метод можна застосовувати і для розробки заходів з охорони праці для виробництва, яке лише запроектовано.
Економічний метод полягає у визначенні економічного збитку від травматизму і спрямований на з’ясування економічної ефективності витрат на розробку і впровадження заходів з охорони праці.
Матеріальні витрати визначаються за формулою:
Мтр = Птр + Етр + Стр, де
Птр – витрати виробництва внаслідок нещасних випадків,
Етр – економічні витрати,
Стр – соціальні витрати.
Ергономічний метод грунтується на комплексному вивченні системи «людина – машина (техніка) – виробниче середовище». Відомо, що кожному виду трудової діяльності мають відповідати певні фізіологічні, психофізіологічні і психологічні якості людини, а також її антропометричні дані. Лише при комплексній відповідності зазначених властивостей людини особливостям конкретної трудової діяльності можлива ефективна і безпечна робота. Порушення відповідності може привести до нещасного випадку. При такому аналізі травматизму враховується й те, що здоров’я і працездатність людини також залежать від біологічних ритмів функціонування його організму і геофізичних явищ. Під впливом гравітаційних сил, викликаних зміною взаємоположення небесних тіл, земного магнетизму чи іонізації атмосфери відбуваються певні зрушення в організмі людини, що позначаються на її стані та поведінці.
Висновки
Впродовж останніх трьох років виробничий травматизм, як загальний, так і зі смертельним наслідком, в Україні знижується. Відрадно, що це відбувається за зростаючих обсягів виробництва та активізації підприємницької діяльності. Незважаючи на зниження в Україні рівня як загального, так і смертельного виробничого травматизму, він залишається неприпустимо високим і перевищує показники європейських країн.
Шляхи зменшення його рівня на вітчизняних підприємствах це по-перше, істина робітники повинні чітко дотримуватися вимог норм безпеки, а власник – жорстко виконувати законодавство про охорону праці. Знизити травматизм, нещасні випадки на виробництві можна винятково завдяки підвищенню рівня технології та контролю за дотриманням інженерно-технічними працівниками своїх обов’язків, модернізації виробництва, підвищенню рівня промислової безпеки шляхом економічного стимулювання роботодавців для забезпечення ними безпечних умов праці.
Незадовільний стан умов і безпеки праці, високий рівень травматизму та професійних захворювань зумовлюються комплексом об’єктивних і суб’єктивних причин. Досягти істотного поліпшення ситуації з охороною праці можна лише за умови, коли одночасно із заходами щодо забезпечення поступового зростання економіки держави буде вжито ефективних заходів щодо усунення недоліків у виробничому процесі та в чинному законодавстві.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 440 | Нарушение авторских прав
|